Вегетарианството - ЗА и ПРОТИВ

Предполагам всеки е чувал и има представа какво включва понятието "здравословен начин на живот". Или греша? :)

Модератор: mmirro

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Вегетарианството - ЗА и ПРОТИВ

Мнение от wilkosz » вт май 20, 2008 10:05 pm

Един филм, който дава много поводи за размисъл и много изводи защо се случват страдания на човечеството.
http://video.google.com/videoplay?docid ... 3661048967
Във филма се разглеждат страданията, които човек причинява на животинския свят, и на замърсяването на природата. Един духовен закон гласи, че не можем да градим щастието си на основата на причиняване страдания на други живи същества.
Замисляли ли сте се, че като обличате кожени дрехи, кожени обувки, завивате се с опашка от лисица или норка, храните се с каквото и да е месо, тези стоки са получени след убиването и подлагането на огромни страдания на много животни? Те също имат право на живот. Кои сме ние, че да им го отнемаме?

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон май 26, 2008 10:56 am

И е така, и не е така...

Относно кожените дрехи, голяма част от тях са произведени от кожи на животни, които и без това се убиват за ядене, т.е... най-малкото те не са убити специално за да бъдат обличани и използвани кожите им. Относно убиването на изчезващи африкански видове (примерно) само заради производството на скъпи палта - да, тук си прав на 100%.

По въпроса за вегетарианството, по-специално този вид с неяденето на месо, а не изобщо на животински продукти (ти кой точно вид вегетарианство визираш?), има едно голямо принципно противоречие. Преди да го маркирам, ще формулирам накратко главната си теза: Признавам като истински хуманен (както за хората, така и за животните), логичен и оправдан единствено типа вегетарианство, който представлява неядене на никакви животински продукти, а не само на месо. Нямам време и желание да се простирам надълго и нашироко в обосновката си, но ще задам няколко въпроса за размисъл:

Какво се прави с мъжките телета, след като те така или иначе се раждат поравно с женските такива? Ясно е, че женските ще се използват за мляко (след като поотраснат и родят еднакъв брой мъжки и женски рожби), а какво се прави с мъжките, след като не се използват за месо? Може би се изхранват като домашни любимци (с огромна загуба на средства и ресусрси от това "забавление"), докато умрат в дълбока старост? Или пък се убиват още веднага след раждането? Кой вариант е по-хуманен от гледна точка на вегетарианците, които обичат да си сръбват мляко или да си похапват сирене? :dontknow:
Същият въпрос може да се зададе, с някои леки изменения, във връзка с яйцата и някои други продукти, които обичат да си похапват (полу)вегетарианците...

От друга страна, около пълното вегетарианство възникват и някои други съображения, свързани с трудното набавяне на някои жизнено-необходими хранителни вещества (примерно, витамин B12, който се намира много, много трудно в растителни храни, отчасти може да се произведе от чревната микрофлора, но и тук има някои пречки...). Не че е напълно невъзможно проблемът да се реши с някои специални видове растителни храни и специална диета, но е доста трудно, както се оказва...

Всъщност, аз забравих, ти пълен вегетарианец ли си?

wilkosz

Мнение от wilkosz » пон май 26, 2008 1:15 pm

1. Не нося кожени дрехи и обувки. Съзнателно подбирам при покупка дрехи и обувки, които да не бъдат от естествена кожа.
2. Не консумирам яйца от 7 години насам.
3. Да, прав си относно витамин В12, който присъства в усвоима форма само в продукти от животински произход. Именно затова консумирам малко ама много малко и рядко млечни продукти, за да си набавям този витамин.
4. Разбира се, че е по-хуманно мъжките телета да бъдат отглеждани, за да оплождат женските такива, вместо да бъдат безпощадно подлагани на страдания и убивани!

Потребителски аватар
ehh
Регистриран: нед окт 21, 2007 2:42 am
Контакти:

Мнение от ehh » пон май 26, 2008 1:32 pm

yogimax, май забравяш, че преди всичко човекът е хищник, разположен на върха на хранителната пирамида...
Просто природата така е устроена

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон май 26, 2008 1:46 pm

yogimax написа:...
4. Разбира се, че е по-хуманно мъжките телета да бъдат отглеждани, за да оплождат женските такива, вместо да бъдат безпощадно подлагани на страдания и убивани!
Да де, ама мъжките са 50% от всичките, а един полово зрял индивид (бик) може да оплоди голямо количество крави. Смятам, че би било абсолютно и безсмислено разточителство почти 50% от кравите да се отглеждат само като домашни любимци, това е практически неосъществимо. Даже и сега не само у нас животновъдството е практически на загуба и оцелява само благодарение на държавните субсидии, а при такава опция то няма никакви шансове...

Аз мога да задълбая даже още, като добавя, че кравите могат да дават мляко само в определена част от живота си, след което явно ще трябва и те да се гледат доста време в "старчески домове" до смъртта им...

Абе, всички тези доводи може да звучат тъпо за някого, но всъщност не са. Защото когато се прокламира нещо с идея максимален брой (или всички хора) да го приемат за своя ценностна система, то трябва също така и да е логично и практически изпълнимо, иначе... то не представлява нищо повече от гола, лишена от практическа основа мисловна конструкция...
Последна промяна от Stringmeteo на пон май 26, 2008 2:21 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » пон май 26, 2008 1:52 pm

Не защитавам Макс по повод последното му изречение.За разплод един бик би свършил работа за отрицателно време примерно на поне 15 женски.Другите какво ще ги правим-ще ги храним и ще го поим,докато пукнат от старост,както споделя Стринг....
И опровержение към Ехх.Предоставям му го с оригиналния текст....
http://truden.com/article-print-202.html

wilkosz

Мнение от wilkosz » пон май 26, 2008 3:35 pm

ehh написа:yogimax, май забравяш, че преди всичко човекът е хищник, разположен на върха на хранителната пирамида...
Просто природата така е устроена
Това беше най-тъпото нещо, което някога съм чувал! Ти въобще замисли ли се преди да пишеш? Първо попрочети нещо за анатомията на храносмилателната система на човека, и я сравни с тази на хищниците, както и с тази на растителноядните животни и тогава ще говорим.
Впрочем този линк, който Гладиатор е дал е много ценен и показателен, сега го погледнах.

mmirro
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:50 pm

Мнение от mmirro » пон май 26, 2008 5:08 pm

Тук бих могъл да се изкажа доста обширно, по принцип съм склонен да гледам малко по-глобално на нещата... но... може би по-късно. За сега ще кажа само, че маймуните (предполагам никой няма да оспори мнението, че са най-близо до хората в много отношения), та, маймуните по принцип са вегетарианци, но понякога ядат и месо. Това е.
Каквото и да мислят за теб, прави това, което смяташ за правилно. Бъди еднакво равнодушен и към порицанието и към похвалата.
Питагор

Потребителски аватар
ehh
Регистриран: нед окт 21, 2007 2:42 am
Контакти:

Мнение от ehh » пон май 26, 2008 6:08 pm

yogimax написа:Това беше най-тъпото нещо, което някога съм чувал! Ти въобще замисли ли се преди да пишеш? Първо попрочети нещо за анатомията на храносмилателната система на човека, и я сравни с тази на хищниците, както и с тази на растителноядните животни и тогава ще говорим.
Впрочем този линк, който Гладиатор е дал е много ценен и показателен, сега го погледнах.
Абе аз се замислих, ама ти май едва ли си склонен на мнение, различно от твоето. Аз си имам собствено, ти също. Просто и двамата гледаме от нашите си камбанарии

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » пон май 26, 2008 6:17 pm

Да Ехх много умело се измъкна,но не си прав.Не само Макс мисли по този назин.Аз казах с кое не съм съгласен с него,но специално по този въпрос няма две мнения.Такъв род изказвания бих чул от по-голямата маса неосведомени хора,което означава че или не са чели или просто не им се ще да повярват.А ти навярно си от втората група хора може би....

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » пон май 26, 2008 9:27 pm

Човекът трябва да яде месо, пък някой, ако иска да кара на трева.
Макс, ти сам каза, че имаш проблеми с косата.Ето какво пишат хората: Какво е полезно за косата и трябва да е всеки ден на масата

Това са морски продукти, бобови и различни листни зеленчуци. Те са истински мега-звезди в тази област. Освен това, желателно е да се консумират колкото може повече риба, птиче месо, нетлъсто месо, яйца (за най-полезни се смятат яйца от пъдпъдици) и орехи

Това е само прост пример.За мен просто правиш някакви неща на инат.Човекът трябва да си приема тия неща, но не в големи количества.
Последна промяна от quittr на пон май 26, 2008 9:28 pm, променено общо 1 път.

wilkosz

Мнение от wilkosz » пон май 26, 2008 9:28 pm

ehh написа: Абе аз се замислих, ама ти май едва ли си склонен на мнение, различно от твоето. Аз си имам собствено, ти също. Просто и двамата гледаме от нашите си камбанарии
Ти изобщо прочете ли материала, който Гладиатор беше така любезен да даде? Там фактите са черно на бяло. Не става въпрос за мнения, а за факти. Има разлика в мненията, моето съвпада с материала, а твоето не. :wink:

wilkosz

Мнение от wilkosz » пон май 26, 2008 9:32 pm

quittr написа:Човекът трябва да яде месо, пък някой, ако иска да кара на трева.
Макс, ти сам каза, че имаш проблеми с косата.Ето какво пишат хората: Какво е полезно за косата и трябва да е всеки ден на масата
Това са морски продукти, бобови и различни листни зеленчуци. Те са истински мега-звезди в тази област. Освен това, желателно е да се консумират колкото може повече риба, птиче месо, нетлъсто месо, яйца (за най-полезни се смятат яйца от пъдпъдици) и орехи
Това е само прост пример.За мен просто правиш някакви неща на инат.Човекът трябва да си приема тия неща, но не в големи количества.
:) Проблемите с косата са генетични или каквито и да било други, само не и свързани с храната. Да, те са свързани с нея...само че със здравословната, която консумирам. Иначе косата ми на тези години да беше заминала като на баща ми :wink: Дори той казва "ти как успяваш да си съхраниш косата, аз на твоите години бях доста повече оредял".

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » пон май 26, 2008 9:37 pm

Все пак си живял си живял много повече от мен и имаш повече опит и вероятно си прав, но не всичко е гени.Гените те предразполагат към нещо, но не винаги те обричат.И ако се съобразяваш с разни неща може и да се преодолеят такива неща или поне аз така си мисля.Всеки си има право на мнение. :wink:

wilkosz

Мнение от wilkosz » пон май 26, 2008 9:48 pm

Да, прав си. Това, че правя йога и съм вегетарианец ме запазва постоянно на едни и същи килограми, каквито бях на 18 годишна възраст :wink: Тогава бях 62 кг, и сега съм 62 кг при ръст 180 см. Обикновено хората като минат 30 г. възраст пускат корем, занемаряват фигурата си. Баща ми има голям корем, и на 33 е имал. Аз нямам и следа от корем! Няма и да имам никога. Защото не ям месо, и всеки ден правя упражнения. Това неутрализира гена. И косата е запазена 99% благодарение на този мой начин на живот. Далеч не се храня 100% здравословно, понеже обичам сладко, а преди години се тъпчех с чипсове, имах слабост към тях. Ето защо леките наченки на оредяване се дължат може би на тези мои пропуски в миналото както и сега към сладкото. :roll:

Отговори

Върни се в “Здравословно хранене, поддържане на форма”