Нова автоматична станция

Всичко около разполагането, инсталирането, поддръжката и онлайн-визуализацията на любителските автоматични станции...

Модератори: angilari, Бял облак, alexander

torbalan
Регистриран: ср май 27, 2015 9:11 am

Нова автоматична станция

Мнение от torbalan » вт фев 18, 2020 8:30 am

От скоро съм собственик на нова автоматична станция.

Представляват ли интерес данните от нея.

Ако да - къде мога да ги споделям?

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт фев 18, 2020 10:32 am

Ами голямината на интереса в случая зависи от "дребните" подробности ;) . Кажи нещо повече за станцията, по-специално в кое населено място се намира, как са монтирани датчиците, разполагаш ли с компютър и интернет към станцията и т.н. :dontknow: ...

torbalan

Мнение от torbalan » вт фев 18, 2020 1:13 pm

Станцията се намира в град Козлодуй и пише данни постоянно в weather underground.
Как са монтирани датчиците - не знам как да отговоря. От линка, който е в първия пост, би трябвало да се вижда как са монтирани. Всички датчици са монтирани в един корпус.
Самата станция е монтирана на височина около 2 метра над земята. Отдолу е трева. От източната страна на станцията на около 20 метра има жилищен блок. В другите посоки са нормални къщи и дървета.
Интернет и постоянно работещ компютър в къщи има.

torbalan

Мнение от torbalan » вт фев 18, 2020 1:33 pm

Разстоянията от станцията до:
Къщата в горния десен ъгъл - около 8 метра.
Къщата в долния ляв ъгъл - около 20 метра.
Блока в дясно от станцията - около 15 метра
Дърветата в ляво от станцията - около 5 метра.

Освен метереологичната станция, ако представлява интерес, мога да предавам и данни и от един сензор за фини прахови частици, който съм сглобил по проекта AirBG.
Прикачени файлове
Screenshot from 2020-02-18 13-15-48.jpg
Screenshot from 2020-02-18 13-15-48.jpg (74.71 KБ) Видяна 342 пъти
Последна промяна от torbalan на ср фев 19, 2020 2:38 pm, променено общо 1 път.

torbalan

Мнение от torbalan » ср фев 19, 2020 7:02 am

Сега се сещам, че имам и гайгеров брояч. Ако данните представляват интерес.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет фев 21, 2020 6:29 pm

От радиационни данни и данни за замърсяване на въздуха в Козлодуй лично аз не се интересувам :) , но съм сигурен, че поне няколко човека тук биха се заинтересували ;) ...

Иначе, относно метеорологичните измервания мястото не е чак фатално нестандартно. Доста повече ме притеснява защитата на термодатчика обаче :hmm: . Имам някои опасения, че в слънчев, тих ден денем ще се получава завишение на температурата с няколко градуса (над 2-3?). Такова завишение ще има и в доста други дни, разбира се, примерно за днес ми се струва, че е имало такова с над 2℃, въпреки (полу-)облачното време :hmm: . Иначе, поне на първо четене, няма проблем станцията да се пусне и тук в сайта, явно е, че ще е доста добре осигурена откъм редовно обгрижване :) . Въпросът е, че поне на първо четене (и на първо време) данните на станцията ти няма да могат да минат за "стандартни" :hmm: ...

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » пет фев 21, 2020 6:48 pm

Аз се интересувам от гамафон и ако има някъде публични данни от Козлодуй би било добре.
Също така ще се радвам тази станция да я има и тук. Наблюдавал съм я доста време и мери сравнително добре.

Стринг, специално днес, ако има завишение, то е в рамките на 1С.

torbalan

Мнение от torbalan » пет фев 21, 2020 7:16 pm

Бял облак написа:
пет фев 21, 2020 6:48 pm
Аз се интересувам от гамафон и ако има някъде публични данни от Козлодуй би било добре.
Също така ще се радвам тази станция да я има и тук. Наблюдавал съм я доста време и мери сравнително добре.

Стринг, специално днес, ако има завишение, то е в рамките на 1С.
Служебните дозиметри се виждат само във вътрешната мрежа на АЕЦ Козлодуй. Не, че не мога да изнеса данните в интернет, но не бих го направил без разрешение от работодателя.

Ако са ти интересни данните от брояча в къщи - кажи в каква форма ще ти е удобно и ще ги имаш.

Меря през около 2 минути и 45 секунди. Данните ги записвам на мой сървър. Достъп не е проблем да се уреди такъв, какъвто ти е удобен.

torbalan

Мнение от torbalan » пет фев 21, 2020 7:23 pm

Stringmeteo написа:
пет фев 21, 2020 6:29 pm
...Иначе, относно метеорологичните измервания мястото не е чак фатално нестандартно...
Ще споделиш ли с две думи какво означава "стандартни"?

Имам втори термометър (в станцията за измерване на фини прахови частици), който е на северна стена на сянка. Като гледам данните от днес - максималната отчетена от метеостанцията е 11.7, а максималната от другия термометър (на северна стена) е 12.3.

Бял облак

Мнение от Бял облак » пет фев 21, 2020 7:47 pm

Максималната от днес не е ли 10,6℃? - https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IKOZLODU3
Къде гледате тия 11,7?

Ахамм, сега видях че в Козлодуй имало две станции и аз съм гледал другата. Това обяснява нещата :)

Гамафонът ми е интересен дотолкова, доколкото бих могъл да видя дали има или е имало (и в каква степен) някакво превишение на нормалния фон за мястото. Т.е. за собствено спокойствие. Тъй като, ако случайно се изпусне някаква радиация (дали нашите или от някоя друга АЕЦ), едва ли държавните институции ще ни информират навреме и адекватно. Затова е добре, че се появиха хората от https://meter.ac
Всъщност, би могъл да им пишеш и да ти пратят сензори (безплатно е засега, доколкото знам) да мериш при теб. Така ще има публични данни за гамата и от Козлодуй.

torbalan

Мнение от torbalan » пет фев 21, 2020 10:16 pm

Бял облак написа:
пет фев 21, 2020 7:47 pm
....
Гамафонът ми е интересен дотолкова, доколкото бих могъл да видя дали има или е имало (и в каква степен) някакво превишение на нормалния фон за мястото. Т.е. за собствено спокойствие. Тъй като, ако случайно се изпусне някаква радиация (дали нашите или от някоя друга АЕЦ), едва ли държавните институции ще ни информират навреме и адекватно.
....
Радиацията е нещо, което от много години се следи постоянно. При най-малкото завишаване, изпищяват от много места.
Беше време по соц-а, когато можеше да се скрие информация, но към днешна дата - няма шанс.

Дори нашите институции да не реагират, в чужбина веднага ще вдигнат аларма :)

Така че за гама фона, можеш да бъдеш спокоен.

Аз сложих гайгеровия брояч по идея на приятели. Нали работя в АЕЦ - идеята се появи веднага :)
Нямам притеснения за данните, които са официални.

Бял облак

Мнение от Бял облак » съб фев 22, 2020 10:20 pm

Има ли някъде официално (от държавно, институционално равнище), където да мога да видя колко е гамафона в момента в дадено място (да речем в Козлодуй)? Отговорът е не. Поне аз не съм попадал на подобно място в интернет.

Има мониторингови системи, които предоставят в публичен достъп усреднена стойност веднъж на 24ч. Не винаги обаче се обновяват всички станции. Друга подобна система (Eurdep, например) също дава усреднени стойности за час, но е неактуално - ако погледнеш сега ще видиш, че последната стойност е от 3ч. нощта. Т.е. не мога да видя как се е двицжил фона днес. Е, ако хипотетично е имало изпускане на някакъв радиационен облак, на база това което се визуализира в нета, няма да може да се види. Толкова ли е трудно държавните системи да се направят да визуализират на 5, на 10 минути с актуален час?! Както са направили от https://meter.ac

Именно затова веднага приех на драго сърце инициативата на пичовете от meter.ac и монтирах на Гложене измервателни сензори. Сега знам, че ако премине нещо през моето село, през моя двор, дори и само за 10-20-30минути, то ще бъде веднага регистрирано и аз съответно веднага ще узная за това.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб фев 22, 2020 10:37 pm

А ако детекторът се сбъгяса и показва глупости, както почти неминуемо се случва поне по няколко пъти в годината? :hmm:

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 9:48 pm

Мнение от ivog_68 » съб фев 22, 2020 10:55 pm

При тази гъстота на мрежата от сензори, колко от тях могат да се сбъгясат едновременно? https://meter.ac/gs/nodes/html/map.html

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб фев 22, 2020 10:58 pm

Говорех основно за радиацията :grin1: ...

Отговори

Върни се в “Автоматични станции”