ОПАШКИ (05-10.2020)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

gero
Регистриран: съб сеп 23, 2017 6:50 pm

Мнение от gero » чет окт 01, 2020 12:45 pm

Снежната покривка не е основен фактор за образуване на мъглата, друг е въпроса, че съчетаването на мъгла и сняг води до по-бавното топене на снега.
Няма нищо по-хубаво от дъждовна пролет, кратко лято, топла есен и снежна зима :D

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » чет окт 01, 2020 1:11 pm

Не знам кой какво е очаквал от мен, а и не ме интересува. Има си факти и данни и те много красноречиво подкрепят моята теза. Ето че Психаря и Виктус ме разбраха. Уинди, никъде не съм казвал, че без сняг, няма мъгла. Само казах, че при едни и същи условия наличието на сняг прави мъглите и инверсиите в пъти по-устойчиви и съответно въздуха доста по-зле. Много често ако няма СП мъглата следобед се вдига за малко, а при СП никакъв шанс.
Стратег, не ми се ровят данни, но по наблюдения поне през последните 7-8 години ноември далеч не е мъглив месец, за разлика от декември и януари, когато често си и има сняг.

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » чет окт 01, 2020 1:26 pm

weather_master написа:
чет окт 01, 2020 1:11 pm
Стратег, не ми се ровят данни, но по наблюдения поне през последните 7-8 години ноември далеч не е мъглив месец, за разлика от декември и януари, когато често си и има сняг.
А не вали сняг през ноември, защото до края на месеца е твърде топло. Въпреки че на теория има условия за снегозадържане, температурата във височина не позволява снеговалеж. Не че от дъждовна влага не може да последва мъгла, но виждаме на практика, че не случва.
П.С. Между другото знаете ли колко дни с целодневна мъгла има в последните пет години през ноември в София-Младост? Нула. :laughm: Пет-шест дена са със сутрешна мъгла, която се вдига до обед/следобед.
Последна промяна от Victus на чет окт 01, 2020 1:36 pm, променено общо 2 пъти.
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

weather_master

Мнение от weather_master » чет окт 01, 2020 1:28 pm

:thumbup:

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » чет окт 01, 2020 6:06 pm

gero написа:
чет окт 01, 2020 12:45 pm
съчетаването на мъгла и сняг води до по-бавното топене на снега.
Това изобщо не е задължително да е така! При положителна точка на оросяване е точно обратното!
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Потребителски аватар
gogomana
Регистриран: чет фев 26, 2015 1:07 pm

Мнение от gogomana » чет окт 01, 2020 6:15 pm

Никой не коментира рязкото заесеняване с интензивни валежи в Западна България, което GFS чертае вече няколко обновления. В София едни 30 литра за 2 дни могат да паднат при максимални 13-15 градуса.
Моята камера в Овча Купел със страхотна панорама към Витоша http://www.weather-webcam.eu/sofia-ovch ... ine-kamera

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » пет окт 02, 2020 11:10 am

Няма да е особено студено затова...
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » пет окт 02, 2020 8:01 pm

gogomana написа:
чет окт 01, 2020 6:15 pm
Никой не коментира рязкото заесеняване с интензивни валежи в Западна България, което GFS чертае вече няколко обновления. В София едни 30 литра за 2 дни могат да паднат при максимални 13-15 градуса.
Писали сме.

viewtopic.php?p=663685#p663685

По тоя фронт ще има и бури. Ще е отново доста силен. Ако мине правилно ще има пак 50-60 литра на места за нула време.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » нед окт 04, 2020 2:25 pm

Данчо е проспал явно опашката от нощта на ГФС, която даваше до -7на850 и сериозни валежи в цялата страна около 18.10, подобно на 2011г (ако не бъркам годината). Разбира се, вече и следа няма от това, но сезонът на снежните опашки е открит. :laughm:
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

weather_master

Мнение от weather_master » чет окт 08, 2020 9:18 am

В сегашното си обновление ГФС дава яко зазимяване в България към края на октомври с мощен студ от Сибир. Ако имаме ранен студ, няма да имаме зима след това. :lol: :D :thumbup:

Windy

Мнение от Windy » чет окт 08, 2020 9:45 am

Зависи от ситуацията в Сибир. Ако там се настани ненормално рано студ трайно, особено ако това се случи в по-западните части на Сибир, може и да имаме рядко срещана ранна и после качествена зима, естествено с почти в кърпа вързано ранно идване на пролетта след това.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » чет окт 08, 2020 9:52 am

Има да индикации эа эастудяване към Димитровден. :thumbup:

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » нед окт 11, 2020 10:18 am

Застудяването се очаква последно от 18-ти. Полярният вихър в тропосферата е разделен на две и едната част, по-мощната ще е над цял Сибир и ще се измества на запад към Източна Европа. Ще влезем рано рано в норма и то 61-90. а го виждах това чак за края на месеца в прогнозата за турнира, май няма да е толкова голяма аномалията.
Изглежда, че полярният вихър поне за сега е слаб, ако се запази така и през зимата ,поне ще има студ на север, който да идва към нас, за разлика от миналата година. Конфигурацията му над източната част на С Америка и Сибир също изглежда много благоприятна за нас.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Windy

Мнение от Windy » нед окт 11, 2020 4:24 pm

Никакво застудяване на 18ти няма да има, застудяване ще има чак към 28ми. Ако говорим за трайно застудяване де, не такова за по 2-3 дни.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » вт окт 13, 2020 11:33 am

Слиза една нула във височина на СЗ и при последващия унил гребен от неделя нататък вече ще има слани. после (и затова е тук, в тая тема това0 Азорско-гренландският гребен пак се оттегля на запад (за което писах онзи ден в Дългосрочни) и ние отново сме в челото на долината източно от него. С доста хубави десетки във височина. Само дето май няма да духа и мъглите ще бъдат на повече места и по-трайни.
Не е зле, вече сме с февруарско слънце. Да идва зимата, че да си отива по-бързо.

Заключена

Върни се в “Прогнози за времето”