ИНТЕРЕСНИ АРХИВНИ ДАННИ (и събития), включително лични (+ снимкови)

Климатът - многогодишен режим на времето и тенденции в неговото изменение в миналото, настоящето и бъдещето. Климатична и метеорологична информация (архиви) за минали години и нейното обсъждане. Наблюдения върху режима на климатичните елементи. Обобщение на времето по месеци, сезони, години.

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Бял облак

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » ср ное 20, 2019 10:57 pm

21-11-1949 г. Шумен. Точно толкова слънчево и аномално топло време е било както и през настоящия ноември. От сняг ни помен.
Погледнах баричното поле-едно към едно със сегашния ноември. :roll: Януари 1950 г. е бил много лют. :)
Изображение
Изображение
Изображение
6.11.1949 същите студени нахлувания към Алпите, с италиански циклони, а за нас мазната топла опашка :roll: :laughm:
Изображение
8.11.1949 продължава да няма промяна
Изображение
16.11.1949 студът е достигнал вече и Алжир, но не и Балканите
Изображение
18.11.1949 топъл дъждец в западна България
Изображение
На 26.11.1949 е предстоял още един подобен аномално топъл прецакан процес
Изображение
Вече е станало 10.12.1949 а все още сме в патова прецакана ситуация. Над Западна Европа отново е нахлул студ, но руската мечка не пуска процеса на изток и тласка жега от северна Африка над България.
Изображение
Ако си мислите, че нещо ще се промени, нищо подобно
16.12.1949
Изображение
На 19.12.1949 обаче май от нищото се пръква снежен циклон :shock:
Изображение
След това крепим крехкия студ над покривката с инверсия, Волга ни протяга спасителна ръка
Изображение
И йеп в новогодишната нощ има сложен процес със студен фронт от север и засрещане на потоци :flourish:
Изображение
Януари е подчертано студен и поднормен и с много снеговалежи, което продължава и първата седмица на февруари.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/ с. Логодаж, Благоевградско, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » ср ное 20, 2019 11:18 pm

Браво, добра аналогия. Някои от картинките са почти едно към едно с изминалата вече циркулация, а тези за декември с част от опашките на ГФС от последните няколко дни :) . Ще чакаме първите зимни удари още преди средата на декември, а защо не и по-рано.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » ср ное 20, 2019 11:42 pm

Много ме кефят тези детайлни ретроспекции на Макс ! :flourish:
Отвъд това обаче съм убеден, че нищо подобно няма да
стане сега, 70 години по-късно. Чака ни топла и мека зима.
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » чет ное 21, 2019 1:37 am

Не ни чака топла и мека зима, статистически е много малко вероятно след такъв наднормен период, обхванал цялата есен и започнал още от лятото. Отделно има сериозни предпоставки за стратосферно затопляяне, отделно циркулацията в цялото Северно полукълбо върви към сериозна промна - все фактори покачващи сериозно веротността за стабилни студени включвания към Източна Европа.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

wilkosz

Мнение от wilkosz » ср дек 18, 2019 9:43 pm

Днес се навършват 14 години от големят сняг, който затрупа Шумен на 18 декември 2005 г. Тогава направих едно кръгче из града с новата ми първа цифрова камера. Така започна ерата на модерната цифрова фотография, даваща отлично качество на снимките. Много й се радвах на камерката, като някакво чудо. А ето че минаха 14 години, този форум още не съществуваше, нямаше къде да споделям радостта си от снега.
Бях още едва на 30 г, а изглеждах на 20... :grin1:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

wilkosz

Мнение от wilkosz » нед яну 12, 2020 3:37 pm

Кахелман е обогатил сайтът си с нови ценни данни. Един от тях са някакви архиви, които не са аналогични на онези от НОАА. Тъй като отиват много по-дълбоко назад, има ежедневни данни за температурите в София например за 1936 г. Може да се види жегата, която е властвала през тогавашния януари. Далеч преди глобалното затопляне. :roll: :buble:
На 21 януари 1936 в София е било +14, а на 22 и 23 януари 1936 +15 градуса. На 29 януари пък Констанца си праска +18, а Кълъраш +16.
Изображение

За Варна пък има дневния максимум през същите години https://kachelmannwetter.com/de/messwer ... 1800z.html

И още по-голямата новост са реанализите по множество параметри за целия свят с увеличение естествено и за България с начало 1 януари 1979 Информацията е, че в течение на 2020 г. този архив ще бъде дигитализиран назад във времето от 1950 г!
Много мои спомени за времето оживяват в този детайлен архив, който хвърля светлина! Все едно цъкаш моделите с тази разлика, че това е реанализ на фактическото време. Революция! Данните при това са през три часа!
Например мокрия късен сняг, който ни пра на ученическа екскурзия във Велико Търново на 12 април 1987 г вечерта. Данните са срочни
Изображение
Изображение

Или бруталният сблъсък на въздушни маси над България на 11 февруари 1985 г., когато в Силистра вече напираше жесток студ и беше -5, а в Шумен и Варна беше още пролет с +16. В следващите часове студът рязко натисна и заля все по-южни райони, съпроводен с обилен снеговалеж и снежни виелици.
Изображение

Вижда е и огромният късмет, който споходи Шумен при милениумният сняг на 31.12.1999, когато източно от града пра дъжд и сняг и чист дъжд, включително Добруджа, където нямаха щастието да имат снежна новогодишна нощ, ощетени от процеса.
Изображение

Приятно разцъкване :wink: https://kachelmannwetter.com/de/reanaly ... 1500z.html

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » чет яну 16, 2020 9:22 am

31.12.1999 е една от най-великите обстановки в живота ми! Преживях я в Плевен, искам да се повтори!
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

wilkosz

Мнение от wilkosz » пон яну 20, 2020 10:42 pm

Случайно попаднах на един мач Ювентус-Ливърпул, игран в Торино на 16 януари 1985 г. и каква изненада :!: Има много дебел сняг на стадиона.

Разцъках архива и се оказа, че в този ден в Торино е имало 45 см сняг :shock:
В Милано обаче е било екшън имало е 100 см :? :-? :o
А в Бергамо 230 см, непосилни за който и да е български град на тази височина.
https://kachelmannwetter.com/de/messwer ... 0600z.html

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » пон яну 20, 2020 10:59 pm

Гледай ти! За тези снегове ми е разправяло едно италианче от смесен брак, което живееше в квартала. Около година след това. Разказваше как скачали от втория етаж на къщата си в полите на Алпите в Северна Италия.
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Потребителски аватар
geoge
Регистриран: съб фев 24, 2018 10:00 am

Мнение от geoge » вт яну 21, 2020 1:02 am

Аз пък се разрових за едно култово домакинство на Спартак и след малко търсене установих датата - 23.02.2003 г., когато нашите играха с настоящия Литекс и бившата Чорба - София.
http://a-pfg.com/мач/2002-2003-спартак- ... ска-11719/
В този мач брулеше невероятен североизточен вятър, облачно и със снеговалеж, а пък снежинките ни ощавиха де що имаше открита кожа по лицата :crime:
Нямам спомени колко публика е имало, а онези, които са били болшинство, са били под козирката на завет и все пак чета, че стадионът е бил пълен на 20%, при положение, че мачът е бил с Цеска (обикновено Коритото е фрашкано и със зрители по покривите на съседните блокове при такива дербита).
Няма да забравя как на полувремето в тая виелица с момчетата всички се снишихме под оградата на завет и се бяхме увили с транспарантите и знамената, че да не пукнем от студ. От малък съм кален, ама тогава наистина си беше ЕПМ :lol:
А на данните от онзи ден съм по-склонен да си представя, че ситуацията на стадиона е била по-скоро като в Шабла :shock:
https://www.stringmeteo.com/synop/bg_tu ... A%C0%C6%C8

За жалост нямам архивни кадри, но имам такива на снежни зими от Варна като бях в Основното училище и някой ден може да кача, ако не ме домързи :beer:
Синджира си иде, козъта ги нема

wilkosz

Мнение от wilkosz » съб яну 25, 2020 10:57 pm

Много интересно видео набарах, от първия събор на бялото братство след соца на 19 юли 1990 г. Още юли месец няма нито едно снежно петно останало на Рилските езера. Доказателство за ужасяващо безснежната, аномално суха и топла 1990 година. Впрочем от април тя захладня, но от януари до март беше гърч и топлик без никакви валежи. Даже по-сухо от 1989 г.
Някои от хората ги разпознах мноого по-млади в сравнение с годините 2005-2009, когато аз също участвах там и ги помня, че вече бяха възрастни.
Баси якото. Съвсем друго време. Магазините са тотално празни. Държавата прохожда в демокрация. На улиците има палаткови лагери, гладни стачки и митинги. Марадона още играе. Сена е жив и още не е катастрофирал фатално. Германия още не е обединена, и става световен шампион. В Шумен жиците за тролейбуси още висят по улиците и не са разфасовани от циганите. СССР още съществува. Роналд Рейгън доскоро още е бил президент на САЩ. Маргарет Тачър още Е министър-председател. САЩ още не са нападнали Кувейт. Вкъщи нямахме телевизор, защото стария изгоря, а нови нямаше да се продават в магазините, въпреки, че вече бяхме в демокрация.

wilkosz

Мнение от wilkosz » ср мар 04, 2020 11:12 pm

Дааа, направих удара. Получих действащия линк към списание "Сердика" и вътре наистина има ЕЖЕДНЕВНИ подробни данни за времето в София по всички показатели.
Например архива за култовия януари 1942 г. с може би най-студения ден в историята на наблюденията в България 24 януари. Максимумът е бил -19, а средната денонощна -23.9 :shock: :flourish:
https://serdica.libsofia.bg/bg/lister.p ... -090001042

А в брой от 1938 г. има инфо за големите студове, обхванали София през януари 1938 г.
https://serdica.libsofia.bg/bg/lister.p ... 127&page=1

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » ср мар 18, 2020 2:18 pm

На днешния ден през 2015-та година в Сандански валя сняг, днес фейса ми го напомни с едно мое клипче на снеговалежа в града. Сега го чакаме за първа пролет, както преди няколко години.
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

wilkosz

Мнение от wilkosz » съб мар 28, 2020 6:16 pm

Интересни находки от лански снегове в Шумен от миналото. Първите са от 1978 г. в парка. Последната е от 28 февруари 1988 г. от моя квартал, този мокър плътен сняг го помня, беше паднал изненадващо през същата нощ и се стопи още до обяд. Но все пак много ефектно наплъстяване при доста висока температура.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
geoge
Регистриран: съб фев 24, 2018 10:00 am

Мнение от geoge » съб мар 28, 2020 10:43 pm

Моята е по-цветна и не знам дали е подходяща за темата, но тази снимка е от 11.03.2015. от околностите на с. Голешово на около 800 m н.в. - денят, в който се бях засилил да качвам Гоцев връх, но се оказа, че в бързината не съм си взел апреските за дълбокия сняг още от Варна и след това се върнах в хижа Извора :lol:
Е, година след това успях в още по-дълбок сняг, но бях приготвен :cool:

Изображение
Синджира си иде, козъта ги нема

Отговори

Върни се в “Климат”