ДЪЛГОСРОЧНИ (месечни, сезонни) ПРОГНОЗИ - ЗИМА 2019/20

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Killerbeast, angilari, Бял облак, ncuxap

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » чет яну 23, 2020 2:04 pm

Тук си напълно прав в частта за февруари - ако продължи тази циркулация през следващия месец няма да има какво да ни "спаси" под формата на по-сериозни инверсии и ще са на по-малко места. Тъй че е вероятно и февруари да излезе доста топъл, като аномалия.
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Потребителски аватар
zaples14
Регистриран: нед юни 20, 2010 9:11 am

Мнение от zaples14 » пет яну 24, 2020 10:17 am

Ако останем в антициклонално блато през февруари в София няма да видим плюс поне до 20-то число. Приказките, че слънцето се издигало над 30 градуса височина или че радиацията се била увеличила с 30% не пречат на нощните инверсии. Хората са нарекли месеца малък Сечко не защото е по-малко студен, а защото е с по-малко дни. През януари падат мъгли и пазят от голямо изстиване, но през февруари мъглите са кът. Но мисля, че циркулацията ще се смени, ще има много валежи и няма да е прекалено студено.
Гледам, че в месечния турнир за аномалиите Стринг се е жертвал в името на един достоен за зимоманите завършек на зимата.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пет яну 24, 2020 10:33 am

София вижда плюсове всеки ден от доста време насам, макар и по-малки, отколкото нормалните хора биха искали. Тъй че - нонсенс : )
Нямало9 да види плюс до 20.02 : ))) Не, до 20. 07 няма да види....ей, аман! :laughm:
Да си пожелаем топла есен до Ивановден и ранна пролет след това 8-)

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » ср яну 29, 2020 4:20 pm

Слаб процес около 5-10.02.
https://blitz.bg/obshtestvo/nimkh-oglas ... 23552.html

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » ср яну 29, 2020 8:00 pm

Не думай! Никога не се беше случвало такова нещо и сега- пак!

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пет яну 31, 2020 11:31 am

Прогнозите за доста силна Ниня от юли нататък стават все по-консолидирани и все по-дълбоки. Не е чудно: мощна Ниня не сме имали от бая време, не говоря символичните такива от по минус 5 десети и малко отдолу.

Предстои с нарастваща вероятност, модерна студена следваща зима.
Скълине, случайно видях таблицата ти в Климат, виждам, че си надушил корелацията още есента :thumbup:
Само да вметна, че средната зимна температура НЕ Е напълно коректен показател, демек, ако ценителите на зимата се примирят, че класическа, Вазовска многоядрена зима (в низините) е почти невероятна и приемат триседмичната такава (не се заяждам), то опашката на Ниня задължително води до модерна студена зима у нас - била то 2, 3 или 4 седмична, с уговорки. Възможни са 1 или дори 2 наднормени месеци и пак третият (не подред) да я отсрами.
Майната им на писачите, че нямало корелация - конкретно за страната ни има. както писах преди, може и да е съвпадение, но 1,2,3...ама 4-5 съвпадения...В най-добрия случай може да се говори за висока вероятност за студена зима в модерния и вариант след неколкомесечна Ниня У НАС, в България.
Честно казано, нито имам време, а и желание, да проследявам механизми и вериги, достатъчен ми е фактът.

От тая гледна точка, запомнете едно! Бях първият човек, който ви прогнозира нео-студена зима, с нарастваща вероятност - следващата такава. :laughm:
Жалко, исках да са пак 4 поредни поне меки, но обективността преди всичко.
ПС Ако не позная, с най-голям кеф ще слушам натякванията на феновете , които сега бръмчат за стари несъществуващи грешни прогнози, но изпитват трудности с посочването на такива примери, ала не ги виня, тъй като такива просто липсват. :buble:
Дай Боже, дай Боже - букмаркнете отсега тази ми прогноза и при не-реализация ще ми бъде доста готино да ми натяквате! :grin1:

ППС Все пак, окончателната прогноза за повишена вероятност за такава ще бъде при реализация на прогнозите за начало на Ниня втората половина на лятото.

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » пет яну 31, 2020 11:39 am

Браво на Бисмарк за обективната прогноза, дано познае!
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пет яну 31, 2020 11:39 am

Сори, но това просто ТРЯБВА да се сейфне!!!

:tzar:

Изображение

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » пет яну 31, 2020 11:43 am

Еми не е невъзможно да стане, но аз мисля че Февруари ще е с по-ниска аномалия от Януари, ако се сбъдне месечната прогноза за три застудявания в рамките на месеца.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » съб фев 01, 2020 11:03 am

След досадните жеги до 4-ти,после време в норма до средата на месеца поне :thumbup:
http://www.meteo.bg/bg/15dn

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » нед фев 02, 2020 5:31 pm

Така го правят хамериканците:

Американски мармот предсказа кога ще дойде пролетта (СНИМКИ/ВИДЕО)

https://dariknews.bg/novini/sviat/ameri ... eo-2209734

Потребителски аватар
DANNIS
Регистриран: чет окт 08, 2009 11:42 pm

Мнение от DANNIS » вт фев 11, 2020 6:47 pm

Чакаме пролетната прогноза на Аккуетъра. Тези дни трябва да излезне.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пет фев 14, 2020 12:36 pm

Пробабилистиката на УК МЕТ за сезона МЮЮ изглежда така (около 80 и между 80 и 100 процента вероятност за над норма).
Валежите са също зле (ясен сигнал за под норма), но не чак толкоз категорично, слава Богу.

Температурната пробабилистика е почти същата за региона ни и за АМЮ и една идея по-малка за календарната пролет (МАМ)
ще пусна едно обобщение на база главно тоя източник в началото на идната седмица, че сега вече няма за кога. Разбира се, можете сами да си разлистите суровия материал в сайта на УКМЕТ.

Изображение

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » пет фев 14, 2020 1:04 pm

С тоя активен Атлантик ми се струва, че летата ще са от тоя тип - влажно и малко над норма до края на юли, повече жега и суша след това. Но не бих очаквал някви рекордно-дълги турбо жеги. Пак наднорменост, разбира се, но не свръх. Мисля, че ме разбрахте :grin1:
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пет фев 14, 2020 1:37 pm

Ако активността остане далеч от нас, както беше дълги периоди пред дек и януари, това означава доминация на гребени на Азореца (след края на април-средата на май - дори Си гребени, с по-малък, но вече подобен ефект), негови "транслации" и реинкарнации в И Средиземноморие/ЦС и СИ Африка, с всички произтичащи от това последствия.
2 градуса над норма според половината дългосрочни модели са спрямо 81-10, демек около 3+ спрямо класическата, демек sea balow мамата. Това би било интересно, защото юли и август са напълно безинтересни - те са ясни, въпросът е не дали, а с колко. Виж, периодът АМЮ си е най-любопитен. Следващият любопитен момент е, дали ще вали през октомври сняг в София, а по-следващия наистина любопитен е, триседмичната зима догодина дали ще е през януари или на границата с февруари. :dontknow:

Дали ще стане така (в началото на топлото полугодие)- само всемогъщият шибан аллах знае. Тук само коментирам опреснените току-що прогнози на световните метеограндове.

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”