МОЛЯ, ДАЙТЕ ПРОГНОЗА ЗА РАЙОНА НА...

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Потребителски аватар
NorthStorm
Регистриран: вт авг 27, 2013 11:01 am

Мнение от NorthStorm » нед фев 02, 2020 6:16 pm

На 5-6 как ще е откъм вятър в Сф :grin1: ?
Summer!

havga
Регистриран: вт фев 04, 2020 10:45 am

Мнение от havga » вт фев 04, 2020 12:28 pm

Привет, нова съм и не съм специалист по темата, но отглеждам 20 рози на терасата (някои по 2м.) и много живо ме интересува колко точно ще е силен вятърът и валежа следващите дни. Четох доста, но се обръквам. Очевидно и самите модели, които разчитате не са еднозначни.
Та питането ми е относно вятъра главно, за да не се търкалят саксии и клони навсякъде.
Ще надхвърли ли вятърът (за София) 80 км/ч, защото преди Коледа беше горе-долу толкова и нямаше поражения?

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » вт фев 04, 2020 1:45 pm

Здравей!
Кажи на какво изложение ти е тераската, за да преценим нещата. Но надали ще има поражения дори и да брули челно. Няма чак толкова сила обстановката.
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

havga

Мнение от havga » вт фев 04, 2020 1:53 pm

nikolai kamburov написа:
вт фев 04, 2020 1:45 pm
Здравей!
Кажи на какво изложение ти е тераската, за да преценим нещата. Но надали ще има поражения дори и да брули челно. Няма чак толкова сила обстановката.
Гледа на север, непокрита. Намира се в източна София. Под Младост. Имам парник на нея 2м.х 2м., неукрепен. Големите растения са навън.
Последна промяна от havga на вт фев 04, 2020 2:42 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » вт фев 04, 2020 2:34 pm

Да се изкажат софиянци, те са по-запознати с микроклимата.
Иначе привечер ще има силен поривист вятър от юг, последван от силен севврозападен. Едни 80км в час може и да развие. На 850хпа в западна София ще е минус 2гр, а над източна +8 в един и същи момент...което си е доста добър срез. Но чак да имаш поражения, не мисля. Някой софиянец да помогне на човека, че няма много време вече. :D
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт фев 04, 2020 2:45 pm

Вероятно ще има ефектни пориви на моменти, но чак 80 км/ч... :hmm: вероятно доста трудно. (Всъщност, сигурно ли е, че точно това е опасната граница на скоростта? :) ) Дано да няма някаква благоприятстваща "фуния" от околните блокове обаче, защото в такива случаи при определени посоки поривите на вятъра се усилват изкуствено в определени точки ;) . То, всъщност, много по-вероятно е такива пориви в София да се достигнат при фьон през зимата, отколкото при/след преминаването на подобен на тазвечершния фронт от запад-северозапад... По-вероятно е и при лятна буря, между другото, но вече зависи тази северна тераса колко е чувствителна на различните посоки на вятъра и от коя посока рискът за поражения е най-висок :dontknow: ...

Потребителски аватар
NorthStorm
Регистриран: вт авг 27, 2013 11:01 am

Мнение от NorthStorm » вт фев 04, 2020 3:01 pm

Зависи и къде се намира блока, при мен в Овча купел е доста открит, по-краен и съм на 9 етаж, какъвто и вятър да има, брули яко, все едно ще паднат прозорците и всичко какво има по терасата е на земята :grin1:
Summer!

havga

Мнение от havga » вт фев 04, 2020 4:10 pm

Stringmeteo написа:
вт фев 04, 2020 2:45 pm
Вероятно ще има ефектни пориви на моменти, но чак 80 км/ч... :hmm: вероятно доста трудно. (Всъщност, сигурно ли е, че точно това е опасната граница на скоростта? :) ) Дано да няма някаква благоприятстваща "фуния" от околните блокове обаче, защото в такива случаи при определени посоки поривите на вятъра се усилват изкуствено в определени точки ;) . То, всъщност, много по-вероятно е такива пориви в София да се достигнат при фьон през зимата, отколкото при/след преминаването на подобен на тазвечершния фронт от запад-северозапад... По-вероятно е и при лятна буря, между другото, но вече зависи тази северна тераса колко е чувствителна на различните посоки на вятъра и от коя посока рискът за поражения е най-висок :dontknow: ...
Благодаря!!! На въпроса " сигурно ли е, че точно това е опасната граница на скоростта? :)" - информацията ми е от изказвания на форумци за силата на вятъра на 21 декмеври 2019 (май беше), когато цяла нощ духа доста силно и не можахме да спим. Това е най-силният вятър, духал зимно време от както метеорологията ме вълнува :D., т.е. има какво да умира по терасата.

havga

Мнение от havga » вт фев 04, 2020 4:18 pm

NorthStorm написа:
вт фев 04, 2020 3:01 pm
Зависи и къде се намира блока, при мен в Овча купел е доста открит, по-краен и съм на 9 етаж, какъвто и вятър да има, брули яко, все едно ще паднат прозорците и всичко какво има по терасата е на земята :grin1:
При мен е ниско, кота 7,50м. Има блок от запад на растояние 10м.- 15м., той би трябвало да прави някакъв завет, имам и оградни панели на запад, които не позволяват уж излитане на обемисти предмети, но знае ли се. :roll: От вчера по телевизията се тръби за силен вятър с пориви до 100 км/ч. , макар в момента е доста тихо. Но реших да не прибирам панаира (то няма и къде), доста тежат всичките саксии, ще бутна каквото може до стената и това ще е.
Благодаря за отзивчивостта!

Martin_Lozanov
Регистриран: нед юли 10, 2011 2:39 pm

Мнение от Martin_Lozanov » ср фев 12, 2020 2:02 pm

Колеги, в петък ще се метна до Велинград и мисшя да отскоча до Белмекен - да видя малко зима :D
Към 12 и нещо, смятам да съм там, какви са очакванията за условията, има ли смисъл от джип или може и с лека кола ?
Зима, сняг, камина и червено вино :)

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » ср фев 12, 2020 3:45 pm

От Юндола до писта Старина никакъв проблем вчера с кола.То има 20 см сняг в гората.Снегът се топеше.В Четвъртък срещу петък май го дават да вали сняг в планините,ама едва ли ще затрупа пътя.

misacho

Мнение от misacho » ср фев 12, 2020 3:47 pm

Сняг чак срещу събота :wink:

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср фев 12, 2020 4:11 pm

Да, в петък вечерта ще е валенето на сняг, доколкото и където го има :dontknow: ...

Потребителски аватар
pulipet
Регистриран: пет юни 07, 2019 7:44 pm

Мнение от pulipet » ср фев 12, 2020 4:21 pm

миналата година за 3 март бях във Велинград и отскочих до Юндола,имаше доста сняг дори направих опит към Белмекен но се отказах мн сняг мн коловози
сега навивам жената да ходим за 14 :laughm: ама неще нещо :grin1:

misacho

Мнение от misacho » ср фев 12, 2020 8:50 pm

Не знам как ще е от Старина до Белмекен,но слизаха някакви коли оня ден.Срамота е седмица след снеговалежите да не е изчистен пътя до асфалт.Имаше си ги коловозите и се разчиташе пак на Слънцето да стопи снега. :thumbdn:

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”