Вегетарианството - ЗА и ПРОТИВ

Предполагам всеки е чувал и има представа какво включва понятието "здравословен начин на живот". Или греша? :)

Модератор: mmirro

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » пет ное 29, 2019 11:41 pm

Качи си някое приложение за упражнения на телефона и си го пускай. Така е мотивиращо. Глас ти говори кое упражнение следва и колко секунди да го правиш, дава ти начало и край, няма за кога да се разтакаваш. Аз така започнах лятото и не съм спирал, всеки ден, е всеки три дни после 1 ден почивка. По 20 минути, но редовно и резултатите идват. Не само храна, но и упражнения трябва. Не губиш много от времето си, не киснеш час и половина във фитнеса, но пак имаш резултати дори от 20 минути, работиш само с тялото си без тежести и няма опасност от контузии, но е достатъчно да повишиш силата си и дори да изваяш някакви мускули. Моите упражнения са около 15 на брой, включват сред тях и лицеви опори и коремни преси. Иначе има подскоци и други неща. Всестранно. Отначало ти е тегаво 10 лицеви опори те озорват, след три месеца ежедневно упражняване вече правиш с лекота 20 повторения и това те радва. Тялото започва да си иска и упражненията, не само храната.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » съб ное 30, 2019 12:23 am

Ааа, аз това приложение го имам от бая време и ги следвам нещата. Наистина е приятно. Не може да се постигнат някакви мега резултати, но и не се отпускаш. Но осъзнах, че по- важно от храната няма. Защото аз преди и след тия упражения тъпчех вафли да имам повече енергия...доста типичък мозък съм имал само допреди месец... :D
А лично за мен най- якото кардио ми е скачане на въже или просто подскачане. Загрява яко цялото ми тяло и ме измаря, но не и толкова, че да се откажа. Мразя да тичам, защото бързо се измарям прекалено много и се отказвам. Докато тука мога и 1 час да поддържам темпо с подскоците и в същото време сърцето да тупка яката.
След месец/ два ще кажа какви ползи забелязвам от новия си начин на живот. :flourish:
А бтв много интересно се зарибих всъщност. Напоследък вечер излизам все по-рядко,... всички ме дразнят, доста тъпи приятели имам като цяло. И предпочитам да си стоя вкъщи, да си чатя, говоря с близки и да се наспивам. И така като имам доста повече време вечер и реших да си обърна внимание на себе си и така така постепенно докато преди 10 дена просто изхвърлих всички снаксове и започнах.
Тъпото е, че повечето хора, на които съм споделил реагират така: "ти не си нормален", "ти мръдна ли уе мой" и тн. Тоест няма го това ниво на осъзнаване, липсва здравна култура като цяло и най- вече не се приема чуждия различен начин на живот. Естествено ми е през хуя какво ще ми каже даден тъпак, но ме изненадва колко нетолерантни са хората към всъщност едни доста нормални неща. Аз искам да живея до 80, не на 40 да се влача като чувал с картофи.
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » съб ное 30, 2019 7:50 am

Аз преди съм казвал и пак ще го кажа. Тела, които не спортуват за мене са мъртви тела, гнусни са и отблъскващи.Това се отнася и за момичетата, тънки като фиданки. Човек, който не спортува и то в ранна детска възраст е пагубно за човешкия организъм, води до преждевременно остаряване. Човек, който спортува изглежда жизнен, красив и се чувства щастлив в следствие на отделените ендорфини.
А по отношение на храненето, дори да изпиеш един пресен сок от моркови усещаш моментално прилив на енергия Като изключиш месото, мозтъкът ти се прояснява и фокусът става по-силен. Аз ям месо, но много рядко. Но Яйца и прясно мляко консумирам всеки ден. Понякога Изпивам към 1 л мляко на ден, особено козе мляко на Олимпус.
Иначе масово хората в България живеят като пенсионери още преди да навършат 30. Аз като видя някои мои връстници от детските години ми настръхват косите, че така можеше и да съм аз, ако бях толкова тъп да се водя по стадото :flourish:

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » ср яну 15, 2020 2:48 pm

Спортуването е абсолюртно задължително. Задължително и точка по въпроса. Трябва със закон да се въвъведе според мен!
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » ср яну 15, 2020 3:07 pm

ASENOV написа:
съб ное 30, 2019 7:50 am
Като изключиш месото, мозтъкът ти се прояснява и фокусът става по-силен. Аз ям месо, но много рядко. Но Яйца и прясно мляко консумирам всеки ден. Понякога Изпивам към 1 л мляко на ден, особено козе мляко на Олимпус.
Този абзац е лишен от вскякава логика. Естествено всеки трябва да е яде, каквото смята за добре, но не и да пропагандира, че 1л прясно мляко е по-добре от месо. :) На голяма част от възрастните не им понася добре прясното мляко в големи количества, при мен също над 300-400мл не ми влияе добре на корема. Киселото е по-удачен избор.
Относно месото за проясняване и всякви такива сектантски и шарлатански твърдения... Месото е един изключително добър източник на протеини и в разумни количества е почти задължителна храна за един нормален спортуващ човек. Освен протеините съдържа и други много важни за човешкото здраве вещества. Още от древността се храним с месо, така че нищо неесттвено няма в това.
За храненето за правени доста проучвания, но са много противоречиви и объкрващи. Изводът, който е към момента валиден е, че не е толкова важно с какво точно се храним, а да ядем и изразходваме толкова, че да не качваме килограми. Стига да си набавяме необходимите вещества, разбира се.
Относно просветлението на мозъка - той светва най-много от бързи въглехидрати, една торта като ударя фокусът ми е бомба. :laughm:
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

wilkosz

Мнение от wilkosz » ср яну 15, 2020 8:09 pm

quittr написа:
ср яну 15, 2020 3:07 pm
Този абзац е лишен от вскякава логика. Естествено всеки трябва да е яде, каквото смята за добре, но не и да пропагандира, че 1л прясно мляко е по-добре от месо. :) На голяма част от възрастните не им понася добре прясното мляко в големи количества, при мен също над 300-400мл не ми влияе добре на корема. Киселото е по-удачен избор.
Относно месото за проясняване и всякви такива сектантски и шарлатански твърдения...
Има достатъчно научни изследвания, които са доказали вредността на млечните продукти и месото. В прясното мляко има гнойни клетки, дори кравата да е напълно здрава. Оттам те преминават и във всички млечни продукти. Млечните продукти не могат да се преработват добре от храносмилателната система на човека, те се застояват, образуват слуз и отделят токсини, които са вредни. Млякото е вредна храна за всички възрастни над 3 години, но млечната индустрия няма да позволи изтегляне и спиране на производството на млечни продукти, тъй като много компании са на хранилка от това. Имам познат, който преди няколко месеца по мой съвет спря млечните и ги замени с ядкови млека и ядкови и кокосови сирена и каза, че стомашните му проблеми са изчезнали, вече нямал газове, тежест, разстройство. За всичко това е виновно млякото, обичал е преди да приема големи количества млечни продукти, към кафето си изпивал по няколко литра прясно мляко и ядял всеки ден йогурт и кашкавали.
За месото е ясно отдавна, няма какво да се повтарям. Особено червеното месо е много, ама много вредно. Като прибавим и етиката картинката става завършена. Ти някога замислял ли си се дълбоко какво слагаш на масата си? Плът от животински труп.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » ср яну 15, 2020 8:15 pm

Прясното мляко е вредно да,но киселото не го заменям.Елексир.Месото може и да е вредно,ама като ям картофи или грозде много пърдя,а надумкам ли се с пържоли нямам проблеми :dontknow: :lol:

wilkosz

Мнение от wilkosz » ср яну 15, 2020 8:20 pm

Е и аз много обичам, обаче веган йогурт ;-)
Тук във всеки супермаркет вече има и то не един вид. Има не само соев, но и от бадеми, от кокос и от кашу. Както натурален, така и с различни вкусове, с плодове и дори с шоколад. Има и био-варианти само със здравословни съставки. Марките Провамел, Сояде и Алнатура са био.
Всеки ден ям, не се лишавам. Вкусът е все по-добър, почти не се отличава от животинско мляко. Но не е мляко.
Често си го правя сам йогурта. Блендирам кашу с вода. Отглеждам си бактерии в от жито за покълване като престои 24 часа във вода на повърхността се образуват мехурчета и това са полезните бактерии. Вземам от тази вода и я смесвам с блендираното кашу, на другия ден имам полезно и натурално ядково кисело мляко. Правя си и снежанка и таратор от него. Има идеален кисел вкус. Тази рецепта я има на видео в ю тюб.
Някакъв шантавел е, но рецептата е гениална.
Последна промяна от wilkosz на ср яну 15, 2020 8:24 pm, променено общо 1 път.

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » ср яну 15, 2020 8:23 pm

Не,говоря за домашно кисело,което си подквасвам от години без да прекъсвам веригата.

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » ср яну 15, 2020 8:30 pm

Какво е гнойна клетка :dontknow: лактозната непоносимост е характерна или за по-възрастните хора или за страни с повишен процент африкански или далекоисточни гени. България като част от средиземноморският регион има този проблем, но не е масов, все пак не сме африканци. В Германия пък съвсем. Познавам човек с лактозна непоносимост ефектът е доста бърз, така че сравнително лесно можеш да разбереш.
П.п. не понасям прясно мляко, на вкус :grin1:

"Пием мляко като възрастни
Пиенето на мляко е една от определящите характеристики на бозайниците, но хората са единствените видове на Земята, които се хранят с мялко и след ранно детство, макар че и сега повече от 75% от световното население все още има непоносимост към лактозата.

След като спрат да се кърмят, всички останали бозайници и повечето хора прекратяват производството на лактаза, ензим, необходим за разграждането на лактозата, млечната захар.

Но една мутация, появила се в равнините на Унгария преди около 7 500 години, позволява на някои хора да усвояват млякото и в зряла възраст. Вероятно сме започнали със сирене - чедър и фета съдържат по-малко лактоза, отколкото прясното мляко и по-меките сирена, а пармезанът почти не съдържа лактоза.

Това може да изглежда незначително предимство сега, но способността за усвояване на невероятно висококалорийните млечни продукти е била много полезна за хората, опитващи се да оцелеят през студените зими на Европа."
https://nauka.offnews.bg/news/Biologiia ... 06474.html
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » ср яну 15, 2020 9:29 pm

Гледайте няколко клипа с вегани и обърнете внимание на изцъкления и изпълнен с религиозна убеденост поглед. Тук не става въпрос за наука, а за религиозни убеждения. За това няма и да си направя труда да оборвам вярванията им. Ако някой се чувства щастлив с Христос в сърцето(или веганството) няма смисъл да го правиш нещастен, като му казваш, че Христос не може да е син божи и да е възкръснал от мъртвите.
Има една мъдрост, която казва - "Прави(и вярвай) в каквото си искаш и винаги ще намериш идеолог(ия), който да оправдава действията ти". Е някои са избрали да вярват във веганството! Едни вярват, че месото е полезно, други вярват, че е вредно, а истината е по средата. ДОЗАТА(количеството) прави един продукт лекарство или отрова! Витамините са добър пример - всички са вредни при предозиране ... и при недостиг.
Помнете ми думата - никой от тези вегани няма да доживее 100 години.
Никой столетник, който съм виждал на живо, чувал или гледал по телевизията не е бил вегетарианец, камо ли веган! Общото между тях винаги е било умерено разнообфазно хранене, нормално тегло, физическа активност и спокоен живот. :flourish:
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » ср яну 15, 2020 10:08 pm

wilkosz написа:
ср яну 15, 2020 8:09 pm
quittr написа:
ср яну 15, 2020 3:07 pm
Относно месото за проясняване и всякви такива сектантски и шарлатански твърдения...
Има достатъчно научни изследвания, които са доказали вредността на млечните продукти и месото. В прясното мляко има гнойни клетки, дори кравата да е напълно здрава. Оттам те преминават и във всички млечни продукти. Млечните продукти не могат да се преработват добре от храносмилателната система на човека, те се застояват, образуват слуз и отделят токсини, които са вредни. Млякото е вредна храна за всички възрастни над 3 години, но млечната индустрия няма да позволи изтегляне и спиране на производството на млечни продукти, тъй като много компании са на хранилка от това. Имам познат, който преди няколко месеца по мой съвет спря млечните и ги замени с ядкови млека и ядкови и кокосови сирена и каза, че стомашните му проблеми са изчезнали, вече нямал газове, тежест, разстройство. За всичко това е виновно млякото, обичал е преди да приема големи количества млечни продукти, към кафето си изпивал по няколко литра прясно мляко и ядял всеки ден йогурт и кашкавали.
За месото е ясно отдавна, няма какво да се повтарям. Особено червеното месо е много, ама много вредно. Като прибавим и етиката картинката става завършена. Ти някога замислял ли си се дълбоко какво слагаш на масата си? Плът от животински труп.
Под гнойни клетки предполагам се разбират левкоцити и антитела, които има за цел за предпазят бебето от инфекции, но първо че не виждам нещо лошо в това, второ, че след термичната обработка, която е задължителна - те ще бъдат унищожени. :dontknow:
С истинска лактозна непоносимост в България са много малко хора. С годините действително голям процент чувстват дискомфорт, но при големи количества - за мен е 300-400мл и затова не приемам повече от чаша, като цяло предпочитам киселото.
Месото, ако е приотвено по добър начин и в разумни количества, преидружавано от голямо количество зеленчуци и плодове няма никакъв проблем.
А относно последното ти изречение - естествено, че съм се замислял, ям само трупове - на растения, на животни. Още не съм се научил да фотосинтезирам. :laughm: :laughm: Нито пък мога да преработя камъни. Аз си разчитам на достиженията на науката и медицината към момента, а не някакви фанатизирани вярвания. Към момента това са научните препоръки. Ако някой смята, че е над тези неща или пък, че за организма му важат други правила - всеки е свободен да яде и пие и пуши каквото му душа иска. Аз съм просто против пропагандата на такива крайни и недоказани идеи в храненето.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

wilkosz

Мнение от wilkosz » ср яну 15, 2020 10:26 pm

Там е работата, че са доказани и се доказват и в момента.
Най-разпространените болести, които често водят до смърт в напреднала и не толкова напреднала възраст се причиняват от прекомерната употреба на мазнини, с каквито месото и млечните изобилстват. Образуването на плаки по кръвоносните съдове, водещи до тяхното запушване, съответно инфаркт и инсулт. Повишеният холестерол, който води до същия риск. Омазненият черен дроб, който води до хепатит, цироза. Затлъстяването, което се причинява от ядене на много месо, водещо до диабет. Яденето на червено месо и въобще на месо, което трудно се преработва, остава прекалено дълго в червата отделяйки токсини и увеличава риска от рак на дебелото черво и на стомаха, а също и на панкреаса. Това са все доказани неща и лекарите ги знаят. Учудвам се, че не намираш нищо вредно в консумацията им.
Не съм чул от веганска диета да трупаш мазнини и плаки по съдовете... Елементарно Уотсън. :idea:
Спортуването е също толкова важно, колкото и храната. Ако си само веган, но не спортуваш е по-малко добре. Но ако ядеш месо и не спортуваш е още по-лошо.

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/ с. Логодаж, Благоевградско, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » ср яну 15, 2020 10:32 pm

Напоследък си мисля, че теориите класифициращи дадена храна за полезна или вредна, съотнесени глобално за всички хора под общ знаменател, са грешни. Много често ми се случва да имам даден период от седмица-две-месец, в които тялото ми "иска" дадена храна, която преди това не съм консумирал в продължение на година/и с честота не повече от 1-2 пъти месечно. В даден момент просто ми се приисква и в продължение на седмици мога да я ям в големи количества и да ми е много вкусно.

Телата ни са изградени по различен начин и и имат много индивидуална генетика. Тя не включва само тази на родителите, а има частици информация/код от поколения назад. Това, което за един организъм е вредно, за друг може да се окаже жизнено необходимо. Съвсем буквално. И изключването му от менюто или дълготрайни периоди с малки количества от него да доведат до неприятни заболявания.

Човек трябва да се научи да слуша вътрешният глас на тялото си. Свикнал си да се храниш "здравословно" - плодове, зеленчуци, предимно вегетариански ястия, изведнъж силно ти се иска някакво сочно, тлъсто месо, или мляко, или картофи, каквото и да е, но си чувал, че не е полезно, имало холестерол и не знам какви глупости - ами спри, замисли се, иди си купи от магазина и си сготви - може да не просто лакомия, а тялото ти да ти казва нещо.

wilkosz

Мнение от wilkosz » ср яну 15, 2020 10:48 pm

Това или не е вярно или съм изключение. Никой не е бил веган от предците ми, нито родителите ми, всички са си яли месо, и сестра ми си яде месо с удоволствие от дете. Само аз никога не съм искал и не съм ял. Имам обаче една първа братовчедка, която също от дете не яде месо и досега вече над 40 продължава да не яде. На мен ми става гадно само като помириша месо. Особено когато се вари месо, мирише ужасно на пикоч. Не мога и за секунда да остана в такава кухня.
Шандовете с месо в германските супермаркети миришат ужасно. Никой друг щанд с друг вид храна не мирише лошо, само месния щанд мирише така. Хора как го ядете това нещо :-?

Отговори

Върни се в “Здравословно хранене, поддържане на форма”