ДЪЛГОСРОЧНИ (месечни, сезонни) ПРОГНОЗИ - ЗИМА-ПРОЛЕТ-ЛЯТО 2019/20

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пет яну 10, 2020 7:41 pm

Преди минути излезе в публичен достъп яну обновление на дългосрочните на ЕС.
В Т отношение нещата са страшни.
Никаква зима, топла пролет, горещо лято (най-горещо - в Дунавската :buble: )
Но най-лошото е ваЛЕЖНАТА ЧАСТ.

За разлика от ГФС, които дават надежда за валежни април и май, при ЕС нещата са много зле.
Слагам само юлската прогноза за Т аномалия, засега, че няма повече време :laughm:
Повече - в следващите дни.

Изображение

bezsmurten
Регистриран: нед сеп 29, 2019 8:21 am

Мнение от bezsmurten » пет яну 10, 2020 8:28 pm

bismarck написа:
пет яну 10, 2020 7:41 pm
Преди минути излезе в публичен достъп яну обновление на дългосрочните на ЕС.
В Т отношение нещата са страшни.
Никаква зима, топла пролет, горещо лято (най-горещо - в Дунавската :buble: )
Но най-лошото е ваЛЕЖНАТА ЧАСТ.

За разлика от ГФС, които дават надежда за валежни април и май, при ЕС нещата са много зле.
Слагам само юлската прогноза за Т аномалия, засега, че няма повече време :laughm:
Повече - в следващите дни.

Изображение
Не съществува понятие страшни неща в климата. Климатът е това, което е. Човешките желания и пристрастия нямат значение. Би трябвало отдавна да си разбрал, че времето и климатът не могат да носят характеристики от типа - хубав, лош, як, страхотен, страшен и др. подобни. Субективното възприятие на природата не променя нейната същност, само така си мислят хората, което показва колко още много има да се развиват. Такива умници като теб само доказват, колко изостанал е човекът, все още!!!

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пет яну 10, 2020 8:35 pm

ДОбре, безсмуртен. До днес бях сляп, но мъдростта ти ме осени, както северно сияние осветлвва полярен лишей.
Продължавай така, съобщи го и на главния площад в Перник. Че липсата на вода няма значение, важна е вътрешната красота на форумния дебил.

bezsmurten
Регистриран: нед сеп 29, 2019 8:21 am

Мнение от bezsmurten » пет яну 10, 2020 8:44 pm

bismarck написа:
пет яну 10, 2020 8:35 pm
ДОбре, безсмуртен. До днес бях сляп, но мъдростта ти ме осени, както северно сияние осветлвва полярен лишей.
Продължавай така, съобщи го и на главния площад в Перник. Че липсата на вода няма значение, важна е вътрешната красота на форумния дебил.
За природата е без значение нито твоите разсъждения, нито това, че някой нямал вода, че умира в пожари, наводнения, земетресения.... Проблемът на Перник не е природен. Но иначе си прав - сляп си, а и доста глупав, иначе нямаше да си толкова нарцистичен в изказа си.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пон яну 13, 2020 10:15 am

Любопитно, ще даде ли Таал поне една година, ако не спад, то поне инфлексна точка на глобалния ръст на Т. Емисиите му от SO2 са доста яки. :dontknow:
предстои да узнаем.
Хубавото е, че стана в края на зимата, но до по-малко горещо лято, може и да го докара. Иншаллах.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » вт яну 14, 2020 1:18 pm

Вчера излязоха януарските обновления на дългосрочните.

За МАМ, пролетния сезон, има практически пълно единодушие, че ще бъде над норма с между един и 2 градуса спрямо климатология 1993-2016 (!)
При вероятност между 70 и 100 процента за горния терцил.
Разлика има само в детайлите, не и в главното. Поствам само картата на ЕС за МАМ.
При валежите има по-малко съгласие. Или има поднормен сигнал, или такъв липсва, т е най-вероятно по някое време пролетта ще има някакви компенсиращи (С, ТМ :grin1: ) валежи, без да е задължително при валежите, както при Т е сигурно, че пролетта ще е като цяло топла.
Изображение

ПС
Ресурса за краткост при идентификацията, наричам 'Седемте сестри" по аналогия с едновремешните петролни компании, но ако трябва да сме точни, прогнозите по Т са на 6 централи плюс един ансамбъл.
Очаквам с нетърпение да се включи най-накрая и уважаваната от мен ЙМА, за която Коперникус съобщи, че скоро се очаквало. :dontknow:
Към момента прогнозите са на Метфранс, ЦПЦ, ЕС, канадците, УКМЕТ и ДВД.

gero
Регистриран: съб сеп 23, 2017 6:50 pm

Мнение от gero » вт яну 14, 2020 1:32 pm

Демек нищо добро не ни чака, жеги и имагинерни валежи :grin1:
Няма нищо по-хубаво от дъждовна пролет, кратко лято, топла есен и снежна зима :D

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » вт яну 14, 2020 2:36 pm

Не е задължително да се сбъдне тази прогноза, но ак осе сбъдне ще има бедствое по нашите земи :bowl:
Трябват ни поне 1-2 студени и валежни месеци или зимата или пролетта, за да няма брутална суша и пожари!
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » вт яну 14, 2020 4:14 pm

Аха бе, Виндъ. И не може два топли и валежни, защото....?

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » вт яну 14, 2020 5:11 pm

Защото влагата която ще донесат в много по-голяма степен ще се изпарява веднага, а трябва да попива спокойно с дни наред в пресъхналата почва. Отделно ще е много по-добре да вали сняг който се топи постепенно, попивайки в почвата, а не поройни дъждове, водата от които бърза да избяга в морето. Трябват ни 1-2 студени и валежни месеца. Факт. :deal:
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » вт яну 14, 2020 5:22 pm

Надявай се ти на студен месец, особено пък февруари или март :grin1: :laughm: Като дойде новата норма ще е друго вече :)
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » вт яну 14, 2020 6:37 pm

Интересното е, че в момента студ няма в Европа, Северна Америка и дори Азия. Мисля че разпространението на СП рекордно малко. А слънцето вече идва насам. Ако влезем в летните месеци с рекордно ниско албедо, ще стане яко горещо в цялото северно п-бо. Отварям скоба, че за албедото важна роля играят и облаците. Но без СП доста бързо ще се затопли цялото п-бо според мен.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » вт яну 14, 2020 6:41 pm

На 14ти януари слънцето идвало насам :palm1: От 8-9 години следя форума и това е всяка зима :laughm:
Иначе за другите неща има логика и съм съгласен. Мисля че е рекордно топло на много места, а и за много време вече.
Заслужава да му се обърне задълбочено научно внимание. :grin1:
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

m
Регистриран: пон ное 26, 2007 3:43 pm

Мнение от m » вт яну 14, 2020 6:46 pm

много са зле нещата. Суша, така като гледам поне до средата на февруари, че и целия може да откара така. Да се молим март да е дъждовен, защото няма да имаме вода за пиене, да не говоря за житото и въобще всички растения, както и за пожари при евентуално продължение и преминаване към горещ и още по-сух период. Иначе аз си засях репичките и позагънах салатките. Досега никога не съм правил това на 12-ти януари, но с оглед на ситуацията и тенденциите, смятам че е ок :lol:

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » ср яну 15, 2020 1:11 pm

Според ЦПЦ март ще бъде също много сух, както и февруари. Някой надява ли се още реално на промяна на патърна през февруари? Според мен, може да откара и цяло лято така.

При реализация на подобен сценарий, ни остава надеждата за поне нормални валежи през втората половина на пролетта.
При спорадична (недо)реализация, а реализацията или не- ще е петниста сто на сто в този период, отиваме към 2000-прим - подобрено издание, вкл. в Т отношение с тая циркулация, продължаваща по един или друг начин и през лятото (висока зонална, имам предвид на високите ширини, с положителна аномалия на Z500 и при земя над Южна Европа.).
Честа доминация/повторяемост на Източносредиземноморски (-СИ Африкански) АЦ не сме имали от години, а като израсне юли-септември и летния гребен във височина - ....

Суша и жега до дупка. Април-юни е надеждата за валежи. Вярващите да правят молебени, шаманите - съответните ритуали.

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”