ОПАШКИ (07-12.2019)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Killerbeast, angilari, Бял облак, ncuxap

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » чет ное 28, 2019 10:59 am

bismarck написа:
чет ное 28, 2019 10:33 am
weather_master написа:
ср ное 27, 2019 2:38 pm
Аз съм доволен. От наблюдения знам, че зимата в България е до към 10-ти февруари. Така че часовникът тиктака. Така си мислех, че е и във щатите, но там реалността се оказа жестока. :lol:
Естествено.

След 10.02 може да я кара само на сибирски резерви или топене на твърде много останал сняг -2012.
Съвсем наскоро март доказа, че вече е умряла работа, с мощното ултраарктично нахлуване в края на февруари.
При което минимуми до минус 18 имаше само в Бг Сибир - Делиормана.
Дори в моя пункт при 40 сантИма сняг на 1 март минимумът беше минус 11 с невероятни напъни и клизми (и това беше най-ниската Т за цялата зима, измерена на 1 март :grin1:
След това всичко свърши за 1-2 дни и мина в ТЕЖЪК плюс :buble:
Това доказва формулираното от теб твърдение: последни истински опасни зимни минимуми са възможни първата половина на февруари, след което в съвременниа климат намаляват експоненциално.
Опасната част на зимата ЗАПОЧНА към 20.11 с най-ниското слънце и започва да приключва след около 2 месеца. Факт. Квичежите за сняг през април няма да престанат, нека се самоуспокояват. Това не пречи на реалността. Гнусният и противен сезон вече тече.
В опашката засега истинска зима не се вижда, а това са 10 от 60-70 дни - една шеста или над 15 на сто. :thumbup:

+1
Аз затова сега не приказвам много, за да не дърпам дявола за опашката, но след само 2 месеца ще стане като в края на казармата - И НА **Й ДА МЕ ВЪРТЯТ - НЯМА ВРЕМЕ! :grin1: :D
По темата : След 2-те краткотрайни захлаждания(2 и 4 декември) , ансамбъла е доста добър и наднормен. Красота по ГФС след 4-ти над голяма част от Европа с този хубав западен поток. :thumbup: :thumbup:
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » чет ное 28, 2019 11:22 am

Това с "опасната част от зимата" не че нещо, но не мога да се съглася, че по това време на годината е "по-опасно" отколкото в края на Февруари. Еми рекорда за София за днешната дата е минус 12, за утре - 10, за 30.11 е -12. Сам каза, че на първи март миналата година прасна -11 при теб, в София май беше и по - ниско, и това не бяха рекорди до колкото помня. Да окей, субективно сега деня е много - по къс, стъмнява се доста по - рано, инверсиите и мъглите могат да те отровят и тялото и съзнанието, особенно в град като София, но като чиста стойност на студ и минимуми не са кой знае какво. Само чувството за безкрайност мъчи. Да не говорим, че да ОК, няколко поредни години имаше по няколко дни киша в София, в края на ноември, но хубав сняг по сегашното време на годината обикновенно няма на височина под 1500 метра. Колко поредни години се опитваха да открият ски сезона в началото на декември, разчитайки на машините за сняг. Е вече се отказаха - кауза пердута. За последните 15 - 20 години не помня повече от 2-3 случая на хубав сняг и приличен студ преди 15.12 За сравнение до края на февруари, че даже и началото на март, хубави снегове са падали и са се задържали не веднъж и в ниското, а за дори ниските части на планините даже не коментираме. Да ОК, като пекне слънце започва да го пърже, ама сега просто не пада, а дори да падне обикновенно земята е топла и го топи/прави на киша или почти моментално идва топло.
Опашките към момента отново потвърждават горепосоченото ми мнение. :buble:

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » чет ное 28, 2019 11:25 am

Периода неделя-сряда ще има тук-там някоя снежинка.
Като цяло ще наподобява начало на зима.
След това обаче от четвъртък идва пролетта и двуцифрени максимуми, където няма инверсия, разбира се. Не места по Никулден дали няма да праснат 15ки :dontknow:
Хубаво е необективните зимомани да гледат реалността, а не да чакат “компенсациите на Уинди” или някаква
изкривена справедливост.
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » чет ное 28, 2019 11:36 am

Пролет няма да е :deal: НЯМА КАК да бъде. По незаобиколими астрономически причини.
В момента е доста сериозна "жега" във височина.
7-8 градуса по обед. При неособено висок геопотенциал, сложи го 140 дкм, през април (че и март при подходящи условия), спокойно в ниските части на низините може да стане 20-22 градуса при земя :arrow: и това не е теоретичният максимум.

Да, ама не - сега се радваме и на 15.
Хубавото оттук докъм 5--10 февруари не е да чакаме комфортните +20, които са не невъзможни (при хубави адвекции с ветрец), но редки и близки до съответните рекорди, а че няма да има простотии.
Зимните простотии в най-тежкия им вид, аз дефинирам като много сняг (пречещ на свободното движение) и/или минимуми под минус 10-12 с някакъв луфт плюс минус.
Такива до 10.12 еднозначно няма да има - ето едно твърдение по същество за тая тема. С висока вероятност за реализиране.
Да си пожелаем топла есен до Ивановден и ранна пролет след това 8-)

gero
Регистриран: съб сеп 23, 2017 6:50 pm

Мнение от gero » чет ное 28, 2019 2:13 pm

Не само до 10.12. ами е твърдо вероятно до 31.12. да няма. Декември все повече заприличва на есенен месец с някои инцидентни зимни включвания.
Всяко мекотело иска мека зима, но само истинския мъж я приема такава каквато е.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » съб ное 30, 2019 9:53 am

След като евентуално видим първия сняг в София и други места ни чака доста сериозно затопляне.
Не знам колко ще успяват инверсии да ни спасяват,
но от четвъртък иде бая жега.

https://www.yr.no/place/Bulgaria/Sofia/Sofia/long.html
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » съб ное 30, 2019 2:18 pm

Докато основният студ седи заключен около и най-вече отвъд Урал, аз не очаквам нещо по-различно. С едно изречение, циклоналният котел около Исландия е*е майката на по-реалната зима, както и на всички нормални, трезвомислещи хора в България. :thumbdn: :hmm1: :evil: Останалите да му се радват (на котела) на воля, докато е активен и ги чакам да се топнат в морето сега, през декември, а не да се крият като мишки, пишман-топломанчета. :roll: :laughm: :twisted:

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » съб ное 30, 2019 3:24 pm

lancelot написа:
съб ное 30, 2019 9:53 am
След като евентуално видим първия сняг в София и други места ни чака доста сериозно затопляне.
Не знам колко ще успяват инверсии да ни спасяват,
но от четвъртък иде бая жега.

https://www.yr.no/place/Bulgaria/Sofia/Sofia/long.html
Да, и аз го следя с интерес идното затопляне но ме притеснява, че може и инверсиите да се окажат по-сериозни и да не усетим много от затоплянето във височина. ЕС е една идея по-добър , с по-изявен западен ветрец но чак за идната събота.
Но така е, началото на декември е възможно най-сговн*ното време през годината - най-подходящо за мъгли, инверсии и потенциално снегозадържане! :thumbdn:
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » съб ное 30, 2019 3:59 pm

Не е ли края на декември това време? Все пак около 20-21 декември е зимното слънцестоене. Еталон ми е последната десетдневка на декември 2007ма, когато в Русе десетина дни карахме на инверсии, мъгли, скреж, снежни.зърна и опазихме единия.см за прилазни празници. И последваха 70те см. :)
Иначе в опашките си е бъркоч. И обновленията доста варират.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
DANNIS
Регистриран: чет окт 08, 2009 11:42 pm

Мнение от DANNIS » съб ное 30, 2019 6:00 pm

Сряда сутрин съм на платото,ако е останало нещо,щото във вторник съм на работа до 19.30 и няма мога се кача.

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » нед дек 01, 2019 12:54 am

lancelot написа:
чет ное 28, 2019 11:25 am
Хубаво е необективните зимомани да гледат реалността, а не да чакат “компенсациите на Уинди” или някаква
изкривена справедливост.
Ами те компенсациите на Уинди се случват и в момента. :lol: Все пак в момента компенсираме цял ледников период от преди 10000 години. :laughm: :lol:

БТВ следващата седмица Австралия ще бъде обхваната от голяма жега. Темп на много места ще доближат и дори преминат 45С.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пон дек 02, 2019 11:29 am

Да отбележим и неохотния, но видим дрифт на ансамбъла в правилната посока в опашките :thumbup: :buble:

Изображение
Да си пожелаем топла есен до Ивановден и ранна пролет след това 8-)

gero
Регистриран: съб сеп 23, 2017 6:50 pm

Мнение от gero » пон дек 02, 2019 12:02 pm

Gismeteo вкараха 4 ледени дни за София 25-28.12 придружени от сняг. Опашка на опашките, обаче каква красотааа :clap: :bowdown:
Всяко мекотело иска мека зима, но само истинския мъж я приема такава каквато е.

Потребителски аватар
NorthStorm
Регистриран: вт авг 27, 2013 11:01 am

Мнение от NorthStorm » пон дек 02, 2019 12:04 pm

gero написа:
пон дек 02, 2019 12:02 pm
Gismeteo вкараха 4 ледени дни за София 25-28.12 придружени от сняг. Опашка на опашките, обаче каква красотааа :clap: :bowdown:
То и лятото, когато гледах там за последните дни на юли даваха 44 за Ботевград, обаче накрая и 34 не стигна :laughm: Няма въобще смисъл да се гледа толкова напред, може и -20 да е, може и +20 да е :lol:
Summer!

Frape
Регистриран: нед юли 03, 2011 8:29 pm

Мнение от Frape » пон дек 02, 2019 9:04 pm

ЕЦ са добри в дългосрочен план,дори има пак снежен циклон за 11-12 Декември.

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”