ДЪЛГОСРОЧНИ (месечни, сезонни) ПРОГНОЗИ - ПРОЛЕТ/ЛЯТО/ЕСЕН 2019

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Killerbeast, angilari, Бял облак, ncuxap

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » нед дек 01, 2019 4:42 pm

При цялото ми уважение не само към цитирания метеоролог Петър Янков, ами към всички, които сме виждали да правят месечни прогнози с такива детайли - имам чувството, че това аз съм го писал с 2 зарчета в ръка в стил "а, душеш, пък и съм вече на половин бира - дай да изжулим едни минус 10 с 20 сантима СП... 2 и 1 - аа, слаба работа, тука ще бъде баси запотлянето до +10С". :roll: :lol: :laughm: :grin1: В смисъл, не се ли научиха, че на месечна база да дефинираш конкретни времеви отрязъци от по 2-3 дни за след 3 седмици и да назоваваш конкретен инвервал за количества валеж за тях, е меко-казано смехотворно?! :dontknow: :thumbdn: Та то 14-15 декември едва сега влиза в опашките на основните модели, какво да говорим за 17-20. Като цяло, правене на месечна прогноза с назоваване на конкретни дати, температури и количества валеж, винаги съм го приемал, малко или много, за отбиване на номера и запълване на бройката думи в статията, без реална, прогностична стойност. Резюмето е, че, според него, ще имаме син месец - ми хубаво, да видим. Аз тоя син месец го чакам вече повече от 2 години... дано стане! :)

Потребителски аватар
tarikataaaa
Регистриран: ср дек 09, 2009 6:47 pm

Мнение от tarikataaaa » нед дек 01, 2019 5:09 pm

Познаваме Петър Янков и помним и други апокалиптични прогнози за зимите. Е. Нее са се сбъдвали..

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » нед дек 01, 2019 6:12 pm

Ансамбълът така или иначе излиза по дни, ние нямаме достъп до подобни продукти, така че като любители на метеорологията би трябвало да се радвате че някой ни дава някаква макар и преразказана информация. Примерно ансамбълът на ECMWF е до 15 дни никой не го е виждал. Не че някой от нас може да прави прогноза на база на ансабъл. Кой знае още какво ползват cfsv2 и т.н.т
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » нед дек 01, 2019 10:01 pm

Изпитвам жал, като го гледам г-н Янков. С тия безумия, просто се чудя..... :-?
Да си пожелаем топла есен до Ивановден и ранна пролет след това 8-)

Потребителски аватар
geoge
Регистриран: съб фев 24, 2018 10:00 am

Мнение от geoge » пон дек 02, 2019 4:35 am

И моите съждения по темата... За пореден път се смях с глас :-o Да, добре, ще бъде сух месеца... Ама тия градуси... да не е имал предвид 2-3 над нормата, а не под? Айде, аз си мисля, че месецът ще финишира с 1-1,5 над, ама... :roll:
Синджира си иде, козъта ги нема

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » пон дек 02, 2019 8:45 am

Прочетох статията в ,,Блиц,, даже отдолу има поместена таблица с мин макс Т за целият месец, която няма нищо общо с прогнозата отгоре. Според мен са копирали Accuweather, само тяхните прогнози са до такава степен неадекватни. А иначе моделите още от началото дават вероятност за студено нахлуване с средиземноморски циклон след 10.12 вероятно това е имал предвид, ще го видим за сега не е много вероятно.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пон дек 02, 2019 9:05 am

Не е "само тхните", всички прогнози за над 10 дни са "неадекватни".
Сещам се за поне още 2 ресурса с подневни 30-дневни конкретни параметри - Гисметео и бившите драйдей,цом, сега не ми се рови.

Няма смисъл да повтяраме, че окръжността няма ъгли - след 10 ден - к ми Янко. Но нека четат тетките и чичаците и да се правят на авторитетни. "Дават го"....
Да си пожелаем топла есен до Ивановден и ранна пролет след това 8-)

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am

Мнение от stratega » пон дек 02, 2019 11:39 am

Браво на Петър Янков. Циклонът за 11-ти даже вече влиза в обновленията на ЕЦ :thumbup: . Прогнозата ще излезе доста вярна, поне откъм обща структура, без да се задълбава в конкретики - сняг около 11-ти-13-ти, период с инверсии за няколко дни след това и нов циклон към края на второто десетдневие.

gero
Регистриран: съб сеп 23, 2017 6:50 pm

Браво на Петър Янков. Циклонът за 11-ти даже вече влиза в обновленията на ЕЦ :thumbup: .

Мнение от gero » пон дек 02, 2019 11:43 am

Даа така излиза :thumbup: И при ГФС има такива индикации :D
Всяко мекотело иска мека зима, но само истинския мъж я приема такава каквато е.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » пон дек 02, 2019 7:04 pm

Вижте какво дава ГФС за 15-ти направо брутално - +15-+18гр. в СИБ. :shock:
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Frape
Регистриран: нед юли 03, 2011 8:29 pm

Мнение от Frape » пон дек 02, 2019 7:28 pm

Да,ама Ансамбъла в същия срок дава -4,-5℃ на 850 :dontknow:

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » пон дек 02, 2019 7:29 pm

quittr написа:
пон дек 02, 2019 7:04 pm
Вижте какво дава ГФС за 15-ти направо брутално - +15-+18гр. в СИБ. :shock:
Тъкмо да тестваме малко и опашата жега доколко ще се реализира. През последните години все опашати студове и снегове се тестваха... :)

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » вт дек 03, 2019 9:15 am

Проф. Георги Рачев потвърди: Очаква ни топла зима

„Има много голяма вероятност тази година да се окаже най-топлата в България, откакто се водят метеорологични наблюдения”, обясни климатологът.

За Коледа не се очаква сняг.

:thumbup: :buble:
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

dodo
Регистриран: ср юли 20, 2016 7:35 pm
Местоположение: Moнтана - център на Северозапада, ж.к. Пъстрина, Югоизток

Мнение от dodo » вт дек 03, 2019 9:26 am

Престани да постваш себеугодни преувеличени статии! Много добре слушах Рачев и беше ясен - не че няма да има сняг на Коледа, а че към момента се дава да е сухо, но конкретика ще има чак след две седмици. :nono: Другото, което добави, че ако сега даде някаква прогноза, е несериозно и трябва да се моли да стане така. Не че не е правил такива ''прогнози'', но което си е, си е. Обективността преди всичко :wink: :flourish:

П.П. Само правите забележка, когато зимоман поства далечни опашки, а в момента това какво е? Уж чрез друго лице, което е прогнозирало това, но вярваш и е сериозно, нали :-? :thumbdn:
Последна промяна от dodo на вт дек 03, 2019 9:28 am, променено общо 1 път.
''Винаги ще има някой по-млад, по-умен и по-красив от теб, но никой няма да бъде точно като теб!''

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » вт дек 03, 2019 9:28 am

Говорилнята на глупости няма да спре.Не се очаквал сняг на Коледа?!? Може би е врачка или има данни, каквито никой друг няма? Дори да се окаже много топла зимата, няма как да знае 22 дена напред, дали точно в този момент няма да има обстановка... Да оставим на страна, че любимата му НОАА избелиха картите много рЕзко. Не че точно те са голям критерии, ама обикновенно като пътува между студиата показва техните карти. https://origin.cpc.ncep.noaa.gov/produc ... onInd1.gif

P.S. сега като гледам не е казал точно това, което бургаския е написал :thumbdn:

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”