ДЪЛГОСРОЧНИ (месечни, сезонни) ПРОГНОЗИ - ЗИМА-ПРОЛЕТ-ЛЯТО 2019/20

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

gero
Регистриран: съб сеп 23, 2017 6:50 pm

Браво на Петър Янков. Циклонът за 11-ти даже вече влиза в обновленията на ЕЦ :thumbup: .

Мнение от gero » пон дек 02, 2019 11:43 am

Даа така излиза :thumbup: И при ГФС има такива индикации :D
Няма нищо по-хубаво от дъждовна пролет, кратко лято, топла есен и снежна зима :D

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » пон дек 02, 2019 7:04 pm

Вижте какво дава ГФС за 15-ти направо брутално - +15-+18гр. в СИБ. :shock:
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Frape
Регистриран: нед юли 03, 2011 8:29 pm

Мнение от Frape » пон дек 02, 2019 7:28 pm

Да,ама Ансамбъла в същия срок дава -4,-5℃ на 850 :dontknow:

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » пон дек 02, 2019 7:29 pm

quittr написа:
пон дек 02, 2019 7:04 pm
Вижте какво дава ГФС за 15-ти направо брутално - +15-+18гр. в СИБ. :shock:
Тъкмо да тестваме малко и опашата жега доколко ще се реализира. През последните години все опашати студове и снегове се тестваха... :)

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » вт дек 03, 2019 9:15 am

Проф. Георги Рачев потвърди: Очаква ни топла зима

„Има много голяма вероятност тази година да се окаже най-топлата в България, откакто се водят метеорологични наблюдения”, обясни климатологът.

За Коледа не се очаква сняг.

:thumbup: :buble:
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

dodo
Регистриран: ср юли 20, 2016 7:35 pm
Местоположение: Moнтана - център на Северозапада, ж.к. Пъстрина, Югоизток

Мнение от dodo » вт дек 03, 2019 9:26 am

Престани да постваш себеугодни преувеличени статии! Много добре слушах Рачев и беше ясен - не че няма да има сняг на Коледа, а че към момента се дава да е сухо, но конкретика ще има чак след две седмици. :nono: Другото, което добави, че ако сега даде някаква прогноза, е несериозно и трябва да се моли да стане така. Не че не е правил такива ''прогнози'', но което си е, си е. Обективността преди всичко :wink: :flourish:

П.П. Само правите забележка, когато зимоман поства далечни опашки, а в момента това какво е? Уж чрез друго лице, което е прогнозирало това, но вярваш и е сериозно, нали :-? :thumbdn:
Последна промяна от dodo на вт дек 03, 2019 9:28 am, променено общо 1 път.
''Винаги ще има някой по-млад, по-умен и по-красив от теб, но никой няма да бъде точно като теб!''

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » вт дек 03, 2019 9:28 am

Говорилнята на глупости няма да спре.Не се очаквал сняг на Коледа?!? Може би е врачка или има данни, каквито никой друг няма? Дори да се окаже много топла зимата, няма как да знае 22 дена напред, дали точно в този момент няма да има обстановка... Да оставим на страна, че любимата му НОАА избелиха картите много рЕзко. Не че точно те са голям критерии, ама обикновенно като пътува между студиата показва техните карти. https://origin.cpc.ncep.noaa.gov/produc ... onInd1.gif

P.S. сега като гледам не е казал точно това, което бургаския е написал :thumbdn:

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » вт дек 03, 2019 9:33 am

Подобна прогноза направи пред "24 часа" преди дни климатологът от СУ Симеон Матев.
https://www.24chasa.bg/novini/article/7930766
Ами това, успех на Симо в новата работа.
Прогнозата му за декември е за: ,,около и над нормата,,
За София, за сега нещата вървят под нормата, не знам колко ще е силно затоплянето неделя- вторник и ще компенсира ли преходните дни, но ми се струва, че прогнозата ми в турнира може и да изгори, поне така изглеждат нещата в средносрочен план.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » вт дек 03, 2019 9:37 am

В интерес на истината не съм гледал интервюто а само постнах статията. НО. Напълно си е в реда на нещата поне примесечните прогнози да има реален и по-висок процент сбъдваемост отколкото сезонни такива.
Ето и от тези дни месечната прогноза на Симо пак там:

Прогноза! Коледата няма да е мразовита, в
планините по-слънчево

Вероятността за сурови климатични условия по Коледа е малка, а като цяло декември се очаква да бъде със средни температури около и над нормата за по-голямата част от страната. Това обясни климатологът от СУ Симеон Матев.

И все пак лично от моите наблюдения , професор Рачев има прилична успеваемост в прогнозите за разлика от оня Янков ли беше....
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » вт дек 03, 2019 10:02 am

Симо е най-добрия - номерът е не само да опаковаш най-вероятните средносрочни тенденции в думи, а да ги формулираш максимално добре - точно това е, което е направил Симо.
Евала. :)

Без простотии за минус 20 и прочее от едни скорошни изсмукани от пръстите изрязвания на некои други ора :thumbup: :laughm:

От мен: както писах ясно и категорично преди 2 седмици, декември ще е точно такъв - норма плюс до лек плюс. Ако беше тръгнал още отсега към по-сериозен плюс, това би поставило под сериозна заплаха очакванията ми за по-топъл Я или Ф.
Точно това е руслото, в което трябва да се движи тая зима. :thumbup:

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт дек 03, 2019 10:15 am

Тук разговорът аха да тръгне в стил "епигнози", а май сме едва 03.12... или нещо ми е грешен календарът? :hmm: Говорим все пак за месечна прогноза, при това в самото начало на месеца, нали? :)

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » вт дек 03, 2019 10:45 am

Затова доминира частицата "ще".
:dontknow:
Не виждам проблем. Някому не се харесва декемврийската прогноза - негов проблем, за мен е ОК отвсякъде и потвърждава споделената през ноември сезонна такава. А сигурността относно сбъдването и би могла да се превърне в мой проблем (на прогнозата ми), ако тръгне в друга посока (няма :buble: ).
Вглеждам се, но не виждам проблем. Солидаризирах се с текста на СИмо, защото в декемврийската си част е едно към едно с моите очаквания. Към Коледа ще се преместя в Епигнози за месеца. :grin1:

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » вт дек 03, 2019 11:00 am

Студен (с аномалия под -1℃) ще е месец декември в ЮЗБ, София, крайните южни райони (Кърджали) и високите части на СИБ (Разград).

Норма минус към студен месец по планинските върхове и планините (под -0,5℃).

Вариация на норма минус до норма плюс за останалата част от страната, въпреки че с очакваният инверсионен край на месеца везните могат да наклонят твърдо към синия сектор.

Най-топло (норма плюс докъм леко над норма) в СЗБ - Видин, Ловеч.

Това ми е прогнозата за месеца, като гледам последните тенденции в дългосрочните и обновленията на моделите, като преди началото му очаквах да е с една идея по-топло, но вървим към студен завършек :) .

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » вт дек 03, 2019 11:06 am

stratega написа:
вт дек 03, 2019 11:00 am
Студен (с аномалия под -1℃) ще е месец декември в ЮЗБ, София, крайните южни райони (Кърджали) и високите части на СИБ (Разград).

Вариация на норма минус до норма плюс за останалата част от страната, въпреки че с очакваният инверсионен край на месеца везните могат да наклонят твърдо към синия сектор.

Това ми е прогнозата за месеца, като гледам последните тенденции в дългосрочните и обновленията на моделите, като преди началото му очаквах да е с една идея по-топло, но вървим към студен завършек :) .
Има резон, има индикации за преобладаващи СЗ нахлувания и това води до твоята прогноза. Аз си го мислех същото, но не смях да го напиша, а ти го стори по доста по-професионален начин така или иначе. :thumbup: :flourish:
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » вт дек 03, 2019 11:28 am

stratega написа:
вт дек 03, 2019 11:00 am

Хубаво е, че го написахте черно на бяло, г-н стратег :thumbup:

Не иронизирам. Преценката Ви, характерно, е доста грешна - знам и защо, но поне не разтягате локуми :thumbup: и ще можем да видим кой крив, кой - прав само след около 20-ина дни.

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”