ЕПИГНОЗИ (анализи, обсъждания, спорове постфактум) - КРАТКОСРОЧНИ (2019)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Killerbeast, angilari, Бял облак, ncuxap

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » пон дек 02, 2019 10:32 am

Заслужава си да се покаже как единствено ГЕМ се е справил с температурата от -4℃ при нас тази сутрин, всички други модели са далеч от истината....ама много далеч.

https://www.wetterzentrale.de/de/show_d ... id=OP&bw=1

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт дек 03, 2019 8:16 pm

gogomana написа:
нед дек 01, 2019 1:53 pm
Първи удар на зимата във вторник, като в София едни 4-5 см. няма да са нещо невъзможно, по южните квартали може и малко повече. В сряда сутрин ще е ледено, а през деня в София не виждам как температурата ще се повиши над 1 градус.
Поздравления за прогнозите на почти всички (без мен :laughm: ), писали от цитираното мнение надолу в "кратко-/средносрочни" :thumbup: , макар че все още не е спряло съвсем в София...

ivmil
Регистриран: пет ное 11, 2011 11:23 pm

Мнение от ivmil » вт дек 03, 2019 9:05 pm

Мнение от DANNIS » пет ное 29, 2019 8:38 pm

Здравейте ! Може би вече някой от вас са чакали с нетърпение и моята прогноза. :lol: Ето я и нея. Тя се отнася конкретно за 3-ти декември,4 дни преди обстановката я правя. Огледах обстойно моделите един по един и според мен ще има не лоши валежи, още през нощта на 2-ри срещу 3-ти ще започне да вали на СИ,в началото според мен дъжд,но бързо ще премине в сняг и към сутринта на 3-ти над цяла Северна и най-вече над СИБ ще вали сняг при около +1℃.Постепенно след тва валежите ще се изместват на ЮГЗ. Над СИБ ще вали до около обяд. СП за там и за СБ според мен ще бъде между 2 и 5 см. Над ЗБ обстановката ще е по-сложна, снеговалежите ще са по продължителни,особено за София очаквам СП да стигне 10см.

:deal: :thumbup:
Помня аз, доста извинения май трябва да получи Данис, особено от оня чукестия :deal:
Евала, брат, 3 от 3 :grin1:

Потребителски аватар
DANNIS
Регистриран: чет окт 08, 2009 11:42 pm

Мнение от DANNIS » вт дек 03, 2019 9:08 pm

Тъкмо щях да напомням за прогнозата. :grin1: София вече мина 7 см и гони 10-те обещани от мен. :) (все още вали) За Северна България не навсякъде натрупа между 2 и 5,но в доста градове побеля,като Враца,Кнежа,Търново,Разград,Шумен,Добрич. Само Русе и Плевен не успяха.
Както каза 3 от 3. Нека после да казват,че на късмет уцелвам,още повече ме мотивират. :grin1:

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » вт дек 03, 2019 9:10 pm

А Бисмарк, който определено има много познания и
потенциал, го дърпа назад омразата му към снега ...
За яд си е, начетен човек е.
Данис пък на усет предимно действа и този сезон му връзва яко :grin1: :thumbup:
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » ср дек 04, 2019 12:05 am

София е относително понятие /казвал съм го и преди/. Да кажеш София ще има еди колко си см и после да гледаш най-снежните квартали, не е познаване, защото от ниските до Витошките квартали е много територия, респективно все нещо ще се улучи /да не кажа, че направо си е безсмислено, защото после можеш да кажеш вариацията и все ще е познато/. Конкретно място се споменава. Дори и да няма данни от миналото, да е посочен квартал/ част от София и после казваш в случая Западна София прави 12 см СП, което е средното ниво за декемврийска такава и да сложиш цитат с прогноза за този район . София-Младост има 6 см СП. Аз лично знам за коя станция съм писал в прогнози и няма никаква изненада спрямо реалността. Премълчах в тази тема за предишните прогнози, когато повечето си сложиха розовите очила след като пръв писах за твърд валеж, но това вече е прекален фалш. Не може на някой да се изследва дума по дума, а на друг- не. Лоша услуга е. Нищо друго.
Тактично не се спомена СЗ България и Дунава. Защо ли ? В СБг реалността е основно СП в Пребалкана, по-високите части на СИ и изолирани ниски такива основно от СИ Бг. Линията на север и до Дунава- нищо.

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » ср дек 04, 2019 12:24 am

mnn написа:
ср дек 04, 2019 12:05 am
София е относително понятие /казвал съм го и преди/. Да кажеш София ще има еди колко си см и после да гледаш най-снежните квартали, не е познаване, защото от ниските до Витошките квартали е много територия, респективно все нещо ще се улучи. Конкретно място се споменава. Дори и да няма данни от миналото, да е посочен квартал/ част от София и после казваш в случая Западна София прави 12 см СП, което е средното ниво за декемврийска такава и да сложиш цитат с прогноза за този район . София-Младост има 6 см СП. Аз лично знам за коя станция съм писал в прогнози и няма никаква изненада спрямо реалността.
Тактично не се спомена СЗ България и Дунава. Защо ли ? В СБг реалността е основно СП в Пребалкана, по-високите части на СИ и изолирани ниски такива. Линията на север и до Дунава- нищо.
Точно защото София е относително понятие, Данис позна. В случая представителната станция е най не представителна, защото в целия останал град СП варира м/у 8 и 12 см. Само Младост и подозирам Дружба - по - малко. Човека не е виновен, че официолозите от НИМХ, имат една станция в град а разлика почти 300 метра надморска височина между най - ниска и най - висока точка, около 20+ км диаметър и ограден от няколко планини. Но дори да сметнеш средно аритметично СП Люлин - Младост, отново се получава 9 см. Дали успеха му е случаен е друга тема, но е факт този път.

mnn

Мнение от mnn » ср дек 04, 2019 12:28 am

Тук говорим за конкретика отново да поясня. Не може едни да пишем за 1 станция, а други за цял град. Едното се явява по-лесно и по-предвидимо. Чисто познаване, ако говорим за цял град е самата вариация. Не виждам някой да е писал 6-12 см.
В случая за мен, ако някой беше раздробил София на части с горепосочения интервал, това щеше да е добро познаване. Като се каже София и някъде в част от София стане нещо, но някой като каже част от София и в тази част стане нещо, кое ще тежи ? Мисля, че е ясно накъде бия.
Последна промяна от mnn на ср дек 04, 2019 12:38 am, променено общо 1 път.

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am

Мнение от stratega » ср дек 04, 2019 12:38 am

mnn написа:
ср дек 04, 2019 12:28 am
Не виждам някой да е писал 6-12 см.
Ами не че нещо, ама някои го споменахме и по интервали :grin1:
stratega написа:
пон дек 02, 2019 3:39 pm
....Много зимно и днес. Скоро ще започне пак спад при само 4-5 градуса максимуми. Утре удряме 7-8см в Младост и 10-12 във високите квартали.
Макар че дори и това не напълно вярна прогноза, защото разпределението на СП не е точно от по-ниски към по-високи квартали, а малко по-различно. Вероятно пък в Нови Искър е повече и от цяла София :) .

mnn

Мнение от mnn » ср дек 04, 2019 12:42 am

Но ги няма кварталите /всичките раздробени/ или посоките т.е. западна толкова, северна толкова и така нататък. Точно това изпускаме всички- разпределението. Целта тук е да се обсъди всичко. За мен някои тряскат твърде бързо без сериозен оглед този е познал, защото пак казвам има разлика да говориш за 1 конкретна станция и обобщено за столицата. Първото тежи повече, не защото в случая някои сме писали за официалната станция. Абстрахираме се и от това, че е от местата с най-ниска СП при този процес. Обяснил съм защо пиша повече за Младост. Има архив и мога да си преценя кое е наистина сериозно за месеца за там по съответните показатели. Сега очевидно не е сред печелившите.
Мисля, че е ясно кое ще тежи повече- "познал за конкретна станция в София"/"познал за София". На мен лично второто ми говори за връзване на гащите особено ако е така изписано без никаква конкретика- "за София очаквам СП да стигне 10см". Нищо лично към съответния субект, но аз на това второто не мога да кажа чисто познаване. Много бърз пример- ако се беше пуснал турнир за СП за страната, за София е ясно за коя станция ще се залага и тогава отиваме на думата, която натъртих по-горе и я смятам за важна.

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » ср дек 04, 2019 1:46 am

Значи така се разбираме - всяка прогноза за София е вярна, ако се е случила поне в един квартал,... няма значение, че в другите квартали е било друго!? Това са несъществени неща - 3-4°С разлика, 0÷20 литра валежи по различните квартали, 2÷12 см. сняг!
Започвам и аз да правя "верни" прогнози за София! :lol:
Колкото за познаването 3 от 3 не съм съгласен! Ударил е Данис с баданарката едни "2-5 см. СП за СБ"!? СБ е всичко северно от билото на Балкана, а то е толкова различно, че да го сложиш под един знаменател е пълна аматьорщина. Факта днес е, че в ниската Дунавска низина няма никаква СП, появява се в Предбалкана и Лудогорието и се увеличава във височина. Та каква СП и за къде е познал Данис??
Не така момче, не с баданарката! :dontknow:
Фиксирай се засега в Шуменското плато! :flourish:
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » ср дек 04, 2019 6:54 am

Всъщност е 7 см покривката в София официално. Обаче миналата година по това време (няколко дни по-рано) е била 13 и тогава ни се струваше малко. По-миналата година е била 20, а 2016-та е била 31 см. Градацията е низходяща.
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » ср дек 04, 2019 7:01 am

За Русе нещата бяха близки до дова, което даваха моделите, може би една идея по-малко валеж и 6-7мм. Но нещата са трагични, вече е 4.12 и нямаме нито нормален снеговалеж, нито побеляване, нито дори мраз. А ако и утре няма, но до средата на месеца не се вижда падане под 0 градуса. Дори в Сандански вече имат побеляване. :D Но първите снегове тук по традиция са проблемни, миналата година беше някакво изключение с двете сериозни покривки от ноември.
За София също нещата са според очакванията на модилите. Иначе Данчо за София позна, но 2-5см за СБ определено не е вярна прогноза. Под 300м н.в. едва ли има някъде СП 2см.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » ср дек 04, 2019 8:14 am

Учудва ме Русе. Тук имахме и мраз с температури - 3 и - 5 градуса. Сега и СП и 0 градуса. А бе доволно. Не можем да се оплачем от началото на зимата за сега.
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

gero
Регистриран: съб сеп 23, 2017 6:50 pm

Мнение от gero » ср дек 04, 2019 10:00 am

Браво на Данис :thumbup: Има топки момчето, само неговите прогнози ще чета оттук нататък :D Къде на шега къде наистина, но за София позна. Това разбиване на снежната покривка по квартали, които някои мрънкачи се опитват да вкарат в прогнозата не е нужно на никого. Никой официално не прави такава прогноза, а и не е необходимо. Дай сега да прогнозираме колко ще има по тревата и колко по дърветата :laughm: . Единствения недостатък на прогнозата му е, че не трябваше да слага цяла СБ под общ знаменател. Колкото до коментарите на оня 4uk - може да си го начука някъде, той сам се сеща :grin1:
Всяко мекотело иска мека зима, но само истинския мъж я приема такава каквато е.

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”