ВЪПРОСИ ОТ ОБЛАСТТА НА МЕТЕОРОЛОГИЯТА (разни)

То е ясно - който се интересува от нещо (около понятие, термин, явление, процес...) - пита, а който смята, че може да отговори или просто има какво да обясни на останалите - си казва приказката ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, mmirro, Killerbeast

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » пет ное 22, 2019 4:47 pm

Бял облак написа:
пет ное 22, 2019 4:19 pm
...
Налягането се повиши бързо между 4:30 и 10ч. - с 5хПа. От 1019 на 1024. Именно това форсира валежите към 10ч. Оттогава стационира с малки флуктуации.
Здравей, защо бързото повишаване на налягането е усилило валежите?
Не влияе ли повишаването точно за спирането им?

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » съб ное 30, 2019 8:50 pm

nikolai kamburov написа:
съб ное 30, 2019 8:04 pm
Възможно ли е това в равнината? 7гр над 0та долу и много крехка отр. Т на 850хпа. Разясни ми, моля те.
Изглежда е възможно щом е валяло.
Прехвърчането е било за 10-15минути.
Сняг при подобни температури е възможен при ниска влажност на въздуха, както е било в случая. Или малко по-точно - парциалното налягане на водната пара във въздуха (в наднулевия слой) е било достатъчно ниско, за да няма прекомерен обмен между водните молекули на въздуха и снежинките, което е позволило вторите да оцелеят до земята.

Ставало е на въпрос за подобни случаи някъде из темите. Може и в тая да е било.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » съб ное 30, 2019 8:56 pm

Супер! :thumbup:
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

PETAR_YANKOV
Регистриран: чет мар 27, 2014 8:25 pm
Местоположение: в.з. Осеново, Варненско -302м.н.в./с.Левски - Варненско- 328м.н.в./гр.Варна, кв.Левски 77м.н.в.

Мнение от PETAR_YANKOV » вт дек 03, 2019 7:11 pm

Някой ще ми нарисува ли сценарият от днес, при който в. з. Осеново получи най-много студ в СИБ.!?
Интересното е, че там пада по 0С още в 10.55ч и до момента не я е минавало, като другите места из СИБ още не са я достигнали.
Отделно имаше голяма разлика /от над 1.5С/ с другите при това и по-високи места на Си...
Как така се спусна този студен ръкав точно над вилата ми, като и друг път съм забелязал подобни моменти..!?

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » вт дек 03, 2019 7:47 pm

Според мен причините са следните - първо в нашия район общо взето бяха най-интензивните валежи от СИ БГ , второ при земя почти пълно безветрие (нетипично за тук , поради кекавата СЗ обстановчица) трето на 850хпа си имахме -4 и надолу още от рано сутринта , тия 3 фактора спомагат много за понижение на приземните Т.Валежите спряха окончателно малко след залеза , така че след това си продължава естествения ход на понижение и малко повечето СП на Осеново също спомага леко да се задържи по-ниска Т след това.Няма друга логика според мен в Осеново да е по-студено от Байково например.Сега след полунощ ще има достатъчно мощен поток при земя за да докара по-студена ВМ чак от Украйна , така че в крайна сметка ще си получим макар и супер жалка СИ инжекцийка и ще започне по-яко понижение до 4-5 часа и ще изравни нещата в нормалния им ред

PETAR_YANKOV
Регистриран: чет мар 27, 2014 8:25 pm
Местоположение: в.з. Осеново, Варненско -302м.н.в./с.Левски - Варненско- 328м.н.в./гр.Варна, кв.Левски 77м.н.в.

Мнение от PETAR_YANKOV » вт дек 03, 2019 8:39 pm

Ок... Отдавна валежа спря на в. з. Осеново, но там продължава да е по-студено..!?
Там СП не е по-голяма от наличните АС в СИБ!
??

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » вт дек 03, 2019 8:49 pm

Според мен това е че станцията на Осеново е на поле , в другите села колкото и да са малки има някакво топлинно отдаване от бетона и асфалта наоколо.Не съм 100 сигурен нека и друг да каже.Но каквото и да е не е от адвекция на някакъв студ , ами нещо локално , защото обстановката е доста нетипична и безветрена за СИ БГ.

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am

Мнение от stratega » чет дек 05, 2019 9:56 pm

PETAR_YANKOV написа:
вт дек 03, 2019 7:11 pm
Някой ще ми нарисува ли сценарият от днес, при който в. з. Осеново получи най-много студ в СИБ.!?
...
Отделно имаше голяма разлика /от над 1.5С/ с другите при това и по-високи места на Си...
Как така се спусна този студен ръкав точно над вилата ми, като и друг път съм забелязал подобни моменти..!?
Май това обяснява нещата, според картите на ЕЦ - сз поток откъм страната на Румъния се е спуснал директно над Варненско, докато другият преминал през затоплящият фьонов филтър на сръбските планини удря макар и по-високите части на СИБ около Разград и Шумен.

Точно над Варненско и Добричко се е получила и линията на засрещане на двата потока, оттам и най-силните валежи в тези райони. Обикновено тая история със засрещането се случва доста по-западно - в ЦСБ или по линията Русе-Шумен.

Изображение

Отговори

Върни се в “Въпроси и разяснения - метеорология и климат”