ОПАШКИ (07-12.2019)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm
Местоположение: Паметника Левски 565м. / Сарафово - Бургас за лятото

Мнение от lancelot » вт ное 26, 2019 9:13 am

На 3-4ти има шанс за класика от едно време, само че
по новите правила ... :laughm:
На 3ти ще духа южняк и ще е доста топло, после вечерта ще се обърне от СЗ и ще нахлува студен въздух, ще започнат валежи от дъжд, които в София и високите котловини бързо ще преминат в мокър сняг и също толкова бързо ще спрат. Може да побелее за няколко часа. Това по ЕС в момента.
Ех, едно време бяха много ефектни такъв тип обстановки, като имаше повече студ. :)
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » вт ное 26, 2019 9:25 am

ПО ГФС обаче ще вали по-дълго с малко по-ранно проникване на студа.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

gero
Регистриран: съб сеп 23, 2017 6:50 pm

Мнение от gero » вт ное 26, 2019 9:34 am

Хубавото на опашките е, че са хубави. Реалността обаче не е толкова хубава. ГФС дава дори за Варна 16мм мокър сняг, което ме изненадва.
Няма нищо по-хубаво от дъждовна пролет, кратко лято, топла есен и снежна зима :D

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » вт ное 26, 2019 9:40 am

И мен ме изненада като видях какво дава ГФС, има още много време обаче. Не е за изключване и да ни удари стабилен сняг.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » вт ное 26, 2019 11:28 am

ПРоблема е , че Сибиреца е отслабен и отблъснат на СИ , не се очертава да имаме брутална инжекция от СИ , дори гребена от запад да се намести подходящо и да се образува циклон на правилното място.Но пак е някакво начало :laughm: Първата вълна в началото на декември беше по обещаваща , защото АЦна на СИ още е близо и щеше да стане мазало , ама явно ще се размине.Но нищо бих казал , че нещата са перспективни на тоя етап за декември :D Иначе според мен прекалено много се мъчите да конкретизирате за седмица и повече напред , кога ще застудее и къде ще вали повече - това е абсурдно да се коментира и е безсмилено все още

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » вт ное 26, 2019 12:37 pm

Обедният GFS ми прилича много на средното на ансамбъла на ЕС . За сега най-малкото нищо не е ясно за 04 12, а по вероятното е да няма никаква обстановка. Чакаме си снега около първи за Рила и по високите части на Западна Стара планина и това е. Пък вече ще следим за нещо към края на другата седмица.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Потребителски аватар
Astrall_91
Регистриран: чет яну 11, 2018 6:25 pm

Мнение от Astrall_91 » вт ное 26, 2019 10:52 pm

Всички модели са меко казано плачевни тази вечер за така желаната и коментирана от нас обстановка,то май изобщо няма да има такава... :( :( :( :( :( :( :(
"Да бъдеш себе си в свят, в който постоянно се опитват да те променят, е най-голямото постижение"

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » вт ное 26, 2019 11:49 pm

Мнението е редактирано от админа!

Windy написа:
чет ное 21, 2019 2:23 pm
Първи зимен удар още ма 1ви Декември, идеално. Очертаващ се следващ, по-сериозен за Никулден. Май Декември ще си бъде в норма. А защо не и под нея :buble:
4uk написа:
пет ное 22, 2019 8:53 am
Аз като Ви казвам, че който прогнозира сняг и мраз през Декември е в перманентна издънка, вий йок, та йок - ще има сняг и лед, защото това е Декември, пък трябва да накрая да компенсира 3-месечните ни усилия да докараме поне една поднормена седмица!
Ама нъц! Совите не са каквото са, .... също и климата, който познавате. Зъл топломански дух се е вселил в тялото му. ....Ще имаме поредния порядъчно наднормен месец... Декември!
Внимавайте какво пишете за бъдещите студове, защото форума помни и после настава всеобщ смях... вече 3 месеца!
:flourish:
Не бих му го напомнял, но човека многократно ме превъзхожда в троленето!
Малко да се сапре! :hmm1:
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » ср ное 27, 2019 8:55 am

Господа, хайде да се опитам да повлека крак за малко по-уравновесено отношение. Нищо зимно в низините (изглежда, че) няма да има до Никулден.
От друга гледнА точка ще има валежи, в планините над ниския пояс - от сняг в голямата си част.
Истинските криофили би трябвало да карат умело ски, а не да искат блокада на градовете с гъз, залепен за радиатора. Аз ненавиждам снега, но нямам нищо против в планините да вали, колкото ще. :thumbup:

gero
Регистриран: съб сеп 23, 2017 6:50 pm

Мнение от gero » ср ное 27, 2019 9:59 am

Няма нищо по-хубаво от дебел сняг в градовете по празниците-Никулден, Коледа, Нова година. Засега обаче изглежда за голямо съжаление ще се разминем с бялата приказка на първия празник. Въпреки, че поради предстоящата динамика има някаква малка надежда все пак :D
Няма нищо по-хубаво от дъждовна пролет, кратко лято, топла есен и снежна зима :D

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » ср ное 27, 2019 12:41 pm

Има нещо важно и константно в опашките. И това е красивият циклонален котел на С/ СЗ/ СИ :bowdown:

Изображение

Можеше да се ситуира (и съм сигурен, че от време на време ще го прави) и мааалко по-на юг.
Но и с декемврийски инверсии, и без тях, голяма част от най-неприятните и потенциално опасни дни около слънцестоенето заминават в коша като истински зимен потенциал. :thumbup:

Инверсии, без СП и с доминиращо положителна Т във височина (и околонулева - все едно) няма как да докарат истински зимни простотии като Т твърде много под минус 2-3 градуса в нормалните места.
Хайде, след 3 дни каут даунът започва. :buble:

(да започва хленчът "няма да има жито (о, ще има! :grin1: ), в Перник са на сухо (средният гласоподавател, гласуващ за Бьесьпье от региона и без това едва ли се къпе по-често от веднъж седмично), скиорите ша плачкат - не, няма, в планините ще има сняг) :buble: :buble:

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm
Местоположение: Паметника Левски 565м. / Сарафово - Бургас за лятото

Мнение от lancelot » ср ное 27, 2019 2:27 pm

Просто с тоя мега Атлантик зима над Европа става все по-сложна работа. Докато в Щатите това води до обратното - повече сняг и студ.
Иначе по темата : мисля че до 10ти декември ще сме
около 2 градуса над норма поне, тъй че има прилична вероятност за пореден наднормен месец.

https://www.yr.no/place/Bulgaria/Sofia/Sofia/long.html
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » ср ное 27, 2019 2:38 pm

Аз съм доволен. От наблюдения знам, че зимата в България е до към 10-ти февруари. Така че часовникът тиктака. Така си мислех, че е и във щатите, но там реалността се оказа жестока. :lol:

Потребителски аватар
gogyto
Регистриран: нед дек 17, 2017 12:09 pm

Мнение от gogyto » ср ное 27, 2019 5:33 pm

weather_master написа:
ср ное 27, 2019 2:38 pm
Аз съм доволен. От наблюдения знам, че зимата в България е до към 10-ти февруари. Така че часовникът тиктака. Така си мислех, че е и във щатите, но там реалността се оказа жестока. :lol:
Надали е до 10.02, по скоро е до 10.03 :)

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » чет ное 28, 2019 10:33 am

weather_master написа:
ср ное 27, 2019 2:38 pm
Естествено.

След 10.02 може да я кара само на сибирски резерви или топене на твърде много останал сняг -2012.
Съвсем наскоро март доказа, че вече е умряла работа, с мощното ултраарктично нахлуване в края на февруари.
При което минимуми до минус 18 имаше само в Бг Сибир - Делиормана.
Дори в моя пункт при 40 сантИма сняг на 1 март минимумът беше минус 11 с невероятни напъни и клизми (и това беше най-ниската Т за цялата зима, измерена на 1 март :grin1:
След това всичко свърши за 1-2 дни и мина в ТЕЖЪК плюс :buble:
Това доказва формулираното от теб твърдение: последни истински опасни зимни минимуми са възможни първата половина на февруари, след което в съвременниа климат намаляват експоненциално.
Опасната част на зимата ЗАПОЧНА към 20.11 с най-ниското слънце и започва да приключва след около 2 месеца. Факт. Квичежите за сняг през април няма да престанат, нека се самоуспокояват. Това не пречи на реалността. Гнусният и противен сезон вече тече.
В опашката засега истинска зима не се вижда, а това са 10 от 60-70 дни - една шеста или над 15 на сто. :thumbup:

Заключена

Върни се в “Прогнози за времето”