ОПАШКИ (07-12.2019)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » чет ное 21, 2019 1:09 pm

Изглежда ще има един "подготвителен" процес с първите по-масови мразове у нас при евентуално стихване на вятъра към края на месеца, преди да пристъпим към началните (вероятно все още не особено трайни) акорди на същинската зима към средата на първото десетдневие на декември.

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » чет ное 21, 2019 1:41 pm

Стратега, ти наясно ли си изобщо какви карти публикуваш, какво следва за времето при земя по райони от тях? :grin1:

Благодаря, не е нужно да отговаряш! :buble:

Последните опашки определено радват. очертава се край на слабите южни, редувани с още по-умрели ЮИ преноси за западните части на низините.
По всичко личи, че ще подишаме малко свеж североатлантически (или дори попребит арктичен) въздух с всички положителни последствия от това. :thumbup:
При това под солидна и непрекъсната динамика, дай Боже.
малко снежец по планините по някой фронт не би навредил никому. И Краси Стоев ще е доволен от сбъдването на прогнозата си, и аз, заради вече началото на отхапването на жива плът от зимата - низините, след 1 декември. :buble:

stratega
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » чет ное 21, 2019 1:52 pm

bismarck написа:
чет ное 21, 2019 1:41 pm
Стратега, ти наясно ли си изобщо какви карти публикуваш, какво следва за времето при земя по райони от тях? :grin1:
Ти продължаваш да не се занимаваш с мен обаче и да не ми отговаряш :lol: .

Обикновено си винаги най-активен, точно в такива ситуации, когато си подразнен от потенциални студени обстановки и прогнози, за които знаеш, че има немалка вероятност да се сбъднат и на които не можеш да отговориш адекватно с топла прогноза.

stratega

Мнение от stratega » чет ное 21, 2019 2:19 pm

И да, няма нищо некоректно в коментара ми по горните карти, тъй като е направено уточнението, че евентуални мразове биха се осъществили при стихване на вятъра, който вероятно ще е наличен.

Изображение

Изглежда ти не си наясно какво следва при земя при горните карти :dontknow: .

И вероятно да, фразата "първите по-масови мразове", би било по-коректно да се замени с "първите мразове на места в страната", но не само в ЗБ и ЮЗБ би имало такива. Затворените места в СИБ, някой дупки в ЮИБ (около Елхово например), също има вероятност за такива.

Горната карта бтв е за срокът от 00 UTC, т.е 02:00 часа българско време. До сутринта нулите ще са още по-масови.

Вариантите на ГФС са по-топли, но и при тях няма да остане без минуси.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » чет ное 21, 2019 2:21 pm

Стратег, топ си, не спирай да правиш прогнози ! :flourish:
The best view comes after the hardest climb!

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » чет ное 21, 2019 2:23 pm

Първи зимен удар още ма 1ви Декември, идеално. Очертаващ се следващ, по-сериозен за Никулден. Май Декември ще си бъде в норма. А защо не и под нея :buble:
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет ное 21, 2019 2:33 pm

Windy, доколкото аз знам, обикновено първите мразове са доста характерно есенно проявление на нашия климат :grin1: и обикновено не се ли случват някъде през октомври? :hmm:

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » чет ное 21, 2019 2:47 pm

Е, те на много места се случиха Септември и после йок. Тази година е друга, това е :)
А и аз съм убеден че ще вържем среднодневна под 5 градус, което си е зимен ден, не есенен.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » чет ное 21, 2019 2:55 pm

Уинди е баси фена :D Аз ако съм Глобалното затоляне ще му пусна фъндък с една снежна зима в норма. :grin1:
The best view comes after the hardest climb!

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет ное 21, 2019 3:12 pm

От вчера хвърлям по един поглед на стратосферния "дипол" (по температура на 10хПа), който се заформя в опашките на GFS :laughm: . И да, това не е като онова знаково затопляне от февруари 2018, което едва ли не предизвика :grin1: (само според някои де :) ) първомартенските рекорди у нас малко след това. Онова просто си беше с един топъл център около Полюса (и само в част от времето нещо като два по-изявени студени "близнака" от две противоположни страни на топлия център), а това е... :hmm: Гледам, че сега студеният "полюс" (на "дипола") просто е малко отместен (до около и ССИ от Исландия) спрямо класическото си положение около Полюса, а топлият "полюс" (който обикновено изобщо не съществува в подобен вид където и да било) се намира над Сибир. Под топлия "полюс" над голяма част от Азия има обширна област на високо приземно налягане, както е логично до голяма степен. Хм, хм, не знам дали има някакъв (научно-практически :) ) хляб в това, или то ще си остане просто моделен "сън" от (текуща) опашка :dontknow: :hmm: ...

skior7
Регистриран: пет дек 03, 2010 2:43 pm

Мнение от skior7 » чет ное 21, 2019 3:20 pm

Имаш право String, немските метео форуми днес обесняваха точно това явление и го очакват около 5.12 да донесе първата зимна обстановка в Европа.

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » чет ное 21, 2019 4:03 pm

Не е тук мястото, но поздравявам всички фенове на зимата с песента на Крис Риа.......Looking For The Summer! Интересно заглавие за клипа! :D
Току виж на 05,12,2019 г. се е реализирала обстановката и тук.-

Потребителски аватар
schnapps
Регистриран: съб фев 06, 2010 7:43 pm

Мнение от schnapps » чет ное 21, 2019 4:42 pm

Stringmeteo написа:
чет ное 21, 2019 3:12 pm
От вчера хвърлям по един поглед на стратосферния "дипол" (по температура на 10хПа), който се заформя в опашките на GFS :laughm: . И да, това не е като онова знаково затопляне от февруари 2018, което едва ли не предизвика :grin1: (само според някои де :) ) първомартенските рекорди у нас малко след това. Онова просто си беше с един топъл център около Полюса (и само в част от времето нещо като два по-изявени студени "близнака" от две противоположни страни на топлия център), а това е... :hmm: Гледам, че сега студеният "полюс" (на "дипола") просто е малко отместен (до около и ССИ от Исландия) спрямо класическото си положение около Полюса, а топлият "полюс" (който обикновено изобщо не съществува в подобен вид където и да било) се намира над Сибир. Под топлия "полюс" над голяма част от Азия има обширна област на високо приземно налягане, както е логично до голяма степен. Хм, хм, не знам дали има някакъв (научно-практически :) ) хляб в това, или то ще си остане просто моделен "сън" от (текуща) опашка :dontknow: :hmm: ...
На 100 hpa не се случва нищо обаче според моделите,в смисъл през 2018 имаш ли наблюдения на височината на 100 какво е било и дали темп се е повлияла от 10 hpa ?
http://www.stringmeteo.com/stations/sta ... index.html

Станция Стара Загора ; кв.Самара 1 - 203 м. н.в

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » чет ное 21, 2019 7:04 pm

Windy написа:
чет ное 21, 2019 2:47 pm
Е, те на много места се случиха Септември и после йок. Тази година е друга, това е :)
А и аз съм убеден че ще вържем среднодневна под 5 градус, което си е зимен ден, не есенен.
Това за декември е най-малкото, което може да стане /да чакаме средни дневни под 5 градуса/. Средните вече трябва да са все по-трайно зимни в повечето места. Закъсняват си зимните процеси и това е особено за високите котловини, които вече трябва да имат СП на средна база, а не още да чакат първи сняг, че и немалка част от ниския планински пояс чака първи сняг.
Иначе след застудявянето дават поява на югозападен вятър първоначално и финално затопляне преди края на месеца. При по-силни градиенти и най-задънените места /крайният СЗ/ могат да видят слънце най-после. Няма ли достатъчно студ във височина, за ниска аномалия помощта са инверсиите в ниското. Разбира се, честата облачност топли и нощем. Това е другото, на което сме свидетели през изминалите дни особено за някои места.

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » чет ное 21, 2019 8:57 pm

Опа,ЕЦ от току що :pray: Определено ще има някакво нормализиране на времето в края на месеца или началото на другия :thumbup:

Заключена

Върни се в “Прогнози за времето”