Защо сме такива икономически "оръфляци"?

...

Модератор: Weatherman

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед юли 14, 2019 2:44 pm

Яхнаха ни простотията, алчността, корупцията, арогантността

Всеки, който може да бяга, ще бяга. Ценностите не са всичко, но са най-важното
...
България е болна от лошо управление и влошаващо се общество. Заради лошото управление произвеждаме все по-малко блага. Заради влошаващото се общество ни остават все по-малко ценности.

Трябва да се освестим. Иначе деструктивните, разграждащи тенденции в България окончателно ще светят маслото й. И тук няма да остане нищо свято и нищо свястно...

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » съб ное 02, 2019 11:00 pm

https://blitz.bg/analizi-i-komentari/ik ... 06865.html

Мрачна прогноза за доходите на Българите

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » съб ное 02, 2019 11:11 pm

Аман от малоумни и манипулативни статии!! :thumbdn: Изоставали сме повече от два пъти по минимална заплата от гърците. Ами защо не се спомене, че там бензинът е близо два пъти по-скъп от българския, данъците на имотите са огромни, цените в ресторантите са близо двойни както и на повечето услуги.
Има много по-обективни показатели за икономическа развитост от една минимална заплата! ;)

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » нед ное 03, 2019 9:31 am

Meteo fen си му е обичайно да пуска манипулативни статии и то от кенефни медии като Блиц..... :thumbdn:
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » нед ное 03, 2019 9:49 am

Бензинът в Гърция не е 2 пъти по-скъп, а с около 30, 40 стотинки. В ресторантите, ако говорим за курортите не е два пъти по-скъпо със сигурност, цените вече се изравняват, там им намали ха ДДС-то на някои продукти. За разликата в обслужването и качеството на услугите и храните няма да говорим, че почвам да се ядосвам. Какво да кажем за Германия, където продуктите са близо 2 пъти по-ефтини от тук.
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » нед ное 03, 2019 9:54 am

Аз не съм бил в Гърция, но знам за доста хора, които ходят да работят и живеят там, така че едва ли е случайно. :dontknow:
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
itmpm
Регистриран: нед окт 16, 2011 5:06 pm

Мнение от itmpm » нед ное 03, 2019 10:09 am

Дълговете на повечето европейски страни намаляват през изминалата година, но точно двете „проблемни деца“ Италия и Гърция не постигат напредък. https://www.investor.bg/evropa/334/a/gy ... si-281137/

Тук има някои образи, които много обичат да ни дават за пример Румъния и Гърция, точно тях пък за пример. :grin1:

weather_master

Мнение от weather_master » нед ное 03, 2019 10:32 am

Не мисля, че храните в Гърция или в Германия са по-евтини от тук. То винаги може да има нещо по-евтино, но говоря като цяло. За ресторантите в Гърция, това лято бях и горе-долу по около 35 евро за двама човека си отиваха. В България рядко оставяме повече от 40лв, ако не сме на фенси ресторант в центъра на София.
От личен опит и наблюдения знам, че високите стандарти водят и до големи разходи. А относно, че ходили да работят там - и аз бих отишъл за да избягам от гадната зима в Бг и по-специално от тази в София. В Сф има бая работещи и живеещи гърци. :wink:

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » нед ное 03, 2019 10:48 am

Да, определено Блиц е гадна медия, статията е написана от журналиста, не много добре, но интервюирания не е толкова лош. А ако се замислите трезво за качеството на живот в България с минимална работна заплата сравнено с която и да е МРЗ в другите страни, сравнението определено не е в наша полза. Трябва да се оцени покупателната способност на МРЗ в България и съседните ни държави, особено тези по на запад от нас.

Ета малко данни от Евростат....https://ec.europa.eu/eurostat/statistic ... tistics/bg

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед ное 03, 2019 12:29 pm

Преместих мненията в по-подходяща тема :grin1: . А относно "Блиц" и обективността на статията, по принцип съм си казвал твърде много пъти мнението за тази "медия". Но иначе да, това е взето от реално интервю с Гълъбинов, дадено обаче някъде в началото на тази седмица по БНР (слушах го, не много внимателно, и не знам дали и не пуснах някъде тук линк :hmm: ). И не, не съм убеден, че тук-там не са променени (от "Блиц") "леко" 1-2 цифри спрямо оригинала :laughm: , но точно сега нямам грам време и желание да правя "очна ставка", "Блиц" по дефолт не е нормална медия и толкова, загуба на време би било подобно упражнение при всички случаи ;) ...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт ное 05, 2019 10:10 am

Малките населени места – надежди и реалност след изборите
04.11.19 в 11:09
Разбити и неасфалтирани улици, остаряла водопроводна мрежа, често спиране на тока, нерегламентирани сметища, лошо транспортно осигуряване, безработица и обезлюдяване − това са основните проблеми, с които се сблъскват все повече малки населени места в България. Затова и на отминалите избори жителите им гласуваха с надежда въпросите им да намерят бързи отговори.

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » пет ное 08, 2019 4:21 pm

Бойко,бай Х.й,път от София до границата нямаш,хората преминаха през планината.

https://www.economic.bg/bg/news/12/utre ... ariya.html

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед ное 17, 2019 7:31 pm

Забогатяването ни се оказа мимолетно, Горанов сгрешил
15.10.2019, 15:01 ч.
Масовото забогатяване на българските граждани, се оказа техническо недоглеждане
...
"Почти 200 000 българи декларират доходи над 9 хиляди лева месечно", извести едно от авторитетните икономическионлайн издания.

"Заплата от 9 хил. лева? Почти 200 000 българи я получават", добави популярна със своята икономическа насоченост водеща родна телевизия.

"200 000 у нас взимат над 9 бона заплата", по-народняшки съобщи един от вестниците.
...

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » нед ное 17, 2019 8:52 pm

Не знам как е в Гърция, но в Германия храните със сигурност са по-евтини от тези в България.
Но най-скъпите храни видях сега в Норвегия, когато ходих в Осло. 500 гр. моркови струва 230 крони, което е 2.30 евро. В Германия цял килограм моркови е 79 цента. Едно хлебче в супермаркент-верига, която минава за една от двете "евтини" REMA1000 e 1 евро, в Германия 17 цента. В ресторант, от ниска ценова категория индийски най-евтиното ястие почва от 20 евро. В Германия в ресторант се нахранваш за 10 евро от воле. Даже в Швейцария в супермаркетите не е толкова скъпо, както е в Норвегия.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

weather_master

Мнение от weather_master » нед ное 17, 2019 10:06 pm

Толкова беше по-спокойно като не пишеше. :lol: И особено като не пишеше глупости. Не искам да ти разбивам светът в който живееш, но да сравняваш Норвегия и Швейцария с Германия или България е меко казано глупаво. Само да спомена че килограм телешко в Швейцария е към 150 франка, което е $150. :lol: Няма какво повече да говорим.

Отговори

Върни се в “Икономика”