Прогнозирай Зимата !

За важни анонси, мнения, оплаквания (вкл. за бъгове и грешно въведени фактически данни :-D) и всякакви въпроси по адрес на всички метеотурнири.
Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » чет окт 31, 2019 11:10 am

Да, Ники е прав ! Отговорността е моя и са безсмислени излишни предложения. Имаше хубави и логични такива и ги приех, но стига толкова.
Чакаме Стринг да направи таблица, както го помолих по-долу. :flourish:

" За избрана станция Стринг :) Хората, които са пуснали преди това ще имат време да пуснат пак до 20ти ноември, след като пуснеш таблицата :)
Благодаря много ! "

Ясно е, че има доста тото, но пък е фън и може да се получат интересни и драматични развръзки към края на зимата :grin1:
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет окт 31, 2019 11:19 am

И от кои станции трябва да може да се избира? :hmm: Разбира се, това трябва да са станции, за които са налични лесни, публични данни и то такива, за които се правят автоматични средномесечни. (Например: станциите в месечните таблици по НИМХ + малкото добавени станции - няколко автоматични и чужбински. :dontknow: ) Иначе има вариант и със станции от бюлетините на НИМХ, но... не знам :hmm: . Хубаво е всичко да се уточни твърдо, преди да правя каквото и да било, защото гледам, че продължават да постъпват всякакви предложения :laughm: ...

Потребителски аватар
lancelot

Мнение от lancelot » чет окт 31, 2019 11:30 am

Стринг, тук оставям на теб да избереш, кои станции да включиш.
Мисля че ти си човекът с най-много опит и добра преценка, за да включиш станциите, които са солидни и може да се разчита.
:wink:
Разбира се, ще те почерпя за помощта ! :hsh: :beer:

Потребителски аватар
NorthStorm
Регистриран: вт авг 27, 2013 11:01 am

Мнение от NorthStorm » нед ное 03, 2019 12:43 pm

Къде ще е таблицата, като метео турнир за СП и валежи и т.н. ли ще е? Май няма нищо още, защото не я виждам...?
Summer!

Потребителски аватар
lancelot

Мнение от lancelot » пон ное 04, 2019 10:57 am

Чакаме Стринг да помогне, ако той се забави или не желае ще пишете тук прогнозите си, според условията.
Чакам до 10ти ноември, надявам се да имаме таблица дотогава. :flourish:

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

Мнение от gosho97 » пон ное 04, 2019 11:07 am

Аз давам за Варна +1.0℃ аномалия, за страната +0,8℃, последно не разбрах дали трябва да давам 3 станции, че чеътох в тази тема псоледно миналата седмица, работната, а сега ме мързи да чета пак, ако трябва после ще добавам още, но като цяло всички аномалии, които давам ще са като тези на зима 2012/2013, това си е стреляне в тъмното и който и да познаее ще е по-скоро тото. Причините да залагам на зима от този тип са доста, но може и да се издъня, все тая, това ми е прогнозата и не мисля да променям нищо по нея. :grin1:
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB

Потребителски аватар
lancelot

Мнение от lancelot » пон ное 04, 2019 11:18 am

За една станция даваме.
В случая ще гледам твоята прогноза за Варна. Ако има хора, които са дали глобално, то ще гледам глобалната им прогноза.
Важното е да е само една. В твоя случай валидната е +1.0 за Варна. Има хора, които са дали глобална - там тя ще е валидна.
Все пак има време до 20ти ноември хората да се коригират. Надявам се Стринг все пак да успее да пусне таблица до 10ти, за да може да има време.

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » чет ное 07, 2019 1:37 pm

Моето лично мнение е, че зимата тази година ще наподобява зима 2009. Просто усет, пък да видим.
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

Потребителски аватар
NorthStorm
Регистриран: вт авг 27, 2013 11:01 am

Мнение от NorthStorm » пет ное 08, 2019 11:59 am

Пиша си тук какво мисля, пък по-натам, ако има таблица - и в нея. Залагам на +2.4 за цялата страна.
Summer!

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » пет ное 08, 2019 12:10 pm

+3,1°С за цялата страна. :D
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » пет ное 08, 2019 3:07 pm

Много трудна работа е тази прогноза, чист хазарт, най-вече заради февруари. Не знам как може да се прогнозира три месеца предварително месец с октомврийско-ноемврийско слънце и януарски студ на север, аномалията на февруари може да реши и аномалията за цялата зима. Може би трябва да могат да се правят някакви ограничени корекции до 20 януари и 20 февруари, примерно 1,5гр и 0,5гр.
За сега бих заложил на 2,2 гр аномалия за София, но залагам на много топъл февруари, едно 3-4 гр пък и малко отгоре даже.
П.п. дори и големите метео централи не си позволяват да дават сезонни или месечни с точност до десета, не знам .. мисля че все пак би било редно да се правят някакви корекции.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » пет ное 08, 2019 8:31 pm

Да, но нашите залози нямат прогностична цел, а са просто за забавление и да видим ще познае ли някой. Това е...
Аз давам обща аномалия за Бг от +1.3гр. За Русе давам +1.5гр. Ако има таблица и като се реши как точно ще се играе...ще кажа едно от двете. И ще се аргументирам. :flourish:
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед ное 10, 2019 11:44 pm

Да изложа и аз нЕкои съображения по този въпрос. :) В последните десетина дни се занимавах с други "важни" неща и така и не се наканих да направя нещо по-конкретно, като например някаква нова страница. А и имах все още и нЕкои сериозни колебания около идеята като цяло :grin1: ...

Съображенията:

Първо, не съм убеден, че тази идея няма да трае ден до пладне. :hmm: За да има шанс тя да не се окаже еднодневка, едното от важните условия е всичко да се обмисли добре и формулира достатъчно смислено, логично и интригуващо ;) . Примерно, на мен на първо четене ми изглежда доста загасяващ интереса фактът, че победителят ще се разбере чак след повече от 3 месеца :hmm: :dontknow: ... Освен това, я си представете, че зимата тръгне силно в обратна посока на духа на повечето прогнози (примерно те са за топла, а тя вземе, че тръгне мощно студена :laughm: ). Тогава един вид бързо ще се разбере, че практически никой няма да познае особено много (меко казано :grin1: ) и е добре да има нещо, което все пак да задържи интереса (примерно, добре измислена система за точкуване, така че най-малко издънилият се все пак да вземе някакви точки (и поне да е най-добре от всички :) ), тоест да има поощрение и за най-малка издънка :laughm: :dontknow: ...

Второ, може би ще е добре да има не един залог на участник, а примерно 2 или 3? Примерно, аномалия за два избрани града и още една аномалия за всички градове (средно), но ще е добре може би това да е по избор. Може би да има опция, подобно на другия турнир, за игра с три различни прогнози, с две различни или с еднаква за трите налични позиции? :hmm:

Трето, не е ли добра идея също така нещата да се направят доста по-разчупени. Примерно, да могат да се пускат сравнително често някакви турове. Може да има сезонни такива (подобни на предложения към момента), но също така месечни, двумесечни, а защо не и двуседмични? :) Примерно за всичките варианти могат да се прогнозират все температурни аномалии, но също така може да се обмисли вариант за включване и на други дългосрочни параметри, като отклонение на валежите от нормата :hmm: ...

Четвърто, мога да направя 1 или 2 администратора (освен мен) на този турнир и те да имат права да измислят и пускат турове, като формулират заглавие/условие, срок (интервал) за пускане на прогнозите, а накрая и да въвеждат фактическите данни :hmm: ...

Пето, добре ще е при всичките варианти преди пускане на някакъв нов тур да се правят "сондажи" в тази тема относно интереса, а и евентуално за получаване на идеи за по-добра формулировка на условието/избор на интервала, за който се отнася съответният тур, но то това си е почти ясно и е бял кахър, в сравнение с другите параметри, които трябва да се изчистят ;) ...

Накратко, ако се доубедя, че има смисъл да правя специална страница, на първо време може набързо да направя нещо подобно на страницата на другия нерегулярен турнир "Макс-мин", а после ще я донаправя според оформилата се цялостна идея за този. Това грубото може да стане например даже и още утре или във вторник вечерта (изглежда през деня цялата тази седмица ще бъда доооста зает с разни... служебни неща, за малко направо да кажа "глупости" :laughm: ), но... ми трябва малко стимул ;) ...

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » пон ное 11, 2019 12:06 am

За всичко си прав! :thumbup:
Нека се намеси и организаторът.
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон ное 11, 2019 12:28 am

А, и още нещо доста ме притеснява - прекалено голямата чисто лотарийна съставка :hmm: - всички знаем колко "точни" са дългосрочните прогнози, нали? :) Вероятно при включване на варианти на турове и за месец или 2 седмици, факторът "лотария" би бил много по-малък :hmm: ...

Отговори

Върни се в “Метеорологични турнири”