Засушаванията

Климатът - многогодишен режим на времето и тенденции в неговото изменение в миналото, настоящето и бъдещето. Климатична и метеорологична информация (архиви) за минали години и нейното обсъждане. Наблюдения върху режима на климатичните елементи. Обобщение на времето по месеци, сезони, години.

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Бял облак

lubo20

Мнение от lubo20 » съб сеп 23, 2017 1:06 pm

Leberkez написа:Мисля, че леко се спекулира с тази т.нар суша, по-специално относно нейния, едва ли не, пагубен ефект. Първо, както вече някой по-назад или в другата тема уточни, на горите нищо им няма, ако ще и 2 години да не вали. Второ, относно земеделието - ами пичове, само аз ли мисля, че държава от ЕС (колкото и да е зле България) би следвало да не зависи на 100% от климата и конкретно количество валежи, а да има (поне в някаква степен) иригация и въобще човешка намеса относно напояването на обработваемите площи? Окей, съгласен съм, че е винаги по-добре да си вали колкото трябва и в правилните за това периоди, но не може да се разчита на това всяка година, защото нещата са непредсказуеми и често търпят резки промени. Едрите собственици на земя съм убеден, че са си решили в някаква степен този проблем. Ако не е така, моля да бъда поправен, понеже от доста години не се интересувам специално от земеделие.

Не на последно място, старите хора имат един лаф, че "не сушата прави глада, а кишата", разбирайте - да е прекомерно сухо е винаги по-малкото зло, отколкото да е прекомерно мокро. :flourish:
Напоителни системи бяха разграбени и тръбите извадени от почвата. На много малко места има такива и цената е много висока на напояването. Така че за съжаление едно от хубавите неща което са построили по комунизма се унищожи и сега разчитаме на дъжд. Да вярно технологиите напреднаха и има сухоустойчиви растения, но цяло лято да паднат 30 литра дъжд при тези температури няма какво да оцелее.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » съб сеп 23, 2017 1:44 pm

В Гърция например поливат с големи помпи, а навсякъде има системи под земята. Но там наистина не вали достатъчно и се налага. В България не е чак толкова зле положението...
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » съб сеп 23, 2017 2:43 pm

Това, като че ли не е приоритет на българските правителства, всяка година слушаме за протести и недостиг на средства в Напоителни системи. Язовир Огоста,който е замислен за напояване се ползва за осигуряване на вода за двете ВЕЦ под него. Населението намалява, няма хора по селата заплатите в земеделието, с изключение на зърнопроизводството, са жалки т.е. трябват субсидии. За пенсии ли, за образование ли или за земеделие. Пък и градовете имат нужда от свежа работна ръка, все пак те генерират БВП.
Това не е много на тема метеорология, та ще добавя наблюденията на колега, земеделец след работно време, от Петърч. Според него нивото на подпочвените води в селото с всяка година намаляват ( може би поради прекалена експлоатация, пак свързано с жегите)и се налага закупуване на по-мощни помпи за да могат да вадят вода.

dodo
Регистриран: ср юли 20, 2016 7:35 pm
Местоположение: Moнтана - център на Северозапада, ж.к. Пъстрина, Югоизток

Мнение от dodo » чет окт 04, 2018 12:04 pm

Рекордна суша в Австралия, задава се и у нас > https://vremeto.dir.bg/novini/rekordna- ... se-i-u-nas
Задълбочаваща се суша се наблюдава и в западните части на нашата страна, където за последните два месеца в някои райони са паднали под 20 на сто от обичайните за периода валежи.
Значително под обичайните са валежите от началото на август в много райони като Видин, Лом, части от Монтанско и Плевенско, Софийско, Сандански.
''Винаги ще има някой по-млад, по-умен и по-красив от теб, но никой няма да бъде точно като теб!''

dodo

Мнение от dodo » нед ное 04, 2018 3:35 pm

ЕКСТРЕМАЛНО ЗАСУШАВАНЕ: Под въпрос ли е реколтата у нас? > https://nova.bg/news/view/2018/11/04/230986/

Най-засегнати са районите на Сандански и Видин

Репортажът пък е от Монтанско :)
''Винаги ще има някой по-млад, по-умен и по-красив от теб, но никой няма да бъде точно като теб!''

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет ное 07, 2019 11:35 pm

Гордостта на Африка пресъхва
07.11.2019 14:30
Уникалният водопад Виктория се е смалил неузнаваемо

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » пет ное 08, 2019 11:38 pm

От другата седмица почват яките бури. Няма страшно...
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
snow wall

Мнение от snow wall » съб ное 23, 2019 9:50 pm

По Нова имаше отново предаване за водният ррежим в Перник и съответно включване от НИМХ-БАН с архивни данни, които не видяхме, но изводът който направиха от института бе, че годината е по-скоро нормална. Също дадоха за пример, че 2013 и 2000г са били съответно подобна и по-суха. Не успях да намеря данни за 2000г, за 2013 има данни от Черни връх, но пък сега няма достъп вече да тези данни и не може да се направи сравнение.
Не знам до колко са представителни данните от София и Бояна за водосбора на я.Студена, но казаното от БАН не изглежда вярно. София период август 2012- октомври 2013 649л/кв.м;
Бояна същият период 927л/кв.м
За периода на сегашното засушаване август 2018-октомври 2019
София 506л/кв.м
Бояна 723л/кв.м
Ако някъде има за 2000г, аз не мога да ги изнамеря.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » нед ное 24, 2019 10:39 am

За 2000-ната засушаването съвпада с календарната година. Иначе под 500 литра (497,7) за периода август 1999 - октомври 2000 в София-Младост. Сериозно е положението, щом сме на нивото на тогавашната суша.
https://www.stringmeteo.com/synop/semi_ ... %D0%98#sel

dodo

Мнение от dodo » нед ное 24, 2019 10:48 am

Проблемът на Перник не е от сушата :nono: а от това, че ''умни'' глави са източвали язовира, т.е. най-малоумното нещо е да източваш язовир (не коментирам за какви цели) в по-сушава година и особено когато е питеен такъв - просто няма приход, а само и ОГРОМНИ разходи на вода. Че някъде и лоша ВИК мрежа беше коментирано... може, не съм там и не знам, но не е климатичен проблем.
И веднага ще кажа, че нашият Огоста в някои от ръкавите си е със същите гледки (има снимки във Фейсбук), който също го източват вече втора година, за да ремонтират стената, била компроментирана.
И... познайте - Среченска бара (ЮИ от Берковица), от който пием Монтанско и Врачанско и е с обем около 15 млн (наполовина по-малък от Студена) е пълен почти на 100%, защо? :laughm: :hmm1: :thumbdn:

П.П. Среченска бара в края на октомври:
Изображение

Част от ''Огоста'' в същия период:
Изображение

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » нед ное 24, 2019 12:10 pm

Естествено че не е климатичен проблемът. 500 литра на годиа е достатъчно да пълни язовирите ни на макс. А за ремонта на стените им не мисля че е заобиколимо нещо...
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » нед ное 24, 2019 12:45 pm

snow wall написа:
съб ное 23, 2019 9:50 pm
По Нова имаше отново предаване за водният ррежим в Перник и съответно включване от НИМХ-БАН с архивни данни, които не видяхме, но изводът който направиха от института бе, че годината е по-скоро нормална. Също дадоха за пример, че 2013 и 2000г са били съответно подобна и по-суха. Не успях да намеря данни за 2000г, за 2013 има данни от Черни връх, но пък сега няма достъп вече да тези данни и не може да се направи сравнение.
Не знам до колко са представителни данните от София и Бояна за водосбора на я.Студена, но казаното от БАН не изглежда вярно. София период август 2012- октомври 2013 649л/кв.м;
Бояна същият период 927л/кв.м
За периода на сегашното засушаване август 2018-октомври 2019
София 506л/кв.м
Бояна 723л/кв.м

Ако някъде има за 2000г, аз не мога да ги изнамеря.
Според мен НИМХ са имали в предвид календарните 2013-та и 2000 година, а не период август-октомври, но не съм гледал репортажа и е много вероятно да греша :hmm: .

Потребителски аватар
snow wall

Мнение от snow wall » нед ное 24, 2019 8:38 pm

Идеята ми е, че горе долу миналият август спряха валежите и от тогава е с предимно сухи, поднормени месеци. Коментирам засушаването в тази част на страната, а не кризата с водата в Перник. До колко е тежко засушаването по поречието на Струма , на картите на НИМХ за речен отток за октомври зоната е в ,,тежко засушаване,, По западнаграница, част от Пернишка и Кюстендилска област са с ,,изключително тежко засушаване,, на база на паднали валежи (индекс SPI).
Иначе предаването мина току що, онова вчера е било само кратко обявяване на темата на тазвечерното предава е. Изводът е че не са реагирали на време на ниското ниво на язовира и не са спрели подаването на вода към Стомана и Топлофикация. И наистина спадът е започнал след слабото снеготопене пролетта, а не както аз си мисля от края на миналото лято.
Така че казаното от НИМХ си е напълно коректно.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » пон ное 25, 2019 8:51 pm

Гледах видеото по Нова. Периодът, за който говорят от НИМХ, е април-октомври.

Отговори

Върни се в “Климат”