СЪЩНОСТ НА/определение за МЕТЕО-ПОНЯТИЯ И ЯВЛЕНИЯ

То е ясно - който се интересува от нещо (около понятие, термин, явление, процес...) - пита, а който смята, че може да отговори или просто има какво да обясни на останалите - си казва приказката ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, mmirro, Killerbeast

Потребителски аватар
Killerbeast
Регистриран: чет яну 04, 2007 12:29 am

Мнение от Killerbeast » чет юни 27, 2019 4:13 pm

Трудно се правят такива качествени оценки, тъй като гъстотата на наблюденията не е достатъчно голяма, а процесите са силно нелинейни. Е, с напредването на технологиите е възможно поне да моделираме ефектите от градската среда. По-долу прикачвам линк с изследване от моя колежка, която показва, че урбанизацията може да засили интензитета на суперклетъчните бури: https://journals.ametsoc.org/doi/full/1 ... -17-0284.1 .

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон сеп 23, 2019 11:10 am

elenaRudolf написа:
пон сеп 23, 2019 11:03 am
Само за информация- днес времето в Созопол не става за нищо. Слънцето свети през някаква мараня (или друга подобна мизерия с подобно име) и е хладно. Натепах си дългия ръкав и сложих яке. :laughm: С подчертан интерес очаквам края на сезона.
Мммне, със сигурност думата не е мараня :nono: :grin1: ...
мараня̀ — съществително име, женски род (тип 47)
Значение
ж., само ед.
1. Видимо трептене на въздуха при сухо, горещо и безветрено време.
2. Непоносима горещина, жега.
Това в Созопол не е ли просто някакъв еднороден слой висока облачност? :hmm:

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » пон сеп 23, 2019 11:30 am

Да, мисля че е такава облачност, но аз не мога да ги определям точно, затова се застраховах, че може да е всичко (защото знаех, че няма да мога да го назова правилно). Като чета нагоре, виждам че колегите от цяла Южна България споменават за подобни явления...
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет сеп 27, 2019 3:54 pm

nikolai kamburov написа:
пет сеп 27, 2019 9:20 am
Отново прецакват нещата за 3ти, да.
Причината всъщност се явява този ураган, който около 3ти октомври ще се насочи към Великобритания.
Ден преди това исландския мининум се позабива на Сз към Гренландия , изгражда се гребен в СЗ Европа, с което започва да нахлува студен въздух в Ц Европа. ... И оттам бързо затопляне, защото ураганът се свързва с "минимума" и оттам става едно чудовище около Исландия, а това знаете какво означава за нас.
...
Само едно уточнение. Понятието "исландски минимум" може да се използва единствено при описание/анализиране на някакви средни разпределения (или аномалии) на баричното поле за дълъг период, строго погледнато само за "климатични" периоди (тоест от порядъка на поне 20-30 години), но вероятно все пак не само. Обаче за подобен анализ, отнасящ се за баричната конфигурация в конкретен ден/дни, когато реално с него визираш (разположението на) конкретен циклон, понятието със сигурност няма никакъв смисъл. :nono: :grin1:

И след забележката на "съседа" по-долу :oops: :grin1: :
P.S.: Иначе поздравления за смислените ти и информативни включвания в "кратко-/средносрочни прогнози" напоследък! :thumbup: :clap:

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » пет сеп 27, 2019 4:42 pm

Ей, емнахте го Николай с критики, а никой не го похвали за добрия му анализ. :twisted:
Браво! :clap: :clap:

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

Мнение от gosho97 » пет сеп 27, 2019 4:55 pm

Така е, браво на Ники. За съжаление е един от малкото с адекватни постове напоследък, вместо това се пишат абсолютни дебилщини по другите теми /секцията с Глобалното затопляне е живият пример, но не само/. Евала наистина, искам повечв такива коментари да чета. :thumbup:
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » съб сеп 28, 2019 2:09 pm

Аа, благодаря колеги. Аз сам си правя такива анализи като гледам картите, абсолютно на любителско ниво и понякога като имам време...що да не го напиша. Така някой, който е съвсем в началото на метеорологията, ще схване много по- бързо нещата.
А забележката на Стринг е абсолютно на място. Сега като си прочетох мнението, звучи дори нелепо както съм го написал. Благодаря за поправката. :thumbup:
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет ное 01, 2019 10:16 am

Frape написа:
пет ное 01, 2019 8:51 am
Вали слаб скреж при мен :shock:
Какви са тези глупости, беее... :palm: Наистина ли някои за 10 години тук не прихванаха съвсем нищо?! :-?

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет ное 01, 2019 4:38 pm

Скреж: Отлагане и натрупване по предметите на ледени кристали при наличие на мъгла при температура на предметите (и на въздуха на 2м) под 0,0℃. Получава се от отлагане и замръзване на ситните капки на мъглата при допира им с предмети с отрицателна температура.

Снежни зърна: Валеж от много малки, непрозрачни, бели частици лед (които понякога са доста грапави и наподобяват ситни снежинки), които падат от облак. Тези частици често са плоски или удължени. Диаметърът им обикновено е по-малък от 1 мм.

Ръмеж: Течен валеж, състоящ се от капки с диаметър под 0,5 mm (реално има характера на дъжд, но с много ситни капки, които често "лъкатушат" във въздуха при падането си към земята). Обикновено е предизвикан от ниски слоести и слоесто-кълбести облаци.

Сняг: Ъъъ... тази дефиниция мисля да я пропусна :laughm: ...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб ное 16, 2019 8:14 pm

Stringmeteo написа:
съб ное 16, 2019 10:03 am
Интересно как тази сутрин почти навсякъде от Оряхово надолу е налазила мъгла, която е обхванала и доста дебели "резени" от НЕкрайдунавски райони на Румъния и Бг, но също така е доста интересно и че навсякъде, където има данни за това, тя се подава като просветваща мъгла (небето се вижда). Значи хем почти навсякъде мъглата (вероятно) се е появила сравнително късно, хем има мъгла почти навсякъде на доста голяма територия - голяма хомогенност на условията в някакво отношение показва това :) ...
nikolai kamburov написа:
съб ное 16, 2019 4:01 pm
Stringmeteo написа:
съб ное 16, 2019 3:10 pm
Уж мъглите около Дунав бяха някакви мижави, просветващи, а са на път да издържат цял ден, голям майтап :laughm: ...
Стринг, не знам какво точно се е давало от наблюдателите, но съм почти сигурен, че не е било вярно.
Още през нощния синоп даваха мъгла и 10/10 облачност по Дунава. Като условията са такива, че до сутринта няма начин НСО да се е разпаднала и да е останала само мъглата. И от сателита сутринта се виждаше, че всичко по Дунав е затлачено. Не знам защо наблюдателите са подавали такива неща, но реалността си беше друга още от сутринта.
И това се вижда...цял ден не се вдигна НСО, а скоро отново ще стане с мъгла.
Във Варна иначе днес ту имаше облаци от морето, ту беше слънчево. Общо взето доста приятно време.
По принцип "просветваща мъгла (небето се вижда)" означава, че мъглата е в достатъчно тънък слой, за да може (при поглед откъм земната повърхност) във височина да се вижда какво има над мъглата - това е идеята ;) . Тоест, няма значение дали над нея ще се виждат някакви облаци, (намеци за) синьо небе или Слънце/звезди. Идеята е просто, че се вижда какво има над слоя мъгла. Та, какво имаш предвид ти? ;) Освен това, такова нещо се даваше в почти всички станции около Дунав и доста далече от Дунав (предимно румънски), аз нямаше как да съдя по непределените картинки на НИМХ какво точно явление са имали предвид, така че... на практика изобщо не визирах наблюденията по българските станции :dontknow: ...

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » съб ное 16, 2019 8:34 pm

Ъмм, аз винаги съм си мислел, че понятието се използва при видимо небе над мъглата. Не съм се замислял, че може да се използва и при НСО над мъглата. Тук греша... :thumbup:
Но пак не схващам. Как при мъгла (да речем с тънък слой) ще видиш НСО? Те реално се сливат, защото просто са на различни височини.
За да стане тая работа с "просветваща мъгла" и 10/10 облачност над нея, не трябва ли тая облачност да е все пак на доста "добра" височина, за да може реално да се прецени разликата. Да речем има просветваща мъгла и над нея плътна средна облачност. Тогава нещата стават окей. Но днес никъде не е имало подобно явление или поне аз не знам за подобно.
Имам бтв снимка от Русе точно в 8ч. Мога да ри я пратя на ФБ ако искаш, че нямам време сега да се занимавам са я качвам тук.
НСО е супер ниско, обгръща високите блокове и реално на 2м се вижда слаба мъгла, която бързо прогресира във височина.
Сега, ясно ми е, че не използвам точната терминология, на мисля, че ще разбереш за какво говоря.
Таааа...как ще видиш какво има над мъглата като то всичко нагоре си е мъгла и НСО? Не ми се струва адекватно.
Ако можеш да ми обясниш, ще се радвам. Честно казано сега научих нещо ново относно термина, така че винаги тия разговори носят и позитиви. :thumbup:
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб ное 16, 2019 9:15 pm

Ако мъглата се слива с това над нея, определението "просветваща мъгла" не важи, разбира се, важи само, ако има интервал между мъглата и облаците над нея.

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » съб ное 16, 2019 9:26 pm

Според мен румънските наблюдатели масово са се объркали с тая просветваща мъгла. Трябвало е да дадат просто мъгла или нсо.
Само като мернах сателита сутринта ми стана ясно, че нещо не е наред с предаваните явления.

Да вземем например Букурещ. Дават просветваща мъгла с НСО на ниво 300-600м. Да, но от сондажа се вижда, че горната част на облачния слой свършва на 350м н.в., т.е. имаме около 200м дебелина на облачната пелена и няма как тя да е 300м над земята (тя там свършва всъщност:) В началото на деня е било мъгла, която с напредването на деня се е отделила от земята и е преминала в нсо. Класически случай просто.

Разгледайте снимките от камерата на Гложене - сутринта е с видимост 4-500м като пелената е била по-тънка и слънчевия диск вероятно е прозирал слабо или само е светлеело. Предполагам това е объркало наблюдателите.

ПП
Отделно, не видях нито една бг станция в Д. равнина да предава просветваща мъгла (има си специална картинка за това).

Отговори

Върни се в “Въпроси и разяснения - метеорология и климат”