Мраз (безмразов период). Слана

Климатът - многогодишен режим на времето и тенденции в неговото изменение в миналото, настоящето и бъдещето. Климатична и метеорологична информация (архиви) за минали години и нейното обсъждане. Наблюдения върху режима на климатичните елементи. Обобщение на времето по месеци, сезони, години.

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Бял облак

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 2:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » ср ное 14, 2018 12:58 pm

Вълчо, 0,0С се води мраз. Така че брой дните до тогава ако е достоверна стойността
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » ср ное 14, 2018 1:11 pm

wolfie написа:...
0,0С, което обаче не би трябвало да се счита за мраз.
...
От физична гледна точка, ако Т на въздуха и водата е 0,0°C няма да настъпи структурна промяна в последната, т.е. няма да има замръзване, защото няма кой да поеме излишната топлина.

От НИМХ-БАН обаче са се произнесли, че при минимална Т на въздуха 0,0С в клетката на 2м се води мраз. Не съм срещал никъде мотивите им за това. Световната практика, доколкото съм запознат, също се води по този критерий.

Границата е много тънка и може би е прието така за улеснение. Но може да има и някакви други доводи... :dontknow:

За да има сравнимост обаче може би е добре на този етап да се водим по това правило.

пп - има си тема за Мраз (безмразов период). Слана - по-късно може да изместя мненията там (преди напълно да съм забравил как ставаше това:))

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 4:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » ср ное 14, 2018 1:42 pm

Някъде беше обяснено от админа. За да се охлади датчикът до нула градуса, трябва температурата на въздуха около него да е под нулата. Т.е. температурата на въздуха винаги е с малка разлика от отчетената, докато се осъществява топлообмен.

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » ср ное 14, 2018 1:55 pm

Добре де, а ако имаме стационарни условия? Например 3ч. Т на въздуха е 0,0С. Не би ли следвало Т на въздуха и дадения сензор да се изравнят?

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 4:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » ср ное 14, 2018 2:06 pm

Не, средната стойност от двете ще е положителна, докато температурата на въздуха не стане отрицателна. Примерно температурата на въздуха пада с една десета до нула градуса, но датчикът е по-топъл и поема част от понижението. Съответно качва температурата на въздуха и е необходимо ново понижение. Поне аз така разбрах нещата. Който е вещ в принципите на термодинамиката, може да обясни научно.

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 3:11 pm

Мнение от wolfie » ср ное 14, 2018 3:52 pm

Точно по този казус трябва да прочета повече, понеже съм срещал и двата варианта. Все пак мисля редно е или:
Преходът + -> 0С -> + ДА не се счита за мраз
Също преходът - -> 0С -> - ДА се счита за леден ден, ако ползваме същата логика. Или обратното. Защото в случая на ледения ден пък няма да започне топене при 0С. Тук е писано по въпроса, също...
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 1:02 am

Мнение от mnn » ср окт 09, 2019 8:53 pm

170 дни е безмразовият период във Видин при условие, че 0℃ се води мраз, която е била на 21 април и -0,2℃ днес сутринта. Средната норма е 196 дни за станцията там. И тази година успява да е скъсен този период. Миналата също имаше мразове още в края на септември, но пролетните са били по-ранни и поради тази причина някои места имат тази година по-къс период.

Отговори

Върни се в “Климат”