Слънчева активност, слънчево-земни въздействия

Между астрономията и метеорологията има някаква връзка, по-скоро само косвена, и въпреки че астрономията (астрофизиката) поначало си е доста сериозна и сложна наука, подобно на метеорологията и тя може да се причисли към раздела "романтични науки" ;) ...
Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон сеп 02, 2019 5:25 pm

Ако някой случайно вчера е имал "необяснимо" главоболие... :grin1:

Днес е кулминацията на магнитна буря, която засяга Земята
01.09.2019
За магнитната буря, която удари Земята предупреди американският Център за прогнози на космическото време. Причината за геомагнитното смущение е високоскоростен слънчев вятър. Днес е кулминацията на бурята.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » чет сеп 05, 2019 1:26 pm

Не всички си дават сметка, че в момента сме свидетели на УНИКАЛНО спокойно слънце.
Няма нито едно петно, брюкселският индекс е нула, Волфовото число е нула.
Според слънчаците ("слънцето е виновно за ГЗ"), идната зима би трябвало да има мощна доминация на блокиращи процеси с всички произтичащи последствия.
предстои да разберем.

За сравнение - нивата на УВ радиацията, която средностатистическо тяло получава голо на плаж през това лято, в сравнение с това по време на засилена активност е къмто 30 пъти (ако греша, някой, който е в час, да ме коригира, не съм сигурен, а не ми се търси) са 30-ина пъти по-ниски.
Да си пожелаем топла есен до Ивановден и ранна пролет след това 8-)

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет сеп 05, 2019 2:06 pm

Мммне, съмнявам се за тези 30 пъти, по най-общи съображения. Аз всяка година имам специален режим за излаганияъа на слънце, в опит да не изгоря изобщо, а в същото време да почернея, при който жонглирам с разни виртуални дози на УВ радиация :grin1: . И не, пак изгорях малко на 1-2 пъти :( . И не, не забелязах отклонения с голям фактор при жонглирането с дозите си :dontknow: ...

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 10:09 am

Мнение от misacho » чет сеп 05, 2019 2:09 pm

Колежката почерня много това лято.Повече от други лета.Само един бял триъгълник й остана отпред,който е спорен.Тъй че :roll: :D

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 1:40 pm

Мнение от SKYLINE » чет сеп 05, 2019 2:10 pm

30 пъти няма как да е средно за лятото.Обикновенно тия неща варират в рамките на плюс , минус 5-10% 30 пъти може да се увеличат гама лъчите , за кратко - по време на изригване и то само ако е насочено към Земята , доста малък процент от случеите , но те така или иначе не достигат до повърхността , ако нямахме атмосфера и магнитно поле.... тогава щеше да окаже влияние :D

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » чет сеп 05, 2019 2:21 pm

misacho написа:
чет сеп 05, 2019 2:09 pm
Колежката почерня много това лято.Повече от други лета.Само един бял триъгълник й остана отпред,който е спорен.Тъй че :roll: :D
Е, нормално е да има останал бял триъгълник отпред, освен ако не е нудист. :lol: А откъде си й видял белият триъгълник няма да питам. :lol:
Иначе за гама лъчите само атмосферата е спираща, а за частиците в атмосферата и магнитното поле. Това лято имах 1-2 леки изгаряния или по-скоро зачервявания. Нормално е да имаме такива през лятото. :)

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » пет сеп 06, 2019 12:30 pm

Тази година за пръв път правих няколко дни плаж без никакво мазане със слънцезащитен крем и без да изгоря изобщо... Други години ако само за час се забравя съм ставал червен и то до болка... Аз съм бял като кисело мляко, рус ри това. Така че според мен много чувствителните към слънце хора като мен са тези които са забелязали разликите най-вече.

ПП

Ай дано да има много блокиращи процеси хахаха :)
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
ncuxap
Регистриран: пон дек 14, 2009 6:25 pm

Мнение от ncuxap » пет сеп 06, 2019 12:39 pm

Ако съдим по зимата в южното полукълбо, вярно е това с блокиращите процеси, там положението е доста аномално. Сериозни положителни аномалии над Антарктида и сериозни отрицателни на север от нея, имаше и няколко доста сериозни застудявания в Южна Америка.
Щастието не е х*й, да го хванеш с ръка. (П. Куелю)

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 6:58 pm

Мнение от ASENOV » пет сеп 06, 2019 12:46 pm

Слънцето вече е слабо. Мажете се с олио ускорител за тен на Евелин с 10% защита. Тази година се мазах за първи път с него и ефектът е поразителен. Нямам никакви изгаряния, както не съм имал и предини години. Но тенът става много по-плътен и силно кафяв.
Ако не се мажете с нищо, след плаж задължително трябва да се мажете с хидратиращи кремове иначе кожата изсъхва. И в края на септември съм правил слънчеви бани, Слънцето е слабо, но става при продължително излагане.

Отговори

Върни се в “Астрономия, астрофизика. Космически мисии”