ВЪВЕЖДАНЕ НА ЛЮБИТЕЛСКИ МЕТЕОДАННИ (в сайта)

Кой, къде, как и защо прави любителски метеорологични наблюдения, споделяне на данни и описания на интересни явления (вкл. снимки), проблеми при любителски измервания и др...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, Hristo Chipilski

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт яну 03, 2017 11:40 am

nikolai kamburov написа:Еми не знам, но то и в нашата станция всяка година пишат бая занижени покривки, миналата година имаше над 45см, а те писаха 34см и тн. И попълвам това, което е официално подадено. Ама както кажете. Може да сте прави, нямам си и на идея.
Всъщност, и аз леко се усъмних, защото на 31.12. след сутрешния срок валя още, но май не беше повече от 2-3 мм (не знам точно за Шумен колко е било, сравнявам с Търговище) :hmm: ... Не, обаче валежът на 31.12. в Шумен е около 8 мм, което не се връзва особено с покривка 16 см още от сутринта. А добавката като валеж на 31.12. през деня май е била доста повече в Шумен спрямо Търговище, 5-6 мм :hmm: ... Така че, 6 см явно са занижени за 31.12., но не бих се подписал с две ръце, че и стойността 12 см за 01.01. е вярната... Ааа, не, сега видях, че 16 см са въведени в месечното обобщение тук за 01.01., а не за 31.12., уффф, не знам, със скапани данни трудно се правят свестни анализи, много е вероятно нашите "отличници" от НИМХ да "разкрасяват" (тоест "модифицират") и тези данни, даже бих се изненадал силно, ако не го правят изобщо :? ... Но все пак тази стойност 16 см, въведена за 01.01., доста ми виси и на мен, меко казано :hmm: ...

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » вт яну 03, 2017 11:48 am

Ами може и да са верни тези 16см, но не ми се вярвя особено при тези валежи. Защото като добавим и факта, че може да е бил издухван снега от станцията им и...
Просто споменах, защото всички може да мерим пред блока или в парка и да си попълваме, досега всички записваме подаденото от НИМХ, независимо какво е то. А сега не съм убеден, че е 100% грешка. Все пак вятърът беше сиелн в региона. Лесно може да бъде издухан снега от паркчето на НИМХ и вместо примерно 10см, Сп да е 6см.
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср яну 04, 2017 1:49 pm

Гледам за Шумен 16/14/13 см, съответно за 1/2/3.01. Моите уважения, Макс, но това изглежда доста несериозно. Да уточним за коя част на Шумен става въпрос и също доколко стандартно се мери покривката :dontknow: ... Още вчера говорихме, че даже и тези 16 см за 01.01. са ми твърде съмнителни (като официални данни), но и изложената скорост на намаление от ден в ден след това ми е меко казано нелогична. Както и да е, но още сега, и преди уточним нещо по въпроса, аз ще оградя Шумен в скоби - като знак, че това изобщо не са официалните данни от станцията там, също не са и данни, представителни за района на станцията :dontknow: ...

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » ср яну 04, 2017 1:58 pm

А, Стринг ме разбра най-накрая. И аз мога да си меря пред градинката. Всяка зима в Русе занижават СП поради извяване на снега, но пак попълвам даденото от НИМХ. Таааа, за 5см сняг ли сме, точно цигански номера са това.
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон яну 09, 2017 3:16 pm

Е няма ли някой все пак да се престраши и да украси с някоя и друга серия снимки и тук :grin1: : http://www.stringmeteo.com/contribute/gallery.php

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » вт мар 07, 2017 5:34 pm

Днес създадох дъждомерен пункт в Мусагеница на покрива на блока, в който живея.
Изображение
След успешни преговори, домоуправителя се съгласи да ми даде да си изкарам ключ за покрива (трябваше да го убедя, че има смисъл да се измерва количеството паднали валежи).
Та, това е моята наблюдателна площадка. :)

Стринг, ако реши, може да добави пункта в таблицата.

Предишният ми дъждомерен пункт бе в Дианабад като там правих измервания от март 2010 до декември 2016. Смених адреса обаче и сега съм в Мусагеница.

Ivan Yanev
Регистриран: чет дек 26, 2013 11:31 pm

Мнение от Ivan Yanev » вт мар 07, 2017 6:40 pm

Цецо ,дъждомерите вече са ти като личен подпис ,къде си минал - има.. :D
''Професионализма идва от добрия опит ,а добрия опит идва от грешките''

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср мар 08, 2017 10:31 am

Бял облак написа:...
Стринг, това видя ли го?
Видях го, ама доста се замислих как да процедирам, защото вече има станция Мусагеница (сещам се кой може да е ползвал, макар че конкретният ник не ми говори нищо :dontknow: ). Може би все пак ще е коректно да пусна втора станция, Мусагеница-2, както процедираме при подобни казуси при автоматичните станции :hmm: ...
Последна промяна от Stringmeteo на ср мар 08, 2017 10:07 pm, променено общо 1 път.

Бял облак

Мнение от Бял облак » ср мар 08, 2017 10:37 am

Пускай Мусагеница-2 няма какво толкова да му мислиш. Иначе съм на 100м от парк "Въртопа", та би могло и така да се кръсти пункта, ама де да знам... Може би с "Мусагеница-2" ще е по-ясно откъде са данните.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср мар 08, 2017 10:50 am

Ааа, не може така хаотично, знаеш ли какво мазало става, когато не дообмисля някоя промяна, после с дни не мога да оправя нещата :grin1: . Пуснах Мусагеница-2...
Последна промяна от Stringmeteo на ср мар 08, 2017 10:06 pm, променено общо 1 път.

Бял облак

Мнение от Бял облак » чет мар 09, 2017 3:44 pm

Стринг, във връзка с моите изследвания в района на Петрохан, от началото на месеца си уредих човек да прави ръчни измервания на валежите на прохода. Бих могъл да ги нанасям в таблицата с валежите.

Нека се знае обаче, че понякога ще има периоди, в които човека няма да е там, така че в тези случай ще има данни общо за периода на отсъствие. Също така не съм напълно сигурен дали на човека в един момент няма да му писне и да спре да мери, така че с едно на ум - да не се очаква, че измерванията ще са супер постоянни. Доколкото съм могъл съм се разбрал с него и той засега е ок.

Мястото е повече от интересно, така че това няма какво да го коментирам. :)

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет мар 09, 2017 4:40 pm

Пуснах някаква станция, ако не съм объркал нещо, че... :grin1: Реших да оправя най-накрая сбъгясалата се карта, покрай големите трансформации, дето ме караха да ги правя преди 1 година... Та, оправяйки картата, видях, че някои от последните любителски пунктове не се визуализиратн на нея, ще оправя и това, но сега нямам време. Доста неща могат да се променят и около тези валежни визуализации, но ще видим, мисля по въпроса :hmm: ...
Последна промяна от Stringmeteo на чет мар 09, 2017 4:53 pm, променено общо 1 път.

Бял облак

Мнение от Бял облак » чет мар 09, 2017 4:49 pm

:thumbup: :thumbup:

Готово - нанесох данни. Изглежда ми странно да виждам Петрохан в таблицата. :grin1:

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » чет мар 09, 2017 9:54 pm

Stringmeteo написа:Гледам за Шумен 16/14/13 см, съответно за 1/2/3.01. Моите уважения, Макс, но това изглежда доста несериозно. Да уточним за коя част на Шумен става въпрос и също доколко стандартно се мери покривката :dontknow: ... Още вчера говорихме, че даже и тези 16 см за 01.01. са ми твърде съмнителни (като официални данни), но и изложената скорост на намаление от ден в ден след това ми е меко казано нелогична. Както и да е, но още сега, и преди уточним нещо по въпроса, аз ще оградя Шумен в скоби - като знак, че това изобщо не са официалните данни от станцията там, също не са и данни, представителни за района на станцията :dontknow: ...
Сори, обаче това са мои наблюдения, аз бях там и имам право. Абсолютно невярната им и извята СП не се брои! :flourish: :nono:
Който иска данни от станцията, знае къде има, да си ги гледа. Аз не мога да търпя да се подиграват и да занижават покривката системно.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет мар 23, 2017 9:45 pm

Бял облак, какъв е този пункт Копитото, за който уж въвеждаш? :-?

Отговори

Върни се в “Любителски метеорологични наблюдения”