ВЪВЕЖДАНЕ НА ЛЮБИТЕЛСКИ МЕТЕОДАННИ (в сайта)

Кой, къде, как и защо прави любителски метеорологични наблюдения, споделяне на данни и описания на интересни явления (вкл. снимки), проблеми при любителски измервания и др...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, Hristo Chipilski

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » пон апр 11, 2016 12:52 pm

Олекна ми. Голяма отговорност е да мериш наравно със синоптични станции. :grin1:

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » пон апр 11, 2016 1:21 pm

Аз пък забелязах, че данните за валеж за Мусала са еднакви за два различни периода. 1931-1985 и 1961-1990. Като вероятно данните тук са за 31-85.
Излиза, че за 61-90 нямаме норма или имаме, но не е въведена правилно...? :dontknow:

Хм, сега проверих в справочнка за валежи и там Мусала я няма... нещо не е наред тука... Явно стойностите в сайта са си за 31-85, но са взети от другаде, ок. 61-90 обаче май я няма, което означава, че в момента се отчита аномалия спрямо 31-85. Това май не е много коректно, ама като няма с кво друго... :hmm:

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон апр 11, 2016 1:44 pm

:hmm: И това трябва да се премисли. Но иначе, би могла да се направи някаква по-коректна норма по данни от метеорологичните годишници... които обаче са до 1981г., а след това... за оставащите десетина години май има само данни с много месечни дупки, така че не знам колко коректна норма ще се получи и така :? ...

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » пон апр 11, 2016 1:50 pm

Я, странно как така липсва от Справочника :shock: Иначе присъства в други данни...

По Справочника от 1959г. обаче има публикуван норма от 1155 л/м2. Станцията фигурира като връх Сталин.
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Бял облак

Мнение от Бял облак » пон апр 11, 2016 1:59 pm

Mda, странно е че липсва в справочника.
Иначе 31-85 за Мусала съм я виждал единствено в двете книги "Климат на България" от Стефан Велев - и в старото(1990), и в новото(2010) издание ги има нормите. Явно човека разполага с цялата редица данни, която аз все още се мъча да събера. Казано е обаче, че който търси - намира. Така че съм оптимист. :grin1:

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » нед окт 23, 2016 5:14 pm

Един въпрос не ми дава покой, когато има малко количество валеж. Трябва ли да закръглявам нагоре, когато валежът е под 0,1мм или трябва да е поне 0,1, за да се пише толкова? Примерно имам 4 милилитра в кофата. Те се равняват на ~0,053мм(53мл/кв.м.). 0 ли да пиша или 0,1мм? Досега съм ги закръглявал на 0,1.
За междинните срокове по SYNOP кодировката за минивалеж има специален код 990 (Trace). За 24-часов валеж в трета група(какъвто ние посочваме в таблицата) обаче няма, защото форматът е 7RRRR, т.е. количеството се дава в десети от милиметъра.

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » нед окт 23, 2016 9:05 pm

Aз също зaкръглям нaгоре, но в случaй, че имaме примерно 1.44 зaкръглям нaдолу. При мaлкия вaлеж презумциятa е, че чaст от количеството е отишло зa омокряне.
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Бял облак

Мнение от Бял облак » нед окт 23, 2016 9:26 pm

Омокрянето на фунията ви е 0,1, т.е. към измереното количество спокойно може да добавите 0,1л. В миналото са правени подобни изследвания и е установено точно това.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед окт 23, 2016 9:57 pm

Да, при малките суми част от количеството се "губи" за омокряне на съдовете, но специално при стандартните измервания мисля, че не е предвидено да се правят поправки заради този ефект. Там просто е важно, че във всички станции измерванията се правят по (приблизително) еднаква методика, която просто пропуска малка част от валежните суми. Не знам, не е съвсем тривиално строгото разглеждане на тези "загуби", но каквато и методика да е приета, в повечето случаи това няма да промени месечните суми с повече от +/- 1-2мм. Аз даже подозирам, че омокрянето може да отнема и повече от 0,1 мм :hmm: , но щом са правени такива изследвания, може и това число да е вярно, а и не знам дали дъждомерите не се правеха специално от по-трудно мокрещ се материал :dontknow: ...

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » нед окт 23, 2016 10:14 pm

Въпросът се усложнявa от омокряемосттa нa конкретния мaтериaл, мисля и нa диaметърa и формaтa нa съдa. Според мен имa рaзликa между фуния и фуния, диaметърa нa дъното нa фуниятa, отделно при вилдовите дъждомери и трхните повърхности. Обaче не могa дa преценя в превес към кого.
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед окт 23, 2016 10:19 pm

А, да, при дъждомерите "направи си сам" (с преливане за измерване) пък въпросът става съвсем сложен, защото нещата зависят както (основно) от омокрянето на главния съд, така и (в доста по-малка степен) от омокрянето на "мензурата". Е, сигурно някои направо теглят водата, без да я преливат никъде де. Но пък при тези самоделки материалът на съда изобщо не е специален, така че може би в общия случай се мокри много повече, отколкото стандартните дъждомери (в мрежата на НИМХ) :dontknow: ...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед дек 04, 2016 11:37 pm

Преди малко си поиграх да въведа поне някакви оскъдни срочни данни за Еленово от днес, когато имаше прекъсване на качването на текстовия файл, свалих данните от срочните изображения от камерата, които все пак се бяха записали :grin1: . В тази връзка ми дойдоха някои идеи, ще направя линковете към тези изображения (където ги има) да се набиват повече в някои от срочните визуализации и най-вече при тази за редактиране на срочните данни :hmm: ...

Също така ще използвам повода да напомня за опцията за редакция на срочни данни от станциите :!: - тя може да се използва както при частично липсващи или грешни срочни данни (примерно от спиране на ток и/или нет), ако има от къде да се вземат верните такива (примерно директно от компютъра на станцията), така и при добавяне на данни за времето в момента (количество и вид облаци, явления, снежна покривка и т.н.) - с малко фантазия ;) по 5-минутни и срочни картинки от камерите или от директни лични наблюдения на място. И в тази връзка, ако съм пропуснал да дам права за редакция за определена станция на някого, който смята, че трябва да има такива права, нека въпросният човек да ми свирне (примерно в тази същата тема) ;) ...
Последна промяна от Stringmeteo на пет дек 07, 2018 3:59 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » вт яну 03, 2017 11:14 am

Как са написани тези 16см за Шумен, а от НИМХ такава стойност не е подавана. То всеки може така...
http://www.stringmeteo.com/synop/snow_month.php
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт яну 03, 2017 11:20 am

16 см най-вероятно си е било правиклната стойност, защото на 01.01. стойността беше 12 см, подадените 6 см за 31.12. 100% са били грешка :dontknow: ...

И nikolai kamburov, надявам се, че не си поддръжник на тезата, че и най-боклучавата стойност на НИМХ трябва да се приема за 100% чиста, научноиздържана и да се вкарва без проверка и корекции във всякакви анали, статистики и изследвания? Ако си поддръжник, ясно какви забележки бих имал, но ако не си поддръжник, това ти мнение започва да изглежда като голо заяждане ;) ...
Последна промяна от Stringmeteo на вт яну 03, 2017 11:27 am, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » вт яну 03, 2017 11:22 am

Еми не знам, но то и в нашата станция всяка година пишат бая занижени покривки, миналата година имаше над 45см, а те писаха 34см и тн. И попълвам това, което е официално подадено. Ама както кажете. Може да сте прави, нямам си и на идея.
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Отговори

Върни се в “Любителски метеорологични наблюдения”