ВЪПРОСИ ОТ ОБЛАСТТА НА МЕТЕОРОЛОГИЯТА (разни)

То е ясно - който се интересува от нещо (около понятие, термин, явление, процес...) - пита, а който смята, че може да отговори или просто има какво да обясни на останалите - си казва приказката ;)...

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Hristo Chipilski

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

Мнение от gosho97 » нед юни 14, 2015 12:15 pm

nikolai kamburov написа: Тук е момента и да попитам за тропичната....20,0 счита ли се за тропична?
:thumbup:
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » нед юни 14, 2015 12:20 pm

Супер, значи отчитам първата тропична за тази година. Е би трябвало де..все пак не вяравм днес да падне под 20 градуса, ама знае ли човек.... :D
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
ehh
Регистриран: нед окт 21, 2007 2:42 am
Контакти:

Мнение от ehh » нед юни 14, 2015 3:09 pm

gosho97 написа:Може ли малко да разясниш за този бризов фронт. Много пъти съм чувал за такъв, но не знам какво точно е. По принцип бризът гони валежите, но понякога става обртаното. :dontknow:
Точно при тези бризови фронтове стават най-големите валежи тук, така съм забелязал, последният валеж от 11Юни, мисля че точно по такъв фронт беше.
Бризовият фронт е нещо като малък студен фронт, проявяващ се при сериозни разлики в температурите между сушата и морето. И при него няма гаранция, че ще вали при вас, но пък плюсът му е, че дава достатъчно голям потенциал на купестите.
Днес няма бризов фронт, но пък доста по-навътре в сушата има засрещане на потокът откъм морето със западния. Отбелязал съм тази линия на конвергенция (сходимост), по която се вижда слабо развитие на купести.
Изображение

Потребителски аватар
ehh
Регистриран: нед окт 21, 2007 2:42 am
Контакти:

Мнение от ehh » нед юни 14, 2015 3:26 pm

nikolai kamburov написа:...
То се получи онзи ден пък мини фронтче от Карпатите! Не валя почти, но пък разхлади сериозно...
Според мен, онзи ден разхлади тук, заради това, че попаднахме в хладния въздух на румънските бури. Това се случи и с кратко усилване на вятъра. Класика.

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » чет юли 02, 2015 10:07 am

От тая сутрин се чудя дали пък ако Средиземно море се нагрее прекалено много, което и се случва, дали ще има някакъв ефект при нас след време. Ние 50 процента да речем
зависим от него! И като зима и като циклони. Та като е мн топла водата, ако от север се спусне студ и се сблъскат, то няма ли да се получат циклони с доста по-мощни характеристики. Може и да са измишльотини ама така си го премислям аз..затова искам професионално мнение... :lol:
Ж.Кювие

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » чет юли 02, 2015 10:29 am

И аз това си го мисля от вчера. Но тази година нещо не е много нагрято това море на този етап и до края на лятото едва ли ще се прегрее - за всеки случай едва ли повече отколкото си му е характерно. Не гледай жегите в югозападна Европа - те няма да са повече от 10 дни. Иначе принципно ако е по-топло Средиземно море, е логично през зимата да се развихри по-мощен циклогенез за нас и можем да се надяваме да мине още някое блокирано беломорско циклонче като онова мартенското, дето ни засипа. :shock: Но лично аз мисля, че може да имаме друг сценарий сега. Ще следим времето през юли и август и ако е в норма в региона (и особено на североизток), това мисля, че ще е ориентир за по-ранно зазимяване. (А не да караме циганско лято до 1 декември, както често се случва в посл. години). Но тогава и морето няма да е прекалено топло и може да изкараме и суха зима - каквито е имало в миналото. Също много зависи какви ще са температурите във височина, при земя и т. н., всичко е взаимосвързано и затова си има модели - те следят взаимодействието на много фактори и пак виждаме, че конкретиката след 10-я ден им бяга... :flourish:
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » вт юли 28, 2015 11:57 am

Така...във Фактически попитвах това онова, ама не е там мястото им.
Та, намирам се на вилите ни в село Марян, Елена. Забелязвам, че тук нощите са твърде студени. И не защото не съм свикнал, а наистина е необичайно студено. Затова предполагам има някакви обяснения. Първо реките, които са към 3 по-големи и още доста вирчета, но съм виждал и Бял облак как прави анализи според хълмове и тн. Ако може и за района на селото да направи нещо подобно някой, за да знам дали наистина си има по-логично обяснение. Иначе е на около 300м селото, не е високо, нооооо :?
Благодаря предварително...
Ж.Кювие

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » вт юли 28, 2015 3:39 pm

Николай Камбуров,

понеже съм израстнал в Габрово, което е в същата природо-географска област като Елена и региона, то друг фактор, който може да спомага за по-сериозен нощен хлад, дори след най-горещия ден, това са горите наоколо. Габрово специално-и градът, и общината- са отвсякъде обиколени с гори, ридове и зелени масиви и въпреки, че самият град, както и твоето село нямат особено сериозна надморска височина, явно това по някакъв начин спира прекомерното нагряване и най-вече спомага за образуване на по-сериозен нощен хлад, нещо, което трудно става в низините на Мизия и Тракия, където повечето големи градове са насред полето.

---------------------------

Аз ще се възползвам да попитам разбиращите нещо друго обаче:

Къде е разположена НИМХ станцията във В. Търново, че там редовно през лятото са първенци по жега, често дори биейки традиционните низинни колоси на Мизия и Тракия+ Сандански дори?

И ако няма дебат относно разположението на самата станция, то тогава на какво се дължи това зверско нагряване на Велико Търново, след като градът не е чиста равнина, а си закача сериозно от Предбалкана, особенo южната му част, където е пролома на р.Янтра?

Благодаря предварително.

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » нед сеп 13, 2015 2:56 pm

Абе официалната станция просто не е наред нещо. Има проблем тя, който се появява в някакви определини моменти и дни :lol: :dontknow:
На същото място има и АМС, която си мери точни данни. В деня, в който даваха, че е станало 42 градуса в Търново, аз минах оттам следобед, в най-горещите часове и беше 38 градуса. 38 градуса беше по колата на пътя :lol: Няма какво повече да коментирам.

Аз имам ново запитване. Даже не знам дали ще ме разберете. На АМС в университета има данни за Т на почвата, но не мога да разбера на каква дълбочина се мери.
Пише така: Soil Temp 1(C), Soil Temp 2 (C) и така до 4 включително.
Та тези 1, 2, 3, 4 на каква дълбочина отговарят? :lol:
Някой разбра ли ми приказките? :laughm:
Ж.Кювие

g2233
Регистриран: пет дек 26, 2014 8:53 pm

Мнение от g2233 » пон сеп 28, 2015 3:58 pm

Някой може ли да ми каже къде мога да намеря архив на данни за количеството валежи за Асеновград по месеци назад или нещо подобно за региона?

Потребителски аватар
Rafet Sokolic
Регистриран: нед авг 30, 2015 11:35 pm

Мнение от Rafet Sokolic » пет окт 09, 2015 8:36 pm

nikolai kamburov написа:Така...във Фактически попитвах това онова, ама не е там мястото им.
Та, намирам се на вилите ни в село Марян, Елена. Забелязвам, че тук нощите са твърде студени. И не защото не съм свикнал, а наистина е необичайно студено. Затова предполагам има някакви обяснения. Първо реките, които са към 3 по-големи и още доста вирчета, но съм виждал и Бял облак как прави анализи според хълмове и тн. Ако може и за района на селото да направи нещо подобно някой, за да знам дали наистина си има по-логично обяснение. Иначе е на около 300м селото, не е високо, нооооо :?
Благодаря предварително...
Марян се пада малко в котловина и лятото вечер като духне Горненец (хладен планински вятър) и студения въздух от високото се стича към котловината по речните долини. Поради това и там нощите са доста хладни.Също така и горите пречат на прекомерното нагряване.
"Безсмъртен е този, който прави добро"- Босненска поговорка

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » пон ное 02, 2015 12:26 am

nikolai kamburov написа:Ето на...вятъра при НИМХ е от юг и няма никакво влияние Дунава и още в 22.45 е вече 2,4 градуса.
ivog_68 написа:Как така духа от юг :hmm: , ще да е нещо специфично ... съобразно местния релеф . Иначе на всички нива до 500хпа е от СИИ .
При земя, въздушния поток се преорянтира често спрямо релефа и може да не отговаря на потока във височина като посока.
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » съб ное 21, 2015 12:30 pm

Един въпрос. Следя доста ГФС и за пръв път виждам такова "преплитане". Бъг ли е, аз ли нещо недовиждам или е нещо ново за мен? Ето и снимка, за да онагледя въпроса ми.

Изображение
Ж.Кювие

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб ное 21, 2015 12:57 pm

Не е точно бъг и не е никакво кръстосване реално ;) . Явно в съответната "кръстосана" точка стойността на налягането се е получила точно 1016 хПа и по някаква случайност тази точка се е оказала (е, в рамките на точността и размера на мрежата на модела) точно централната точка за съответната барична седловина ("кръстосаната" област между две области на високо и две области на ниско налягане). И при това положение най-логичното обозначение на изобарите от модела е било подобно "кръстосване" (на практика те не се кръстосват, а... сети се сам как минават ;) ). Почти сигурно реалността е малко по-различна и има минимално прекъсване или по оста на гребена между двата антициклона, или по оста на долината между двата циклона (и тогава реалният вид на изобарите около съответната точка ще прилича повече по форма на този символ, с известно разстояние между двете части ;) )... Всъщност, това "засичане" на изобарите в седловината под ъгъл точно 90° също е малко сюрреалистично (ъгълът спокойно и даже по-вероятно можеше да е поне леко различен от 90°), но... както и да е, да не задълбаваме на плиткото, вероятно просто моделът, който изчертава тези картинки, не е с достатъчно добра резолюция или пък не е подбран най-правилният алгоритъм за преценка на някои неща :dontknow: ...
Последна промяна от Stringmeteo на съб ное 21, 2015 1:15 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » съб ное 21, 2015 1:12 pm

До някаква основа ми се изясни. За пръв път ми се случва да видя подобна картинка и ме заинтригува. Благодаря!
Ж.Кювие

Отговори

Върни се в “Въпроси и разяснения - метеорология и климат”