ВЪПРОСИ ОТ ОБЛАСТТА НА МЕТЕОРОЛОГИЯТА (разни)

То е ясно - който се интересува от нещо (около понятие, термин, явление, процес...) - пита, а който смята, че може да отговори или просто има какво да обясни на останалите - си казва приказката ;)...

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Hristo Chipilski

Потребителски аватар
Weatherman
Регистриран: вт дек 12, 2006 1:20 pm

Мнение от Weatherman » ср сеп 05, 2007 8:04 pm

Ne e vqrno, che ne se dopirat. Mnogo chesto pri takiva obstanovki imat dopirni tochki. Posleden takuv sluchai pomnq pri valejite v nachaloto na avgust, no moje bi imashe i sled tova. Eto sondaj ot 5 avgust. http://weather.uwyo.edu/cgi-bin/soundin ... STNM=15614
Mejdu drugoto ne pomnq String da e kazval, che ne se dopirat... :roll: Daje pomnq razgovora vi togava i toi mai otbelqza tochno obratnoto ( che imat dopirni tochki ponqkoga ) , koeto e vqrnoto... :roll:

lbbg
Регистриран: пет авг 17, 2007 11:32 pm
Контакти:

Мнение от lbbg » ср сеп 05, 2007 11:12 pm

По това се познават слоевете с облаци, точно на тези места протича процеса на отлагане на водната пара върху кондензационните ядра и формирането на малките водни капчици

Потребителски аватар
Hristo Chipilski
Регистриран: чет яну 04, 2007 12:29 am

Мнение от Hristo Chipilski » съб сеп 08, 2007 9:40 pm

Какво означава trough в метеорологията?На http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsfaxsem.html го има в легендата. :-?

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб сеп 08, 2007 10:03 pm

Ами на тази карта няма изобразени изобари, поради което са въвели отделен символ за баричните долини (точно това означава trough), като важни райони от гледна точка на времето. Такива се виждат много често по различните видове фронтове, предимно по оклюзионните и студените. По законите на физиката (метеорологията) около такива барични долини се създават условия за сходимост на въздушните потоци близо до земята, откъдето веднага следва и наличие на възходящи потоци на същите места. А където има възходящи потоци почти винаги има и валежи. Понякога може и да не са свързани с класически фронт, но пак около тях има област с валежи, понякога и гръмотевици, а понякога само със значителна облачност.
В момента едната от долините на картата, която навлиза от ССЗ над страната, всъщност съвпада със стара оклюзия на циклон, при това не е много добре изразена, която може да се види на някоя друга карта с изчертани изобари.
Последна промяна от Stringmeteo на съб сеп 08, 2007 10:27 pm, променено общо 2 пъти.

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » съб сеп 08, 2007 10:07 pm

10x :P

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » нед сеп 09, 2007 11:35 pm

Някъде да се срещат карти из нета за температурен гредиент,сравним със сухоадиабантният т.градиент,за да мога да определя уст. на атмосферата? :P

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » чет сеп 13, 2007 9:19 am

Искам да ви попитам каква е усещаната от нас Т при скорост на вятъра 24м/с и Т 16гр.?

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » чет сеп 13, 2007 9:34 am

Грубо изчислено-около 2-5 градуса. :wink:

quittr

Мнение от quittr » чет сеп 13, 2007 10:11 am

Защото при такива условия тръгнах с къси и тънки дрехи и ми беше изключително студено.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет сеп 13, 2007 12:28 pm

quittr написа:Искам да ви попитам каква е усещаната от нас Т при скорост на вятъра 24м/с и Т 16гр.?
Killerbeast написа:Грубо изчислено-около 2-5 градуса. :wink:
Ами не съм сигурен, но може и разликата да не е толкова голяма. По-принцип в повечето случаи тази температура (на англ. wind chill) се дефинира за по-ниски температури, в повечето случаи под 5-10 градуса, когато и разликата между реалната и тази температура нараства по-съществено. Има разни графики и калкулатори из нета, но повечето са по американската система. Струва ми се, че и НИМХ имаха някаква таблица някъде, която май съм свалял, но трябва да я потърся...

Мда, намерих нещо, но е в лош формат, довечера може да опитам да направя нещо по въпроса...

quittr

Мнение от quittr » чет сеп 13, 2007 12:35 pm

Стринг, и аз гледах някъде преди няколко месеца, ама забравих къде, пък не съм се и мъчил да го помня, защото случайно бях попаднал на него.

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » чет сеп 13, 2007 1:05 pm

Ето тук най-долу има такава таблица-вижда се ,че при по-ниски температури разликите са по-съществни,затова аз направих предположение на базата на тези данни. :wink:

2007най-топлавBG
Регистриран: съб сеп 15, 2007 6:42 pm

Мнение от 2007най-топлавBG » пон сеп 17, 2007 10:50 pm

Някой знае ли някви точни формули за мерене на скоростта на вятъра в зависимост от гъстотата на изобарите,както и за големината на ъгъла на отклонението му спрямо тези линии,пренасяйки се откъм по-високото.Може да не съм се изразил правилно,но имам в пред вид приемайки,че пренебрегваме разл.в н.вис. и приравняваме към 1 ниво.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон сеп 17, 2007 11:21 pm

Много сложни въпроси задаваш :lol: . По принцип би трябвало да има, ама нали знаеш за склонността на "великите" учени да представят нещата по максимално сложен начин (за да не ги разбере никой или пък просто защото не са достатъчно умни, че да знаят лесен начин). Може да се разтърся, сега не мога да ти кажа със сигурност дали съм виждал някъде такова нещо. Иначе, в горния ляв ъгъл на тези карти има проста схема за определяне на геострофния вятър (това е почти вятъра, за който питаш, макар и не съвсем...) според гъстотата на изобарите и географската ширина, за която става въпрос. Малко е дребна и размазана схемата, ама... По принцип, качваш се на нужната геогр. ширина по схемата и тръгвайки от левия край, стигаш до точката на такова разстояние от началото, равно на разстоянието между изобарите на картата (през 4 хПа) в съотв. точка. Сложно се получи малко :lol: , но... кажи дали си разбрал нещо. Иначе бих потърсил нещо, най-простото такова сигурно ще изглежда подобно на тази графика, но нямам много време сега, за съжаление...
А, и скоростта на вятъра тука е дадена във възли :lol: ...

mmirro
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:50 pm

Мнение от mmirro » вт сеп 18, 2007 10:32 am

Зверев - "Синоптическая метеорология", :-) от линка, който даде Макс по-горе.

Отговори

Върни се в “Въпроси и разяснения - метеорология и климат”