СЪЩНОСТ НА/определение за МЕТЕО-ПОНЯТИЯ И ЯВЛЕНИЯ

То е ясно - който се интересува от нещо (около понятие, термин, явление, процес...) - пита, а който смята, че може да отговори или просто има какво да обясни на останалите - си казва приказката ;)...

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Hristo Chipilski

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед яну 08, 2017 1:43 am

gosho97 написа:
wolfie написа:Много се раздуха тука пориви около 10м/с, истинска виелица, снегът се вдига на десетки метри над земята. -16,0С вече доста дълго време, уиндчил -24,0С - COOOOL (a.k.a Бийвъс и Бътхед) :laughm:
Това не е ли поземка? Виелицата според мен е, когато вали сняг и духа яко. :hmm:
И поземката не е ли вид виелица? Аз пък казвам, че поземка се вика на ниска виелица. А виелица... не, не е само когато вали и духа, това в този случай пак е вид виелица :laughm: ...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед юни 03, 2018 12:21 pm

https://www.stringmeteo.com/forum/viewt ... 832#590832
gogomana написа:Днес потокът е от северозапад, което е благоприятно за София. Напича вече. Ще чакаме тук бури от Сърбия в следобедните часове
Когато се говори за "потоци" обаче е добре винаги да се уточнява за какви точно става въпрос ;) . Примерно, един е смисълът на някакъв поток във височина, примерно водещия такъв (на 3-5 км). Съвсем друг пък е смисълът на приземния поток (тоест този, идентифициран по вятъра на 10 м). Има и разни други. Ти кой визираш в случая? Специално приземният вчера наистина беше някакъв не много ориентиран, но все пак като цяло от ИЮИ. Водещият вчера пък беше много слаб (тоест на практика почти не е можел да "води" конвективните клетки), но май все пак беше нещо като СЗ (днес е подобен, но може би съвем малко по-изразен). Може би все пак говориш за приземния такъв днес в София? :hmm:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет юни 22, 2018 7:45 pm

dodo написа:Цели шест литра и половина в източната част на града от обложен дъжд. :laughm: E, днес поне нещо хванахме. Иначе на село около/след 17:00 ч. се е излял много здрав порой, всичко е плувнало във вода за минути. Не знам какво е количеството, вероятно потопът вече е и от преовлажнената почва, не само интензитетът е фактор :hmm:
Само да вметна, като тема за размисъл, че твърде често засичам напоследък неправилно използване на понятието "обложен дъжд". Като начало, такъв дъжд изобщо не пада от купесто-дъждовни облаци, ако ще и към крайната фаза на тяхното съществуване (кроткото "доизваляване"). Но... подозирам, че и по тази тема вече са се заформили най-различни мнения и "течения", различни от това, което аз съм учил едно време :laughm: , така че...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср ное 28, 2018 10:43 am

SKYLINE написа:Айде 0 градуса при мен , за 2ри път мраз тоя сезон след сутринта на 23-ти.Вали слабо до умерено снежни зърна , горе още има топлик
SKYLINE написа:Засили сега , снежни зърна , няма дъжд вече изобщо +0.2
Значи, за пореден път да опитаме да уточним понятията. :deal: По принцип снежни зърна е валеж от ситни, снегоподобни, често плоски или издължени, зрънца. Той се образува в (подинверсионни) слоести облаци или в слой от мъгла и по същество представлява нещо като твърд аналог на ръмежа.

Та, в светлината на горното, много по-вероятно е това, за което пишеш, да не е снежни зърна. Предвид на метеорологичната обстановка и нещата, за които пишем тук вече от няколко дни, най-вероятно въпросният валеж трябва да се охарактеризира като леден дъжд, който по същество представлява валеж от "форсирано" замръзнали малко преди падането си на земята водни капки, тоест по същество дъжд :) . По принцип има минимална вероятност и за един друг вид валеж - с конвективен характер (ледена или снежна суграшица), но почти сигурно в случая не става дума за такъв валеж :dontknow: ...

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » ср ное 28, 2018 11:05 am

Мм, в Русе сутринта също валяха някакви зърна. Не знам какс е наричат. Снежни, но сравнително твърди и топчести. Абе сякаш снежинката се е "опърлила" в топлото, но после е попаднала в студен слой и е оцеляла...
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » ср ное 28, 2018 11:58 am

Това си е чиста суграшица, когато вали все едно стериопор на топчета.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср ное 28, 2018 12:01 pm

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср яну 23, 2019 10:27 am

dodo написа:
mnn написа:Леден дъжд дават в Монтана в последния синоп.
Да. И е доста кофти в момента - обледенено и с гъста мъгла, от която ръми. Възможно най-лошата комбинация. Отвратително време! :green: :thumbdn: :thumbdn: :thumbdn:
Не ми е чак толква любимо да репликирам многократно за едно и също но... Просто искам поне тук да се придържаме колкото може повече към строгата терминология. Не, не даваха леден дъжд по него време (снощи след 23ч.), а даваха поледица, има известна разлика ;) , макар и двата вида валеж да се наблюдават при сходни метеорологични условия. "Леден дъжд" означава, че от горе падат готови ледчета, ледени топчета, в чистия случай - прозрачни. От друга страна, "поледица" (или "дъжд/ръмеж с образуване на поледица (замръзващ)") означава, че от горе пада дъжд, течни капки, макар и (в класическия случай) преохладени до под 0°C, които след падане върху предметите и земната повърхност, много бързо замръзват (поради това, че температурата долу, на 2 м и по-ниско, е под 0°C). Толкова ли е сложно да не се повеждаме сляпо по медийните тъпотии? :)

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » ср яну 23, 2019 11:55 am

По принцип на самата картина си пише "преохладен дъжд, поледица". Самите слоеве са гранични и само тези, които са там могат да кажат дали е валяло само течен валеж, или е имало и топчета. И това не искам да се счита, като оправдание, а като предполагаема констатация. Аз на СЗ съм засичал 2 явления в рамките на часове, а не при синоптичен оглед, като в този случай наблюдателите дават само 1 такова и пропускат другото, та може и да е имало и леден дъжд през самия интервал от време.

dodo
Регистриран: ср юли 20, 2016 7:35 pm
Местоположение: Moнтана - център на Северозапада, ж.к. Пъстрина, Югоизток

Мнение от dodo » ср яну 23, 2019 11:58 am

Валя с прозрачни ледчета.
''Винаги ще има някой по-млад, по-умен и по-красив от теб, но никой няма да бъде точно като теб!''

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср яну 23, 2019 12:02 pm

Добре, ама колегата от Монтана отбеляза, че е имало обледяване, което... по-скоро води към по-обледяващото предметите явление, поледицата (а не ледения дъжд с падащи топчета). И да, пределно ясно е, че двете явления често се смесват, ясно е, че преохладените капки (правещи иначе поледицата след падането) могат да започнат да замръзват (спонтанно) и още докато падат, ясно е също така, че замръзването не става внезапно, а постепенно (защото се нуждае от приток на доста външен студ, тоест изхвърляне на излишна топлина :) ) и често не става изцяло преди падането. Но както и да е, аз се чувствам длъжен да се включвам в подобни случаи. :)

Е, добре, явно в някои части на Монтана е валял леден дъжд, а в други (станцията) - дъжд с образуване на поледица :laughm: ...

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » нед юни 16, 2019 2:54 pm

Малко интересен въпрос имам.
Според вас има ли пряка закономерност между урбанизацията и конкретни атмосферни процеси? Като пример сега ще споделя нещо.
Случайно вчера забелязах на сателита, че при сравнително чисто небе следобед, точно над Букурещ започнаха да растат купести. Въпреки осезаемия Си поток, те си стояха там, гледани по сателит. Няколко часа по- късно вече имаше и валежни ядра, които се цепеха от колектива и главния поток и стационираха над града общо казано. Днес същото. В региона се развиват слаби купести. Но на сателита може да видите как те стационарно точно над града са много по- мощни и по- нагъсто и това вплътняванве става точно над града. Това визуално го виждам и от вкъщи.
Според вас има ли конкретни причини, има ли връзка като цяло или е случайност?
А бтв днес около обед бях с колата напред назад и комина на ТЕЦа яко димеше и над него имаше 5 6 малки купести облака, като никъде другаде в региона нямаше. Сякаш се зараждаха от пушека, който се издигаше почти вертикално. :hmm:
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » нед юни 16, 2019 3:06 pm

Е да, има. Заради островът на топлина се образуват възходящи движения. Въздухът над големите градове е по-топъл, по-лек в сравнение с този точно до него около градската среда, издига се и се получава по-голяма неустойчивост и се зараждат бури. Особено характерно за големи градове и такива разположени в равнини. Последното съждение за равнините си е мое, другото съм го гледал по Дискавъри доста отдавна :grin1: .
Последна промяна от stratega на нед юни 16, 2019 3:07 pm, променено общо 1 път.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » нед юни 16, 2019 3:06 pm

Праховите частици подпомагат облакообразуването по принцип, така че има връзка. Спомням си, че преди много години гледах някакъв научнополулярен филм, че над мегаполисите вали често и то точно уикендите. Беше свързано със замърсяването точно, но не мога да се сетя подробности.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
ncuxap
Регистриран: пон дек 14, 2009 5:25 pm

Мнение от ncuxap » нед юни 16, 2019 3:18 pm

Не са толкова праволинейни нещата. Да, има го топлинният остров, който спомага за конвекцията, обаче въздухът над градовете освен по-топъл е и по-сух, а това пречи на конвекцията. В Букурещ последните седмици не могат да се оплачат от липса на валежи, следователно това изсушаване не е толкова добре изразено, а топлината си я има, затова и се наблюдават повече облаци над града, поне така ми изглежда на мен. В София например е обратното, поне в последните седмици. Но това е така, понеже като цяло няма много валежи и атмосферата е суха, а над града е още по-сухо и малкото влага и валежи ни заобикалят.
Щастието не е х*й, да го хванеш с ръка. (П. Куелю)

Отговори

Върни се в “Въпроси и разяснения - метеорология и климат”