СЪЩНОСТ НА/определение за МЕТЕО-ПОНЯТИЯ И ЯВЛЕНИЯ

То е ясно - който се интересува от нещо (около понятие, термин, явление, процес...) - пита, а който смята, че може да отговори или просто има какво да обясни на останалите - си казва приказката ;)...

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Hristo Chipilski

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » съб дек 26, 2015 6:19 pm

Frape написа:Има голяма разлика. Зонална е когато сме АЦ и се обославя със сухо и по-топло от обичайното време. Меридионалната е два вида топла/студена характеризира се със по -влажно време.
Определено не е това зонална , нищо общо :laughm: Не съм аз човека който ще обясни най-добре , но най-общо казано зоналната се характеризира с основен пренос на въздушните маси от запад на изток над континента , това е основната циркулация като цяло..И когато има мощни Атлантически циклони и положителен НАО става доста устойчива и няма как да се отвори път на студа към нас.А меридионалната е когато стане някакъв блокаж и има доста по-сериозен пренос от север на юг или обратно.Тука става въпрос за мащабно гледане на процесите , не в кое село духа от юг.А меридионалната както каза може да бъде и топла ако попадаме в челото на циклони например :)

Frape
Регистриран: нед юли 03, 2011 8:29 pm

Мнение от Frape » съб дек 26, 2015 6:40 pm

Аз му обясних най-общо и просто, не виждам къде бъркам?!
Зоналната се характеризира със сухо и топло време, не е ли така? А Меридионалната със циклони и валежи от дъжд/сняг, пак сигурно бъркам?! :laughm:

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » съб дек 26, 2015 6:56 pm

То хубаво ама има различни случеи - може да има например зонална циркулация след застудяване и да се образува яка инверсия и да сме под норма както ноември 2011 .В меридионална може да сме в оста на гребен и да не вали седмици.Единственото вярно е че при зонална е сухо , но трябва да се спомене че става въпрос за БГ , защото тогава се сцепва да вали в северна Европа :laughm: И то тогава пак има изключения защото при зонална може да има гмуркащи се Атлантически циклони към Балканите носещи валежи , така че :dontknow:

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср яну 06, 2016 11:46 pm

mnn написа:Продължава да вали леден дъжд със суграшица- умерен е валежът. Ледът по дърветата все повече натежава. Още 1 клон падна от едно дърво. Добре, че не е по-студено, защото щеше да бъде още по-зле. http://weather-webcam.eu/vidin-rechna-g ... ra-na-jivo
Пак омесихме понятията тези дни обаче :? . Леден дъжд (според мен) = суграшица (по твоите разбирания :grin1: ). А това нещо, което валя днес почти цял ден на северозапад е или (обикновен) дъжд с образуване на поледица, замръзващ дъжд или само поледица (това название обаче май е по-скоро остаряло и/или неточно) :dontknow: ...

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » ср яну 06, 2016 11:53 pm

Бели топчета тропат по ламарината. Успели са капките да се вледенят във височина. Тези топчета наричам суграшица- меки бързо топящи се топчета. Преди си беше само дъжд с образуване на поледица.
00:00 Сега пак си подадох ръката и на дрехата подскачат бели топчета. Като ги пипна се стопяват много бързо. Това точно е определението за суграшица :roll:

Потребителски аватар
Hristo Chipilski
Регистриран: чет яну 04, 2007 12:29 am

Мнение от Hristo Chipilski » чет яну 07, 2016 8:27 am

Ако са по-бели топчетата аз обикновено използвам понянието "снежни зърна". :)

mnn

Мнение от mnn » съб яну 09, 2016 4:35 pm

По-скоро беше ледена суграшица заедно с дъжда. Заради умерения интензитет някои капки не се бяха стопили. Виждам, че има символ 88- "Ледена или снежна суграшица със или без дъжд (или с дъжд и сняг) – умерена или силна, без гръмотевична буря в момента на наблюдението или през последния час." Та, ето това съм искал да опиша.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб яну 09, 2016 4:52 pm

Killerbeast написа:Ако са по-бели топчетата аз обикновено използвам понянието "снежни зърна". :)
Ами там е работата, че май по-скоро снежни зърна се казва на български на твърдия аналог на ръмежа :dontknow: :hmm: ...

ОК, като има толкова много мъдреци и многознайковци :) и като така и не успяхме да уточним няколко твърде елементарни (поне според мен :dontknow: ) понятия, нека някой да ми каже как се превеждат на български въпросните спорни явления от списъка, да кажем като начало позиции 56, 57, 66, 67, 77, 79, 87, 88... има и още някои свързани, но нека засега да се ограничим с тези, а другите ще се изяснят автоматично като следствие. И при превода да се има предвид, че в интервала 80-89 (както и в 90-99) всички явления са с конвективен характер :!: , поне такава е логиката на това разпределение :dontknow: . Ето за база един вариант на английски (въпросните явления се намират на около 1/3 от обема на документа) и един друг на немски (на около 1/4 от обема на документа).

И все пак да добавя, че не искам това да изглежда просто като един каприз или някакво голо заяждане от моя страна. Просто смятам, че е добре поне тук, в уж основно метеорологичен форум, да не се говорят глупости и произволни неща...
Последна промяна от Stringmeteo на съб яну 09, 2016 4:59 pm, променено общо 1 път.

mnn

Мнение от mnn » съб яну 09, 2016 4:56 pm

Нямам намерение да задълбавам в символите. Така са написани без подробно обяснение и в случая не съм длъжен да ги знам кое точно имат предвид за конвективно и т.н.
Валя дъжд, но след усилване на интензитета имаше и топчета. Кажете ми символът кой е и да приключваме. За това не се меся, но не беше само дъжд с образуване на поледица в онези часове. Ако наблюдателите си вършеха работата като хората, нямаше да имаме проблем ние любителите, но затова все пак има и по-възрастни тук, които могат да ни поправят.

imdnme
Регистриран: пет авг 01, 2014 4:14 pm

Мнение от imdnme » съб яну 09, 2016 7:04 pm

Stringmeteo написа:някой да ми каже как се превеждат на български въпросните спорни явления от списъка, да кажем като начало позиции
56, 57, 66, 67,
Тези са за течен валеж - водни капки с температура около или малко под нулата, (т.е. може преохладени)( ръмеж - 56 слаб, 57 умерен или силен; дъжд за 66 слаб, 67 умерен или силен), които при контакт с повърхността (нейната темп. е под 0) кристализират в поледица.
Stringmeteo написа: 77, 79, 87, 88
77 - нещо като суграшица (падат и вече са замръзнали зрънца), но по-дребно на размер. Според мен е вид обложен (от слоести облаци, не конвективен) валеж (или ръмеж)
79 - дъждовни капки с ледена "глазура"; тук е обяснено в БГ Уикипедия- https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0 ... 0%B6%D0%B4
87, 88 - суграшица и град от конвективни облаци, за които ми писна да обяснявам. Ако още не сте ги рабрали, прочетете пак мненията ми по-напред в темата.
Stringmeteo написа: Просто смятам, че е добре поне тук, в уж основно метеорологичен форум, да не се говорят глупости и произволни неща...
Да! :thumbup: :wink:
Поздрави, Анджи
--------------------------------------------------
Mathematics is the language of nature.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб яну 09, 2016 7:10 pm

Е, за суграшицата и градушката има специална, епична тема :laughm: ...

Потребителски аватар
ehh
Регистриран: нед окт 21, 2007 2:42 am
Контакти:

Мнение от ehh » нед яну 10, 2016 2:43 pm

Тц, с тая смесица от руско-английска-българска теория и произлизащите от преводите грешки, абсурд в крайна сметка да се стигне до ясни определения на типажите валеж :grin1: Добре че тия обстановки едвам се събират на пръстите на едната ръка през зимата :lol:

Георги7
Регистриран: чет юли 01, 2010 4:16 pm

Мнение от Георги7 » вт яну 26, 2016 4:06 pm

Някой чувал ли е за явлението "черен лед"? Ясно е, че е поледица, но защо така са го нарекли? (заради асфалта? :hmm: :grin1:)
В Азербайджан има такова нещо тия дни (от Severe Weather Europe във фб видях)...
"When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace."
Jimi Hendrix

Потребителски аватар
Armaga
Регистриран: нед авг 03, 2014 10:02 pm
Контакти:

Мнение от Armaga » вт яну 26, 2016 4:40 pm

Почти напълно си отговорил на въпроса си. Това е тънък слой лед покрил дадена повърхност. Изглежда, че е мокро, все едно дъжд е валяло. Не се забелязва лесно и е изключително хлъзгав. Лично аз съм се хлъзгал на такъв лед и разбрах за това след падането. Сещам се за това явление като си пусна тази песен.

Тук можеш да прочетеш, където обяснението е доста по-прилично.
Последна промяна от Armaga на вт яну 26, 2016 4:41 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » вт яну 26, 2016 4:41 pm

Ми да черен защото е толкова фин че не се вижда, а асфалта става по лъскав и черен от обичайното. обикновено опасността от него е при т. на въздуха над нулата 1 2 градуса и т. на повърхността под нулата, защото не предполагаш че го има, ,,нали е над нулата,,.

Отговори

Върни се в “Въпроси и разяснения - метеорология и климат”