СЪЩНОСТ НА/определение за МЕТЕО-ПОНЯТИЯ И ЯВЛЕНИЯ

То е ясно - който се интересува от нещо (около понятие, термин, явление, процес...) - пита, а който смята, че може да отговори или просто има какво да обясни на останалите - си казва приказката ;)...

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Hristo Chipilski

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

СЪЩНОСТ НА/определение за МЕТЕО-ПОНЯТ

Мнение от quittr » съб апр 14, 2007 8:58 am

Стринг, гледах разясненията и се чудех какъв е този силен ръмеж?Аз под ръмеж разбирам съвсем слаб дребен дъждец(но може и да си мисля грешно).Тогава какво всъщност е ръмеж?Само дребен дъжд ли? :?:

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб апр 14, 2007 11:04 am

Ръмеж е дребен дъжд, по-точно, дъжд с размери на капките под 0,5 мм. А силата се определя според... гъстотата на падащите капки най-общо казано в случая на ръмеж. Макар че, даже и при ръмежа те могат да бъдат по-дребни и по-едри, тъй като общо взето и капките на ръмежа (както на почти всеки вид дъжд) се изпаряват повече или по-малко по пътя си от облака до земята. При това изпарение размерите им постепенно намаляват и... например, може нормален дъжд да се превърне в ръмеж, докато стигне до земята... Абе, нещата са и сложни и прости. Ако искаш някакво доразясняване по този въпрос, питай пак :wink:

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » съб апр 14, 2007 11:13 am

Благодаря! Това ми е достатъчно. :wink: Значи и аз така си мислех, но по принцип рядко се среща дребен, гъст дъжд.Помня есента някъде кум 15-20 септември преди няколко години имаше такъв ръмеж цяла седмица без да спре!Малко напомняше на мъгла, Т бяха около 10-12гр. и деня и нощта....Било е около 19-25 септември 2005-та.Тогава играха Дунав и Загорец и много ме изнервиха, но това е друга тема... :)

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

СЪЩНОСТ (определение) НА МЕТЕО-ПОНЯТИЯ

Мнение от Stringmeteo » нед ное 25, 2007 12:29 pm

Gladiator написа:Пробило,ама деда можеше да пече :lol: Вижда се като луна на небосклона,но мъглата е вече предимно приземна и отвреме навреме се сгъстява отново.Няма слънце в Русе до този час :wink:
Има разлика между "приземна мъгла" и "просветваща мъгла" :wink: . Първата е по дефиниция само до 2м от земята (10м над морето), а другата си е просто нормална мъгла, по-бързо отслабваща във височина, поради което при поглед изотдолу не успява да скрие изцяло небето и/или облаците горе :wink: ...
Последна промяна от Stringmeteo на чет мар 13, 2008 3:54 pm, променено общо 2 пъти.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет ное 29, 2007 3:11 pm

Killerbeast написа:Студено, много студено е тук днес - максималната едвам превиши при мен 6 С, а минималната е -2,4, имаше скреж по колите (не слана!).

Ноември тук засега е с градус някъде, може и повече, под нормата.
Ами няма как да е имало истински скреж, а не слана, при положение, че не е имало мъгла. Това по колите е било точно слана. Когато е много обилна, сланата изглежда подобно на скреж. По принцип по колите се образува както много обилна роса, така и много обилна слана. Също така при снеговалеж много често покривката започва да се задържа първо по колите, а след това снегът там се топи най-бавно (а, ако колата не се кара все пак де). Причините за тези "аномалии" са свързани с ниската топлоемкост и топлопроводност на въздушното пространство под ламарината (за разлика от земната повърхност, където при студено време, вкл. нощем, има приток на топлина от дълбочината на почвата, забавящ изстиването или ускоряващ топенето на снега), а вероятно и със слоя изолация, който присъства под ламарината на колата...

Потребителски аватар
alexander
Регистриран: пон юни 04, 2007 1:13 pm
Контакти:

Мнение от alexander » чет ное 29, 2007 3:23 pm

Killerbeast написа:Студено, много студено е тук днес - максималната едвам превиши при мен 6 С, а минималната е -2,4, имаше скреж по колите (не слана!).

Ноември тук засега е с градус някъде, може и повече, под нормата.
Килър, без да се заяждам, ще те помоля да обосновеш преценката си, че тази сутрин по колите е имало "не слана, а скреж". :)

Или, нека си поговорим малко за хоризонтални валежи.

По мое скромно мнение скреж се дава само при студена мъгла /мъгла при отрицателни темп/ или мъгла съчетана с вятър. Впрочем този въпрос съм го дискутирал преди години с ръководството на НИМХ - Кюстендил, във връзка с често регистрираната през цялото зимно полугодие СЛАНА.

Темата е открита, а останалите мнение може да са в темата: "Впроси - отговори - метеорология, време, климат".

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » чет ное 29, 2007 3:34 pm

А някои може ли да каже коя е гнаницата между ръмеж от мъгла и мъгла? :lol:

Потребителски аватар
Hristo Chipilski
Регистриран: чет яну 04, 2007 12:29 am

Мнение от Hristo Chipilski » чет ное 29, 2007 3:36 pm

Значи първо да се изясним, че не говоря за истинска скреж, явно съм забравил да го сложа в кавички. Със сигурност не беше слана, естествено, че ще се различи от скрежта, това бяха същите тези ледеи образувания, които се наблюдават при студено време на прозорците - аз не съм чувал да се казват слана. :wink: :roll:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет ное 29, 2007 3:37 pm

weather_master написа:А някои може ли да каже коя е гнаницата между ръмеж от мъгла и мъгла? :lol:
Ами според мен въпросът ти е некоректно поставен, по простата причина, че това са явления, които могат да се наблюдават едновременно и тогава е безсмислено да се говори за граница между едното и едновременно двете от тях...

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » чет ное 29, 2007 3:44 pm

Едно съещствено нещо го различава обаче от сланата - няма цялостно покритие на повърхността, а отделни групи кристале, съчетани помежду като снежинки, също така ако беше слана щеше да има при тези ниски Т и по тревните площи, такова нещо не се видя... :roll:

Друг път като, за да се отличава от истинската скреж ще го пиша кристална скреж. :lol:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет ное 29, 2007 3:44 pm

Killerbeast написа:... Със сигурност не беше слана, естествено, че ще се различи от скрежта, това бяха същите тези ледеи образувания, които се наблюдават при студено време на прозорците - аз не съм чувал да се казват слана. :wink: :roll:
Не си чувал слана, ама аз пък не съм чувал да им се вика скреж :lol: :lol: . Това не е нито слана, нито скреж, макар че е много, много близко по причини и начин на образуване до сланата. Подчертавам, до сланата, а не до скрежа...
Аз съм чувал да му се вика "ледени цветя" или нещо подобно :wink: ...

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » чет ное 29, 2007 3:47 pm

Да, но не му се вика слана, нали :wink: В нашия район и от баба ми и дядо ми съм чувал да му викат скреж, а иначе истинската скреж, подобно на сланата, покрива цялата повърхност, където се е образувала, затова според мен това трябва да се причисли към някакво друго на вид явление, по образуване наистина прилича много на слана, но по форма определено на скреж. :lol:

Еми все пак се уточнихме - ще му викаме кристална скреж.

Потребителски аватар
alexander
Контакти:

Мнение от alexander » чет ное 29, 2007 3:54 pm

Добре, Стринг! :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Няма какво да добавя по въпроса със сланата и скрежа, а и обърнах внимание на Килъра след твоя коментар.

Като сме взели да се уточняваме, нека само да припомним, че причината за най-ранна поява на слана върху ламарината на автомобилите е по-ниската темп. на повърхността им в сравнение с повърхността на почвата. Отлагането на сланата /росата/ върху хоризонталните повърхности започва при достигане на точката на оросяване /100%/. Та тази разлика от 1-2градуса между темп на ламарината и почвата довежда до видимо по-интензивна слана върху колите.

Всички сте виждали как върху автомобилите росата замръзва още при темп. на въздуха около 2-2,5гр. С оглед на написаното, не би трябвало това да ви учудва.
Последна промяна от alexander на чет ное 29, 2007 3:55 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » чет ное 29, 2007 3:54 pm

Сега се допитах до летището и ми казаха, че в метарите това се дава като скреж :wink:

Потребителски аватар
alexander
Контакти:

Мнение от alexander » чет ное 29, 2007 3:58 pm

Килър, недей, моля те!!! :roll2:

Слана, запомни го, СЛАНА имаше в цялата страна, независимо от върховете, които е достигнала мисълта на екпертите от летището.

Отговори

Върни се в “Въпроси и разяснения - метеорология и климат”