То е ясно - който се интересува от нещо (около понятие, термин, явление, процес...) - пита, а който смята, че може да отговори или просто има какво да обясни на останалите - си казва приказката ;)...
Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Hristo Chipilski
-
Armaga
- Мнения: 1151
- Регистриран: нед авг 03, 2014 10:02 pm
- Местоположение: Варна
-
Контакти:
Мнение
от Armaga » пет дек 20, 2019 2:02 pm
Хипотезата ми е, че 3.2 см (X-band) могат се използват също и за целите на авиацията, особено в частта за търсене и спасяване. Предполагам, че това важна причина радарите на ИАБГ да работят с подобна дължина на вълната.
Разбира се, правя аналогия и с корабоплаването, защото много от системите между самолетите и корабите са сходни. Например всеки кораб, част от SOLAS е длъжен да има X-band радар (може да открива по-дребни обекти), който да може да се използва за целите на търсене и спасяване. Иначе S-band радарът си е по-надежден, особено при влошени метеорологични условия.
-
Hristo Chipilski
- Мнения: 12585
- Регистриран: чет яну 04, 2007 12:29 am
- Местоположение: Norman (Oklahoma) / Burgas
Мнение
от Hristo Chipilski » пет дек 20, 2019 2:37 pm
Правя корекция на мнението си след разговор с Цвети от ИАБГ. Радарите на агенцията наистина работят на два диапазона, или с две различни честоти на вълните - нещо, което не е типична практика в оперативната метеорологична дейност на повечето страни. Armaga, прав си, че X-band радарите могат да се използват за описаните от теб неметеорологични приложение. В случая обаче смяната на радарната дължина на вълната става при прехода от летен към зимен сезон. Трансмисията на ЕМ радиация с увеличена честота води до по-голяма чувствителност към малки по размер хидрометеори, каквито често виждаме през зимния сезон. На теория тази смяна на вълната е съвсем логична, но както знаете повечето от радарите не работят през зимния сезон поради недостиг на финансови средства. Цвети сподели, че в момента единствено този от Ярлово се използва в тестови режим.
-
CeckoCec
- Мнения: 144
- Регистриран: вт юни 11, 2019 9:15 pm
- Местоположение: Ботевград/Правец
Мнение
от CeckoCec » пон мар 23, 2020 3:26 pm
Я...в сайта на ИАБГ има визуализация на някои от радарите (при иначе зимна обстановка..). Дали това е така чаканото/бленувано целогодишно подаване на информация? Също така има нововъведена скала, както и концентрични кръгове, показващи (май) местоположението на радарите (което ако е така...означава, че всички радари са разположени на други локации от официално обявените на сайта....(напр: радар Долно Церовене изглежда сякаш се намира в Сърбия)). Ако някой има повече яснота по казуса - нека заповяда

.
П.П: "Майсторското" изпълнение на визуализацията оставям без коментар...
-
Hristo Chipilski
- Мнения: 12585
- Регистриран: чет яну 04, 2007 12:29 am
- Местоположение: Norman (Oklahoma) / Burgas
Мнение
от Hristo Chipilski » пон мар 23, 2020 7:25 pm
Временно е, правят се настройки и радарите продължават да работят на полугодишен режим.
-
meteo fen
- Мнения: 10627
- Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am
- Местоположение: Пазарджик, 210 м. надм. в.
Мнение
от meteo fen » чет май 21, 2020 12:08 pm
Колеги забелязахте ли, че има много повече радарна информация за България....!!

-
stratega
- Мнения: 6538
- Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
- Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.
Мнение
от stratega » вт юни 16, 2020 5:07 pm
Stringmeteo написа: ↑съб юни 13, 2020 12:35 am
ЮЗ Бг е доста в периферията и на сръбския радар, така че това в твърдението ти ми е малко съмнително, но ОК, да кажем, че зависи от детайлите на конкретната ситуация

...
Сега се сетих, Стринг, че оная вечер попаднах на момента, когато западният радар заработва и го включват към композитната снимка. Ето преходът преди и след него.
Когато не е включен могат да се видят само най-базовите бури. Иначе по принцип ползвам и българския, и сръбския. Имат си позитиви и двата, сръбският дава с точност буквално до метри зоната на по-силни валежи, а на БГ-то пък може да се видят очертанията на малко по-невалежната облачност около основните ядра. Като цяло анимацията ни е добра, повече ми харесва от на турци или румънци примерно.
На сръбския също чезне отражаемостта в крайните му зони, особено на юг от Дефилето.
-
CeckoCec
- Мнения: 144
- Регистриран: вт юни 11, 2019 9:15 pm
- Местоположение: Ботевград/Правец
Мнение
от CeckoCec » пет юли 03, 2020 4:51 pm
Току що погледнах радарната информация от Ярловския радар - показва облачност (синьо и тук-там зелено) на юг/югозапад от Ботевград (че и над града даже има синьо) - Аз обаче виждам синьо небе и някои купести облачета. Радарната информация е опреснена току що. Врачанския радар не показва такова нещо, а въпросната зона е в неговия обхват. Каква е тази ситуация? Всеизвестното приложение, за което всеки се сеща, също показва наличие на облаци, че и валеж в гореспоменатия регион.
П.П: Написаното е актуално към момента на писането на публикацията.