Въпроси около ИНТЕРЕСНИ ЯВЛЕНИЯ И ПРОЦЕСИ НАД СТРАНАТА

То е ясно - който се интересува от нещо (около понятие, термин, явление, процес...) - пита, а който смята, че може да отговори или просто има какво да обясни на останалите - си казва приказката ;)...

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Hristo Chipilski

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » съб авг 25, 2012 9:00 pm

Облак, тук също небето днес бе адски мътно и слънцето сякаш не бе силно. Това си го говорихме компанията на плажа. Трябва да е от пожарите
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » съб авг 25, 2012 9:21 pm

Хм, утре около обед и следобед над Видинско ще се усили вятъра във височина и сигурно ще разкара пушека. Вчера и днес димната пелена смъкна с 1-2С максималните, но утре...

Над района на моя пункт обаче пушека трябва да остане. Ще видим.

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » съб авг 25, 2012 9:27 pm

Наистина трябва да запишен поне 1 ден над 40 градуса,че е срамота.Почти всички градове ни натупаха това лято.Интересно дали ще го разкара навреме.Също интересно е,че в града тези дни духа предимно от изток-североизток,а на места пробиват западни и северозападни ветрове.Ако духне от запад стават чудеса тук.По-добре,че не духа оттам.

Бял облак

Мнение от Бял облак » нед авг 26, 2012 9:35 am

Здравата се е задимила атмосферата над централните Балкани като от нашата страна са обхванати ЦЗ и СЗБг. Това няма да позволи достигането на потенциалните максимални Т, както стана вчера.

http://media.snimka.bg/s1/0989/028222698-big.jpg
http://media.snimka.bg/s1/0989/028222662-big.jpg

А циркулацията е такава, че няма как това да са прахови частици от Сахара. Чисто местно производство са - от пожарите.
http://media.snimka.bg/s1/0989/028222699.jpg

doncho
Регистриран: нед апр 10, 2011 2:49 pm

Мнение от doncho » нед авг 26, 2012 10:10 am

Бял облак написа:Здравата се е задимила атмосферата над централните Балкани като от нашата страна са обхванати ЦЗ и СЗБг. Това няма да позволи достигането на потенциалните максимални Т, както стана вчера.
Я??? Ама това пожари ли са? Направиха ми впечатление някакви странни облаци из сръбско, сутринта като погледнах сателита, които се движеха от юг на север, но не ми дойде на ума, че е дим от пожари.

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » нед авг 26, 2012 10:22 am

Има облаци и то повече от вчера тук.Слънцето едвам прозира.Много е мътна атмосферата навън.При този случай няма да има 40 градуса и днес и въобще това лято,ако се задържи така.В далечината е много замъглено.Въздухът е много застоял и тежък.Противно е. :green:
Още малко и ще си отдъхнем.

Бял облак

Мнение от Бял облак » пон сеп 03, 2012 3:27 pm

В събота следобед (1.09) се разходих за два-три часа по ЮИ склонове на Витоша. Стигнах до 1700м н.в. На връщане направих една снимка (от 1600м) на добре виждащи се слоеве в атмосферата - отдолу нагоре първо е един тъмен слой, после рязко открояващ се по-светъл (син, с цвета на небето) и над него отново рязко сменящ се по-тъмен, който избледнява с височина. Вечерта погледнах софийския сондаж и там личеше рязка промяна във влажността. Бих дал линк към сондажа, ама нещо се е бъгнал сайта - сигурно по-късно ще се оправи.
Видимостта този ден бе 100км (виждаше се до малко след Вежен).
По същия начин разпределени слоеве съм наблюдавал доста пъти от различни планини (от по-високите) в БГ при антициклонално време.
Така изглеждаше реално:
http://media.snimka.bg/s1/1029/028302391-big.jpg?r=0
А тук затъмних малко снимката, за да се види малко по-добре:
http://media.snimka.bg/s1/1029/028302401-big.jpg?r=0

Някой има ли идея защо и как се образуват?

Бял облак

Мнение от Бял облак » ср сеп 12, 2012 12:57 pm

Много резки промени в относителната влажност/т. на ор. на вр. Ботев днес и вчера.
http://www.stringmeteo.com/synop/bg_std ... %C6%C8#sel
Не съм сигурен дали това е реално или има някакъв проблем. :hmm:

Vanio Yanev

Мнение от Vanio Yanev » ср сеп 12, 2012 1:28 pm

Хм ,не знам ,не е възможно според мене при вятър от 6 м/с ,в 21ч. вечерта ОВ да е 26% ,може би е грешка при пускането на телеграмата ,но в няколко срока..?

Пътк и за 3 часа влажността от 98% да се срине на 26% ,доста нереалистично ,за 3 часа спад във влагата от 72%...
Нещо наистина не е в ред ?!

Бял облак

Мнение от Бял облак » ср окт 24, 2012 10:00 am

Симо, поразгледах картите и според мен малко по-високите минимални Т в Кюстендил може би се дължат на натискащия гребен, от който пък следва орографско натрупване на налягането по северните склонове на планините и съответно поява на ветрец в тези места. Станцията в Кюстендил е на много подходящо място за това - на около 1км от склона и на плоско ридче 40-50м над дъното на котловината.
Та, днес явно градиента е намалял. То си личи и от картите де.

2007най-топлавBG
Регистриран: съб сеп 15, 2007 6:42 pm

Мнение от 2007най-топлавBG » нед ное 04, 2012 9:40 am

Интересно на какво се дължи увеличението на облачността днес,точно прогнозирано.В ниското почти безградиентно,вярно-във височина има слаб поток от ЗЮЗ.Разликата в температурата между 850 и 700,също между 700 и 500 е сравнително малка,но спрямо вчера няма голяма промяна-единственото е,че преобладаващият поток от З-ЗСЗ е станал ЗЮЗ и е събсем малко по-силен.Дали има някъде задържащ слой,или просто от ЮЗ във височина се пренася малко по-влажен въздух :-?
ВРЕМЕТО ТЕЧЕ САМО В ЕДНА ПОСОКА

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед ное 04, 2012 11:10 am

Облачността е предимно ВИСОКА, идваща от посока ЗАПАД - я поразсъждавай още малко :wink: ...

ivmil
Регистриран: пет ное 11, 2011 11:23 pm

Мнение от ivmil » чет ное 29, 2012 11:04 am

Killerbeast написа:Или си се объркал нещо, или е станала грешка. При циклони с по-южна траектория има повече студ. :dontknow:
Да, изглежда съм сгрешил, и сега се опитвам да си обясня по картите защо се получава затолянето...Това, което ми хрумва, е че при завъртането си на североизток циклонът обръща потока и вкарва по-топъл въздух от югоизток към вътрешността на страната, което изтласква студения въздух на северозапад. Другото ми предположение е, че затоплянето е причинено от непосредствено идващия следващ циклон...Предварително се извинявам, ако мненията ми са пълна глупост :D Но ми е интересно, щом циклонът минава на юг /ако не греша и в това/, защо следва затопляне във височина на 07 с/у 08.12
Много ще съм ти благодарен, ако ми разясниш къде бъркам :thumbup:

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет ное 29, 2012 11:40 am

Ами без да задълбавам по темата (поне засега), накратко: при доста южно преминаване на Средиземноморец, затопляне на 850хПа над страната може да стане най-често поради слягане/низходящи движения в повече или по-малко изявено антициклонално поле при земята в подобни обстановки; в добавка към това е много вероятно през деня да има и доста добро (спрямо при мрачно и валежно време - при по-близко преминаване на циклона) загряване при земята - поради значително изтъняване и/или намаляване на количеството на облачността...
Последна промяна от Stringmeteo на чет ное 29, 2012 4:51 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
angilari
Регистриран: вт дек 30, 2008 8:20 pm

Мнение от angilari » чет ное 29, 2012 12:30 pm

Да попитам треакторията на първия циклон не е ли нестандартна - централна Италия - Южна Гърция - централна Турция. Това кой път е? Не ги знам много класификациите, но ми се струва че рядко минават така? :hmm:
www.weather-webcam.eu - уеб камери от България и Европа
АМС Нови Искър: www.stringmeteo.com/stations/noviiskar/
Камера: www.weather-webcam.eu/novi-iskar-webcam-online

Отговори

Върни се в “Въпроси и разяснения - метеорология и климат”