Въпроси около ФЬОН (и фьоноподобни явления)

То е ясно - който се интересува от нещо (около понятие, термин, явление, процес...) - пита, а който смята, че може да отговори или просто има какво да обясни на останалите - си казва приказката ;)...

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Hristo Chipilski

petet
Лято е ;)
Регистриран: пон яну 22, 2007 9:49 pm

Въпроси около ФЬОН (и фьоноподобни явл

Мнение от petet » пон яну 22, 2007 9:53 pm

Здравейте!
Може ли някой да ми каже какво е фион?
Благодаря предварително!

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Re: Фион

Мнение от Stringmeteo » пон яну 22, 2007 10:40 pm

petet написа:Здравейте!
Може ли някой да ми каже какво е фион?
Благодаря предварително!
Фьон е топъл и сух вятър, който се спуска (духа) по подветрените склонове на планините (у нас най-често по северните или североизточните). Всъщност, често се усеща и до 100-150 км разстояние от планините. Обикновено в нашата страна се получава в топлия сектор на по-сериозните циклони, преминаващи северозападно от страната (движещи се от югозапад на североизток).
Има няколко вида фьон. При единия вид, който се води "класически", топъл и сравнително влажен въздух се издига принудително по подветрената страна на планината и се охлажда (по сухоадиабатния градиент - с 1 градус/100 м). На определена височина достига нивото на кондензация, след което се образуват облаци и започва изваляване, а до върха на планината охлаждането става вече по влажноадиабатния градиент (той зависи от налягането и температурата на издигащият се въздух, грубо го приемаме за 0,6 градуса/100 м). Когато прехвърли билото и започне да се спуска, облаците веднага се размиват (тъй като почти цялата кондензирана влага се е изваляла) и през целият път до подножието на планината повишението на температурата става с 1 градус/100 м. Така в крайна сметка се оказва, че въздухът се загрява до температура с няколко градуса по-висока от тази, с която е започнал да се изкачва от другата страна.
Оказва се обаче, че тази класическа форма на фьона далеч не се наблюдава всеки път, явлението е доста по-сложно. Но така или иначе, появата му винаги е свързана със спускащ се към земята топъл поток, при което се появява вятър от юг-югозапад и скоростта му често минава 10-15 м/с.
Последна промяна от Stringmeteo на пет окт 26, 2012 10:45 am, променено общо 1 път.

emil
Регистриран: пет мар 23, 2007 7:56 am

Мнение от emil » ср сеп 26, 2007 2:57 pm

Аз пък винаги съм се чудил защо при нас не се появява фьон ... нали уж сме северно от Рила ... някой ще даде ли обяснение ? :-?

Потребителски аватар
Hristo Chipilski
Регистриран: чет яну 04, 2007 12:29 am

Мнение от Hristo Chipilski » ср сеп 26, 2007 3:24 pm

Емо ти откъде беше точно.Мисля,че аз се сетих за едно предположение.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср сеп 26, 2007 4:36 pm

emil написа:Аз пък винаги съм се чудил защо при нас не се появява фьон ... нали уж сме северно от Рила ... някой ще даде ли обяснение ? :-?
Ами за съжаление все още не съм изучавал чисто математическата теория за образуването на фьона, не онази ала-бала, дето валяло от едната страна на билото и т.н., макар че сигурно някакво по-лаишко обяснение може да се даде и по тази линия. Предполагам, че все пак, макар и много рядко, и при вас може да се случи. Както се е случвало в Пловдив, примерно, макар и там също по принцип районът да не е благоприятен за образуване на фьон. Та, според мен и при вас и около Пловдив една от причините е, че няма отчетливо, рязко изявено планинско възвишение на определено разстояние от тези райони. Родопите са доста разляти, а Рила е също сравнително широка планина, а и в близост се намира Пирин...
По принцип при образуването на фьона важна роля играят вълнообразните колебания и вихрите с хоризонтална ос, свързани с тях. Последните споменати движения се появяват във въздушния поток под влиянието на смущението, което правят върху него планинските възвишения. Със същите движения се обясняват някои от характерните черти на фьона - съществуването на ивици от подветрената страна (грубо казано успоредни на съотв. планинска верига) със силен, топъл фьонов вятър, както и на ивици (между току-що споменатите), където почти не духа и даже вятърът е с обратно направление (срещу планината), наблюдаването на стоящи облаци и др. Та, нещата са доста сложни и сигурно трябва доста математика, но винаги много ме е яд, когато се обасняват само с математика, а не се дават никакви обяснения с думи прости (но не ала-бала, а за същността на явлението, което пак може да стане с думи прости, при желание и знания...).
На два пъти споменах обяснения от типа "ала-бала" - визирам тези обяснения, дето от едната страна на планината валяло дъжд, а от другата се образувал топъл фьонов вятър и т.н. Да, факт е, че това е доста нагледно и разбираемо обяснение и понякога процесите са подобни. Единственият проблем е, че такива "класически" са по-малко от половината фьонове. А как се обясняват другите?...
Последна промяна от Stringmeteo на ср сеп 26, 2007 6:39 pm, променено общо 1 път.

emil
Регистриран: пет мар 23, 2007 7:56 am

Мнение от emil » ср сеп 26, 2007 4:51 pm

Killerbeast написа:Емо ти откъде беше точно.Мисля,че аз се сетих за едно предположение.
от Костенец
@stringmeteo Благодаря за отговора ! :)

2007най-топлавBG
Регистриран: съб сеп 15, 2007 6:42 pm

Мнение от 2007най-топлавBG » пет ное 02, 2007 10:37 am

2007най-топлавBG написа:Интересува ме поради какви причини най-високите температури у нас най-често стават при З и даже ЗСЗ пренос приземно, на 850hpa,дори и на 500 при АЦ с център ЮЗ от нас,а не при Ю поток,като на 4.08.2006 :-? :dontknow: .Разгледах 2407,26.06,20.08.2006 ,5 и 26.07.2000 в архива на http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html
Има и примери,които не са с точно такава обстановка,например на 30.08.2003 преносът е бил не ЗСЗ,а ЮЗ
Това го писах в понеделник,но всички мислят за студ и никой не ми отговори :lol:Става въпрос само за абсолютни максимуми през лятото като цяло за страната,а не само за местата,в които ЗСЗ вятър дайства фьоноподобно :wink:
Последна промяна от 2007най-топлавBG на пет ное 02, 2007 11:25 am, променено общо 1 път.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет ное 02, 2007 11:09 am

Еее, добре, ще кажа няколко думи :lol: . Това го гледах на няколко пъти, ама нямам много определен отговор, затова си правех оглушки :lol: ...

Значи, първо аз не съм много убеден в правотата на констатацията "най-високите температури у нас най-често стават при З и даже ЗСЗ пренос приземно". Да, вярно е, че често стават при такъв поток, но достатъчно често (особено през преходните сезони и зимата и то най-вече в Източната половина от страната) стават и при Ю-ЮЗ поток. По принцип при каквито и да било затопляния (особено близки до рекордните за съотв. част от годината) съществува проблемът, образно казано, "как топлото от горе да слезе при земята". Т.е., необходимо е да се "унищожат" всякакви слоеве с инверсно или близко до инверсно разпределение на температурата в слоя до около 1,5км над земята, за да стане наистина топло и при земята. През лятото като цяло това става по-лесно, защото слънцето е силно и земята се нагрява силно, при което не се благоприятства съществуването на сериозни инверсии...

Та, това слизане/усещане на топлото при земята може да стане освен с помощта на Слънчо, също и с незаменимата подкрепа на някои други процеси/ветрове от сорта на фьона (който има характер на спускащ се от горе или отлъм планината топъл вятър) или такива, имащи доста прилики с фьона. Е, фьонът е доста добре познат, поне почти всеки е чувал за него. А тези другите фьоноподобни процеси при нас се получават точно при ветрове от ЗСЗ. Тогава се получава смущаване на потока от крайната западна опашка на Стара планина и/или от крайната ЮЗ опашка на Карпатите, както и от някои други планини около Западната периферия и по цялата ЮЗ част на страната. Понякога също така подобно нещо се усеща и в СИ част от страната, под влияние на намиращата се на СЗ от там част на Карпатите. Точно как и при какво термобарично поле стават тези фокуси е по-сложно за анализ, но крайният резултат е, че се получават слаби до умерени "падащи" (фьоноподобни) ветрове от ЗСЗ, придружени със засилено разместване на въздушните пластове в слоя до 1-1,5 км и... топлото "слиза".
В района край морето за отбелязване на рекордни температури не е толкова важно слизането на топлото, колкото умерените ветрове от З четвърт, които елиминират напълно охлаждащото действие на морето и донасят слязлото вече топло. (Справка - рекордите в Бургас това лято.) Е, ясно е, че за да може да слезе каквото и да било топло, преди това изобщо трябва да има такова :lol: , по-специално в района на централна Европа (около Алпите).

Дано ако не съм ти отговорил много-много, поне да съм ти дал някои насоки за размисъл :wink: ...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет ное 30, 2007 11:21 am

2007най-топлавBG написа:И аз искам да е по-топло,само отбелязах какво дават моделите :lol:... За пон.Брит. и NOGAPS ни поднасят изобари за ЮЗ приземен поток с по-малък ъгъл от GFS.,но най-вероятно непълното съвпадане,породено от почти чистия З 250-270 пренос на 850 и 700 ще попречи и пак няма да има фьон в София.И този понеделник на места е имало,но тук пак не стана :x Убедих се,че Соф. поле е 621(22) ти теподходящо място за това явление,въпреки че е С от планина и твърдят,че е,а и имам добри спомени за такъв вятър.Няколко пъти писах за това,че тук не става,а на други места да
А какво да кажат тогава тези, които живеят в западната половина на Горнотракиската низина? :lol: Сещам се за един-единствен път за последните 5-6 години (може да е имало и още 1-2 де), когато в Пловдив за няколко часа духна нещо като фьон... Просто Витоша идва малко къса :lol: , поради което се увеличава стриктността на необходимите условия за фьон. Сигурно отрицателно влияние оказват и някои други фактори, като прекалено голямата близост на Стара планина от ССИ... Но така или иначе, тук фьон се наблюдава достатъчно често, при изпълнение на условията, за които и ти явно си осведомен :wink: . Между другото, тук поне 2-3 пъти през посл. 5-6 години съм засичал фьон при поток (при земята и във височина) някъде от ЗЮЗ (което доста се отклонява от "идеалния" такъв от ЮЮЗ) и не е много ясно какво изобщо е било участието на Витоша в тези случаи :lol: ...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон мар 17, 2008 2:55 pm

Gladiator написа:А Велико Търново ще ме изпотят от смях вече,североизточн вятър-близо 24 гр,най-висока Т в страната-какво става с техния климат???

+22 слънчево.Докато ние с епечем на Слънце,в СЗБ си вали-във Видин до този час 6л
Ами какво толкова, днес пак има фьонова обстановка, а фоьоновите процеси поначало са малко сложни. Примерно, северно от конкретна планина, където се наблюдава фьон, има ивици с добре изявен ЮЗ вятър и ивици почти без вятър (или даже със слаб вятър в обратна посока, в случая СИ). Най-лаишкото и кратко обяснение на тези "аномалии" е, че освен всички останали особености, при фьоновите процеси се образуват и вълни в атмосферата, съпроводени и с роторни движения (хоризонтални фихрови движения на въздуха) - при внимателно разглеждане на тези процеси се вижда, че някъде (включително на земната повърхност) могат да се очакват и ветрове с обратна посока, за които не е задължително да имат много по-различна температура от "правилните" (ЮЗ) ветрове.

По-ниска температура при фьонова обстановка може да се очаква по-скоро в места, които по някаква причина (примерно мощна нощна инверсия, запазваща се и след това) останат под всичките тези вълнови, падащи, вихрови и други подобни движения, независимо от наличието или отсъствието в тях на някакъв слаб вятър по (почти) случайни причини. Това се обяснява с факта, че топлият ефект на фьона всъщност се дължи на "слизане" на топло от горе до земната повърхност, което слизане става толкова по-лесно, колко повече успее да се "разбърника" въздухът в приземните 0,5-1км...

2007най-топлавBG
Регистриран: съб сеп 15, 2007 6:42 pm

Мнение от 2007най-топлавBG » съб мар 22, 2008 8:48 pm

Може би трябваше да пиша това във въпроси за интересни явления и процеси:Появи се фьон,но странно защо не видяхме рязкото затопляне след това,а и в местата,където духаше, т не бяха осезателно по-високи от другите,защитени от него.Например дори сега в 2000,след залеза, във Враца е с 0,2 по-студено от Оряхово,където не духа. :o :evil:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Теоретична максимална температура

Мнение от Stringmeteo » съб мар 22, 2008 9:25 pm

2007най-топлавBG написа:Може би трябваше да пиша това във въпроси за интересни явления и процеси:Появи се фьон,но странно защо не видяхме рязкото затопляне след това,а и в местата,където духаше, т не бяха осезателно по-високи от другите,защитени от него.Например дори сега в 2000,след залеза, във Враца е с 0,2 по-студено от Оряхово,където не духа. :o :evil:
Ами аз наскоро писах за фьона - не винаги е решаващо дали точно ще духа осезаемо в дадено място, важно е по принцип в близост до него да има фьонови явления. Това е малко мъгляво, признавам, ето какво писах преди няколко дни...

Иначе, фьон не значи неограничено покачване на температурите през деня, а приближаването им в дадено място до теоретично възможните, които са, приблизително:

[Т850 + (H850 - Hмясто)/100 + (1 - 3)] градуса.

Предполагам е ясно какво означават членовете в сумата, а последната стойност (в интервала 1-3 градуса) е за т.нар. прегрев при земята и се избира според силата на вятъра и количеството на облачността - колкото по-силен е вятърът и по-сериозна е облачността, толкова по-малка е стойността.

Така, за днес мога да кажа, че поради доста ниското налягане над страната, ниво 850хПа е било на 1325м (според сондажа в София), а не около 1500м, както уж се води стандартно. Това автоматично намалява с почти 2 градуса очакваните максимуми. При температура на 850хПа 4-5 градуса (както е било над София), се получава теоретична максимална за района на НИМХ около 14 градуса, колкото са и измерили.

Иначе, особено в СЗ част, поради доста значителната облачност през нощта, имаше много слабо изстиване. И при положение, че вчера духаше доста, явно не е имало никакви сериозни инверсии (дебели, сравнително студени слоеве) близо до земята, което много е улеснило затоплянето след напичането още сутринта. Така, реално, фьонът за много от местата не е изиграл практически никаква роля за нагрявянето. През зимата почти винаги при подобна обстановка много сериозни инверсии в Тракия и СЗ част, затова положението е доста по-различно...

Ето, в Пловдив, примерно, където по презумпция не духа фьон и където облачността е била плътна чак до обяд, повишението след това е било доста по-малко, особено като за сравнително малката му надморска височина (-400м спрямо София), въпреки по-високите температури (+2 градуса спрямо София) на ниво 850хПа над него...

Надявам се, че ти помогнах поне малко да успееш да си обясниш нещата...
Последна промяна от Stringmeteo на съб май 17, 2008 12:12 pm, променено общо 3 пъти.

Потребителски аватар
Hristo Chipilski
Регистриран: чет яну 04, 2007 12:29 am

Мнение от Hristo Chipilski » съб мар 22, 2008 9:40 pm

Т850 + (H850 - Hмясто)/100 + (1 - 3)
Каква е тая страхотна формула? :D

Потребителски аватар
Weatherman
Регистриран: вт дек 12, 2006 1:20 pm

Мнение от Weatherman » съб мар 22, 2008 9:42 pm

Във физиката е известна като "Формулата на Стринг". :lol:
Реалист.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб мар 22, 2008 9:47 pm

Killerbeast написа:Т850 + (H850 - Hмясто)/100 + (1 - 3)
Каква е тая страхотна формула? :D
Еее, добре, явно за някои не е ясно :lol: . Пояснявам:
1. Т850 е температурата на ниво 850хПа в градуси по Целзий;
2. H850 е височината на ниво 850хПа в метри;
3. Hмясто е надморската височина в метри на мястото, чиято теоретична максимална температура търсим;
4. (1 - 3) е прегрева (в градуси) и го поясних малко по-горе в поста си.
В резултат от тази формула се получава стойност в градуси по Целзий, която е именно търсената теоретична максимална температура за дадено място в даден ден (момент).

Други въпроси? :lol:
Последна промяна от Stringmeteo на съб мар 22, 2008 9:48 pm, променено общо 1 път.

Отговори

Върни се в “Въпроси и разяснения - метеорология и климат”