ТОЧКУВАНЕ В ТУРНИРА "УИКЕНД", УЧАСТИЕ (разни)

За важни анонси, мнения, оплаквания (вкл. за бъгове и грешно въведени фактически данни :-D) и всякакви въпроси по адрес на всички метеотурнири.
Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

ТОЧКУВАНЕ В ТУРНИРА "УИКЕНД", УЧА

Мнение от Stringmeteo » ср яну 24, 2007 12:42 pm

Точките за предварение на прогнозата вече са до 750/ден. Надявам се сега да се появят повече ентуасиасти, които да се престрашат да правят прогнози за уикенда още в началото на седмицата и да разчитат да направят големия си удар :wink: . Е, ясно е, че ако към петък ножът опре в кокала (прогнозите се променят :D ), винаги може да се направи корекция и да се играе без предварение... :roll:
Последна промяна от Stringmeteo на пет дек 10, 2010 5:40 pm, променено общо 9 пъти.

simovremeto
Регистриран: ср яну 03, 2007 10:05 am

Мнение от simovremeto » чет яну 25, 2007 10:38 am

Ами аз пак да питам. Ако примерно пуснеш прогноза във вторник, а в петък промениш само температурата, предварението важи ли за явленията? И примерно ако през дадения интервал превали сняг, но не вали през целия интервал, как да го пусна? - краткотраен валеж или сняг. Извинявам се за този въпрос:oops: , но или не съм чел внимателно или нещо не ми е ясно тази част от явленията.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет яну 25, 2007 11:08 am

Ами това за предварението доста го мислих, но в крайна сметка надделя варианта, предварението да се отчита от момента даже и на една-единствена промяна в прогнозата (това е написано в дългите правила). Мога да го променя, като разделя явленията и температурите или пък да действа независимо за всеки отделен елемент. Тогава обаче ще трябва да обмисля добре и точкуването за предварението, защото може да се окаже прекалено изгодно :lol: . Засега чакам предложения за обмисляне, може би е най-добре да направя такава принципна промяна в следващия етап, т.е. в началото на март.
Що се отнася до снега, ако валежът е със сумарна продължителност под 25% от интервала (т.е. <25%х8ч. = <2ч.), той се отбелязва като краткотраен, освен ако средната облачност за интервала е "незначителна", "разкъсана" или "облачна пелена" (т.е. сравнително малко), когато явлениято трябва да се отбележи като "краткотрайно влошено". Това съм го въвел с идеята, ако например в някой от краищата на интервала само за малко е лошо (или се оправи внезапно след валежно време или се развали внезапно - както става през лятото), да има възможност това да се отбележио като явление с по-малка значимост. Е, може и лошото време да не еточно в края, но така или иначе, не ми харесва идеята през целия интервал да е почти слънчево, а в началото или в края да капне малко дъжд, а аз да нямам разграничение за такъв случай и да трябва да го сложа в кюпа с "краткотраен валеж" или не дай си боже при нещо още по-значимо ("дъжд" или "сняг", например).
Абе, както казах, има възможности за оптимизация... :wink:
Последна промяна от Stringmeteo на пет сеп 05, 2008 11:14 am, променено общо 1 път.

simovremeto

Мнение от simovremeto » вт яну 30, 2007 11:33 am

Ей тази седмица големо падение направих. Прогнозата я дадох в четвъртък и нещата бяха доста по-различни. Това време винаги ме изненадва!

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт яну 30, 2007 2:13 pm

И мен :? :( . Но поне тази зима натрупах доста опит покрай тези издънки, събирам материал за нещо по-практическо, някой ден може да напиша някоя книга за любители, озаглавена например "Как да тълкуваме сами и правим прогнози по картинките от прогнозите на моделните" :lol: :lol: :lol:
Последна промяна от Stringmeteo на пет сеп 05, 2008 11:14 am, променено общо 1 път.

simovremeto

Мнение от simovremeto » пон фев 12, 2007 10:55 am

Поредната изненада, която ме покърти. Всичко предвещаваше за неделя поне значителна облачност, а то :evil: е ба ти слънцето, е ба ти времето. Издънките стават все по-големи :oops:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон фев 12, 2007 4:28 pm

Да, аз съм още по-покъртен :( :cry: :cry: . От няколко месеца се нахъсвам да измисля някакви лични прогнози в сайта, но като гледам какво става тази зима... НАПРАВО МИ ПОТЪНАХА ВСИЧКИ ГЕМИИ!!! КАКВИ ПРОГНОЗИ, КАКВИ 5 ЛЕВА??? :cry: :cry: :cry:

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » вт мар 06, 2007 11:57 am

String, отнемат ли се точки, ако примерно си дал прогноза в сряда и я актуализираш в петък преди обед?

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт мар 06, 2007 1:01 pm

Не, не се отнемат точки в истинския смисъл, просто в този случай ще се начислят по-малко бонуси за предварение, т.е. за по-ранно даване на прогнозата. По принцип бонусът "предварение" зависи от последния момент, в който си направил каквато и да било промяна в прогнозата (даже и само на един-единствен елемент от прогнозата, например само на някоя температура). Максималната му стойност е 750т. на ден или 3000т. Даже и да е повече от 4 дни, пак се начисляват толкова. Идеята е, че за повече от 4 дни предварително прогнозата става вече като вид гадаене на врачка :lol: и няма смисъл то да се поощрява с повече точки. Иначе който иска да си дава прогноза и още в петък предната седмица... Всъщност, тези 750 и 3000т. не са точно такива. Толкова ще се начислят при положение, че без този бонус състезятелят е взел максимума на точките (който според моментното точкуване е 12000), иначе ще се начислят пропорционално на реално взетите точки, спрямо максимума.
Обосновка: даваш прогноза 4 дни предварително и не познаваш нищо, примерно, само 1000т. Е, нямам основание при това положение да ти начисля 3000 точки само заради доброто ти желание да дадеш прогнозата си 4 дни предварително :wink: , ще вземеш пропорционално само 250т. (1/12) бонус за предварение...

simovremeto

Мнение от simovremeto » ср мар 14, 2007 10:37 am

Стринг, какво ще кажеш за поощряване на участницити да се въведе следното нещо. Например ако даден участник играе за всички градове да се дава някакъв бонус. Мотивировка: сам знаеш, че при това положение шанса да сгрешиш е доста по-голям и ентусиастите трудно се конкурират, с тези играещи за 1 град. :wink: Знам, че това малко дублира фактора участие, но все пак ми звучи справедливо.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср мар 14, 2007 11:36 am

Хм, може да се обмисли :wink: . Но я кажи ти, според теб, само при прогноза за всичките 4-те града ли да го има този бонус или и за по-малко, примерно за 2 или 3? Ествествено, във втория случай той ще е по-малък, или пропорционално на броя на градовете или даже може да намалява по-бързо от намаляването на броя им... :?:
Единственото, което ме притеснява за това нещо е, че ако го направя, може някои от участниците да се уплашат и да спрат да играят. Може би е добра идея да се изчака малко да се увеличи броят им? Което може и изобщо никога да не стане де :lol:
Последна промяна от Stringmeteo на пет сеп 05, 2008 11:15 am, променено общо 1 път.

simovremeto

Мнение от simovremeto » ср мар 14, 2007 12:05 pm

Може би, най-справедливо би било да е пропорционално? Иначе наистина би могло да има отдръпващ ефект, върху по-несигурните участници. Незнам ако искаш да попитаме до сега играещите за мнението им и да се направи обсъждане. Повечето не пишат във форума и може би ще трябва на мейли.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср мар 14, 2007 12:38 pm

Ами аз имам някаква представа как ще реагират някои от тях, например, petet, GAGARIN, squall, вероятно знам и за quttr, Gladiator и killerbeast... Абе, не знам ама като цяло съм почти сигурен, че това ще подейства демотивиращо, тъй като повечето не са склонни да играят за много градове. Най-добре е поне тези, които влизат във форума, да си кажат мнението, а за другите ще видим...

simovremeto

Мнение от simovremeto » ср мар 14, 2007 1:03 pm

Ами като кураж, за колебаещите се бих могъл да кажа, че често за другите градове се получават по-добри резултати, от колкото за основния. Поне при мен, често е така.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » съб апр 14, 2007 11:20 am

Стринг, нали като съм дал прогноза за София примерно в сряда мин.Т 5 макс.20 и после в петък променям 20те на 18гр. 5те си се с4итата за прогнозирани в сряда, а 18те в петък???

Отговори

Върни се в “Метеорологични турнири”