КЛАСИРАНЕ В ТУРНИРА "УИКЕНД"

За важни анонси, мнения, оплаквания (вкл. за бъгове и грешно въведени фактически данни :-D) и всякакви въпроси по адрес на всички метеотурнири.
Потребителски аватар
Weatherman
Регистриран: вт дек 12, 2006 1:20 pm

Мнение от Weatherman » нед апр 01, 2007 7:17 pm

OK, shte trqbva veche da se opitvam da davam prognoza za raiona na letishteto :wink: , zashtoto i dnes termometurut mi ne otchete poveche ot 13 gradusa, a kato gledam tam go davat 15 !

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед апр 01, 2007 7:23 pm

Ами при мен си стигна 15, даже малко отгоре...
Показанието на термометрите при "нестандартни" измервания зависят от много неща - ако термометърът не е разположен много добре, може да показва както по-висока температура (в повечето случаи), така и по-ниска (например, в топъл, слънчев ден - ако се намира близо до студена, северна стена или ако има вятър и термометърът е високо над земната повърхност)...

Потребителски аватар
Weatherman

Мнение от Weatherman » съб апр 07, 2007 10:21 pm

Aaaa ne !!! Kakvi sa tiq 20 gradusa, koito gi dava letishteto ?! String, ti izmeri li 20 gradusa dnes, zashtoto az- ne ! NIMH sushto ne davat 20, a i az izmerih pochti sushtoto kato tqh. Siguren li si, che e redno da se polzvat dannite ot letishteto, zashtoto vij v chasovete, kogato i NIMH dava informaciq i shte vidish, che pochti vinagi se razlichava s tazi na letishteto, a ponqkoga razlikata e dori 3-4 gradusa.
Plus tova dnes davaha pochti samo qsno vreme, a az prez celiq sledobed nabliudavah v posoka iztok-severoiztok(posokata , v koqto se namira letishteto) predimno razkusana oblachnost http://img442.imageshack.us/my.php?image=44yy6.jpg http://img264.imageshack.us/my.php?image=38xf9.jpg http://img442.imageshack.us/my.php?image=45dv5.jpg !
Razbiram pone kato neznachitelna oblachnost da q bqha dali, a te samo za okolo chas dadoha promenliva :o .Dori NIMH davaha 3/8, vupreki che na iug ne vijdah nikakvi oblaci, samo nad Vitosha imashe izkliuchitelno malko prez celiq den (kakto si snimal i ti tuk http://www.stringmeteo.com/contribute/i ... bs/186.jpg )
A tuk ne moga da razbera v koq posoka si snimal, no mai se vijda oblachnostta, za koqto az govorq http://www.stringmeteo.com/contribute/i ... bs/187.jpg .
I vse pak se nadqvam, che dori da ne dadesh razkusana oblachnost, to pone neznachitelna shte slojish :wink: :D
Ne znam, no ponqkoga dosta se sumnqvam v dannite ot letishteto :roll: .

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб апр 07, 2007 11:44 pm

Е, доста пъти вече съм говорил както за данните на НИМХ, така и за данните на летището :wink: . Резюме:
1. Данните на НИМх са скапани от всякъде, но поне през деня измерванията на температурите са долу-горе верни (нощем не са свестни и температурите, защото ги мързи да ходят до площадката с приборите :lol: ); Иначе, измерванията на НИМХ поначало се правят на непредставително място, но това е една друга тема...
2. Данните на летището са добре само в частта за температурите, останалите нямат нищо общо с действителността, особено когато става въпрос за количеството на облаността. За температурите също съм забелязвал някои глупости, но в повечето случаи им се намира що-годе логично обяснение.
Що се отнася до времето днес, трудно мога да дам даже незначителна, а за разкъсана облачност няма какво да говоря. Според правилата на турнира (собствените ми правила :lol: ), незначителна облачност се дава при средно количество на облачността за целия период (в случая 13-21 ч.) поне 1,5/10 (като поне 50% от нея е непрозираща, което за днес е изпълнено). Не знам ти в кава посока си гледал, но ми се струва, че днес след обяд нито от летището, нито от която и да било част на София, не е имало толкова голямо средно количество облачност. Според мен, усреднено за целия следобяд (13-21 ч.) количеството не е било над 1,0/10, хайде, ако в даден интервал за района на летището случайно е станало 2/10 (в което малко се съмнявам), пак средното няма да мине 1,5/10, а да е станало максимум 1,2-1,3/10. Абе, ще си помисля за това :? , но засега няма да дам незначителна обланост... Глупостите на НИМХ за облачността днес изобщо не искам да ги гледам, още в 12 часа ги засякох, че дават пълни булшетс (даже съм пуснал пост по този повод), така че... Лично аз бях в късния следобед в района на НИМХ и мога да ти кажа, че изобщо нямаше облачност 3/8 (=4/10), ама изобщо!
Що се отнася до температурите... не знам, тук не мога да бъда категоричен, лично аз измерих до към 19 градуса. НИМХ дават 18,5. Летището е 65м под нивото на НИМХ, което автоматично вдига, на първо чуване, с поне 0,6-0,7 градуса стойността (за обстановката, която се наблюдаваше днес, а и по принцип за пролетен слънчев ден).
Така че, температура от 19,5 на летището, колкото вероятно са измерили, не е нереална (аз давам 20, тъй като съм решил да не цепя половинки за летищата, макар че и това може да бъде решение за спорни стойности...). За облачността ще си помисля, както казах... :wink:

Потребителски аватар
Weatherman

Мнение от Weatherman » нед апр 08, 2007 12:18 am

Ok, prosto iskah da dokladvam kakvo sum nabliudaval :wink: . Na snimkite, koito napravih lichi izvestno kolichestvo oblachnost i zatova. Inache ne e nujno da davash takova qvlenie, ako ne si ubeden, che trqbva- vse pak ti si shefut i ti reshavash :wink: . Ne iskam da izleze, che si go napravil pod nqkakuv natisk ot moq strana :roll: .

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед апр 08, 2007 12:50 am

Такива докладвания винаги ме радват! :wink: Обичам да установявам, че има и други наблюдателни хора, освен мен :lol: . Е, аз съм наблюдателен поне когато не ме е хванал заплесът де, последното, за съжаление, се наблюдава в около 80% от цялото време :lol: ...

Потребителски аватар
Weatherman

Мнение от Weatherman » нед апр 08, 2007 6:59 pm

Eto pak letishteto dava 19 maksimalna, a az otchetoh malko nad 17, koeto mislq, che e vqrna stoinost, zashtoto i NIMH davat 17,4.Ako temperaturite, koito davat ot letishteto sa verni, znachi tam pochti vinagi se razlichavat i to ne s mnogo malko.No az leko se sumnqvam v tochnostta im, zashtoto ima mnogo stranni preskachaniq ponqkoga- za polovin chas skacha s okolo 2 gradusa (primerno) i posle pak se vrushta na predishnata stoinost i tova stava predi obqd primerno. A i mislq, che dannite na NIMH za temperaturata sa sravnitelno tochni, no za oblachnostta... spodelqm tvoeto mnenie :lol: .
String, nadqvam se, che nabliudavash znachitelnoto uvelichenie na oblachnostta, koeto zapochna predi 18.00 h, zashtoto na letishteto pak ne vijdam da go otbelqzvat (pone zasega). Mai ima veroqtnost da pokriem kriteriite za razkusana oblachnost tozi sledobqd :wink: .

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон апр 09, 2007 1:05 am

Ами вече съм писал за евентуалните причини за някои подобни скоци на температурата, мерена на летището (справка тук). Да, и без да съм гледал точното разположение на термометъра там, мога да кажа, че данните имат някои недостатъци. Обаче, поне според моите критерии, данните на НИМХ имат съизмеримо с това количество недостатъци, включително доста досадния такъв, че станцията не е разположена добре и данните са непредставителни като цяло за района на София (има някои особено дразнещи разминавания в определени обстановки, може да направя анализ някой друг път...). Поне от гледна точка на средна представителност, летището бие, макар да не знам с много или с малко...
Иначе, ако се абстрахираме от лошото разположение и от лошото мерене на температурата през нощта (поради мързел, вече съм споменавал), наистина би трябвало температурните данни на НИМХ да са по-стандартни.
Специално за днес отново искам да ти напомня, че летището е разположено на 65 м по-ниско, което автоматично вдига въпросната максимална стойност с поне 0,65 градуса, спрямо тази на НИМХ. Да, това пак не прави 19 градуса, но... поне засега остава отчитането според данните на летището, за в бъдеще може да обмисли и различен вариант... :roll:
Последна промяна от Stringmeteo на пон апр 09, 2007 10:06 am, променено общо 1 път.

simovremeto
Регистриран: ср яну 03, 2007 10:05 am

Мнение от simovremeto » пон апр 09, 2007 9:16 am

Само искам да успокоя уедърмен, че разлика от 2,3 градуса в рамките на София е нищожна, особено когато, говорим за различни условия на мерене и различни прибори. Нали и нашите станции показват различно. Освен това, както Стринг отбелязва, говорим за едно от най-ниските места в София.

Потребителски аватар
Hristo Chipilski
Регистриран: чет яну 04, 2007 12:29 am

Мнение от Hristo Chipilski » пон апр 09, 2007 12:59 pm

Засега съм нашестомясто, но поради факта, че не бях в Бургас нямаше как да дам прогноза за миналата седмица.Трябва малко да наваксам, затова малко ще рискувам,както в началото, и ще играя за всички градове. :?

Потребителски аватар
Weatherman

Мнение от Weatherman » пон апр 09, 2007 4:39 pm

Само искам да успокоя уедърмен, че разлика от 2,3 градуса в рамките на София е нищожна, особено когато, говорим за различни условия на мерене и различни прибори. Нали и нашите станции показват различно. Освен това, както Стринг отбелязва, говорим за едно от най-ниските места в София.
Znam, che temperaturata v Sofia varira -to e qsno na takava golqma teritoriq, a i razlika vuv visochinata ima. No ideqta mi e, che ne e li po-dobre, kogato igraem za takuv grad, da se vzima temperaturata ot nqkoq stanciq razpolojena v samiq grad, a ne v periferiqta mu :roll: ?

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон апр 09, 2007 6:50 pm

Според мен това, в коя част на града е разположена станцията, е без значение, важното е какви са условията в района, където се правят измерванията и как точно се правят измерванията...

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » пон апр 09, 2007 8:33 pm

Стринг, колко е максималния брой точки постиган в торнира до сега?

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт апр 10, 2007 2:08 am

quittr написа:Стринг, колко е максималния брой точки постиган в торнира до сега?
Ами май точно толкова, колкото си изкарал ти тази седмица :lol: ...

Наблюдавам, че доста добре се движиш засега :wink: , но само искам да ти напомня, че, както може би знаеш, за да участваш в официалното класиране (най-малкото за в края на етапа), трябва да имаш фактор "активно участие" поне 0.30. :!: Това, че играеш всяка седмица е добре, но даже и да продължиш в същия дух, все пак до края на етапа ще трябва да дадеш общо поне 3 прогнози и за някой друг град/градове, освен Русе, за да имаш фактор над 0.30. Последното е необходимо единствено ако имаш желание да участваш в официалното класиране :wink: . Ето, примерно, Симовремето е бил на трето място в цялостния списък в края на Етап 1, но ако кликнеш горе на "Офиц. класиране Етап 1" (ето ти го направо тука) ще видиш, че в официалното класиране той е на първо място и щеше да получи наградата, ако бях дал такава тогава... :wink:

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » вт апр 10, 2007 9:04 am

Aми ако играя за 4-те града веднъж?

Отговори

Върни се в “Метеорологични турнири”