КЛАСИРАНЕ В ТУРНИРА "УИКЕНД"

За важни анонси, мнения, оплаквания (вкл. за бъгове и грешно въведени фактически данни :-D) и всякакви въпроси по адрес на всички метеотурнири.
simovremeto
Регистриран: ср яну 03, 2007 10:05 am

КЛАСИРАНЕ В ТУРНИРА "УИКЕНД"

Мнение от simovremeto » вт мар 06, 2007 8:58 am

Стринг, няма ли да има обобщение за първия етап. Статистика, и т.н.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Re: Класиране

Мнение от Stringmeteo » вт мар 06, 2007 11:13 am

simovremeto написа:Стринг, няма ли да има обобщение за първия етап. Статистика, и т.н.
Ами опиши по-конкретно какво имаш предвид и може да има. По принцип доста статистика може да се изкара от тука, но явно имаш някакви други идеи... :roll: :roll:

simovremeto

Мнение от simovremeto » вт мар 06, 2007 11:18 am

Не просто си представях някакво по официално класиране примерно за 1 етап. Абе и аз незнам какво искам мани! А това че примерно нямш натрупан процент участие какво означава :oops:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт мар 06, 2007 11:39 am

Ами да, бих могъл да направя едно официално класиране, с присъствие само на тези, които имат нужния процент на участие. Иначе класирането за пърия етап, но с всички участници, независимо дали са получили коефициента си с редовно участие или само за 1-2 седмици, го има тука. Идеята е на тази страница, когато е избрана опцията подреждане по точков индекс, винаги да присъства текущото класиране за даден етап. Скоро ще махна участниците, които не са играли в дадения етап до момента, и без това много скоро регистрацията и официално вече няма да важи само за турнира, а и за разни други гламотии :wink: , които съм замислил.
А иначе, фактор "активно участие" показва в колко процента от всички възможни за конкретния избран период прогнози си участвал (като за 1 прогноза се брои единична прогноза за конкретен град за даден уикенд). В първия етап (до седмица 12) имаше ограничение 0,40 за този фактор, за да ти се признае класирането. Сега, с добавянето на Русе, намалих нужния минимум на фактора (% на участие) на 0,30 от всички възможности. Нали се сещаш, не е редно да играеш в 1-2 седмици с лесни обстановки , да направиш големия удар (много висок коефициент) и след това до края само да гледаш (без да даваш повече прогнози) и да се наслаждаваш как останалите се бъхтят и се опитват да те догонят. Или пък да играеш единствено и само за града, в който се намираш... Това е вид защита срещу случайно добро класиране... :roll:

simovremeto

Мнение от simovremeto » вт мар 06, 2007 11:58 am

Нали се сещаш, не е редно да играеш в 1-2 седмици с лесни обстановки , да направиш големия удар (много висок коефициент) и след това до края само да гледаш (без да даваш повече прогнози) и да се наслаждаваш как останалите се бъхтят и се опитват да те догонят.
Да и аз гледах, че ако половината обстановки са сравнитално лесни за прогноза си ставаш пръв, ако не участваш повече защото трудните обстановки, а последните седмици бяха общо взето все такива само ти смъкват постижнията. Зо това аз също смятам фактора редовно участи за много полезен, дори лично аз бих го вдигнал. Като се прегледа класирането се забелязва едно сгъстяване на резултатите. Почти всички имаме близки стойности с 200, 300 точки разлика, което говори добре за конкуренцията.

А за победителите няма ли награда :lol:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт мар 06, 2007 12:22 pm

simovremeto написа:Да и аз гледах, че ако половината обстановки са сравнитално лесни за прогноза си ставаш пръв, ако не участваш повече защото трудните обстановки, а последните седмици бяха общо взето все такива само ти смъкват постижнията. Зо това аз също смятам фактора редовно участи за много полезен, дори лично аз бих го вдигнал. Като се прегледа класирането се забелязва едно сгъстяване на резултатите. Почти всички имаме близки стойности с 200, 300 точки разлика, което говори добре за конкуренцията.
А за победителите няма ли награда :lol:
Ето един работен вариант на Официално класиране, засега се вижда като се кликне върху "Официален победител" в тази страница :wink: ...
Да, и на мен ми се струва, че коефициентът е нисък, бях го замислил за по-висок, но засега се въздържах да ги вдигна, защото все още се надявам да се увеличи бройката на участниците. Иначе, за момента е достатъчно да играеш всяка седмица за 1 град и само в 3 седмици за още 1, за закърпиш нужния минимум за даден етап. Е, ако пропуснеш някои седмици, ще трябва после да наваксваш с малко повече прогнози. Може би в бъдеще ще вдигна фактора, но засега...
Да, има конкуренция. Сега, от новия етап, леко сменям механизма на точкуването и разликите може би ше нарастнат малко. Все още не съм фиксирал цифрите на 100%, макар че съм въвел някакви стойности при правилата... :roll:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт мар 06, 2007 12:25 pm

А награди за победителите ще има, но да видим от кога. Много се изкушавам да предложа някаква достатъчно мотивираща награда, но не искам да се участва само заради това. Както споменах по-горе, иска ми се бройката на участниците да се увеличи още малко, и без да споменавам награда...

simovremeto

Мнение от simovremeto » вт мар 06, 2007 1:09 pm

Аз за наградата се пошегувах :lol:
Ако не е тайна ти играеш ли, защото май ми се струва че си само съдия?

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб мар 17, 2007 9:14 am

Минималната стойност -4 за тази сутрин за София ми се вижда доста ниска даже и за летището и леко "случайна", макар че това понятие е доста безсмислено, когато става въпрос за екстремни температури - те винаги са малко случайни. Зависи от точната методика на измерване де, но все пак, често температурите се задържат близо (на +/- 1,0 градус, да кажем) до екстремната стойност, за доста кратко време, понякога само минути. В конкретния случай дават -4 градуса единствено за 6:00, а за всички околни срокове - едва -1. Все пак, засега слагам тази стойност, още повече, че и НИМХ са измерили -0,8 минимална, което, като за техните високи минимални, си е добра стойност. А и тази стойност за София няма да промени много класирането (всички са дали доста над нея), само може да прати игралите само за София малко по-назад в общото класиране (за всички градове) за уикенда...

simovremeto

Мнение от simovremeto » съб мар 17, 2007 9:37 am

Да и аз играх с по-висока :oops: . Ами забелязъл съм, че при мен в Орландовци е същото като на летището, една височина, почти съседи и т.н. Аз станах в 7.20 и беше -1.3, но по силната слана и леда съдя ,че преди това е била по-ниска.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб мар 17, 2007 9:45 am

А специално за летището, никога не съм виждал точното разположение на термометъра им. Но в зависимост от него, могат да се проявяват някои, на пръв поглед доста странни, неща. И май си се проявяват де, основено при почти тихо или с много слаб вятър време (нощем). Много често се наблюдава, примерно, в продължение на няколко часа температурата да е почти константна, да кажем 0 градуса. И след това, видимо почти изведнъж (на практика вероятно за няколко минути) пада на -2 или -3. Тези неща са лесно обясними, като се вземе предвид, че в тайона на летището земната повърхност е доста разнообразна, както се оказва. Има поне три, силно разнородни варианта, при това съизмерими по разпространеност.
1. Терени, покрити с изкуствена настилка (бетон, асфалт и други подобни) - пистите, площадката и т.н.;
2. Тревни площи - голяма част от околността на летището;
3. Водни басейни - има някакви разливи на Искър наблизо.
И при лиспа на вятър или съвсем слаб такъв, се създава определена, почти равновесна конфигурация от температури над тези площи. По груба преценка, на базата на опита ми, разликите спокойно може да са до 2-3 и повече градуса, особено нощем и ОСОБЕНО (но далеч не само) ако има снежна покривка (а последната ще бъде изрината от пистите...). Естествено, ако все пак има някакъв слаб вятър, може да стават и някакви преливания на въздуха, но все пак при постоянен вятър се стига до някакви динамично равновесие. И изведнъж вятърът се променя - задухва, спира съвсем, променя посоката си или каквото и да е друго. И ако тази променя доведе до втичане към мястото на приборите на въздух от точка от околността с различна температура, последната се променя почти скокообразно... :roll:
Последна промяна от Stringmeteo на съб мар 17, 2007 9:48 am, променено общо 2 пъти.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб мар 17, 2007 9:47 am

simovremeto написа:Да и аз играх с по-висока :oops: . Ами забелязъл съм, че при мен в Орландовци е същото като на летището, една височина, почти съседи и т.н. Аз станах в 7.20 и беше -1.3, но по силната слана и леда съдя ,че преди това е била по-ниска.
Напълно е възможно. Аз прецених стойността на 0 (и толкова си показваше, допуснах, че е близка до реалната) в 7,42, но минималната, отчетена от термометъра, беше -1,6...
Орландовци все пак е в рамките на града, макар и не централен квартал, което също вдига, повече или по-малко, стойностите...

simovremeto

Мнение от simovremeto » съб мар 17, 2007 9:53 am

Да бе аз не я отричам, просто ми беше странно, че все минус 1, и изведнъж минус 4. Поне едно минус 2 да бяха написали. Между друго знаеш ли с какво мерят там? Аз доколкото знам е автоматична станция на Вейсала.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб мар 17, 2007 10:32 am

Не знам с какво мерят, но щом казваш, че е на "Вейсала"... По принцип за каквито и да било измервателни станции, ме интересуват 2 или може би 3 основни неща:
1. Как е разположена станцията (терен, околни сгради и т.н.);
2. Доколко свястна е защитата на приборите - метеорологична клетка или поне някакво достатъчно ефективно подобие, каквото се опитват да направят на повечето автоматични, за съжаление често се дънят обаче, поне по мои наблюдения;
3. Доколко точни са самите прибори - да, струва ми се, че не винаги точността им е задоволителна (специално за автоматичните говоря), е, на по-скъпите сигурно е...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон мар 19, 2007 12:49 pm

Наложи да направя една лека корекция във фактическото време за София, за събота, 17.03. Забелязах постфактум, че съм проспал едно явление, "затопляне" ("Повишение на температурата с > 7 градуса за < 2 часа"), което явно се е наблюдавало в събота сутринта. Съжалявам... :oops:

Отговори

Върни се в “Метеорологични турнири”