Световно футболно първенство - РУСИЯ 2018

Тъй като, както се оказва, има доста футболни запалянковци тук, явно е добре да има отделен раздел за целта...

Модератор: Radoslav Petkov

Кой ще стане Световен Шампион?

Анкетата завърши на съб юли 07, 2018 8:36 am

Франция
6
29%
Русия
2
10%
Уругвай
1
5%
Хърватия
4
19%
Англия
1
5%
Белгия
2
10%
Швеция
0
Няма гласове
Бразилия
5
24%
Друг (Швейцария, Мексико, Колумбия, Япония)
0
Няма гласове

Общо гласове: 21

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » нед юли 15, 2018 11:03 pm

https://www.mediapool.bg/frantsiya-e-sv ... 81489.html
Не без помощта на съдията. А отзивите за него след мача стават още по-категорични в тези две сериозни негови "грешки".
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » нед юли 15, 2018 11:04 pm

Radoslav Petkov написа:За дузпата, кратко, точно и ясно :

https://www.sportal.bg/bnt/wc_video.php ... deo=114458

А Ганьо продължава да дири проблемите си в Гана, Колумбия и Сенегал :grin1:
Между другото е малко несправедливо това. Все едно ние сега да натурализираме бразилците на Лудогорец и да станем с много добър национален отбор. :) Аз не съм расист, но някакси отсрани ми изглежда нечестно единия отбор да представя страната си - 4 милиона, освен всичко сравнително бедна, а другата - 67 милиона и доста богата, като прибавим колониите - сигрно ще стане двойно населението.
Често футболно - хърватите играха със сърце, французите с разум и действително въпреки спорните ситуации - по-разумният и тактически и психически подготвен отбор победи. Дали обаче може да се нарече Франция и сложен философски проблем.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » нед юли 15, 2018 11:31 pm

quittr написа: Между другото е малко несправедливо това. Все едно ние сега да натурализираме бразилците на Лудогорец и да станем с много добър национален отбор. :) Аз не съм расист, но някакси отсрани ми изглежда нечестно единия отбор да представя страната си - 4 милиона, освен всичко сравнително бедна, а другата - 67 милиона и доста богата, като прибавим колониите - сигрно ще стане двойно населението.
Според мен цари някакво всеобщо неразбиране по този въпрос. Дайте първо да уточним какво значи "натурализиран"? Веднага ти давам пример със самите хървати: доскоро те имаха в национала си бразилеца Едуардо. Това е пример за натурализиран играч. Друг пример от този Мондиал беше десният бек на Русия Фернандеш, който също е бразилец.

Френските цветнокожи играчи са си французи. Разберете го това! Те там са родени, там са поели първа глътка въздух. Това ги прави пълноправни граждани на тази страна, колкото и на някои бабичешки мозъци това да не им харесва. Т.е Нголо Канте е точно толкова французин, колкото са и Оливие Жиру или Бенжамен Павар и няма никакво значение откъде са родителите или бабите и дядовците им.

Колониални страни като Англия, Холандия, Франция и Португалия винаги са имали, имат и ще имат неевропеидно население и е повече от нормално да имат подобни играчи на национално ниво.

Същата е ситуацията и с немските играчи. Кедира, Гюндоган, Йозил, Боатенг са родени в Германия и са си германци, без значение на кой Бог се молят и без значение, че лицемерният Макс ги храчи.

Виж, Макса обаче е пример за натурализиран немец. Колкото и да се пъне и да се прави на префинен и изискан, той просто е в чуждо тяло там. Говори езика с чуждестранен акцент и е мишкувал, за да му дадат немски паспорт, с който да пътува по целия свят, като в същото време псуе страната, която го е приела и му е дала нормални условия за живот и професионално развитие, а открито симпатизира и лобира за калния азиатски коптор Россия, удобно разположен в град като Гамбург, в сърцето на демократична Европа.

Изводът е, че винаги е по-добре да имаш хора като Пол Погба или Нголо Канте, отколкото лицемери като Макса, които биха си тананикали в главата руския химн. :lol:

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » пон юли 16, 2018 12:03 am

+1 :thumbup: :grin1:
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » пон юли 16, 2018 12:17 am

Има един процес, нарен "метисация". Вследствие на глобализацията, расите ще изчезнат и всички хора ще са с еднакъв цвят на кожата. Дотогава няма как да няма такива полемики.
Това, че в отбора на Франция има толквоа класни тъмнокожи състезатели (а и не само там) показва, че африкансктие състезатели, ако работят правилно при добри европейски условия имат доста потенциал, заложен в гените си.
А колко са франзузи не знам. Ако моят баща е от Гана, а майка ми от Алжир, примерно, аз определено не бих се нарекъл българин и 5 български паспорта да имам. Колкото и да съм живял тук. Айде, ако са минали 3-4 поколения добре, но на повечето родитлеите са си от Африка.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
Leberkez
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » пон юли 16, 2018 12:42 am

quittr написа: Ако моят баща е от Гана, а майка ми от Алжир, примерно, аз определено не бих се нарекъл българин и 5 български паспорта да имам. Колкото и да съм живял тук. Айде, ако са минали 3-4 поколения добре, но на повечето родитлеите са си от Африка.
Много знаеш ти как щеше да се наречеш. В един момент средата, езикът, битът и културата, на която си изложен, взимат превес над генетиката.

Нали гледам двете деца на едната ми братовчедка, която ги роди в САЩ. Мъжът ѝ също е българин, кореняк софиянец. Когато си дойдат тук, мъча ги, мъча на български, а те едвам връзват три изречения с по-малко от пет грешки. Братовчедка ми и съпругът ѝ всеки божи ден вкъщи им говорят на български, от самото им раждане, но фактът, че ходят на ясла/градина/училище, фактът че по-голям % от времето са изложени активно на друг език, ги кара да предпочитат него, вместо родния такъв на родителите си. И когато им говоря на български, ме гледат с един такъв празен поглед и ми се нервят, защото знаят, че мога да им говоря перфектно на английски и това ги дразни, защото е един вид мъчение за тях.

Когато питам малкото "Ице, ти българин ли си или американец?" и пичагата прави пуяшката стойка и казва, че е американче. Какво да му кажа? Как да му опонирам?

Преди 4 години, на предходния Мондиал, Юрген Клинсман беше треньор на САЩ. Тогава САЩ и Германия бяха в една група и когато играха мача си, Юрген Клинсман пя и двата химна, един след друг. Това проблем ли е? Защо някой трябва да пречи или критикува човека как да се чувства и възприема? И тука говорим за немец - от страна с история, култура, традиции и всичко, което се сетиш. Велика страна, а не някоя африканска джунгла...

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » пон юли 16, 2018 1:35 am

Заслужена победа на Франция днес. Хубав финал, приятен за гледане и с много голове както в доброто старо време. Или по-скоро, това добро старо време на откритата игра оживя в днешния ден. Иначе държах за хърватите, защото исках да има нова страна световен шампион. И аз също като много други, признавам, не се отъждествявам с тъмните френски момчета... Съжалявам, усещам че подобно отношение не е коректно (хм, към кого ли?) и е елементарно, ама защо трябва да се насилвам, като не ми идва отвътре?

Връщам се малко на старата дискусия.
ASENOV написа: Да и по този начин се вижда до къде се стига. Всичко е било безсмислено, щом не се използва за градеж. Прекалено много се тупат някой по гърдите за този успех именно заради лиспата на самочувствие.
Не се приемат нормално такива успехи, защото сме смачкани от към самочувствие на пълноценна нация, която заслужава и може да се развива.
Абсолютно си прав, че ''третите в света'' прекалиха с преекспонирането на този резултат. Те не направиха нищо за българския футбол. Това, което постигнаха е, че всяка година първенството се провежда по някаква различна система (аз лично вече не знам каква точно и по-лошото е, че не ме интересува) и че мачовете, за които трябва да ми платят за да ги гледам, сега аз трябва да си платя за да ги гледам. И съответно не си плащам и не ги гледам. А стадионите са по-празни от всякога. И чужди клубове не се натискат за родните таланти, избуяващи в споменатото родно първенство като нищо повече от едни посредствени футболисти.

Естествено вината не е само в ''третите в света''. Нещата са цялостни и много по-комплексни. Да се върнем пак на твоите думи:

''...защото сме смачкани от към самочувствие на пълноценна нация...''

А защо именно сме такава нация? Нека се опитаме да дадем максимално точен отговор на този въпрос, но след като се подготвим хубаво по темата, иначе би звучало непоследователно... като лутане в мрака. Хубаво е човек да се стреми да познае истината, като чете и се самообразова, но понякога това се оказва твърде ''висока топка'', и изглежда сякаш твърде много е изгубено твърде рано. (Предполагам, спокойно мога да включа и скромната си личност към тази категория). И все пак, препоръчвам най-отговорно следните задълбочени трудове, които биха могли да помогнат да дадем отговор по темата.

1. Иван Хаджийски. ''Бит и душевност на нашия народ''. Том I, II и III.
2. Симеон Радев. ''Строителите на съвременна България''. Том I, II и III.
ASENOV написа:Единствената утеха остава, че този народ бързо и сигурно върви към затриване. Абсолютно безсмислено съществуване на народ, който си заслужава съдбата.
Не знам, обаче имам усещането, че преди време имаше по-оптимистични и родолюбиви изказвания. Защо се обърна така?

Но да не разводняваме темата. Коментарът ми е по въпроса с неуспехите в родния футбол. Както казах, причините са комплексни. Леберкез правилно формулира една от основните сред тях, а именно корупцията в детско-юношеските школи. Което пък е косвено и не толкова косвено свързано с друга от основните причини - отбелязана правилно от Макс - а именно перманентната липса на морал (на терена, а още повече и извън него). Обаче тук забавното е, че не комунизмът е носителят на морала, тая дефицитна стока. Тук някои ще ми се присмеят, но комунизмът разсипа религиозността на обикновения човек, а за мен лично, точно вярата е много често пряко свързана с морала. Защото, ако не си ''богобоязлив'' (ех каква думичка, изровена от мен от гардероба, смърдящ на нафталин :) ), как ще простиш на съотборника си, че те кара да му връзваш бутонките преди мач, как ще покриваш зоната му, как ще преглътнеш писанията на жълтата преса, как ще поздравиш съперника си или как ще се възпреш да не симулираш и лъжеш? Как ще се заставиш да се наспиш преди мача и да навъртиш не десет, а 12 км? Не става. Днешният футбалер (или не днешен, а от най-близкото минало) си рисува Джизъс на рамото, ама зарязва бременната си приятелка със SMS на Коледа. Като подаръче.
:loveh: В този акт се заключва неговата набожност. И като се замисля - колко честен и правдив начин да кажеш истината на жената до себе си и да кажеш ''край'', че не знам как може да бъде повече. :dontknow:
Христо Стоичков пък някога (поклон пред спринтьорските му умения и головия му нюх) все искаше да бие журналистите. Журналистът беше неговият враг номер едно.
Защото нашето общество е разделено. По всякакви признаци. И полюсите лекичко взаимно се презират. Например, нашата интелигенция (за мен специално треньорите би трябвало да са над средния коефициент) е особена. У нас един треньор с очилца тип ''книжен плъх'' (поне преди време) футболистите нямаше да го приемат сериозно и ще го почнат веднага с ''ти не си се събличал по физическо, пък ще ме учиш мене''. Отделно пък хората от елита (доколкото има такъв) или пък просто по-култивираните люде, мислят спортистите за едни прости ритнитопковци. Ония простичките момчета с еснафско поведение и разбирания, които ходят в чалготеките. И последните до голяма степен си заемат нишата и наистина се превръщат в такива. На запад това не е се възприема точно така. Там са малко повече (все още, а може би все повече) на древногръцкия принцип: да развиваш здрав дух в здраво тяло. И ако го правиш, следователно не си глупав. Тук не е така.
Хърватите много ми приличат на нашата ситуация (дори много напомнят атмосферата в България по време на нашия успех в САЩ'94).
Разликата е, че там интелигенцията сигурно е малко по-голям процент от обществото. А тук практическият елит, (който не е псевдо- и който трябва да води нацията към спортни и всякакъв вид други успехи) е прекалено вглъбен в себе си, самодостатъчен и прекалено (и неконструктивно) изтънчен. ''Простите'' люде имат този елит за твърде префърцунен, страхлив и слаб, и вероятно са прави. Тези две групи взаимно се недолюбват. Но лошото е, че много често ги обединява един общ признак - липсата на морал. Морал в оня смисъл, за който говорихме. И липсата на желание да милеят за родното. Едните по никакъв начин не бих казал, че притежават патриотизъм, а другите, или нямат и те, или патриотизмът им е тип ''байганьовски'' - още по-лошо.
Нужно е да се поставят по-високи цели. Посредствените цели са нещо отвратително. За това обаче, може би е нужна някаква идеология. Обединяваща. Или поне достатъчно популярна. Дано да я намерим. (Да пази Господ да не се окаже някоя съвсем фалшива като тая преди 30 - 70 години). :hammerh:
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » пон юли 16, 2018 2:16 am

elenaRudolf написа:Заслужена победа на Франция днес.
Заслужена с кое. Срам и позор. Нито един българин не бива да се радва на тази победа, нито един. Тотален срам. Изплюха ви се в очите. Показаха ви, че всеки отбор от ранга на Хърватия, от ранга на Балканските отбори (Румъния, Албания, Сърбия, България и т.н.), дори и да успее да стигне до финал, дали със случайност, дали с игра, то той ще бъде премазан там. По най-финия, но и по най-наглия начин. Показаха ви, ако днес България беше на този терен, как щеше да постъпят с нея. За тях Хърватия все още не е европейска сила, която "заслужава" да вземе титла, все още дори и те стоят на еднакво стъпало с нас и другите Балкански отбори (и не само).

Кефите се на Франция ли, кефете се, но следващият път, когато нашите национали бъдат порязани (дай Боже да е на фаза елиминации на СП или ЕП), следващият път, когато някой Нестор Питана в европейски вариант убие Левски, ЦСКА, Лудогорец или някой друг в евротурнирите, не идвайте тук или някъде другаде да се жалвате и псувате,...ами си спомнете, че днес сте се кефили на Франция...и така ще ви е хубаво :bowdown: . Евала ви момци, за "заслужената" победа на Франция.

Потребителски аватар
Leberkez

Мнение от Leberkez » пон юли 16, 2018 2:22 am

Стратег,

леко драматизираш си мисля. И аз бях за хърватите, като всеки нормален българин, но просто днес нямаха нито един аргумнент да искат нещо повече от минимална загуба. Да, първият гол не трябваше да става, да, дузпата беше дискусионна, но те просто бяха излязли с ботуши на терена. Умората в предишните мачове ги беше скапала.

И все пак, въпреки всичко, имаха цялото време на света да реагират. А сега можеш да си припомниш как любимата ти Германия спечели Мондиал'90 в Италия на финала.

:lol:

stratega
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » пон юли 16, 2018 2:30 am

Leberkez написа:Стратег,

леко драматизираш си мисля. И аз бях за хърватите, като всеки нормален българин, но просто днес нямаха нито един аргумнент да искат нещо повече от минимална загуба. Да, първият гол не трябваше да става, да, дузпата беше дискусионна, но те просто бяха излязли с ботуши на терена. Умората в предишните мачове ги беше скапала.

:lol:
Евала мнение :bowdown: (това е ирония)

1:7 удари първото полувреме, по-добра игра, по-чисти положения около 40:60 владение на топката, но 2:1 резултат, 1 гол вследствие несъществуващо нарушение + 1 несъществуваща дузпа, за която от ВАР връщаха съдията три пъти и като резултат гол пасив + абсолютно тотално смазващо психологическо преимущество за Франция и срив при Хърватия.
Не знам какъв трябва да си, за да се вдигнеш след такова развитие, при положение, че отборът насреща освен съдиите е и действително много силен.

stratega

Мнение от stratega » пон юли 16, 2018 2:35 am

Както и да е, казах го, изплюха ви се в очите, вече си имам мнение за подкрепящите Франция след този мач :thumbdn: , все тая, като цяло не мисля да се занимавам с темата повече.

Потребителски аватар
Leberkez

Мнение от Leberkez » пон юли 16, 2018 2:44 am

Кажи ми един опонент, който Франция преби от бой, смаза, надигра категорично, направи им сто положения и удари към вратата?

Дори паляците от Аржентина биха само с един гол разлика (най-слабия опонент, който срещнаха на турнира)

Те така си тръгнаха от групата още: дузпичка, автоголче, корнер, пряк свободен, Муслера...просто всичкият късмет беше с тях на този турнир. Нещо различно от тяхна победа на финала би било чудо на чудесата.

Хърватите изкараха три поредни мача на сърце и бял дроб срещу опоненти, които грам не ги превъзхождат по индивидуална и отборна класа, в същото време Франция биха Аржентина, Уругвай и Белгия...без продължния, без дузпи и драми, като в нито един момент не бяха изправени до стената, не бяха под напрежение, не им се налагаше да правят чудеса от храброст.

За цял турнир, само срещу Аржентина имаха едни 10-на минути, в които бяха в ролята на догонващи в резултата.

Както казах - бях с цялото си сърце за Хърватия, но просто днес, със или без Питана, този мач го загубиха още между Дания и Англия някъде. :hmm:

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » пон юли 16, 2018 8:08 am

Leberkez написа: Същата е ситуацията и с немските играчи. Кедира, Гюндоган, Йозил, Боатенг са родени в Германия и са си германци, без значение на кой Бог се молят и без значение, че лицемерният Макс ги храчи.

Виж, Макса обаче е пример за натурализиран немец. Колкото и да се пъне и да се прави на префинен и изискан, той просто е в чуждо тяло там. Говори езика с чуждестранен акцент и е мишкувал, за да му дадат немски паспорт, с който да пътува по целия свят, като в същото време псуе страната, която го е приела и му е дала нормални условия за живот и професионално развитие, а открито симпатизира и лобира за калния азиатски коптор Россия, удобно разположен в град като Гамбург, в сърцето на демократична Европа:
Я пак? Айде сега се извини многознайко! По какъв по-точно начин съм "мишкувал", за да взема паспорт??? Гражданство се взема когато изпълниш всичките изисквания затова. Да си живял минимум 6 години, да имаш работа, а не да си безработен хрантутник, да нямаш дългове за плащане, да си финансово самостоятелен, да е си осъждан. Да си научил езика, да си положил тестове и прочие.Така че извинявай се незабавно!
Аз съм интегриран за разлика от тези хрантутници, чиито семейства са капсулирани в мюсюлманските си гета, където майките им не знаят една дума на немски и нямат един работен ден за Германия, защото са живели на социални помощи и детски! Мога да пея химна на Германия за разлика от тези нещастници. Религията на Германия е Христос! Никой, кйто се моли на "друг Бог" в Германия не може да бъде интегриран!
Вчера бях на гарата на едно 7 хилядно градче. Там нямаше никой друг, освен 20 афганистанеца с широки лица и полудръпнати очи. Десет от тях бяха дундуркани бебета, грозно и невъзпитано ревящи, новата генерация германци. Какво правят в Германия тези??? Във всеки град същата гледка.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » пон юли 16, 2018 2:23 pm

Франция с рекорд на Мондиал`2018

Новият световен шампион Франция постави рекорд на Мондиал`2018 в Русия. Както е известно, "петлите" спечелиха своята втора световна титла, след като надвиха с 4:2 Хърватия на финала в Москва. Интересното е, ча на "Лужники" селекцията на Дидие Дешан отправи шест удара в посока на вратата пазена от Даниел Субашич, като всичките попаднаха в очертанията и нито веднъж не излязоха в аут. Четири от тях влязоха в мрежата, а другите два бяха спасени от стража. Така Франция стана първият и единствен отбор на 21-ия Мондиал, който има 100% успеваемост по този показател.

Хърватите отказаха да хвърлят вината върху съдията след загубения финал от Франция

Треньорът на финалистите обясни, че този път неговите футболисти не са имали и късмет, но са загубили от най-силния отбор на световните финали.

"Трябва да признаем, че в предишните ни шест мача определено имахме късмет. Понякога да задържим резултата, друг път да стигнем до продължения или дузпи, сега обаче се случи обратното. Няма за какво да съжаляваме", добави Далич.
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » пон юли 16, 2018 4:11 pm

"Решението ме отвращава": Легенди и фенове изригнаха срещу дузпата за Франция!

Испанското издание "Марка" се допита до бившия съдия Андухар Оливер, който също е категоричен, че първите два гола на Франция са нередовни. "Играта с ръка при дузпата беше колкото очевидна, толкова и неумишлена", подчерта Оливер.

https://m.webcafe.bg/article/1850191975

:!: :!: :!: :!:
Последна промяна от FENIX на пон юли 16, 2018 4:32 pm, променено общо 1 път.
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

Отговори

Върни се в “Футбол, спорт изобщо”