СПОНСОРСТВО за нова автоматична станция в ИВАЙЛОВГРАД?

Всичко около разполагането, инсталирането, поддръжката и онлайн-визуализацията на любителските автоматични станции...

Модератори: Бял облак, angilari, alexander

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

СПОНСОРСТВО за нова автоматична станц

Мнение от Stringmeteo » пон фев 06, 2012 12:25 pm

Интересно писмо от фен на метеорологията и най-вече на климата в района на Ивайловград, което получих и което предоставям тук (тъй като има тясна връзка с темата ;) ), след изрично съгласие и даже нарочно направено предложение от автора :wink: . Най-общо, става въпрос за силна заинтересованост от инсталиране на автоматична станция в района на Ивайловград, за съжаление без възможност за голяма финансова подкрепа на това начинание, поне за сега...
http://www.stringmeteo.com/files/Letter_Ivaylovgrad.doc
Иначе, аз също сматам, че това е един доста интересен и не много добре осветлен климатично район (макар и не зимомански такъв :grin1: ) и една стандартно разположена станция, на добро място в района, би била много ценна с данните си ;) ...
Последна промяна от Stringmeteo на вт ное 26, 2013 2:01 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » пон фев 06, 2012 12:41 pm

Ивайловград си е имало станция на НИМХ и има данни за градчето в Справочника, т.е. със сигурност е работила за 1931г-1970г
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон фев 06, 2012 12:44 pm

Radoslav Petkov написа:Ивайловград си е имало станция на НИМХ и има данни за градчето в Справочника, т.е. със сигурност е работила за 1931г-1970г
Е, значи не е чак толкова зле осветен район :wink: . Ще погледна и аз довечера, писано ли е тук къде точно е (била) разположена станцията? Нещо не намирам с търсачката, вероятно не... :hmm:

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » пон фев 06, 2012 1:07 pm

Може и да сглобим някаква картина :grin1:

Кратка дискусия тук :

http://www.stringmeteo.com/forum/viewto ... 9622#39622

Публикували сме разни статистики за Ивайловград тук, там, още разсъждения за района :

http://www.stringmeteo.com/forum/viewto ... 0%E4#68810

http://www.stringmeteo.com/forum/viewto ... 8647#78647

http://www.stringmeteo.com/forum/viewto ... 098#123098

Има на още много места. Спрямо справочника обаче не е най-топлия район..., а пък станцията адекватна ли е била... знаем ли. Определено като минимуми е много меко. Абсолютния май им е по-висок от -20,0С. Интересно е местото за станция.
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » вт фев 07, 2012 10:26 am

За мен писмото беше и като пътеводител, района наистина ми е напълно непознат! :thumbup: Действително място на което трябва да има станция!
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » пет фев 17, 2012 12:44 pm

Хубаво има желание за станция в Ивайловград, но аз не разбрах дали има добри условия за поставянето на такава - място огрявано от слънцето цял ден, да не е близо до сгради и дървета, равно?
Как стоят нещата с тока и интернета? И накрая трябва да се разбере дали отсрещната страна има възможност да даде някакви пари или цялата сума ще трябва да събираме ентусиастите (стига само все още да има желаещи или по-точно такива, които имат възможност да отделят по нещо).

Е, чакаме човека, писал писмо на Стринг, да ни даде малко повече инфо относно горните въпроси.

kokotaisuna
Регистриран: ср фев 08, 2012 1:30 pm

Мнение от kokotaisuna » чет мар 01, 2012 4:48 pm

Съжалявам за закъснението, но бях забравил че от "климата" в Соф не ти остава време за спане пък камо ли за други екстри.
Бял облако, относно условията: има възможност пряка (дотолкова че да зависи директно от мен, без утре някой да каже "Махай тия глупости от покрива ми") да бъде направена на 100м от входа на с. Славеево идвайки от Ивайловград и пътувайки към Гърция, което е на около 3км от центъра на т. нар. град и на около 1км от държавната ни граница при новоизградения ГКПП Славеево (официално е ГКПП Ивайловград-Кипринос) и на около 1600м по права линия южно от р. Арда (от единствените 3км протежение на което тя се явява гранична река точно в частта си при землището на Славеево). Там ще бъде складът ни, на главния път на входа на селото. Естествено там си е голо поле, но не баш чисто голо (Родопите започват оттатък Арда от север и оттатък Ивайловград - от СЗ, на изток, СИ, и ЮИ е започващото от там Беломорие. Дървета - йок. Сградите - предимно едно- и двуетажни селски къщурки и то както казах, започващи след 100-тина м от началото на селото. Но като цяло си е равно открито поле, по моя преценка се е "утепало" за станция, надморската му вис. е точно 100м. като няма резки долини или хълмове в района (имам предвид района противоположен на Родопите - т.е. гръцко). Относно слънцегреенето - вярвайте или не ....абе няма по-слънчево място (по думите на професора от БАН), все пак околните ни места в землището, собствени на консорциума фирми за които работя ще се изграждат PV паркове...като се замислих и от местото имам снимки и тях ще линкна по-долу. Ток - в процес на прекарване сме. Интернет - невероятно но Булсатком имат покритие на интернет само в няколко града от БГ (в София например не предлагат нет или поне не в моя квартал, както и в околните) а точно в Ивграг имат услугата инет, която от 2-3 мес ползвам и хич не мога да се оплача (наравно добра е с фаворита на повечето хора в София - НЕТ 1, за разлика от гадовете Blizoo/Cable tel, TV NET и др. за които освен псувни друго не мога да изрека), т.е. супер като постоянство, а предполагам и като скорост (аз лично съм на най-бавната и ми е ОК). А в допълнение на това от онези дни преди да си тръгна питах местното Булсатком момче конкретно за Славеево и той ми каза че там също предлагат инет, като докарвали сигнала май от града до селото (3,5км) посредством "ретранслатор" май беше, абе неква антена в центъра на селото. Сега ако някой от Вас е задълбочен спец по въпроса да каже дали този "ретранслатор" ще забави или ще преебе малко хубавия сигнал да каже...незнам, но не вярвам да има чааак такова влошаване. Т.е. имам всичко необходимо (местото е 7дка). На склада първоначално ще има каравана за офис, но от лятото мислим за нещо по-стабилно (напр. стационарен офис-фургон). Относно пари - в близките няколко месеца - до есента няма да мога директно да дам банкноти, но твърдо искам да участвам по някакъв начин след този период с какво - вие кажете. Защо считам мястото точно там на Славеево за добро ли - защото както и по-горе и в предишни постове съм казвал - това са единствените 4-5км Беломорие от цялата ни територия, още повече точно там пък Славеево (сега ще си кажете кво значение дали си в селото или града) но тези 3-4км разлика от града до селото....все едно прекрачваш в друг климатичен пояс, дълго е за обяснение но накратко - и двата пъти тази година когато валя сняг (става въпрос за периода преди този големия сняг по време на ледниковия пеиод в края на януари) веднъж май около 20 Дек и веднъж към 10 Януари беше валнало и в града си беше пелена 3-4см, а по-надолу по пътя към селото като карах с колата - невероятно, отначало беше прошарено полето, а вече в самото Славеево си беше абсолютно БЕЗснежно, а и с един до два градуса по-топло (не валеше сняг,а по-скоро ситен дъжд)... На най-сенчестата снимка от всички с голяямата преспа пред мен - сняг, избутан от целия нов (високия) квартал, съм на Т-образното кръстовище и се вижда постепенно градуса на снижаване от края на града към началото на долината, там Родопите са ми в гръб, на следващите пък се виждат първите стръмнозапочващи от града посока север и СЗ Родопски ридове.
А относно досегашните измервания и станцията на БАН - пак в снимките ще видите разликата от 1,5 до 2С между града и горе при стената за която разлика вече ви бях говорил (снимката не е на самия път върху сами стената, тъй като там има нон-стоп полицаи, особено от онези дни заради трагедията с яз. Иваново, а и по принцип е забранено спирането макар и за миг, както и и снимането - има предупредителни/заплашителни табели още 1км преди нея от двата и края почти като в Турция - онези с войника държащ автомата как стреля по теб, ако си позволиш да снимаш към военното поделение или защитен обект:-)) та затова снимката с термометъра е на 1км след полицаите - следващата снимка с изглед към стената е от същото място на което бях спрял и се добива представа. Следващата пък (още 1-2 км посока Любимец) съм снимал и склона над стената и започващото от билото отгоре й село Ламбух, където според мен са били едновремешните станция и уреди на БАН. Снимал съм и някакви мобилни измервателни прибори на едни пилони - на около 500м след стената - кажете ако ги разпознавате за какво са? И накрая - пейзаж от най-високата точка от пътя с изглед към язовира, от което било пътят те прехвърля към северния склон на Източните Родопи вече към Любимец.
http://kokotaisuna.snimka.bg/nature/iva ... 4.26500015
http://kokotaisuna.snimka.bg/travel/s-s ... 8.26500624

Потребителски аватар
zack
Регистриран: вт юли 24, 2012 12:49 pm
Контакти:

Автоматична станция в Ивайловград?

Мнение от zack » нед юли 29, 2012 8:41 pm

............
Последна промяна от zack на съб ное 30, 2013 10:32 pm, променено общо 1 път.

Бял облак

Мнение от Бял облак » нед юли 29, 2012 9:45 pm

Здравей и добре дошъл във форума! :)

В сайта на НИМХ е отбелязано, че има климатична станция в Ивайловград. Но дали наистина съществува и ако да в какво състояние ние не знаем. Възможно е, както отбелязваш, граничните да провеждат наблюдения в тази климатична станция или пък да си провеждат свои си, независими от НИМХ измервания. Както и да е - актуална информация по тези въпроси засега не е влизала във форума.

На другите ти въпроси:
във форума има един човек (alexander), който се занимава с разпространението на автоматични станции. Ще го оставя той да ти напише какви станции предлага. А ти ще прецениш какъв вид да вземеш според бюджета си.

Друго, на което искам да наблегна (то е и най-важното) е начина на разположение на такава станция. За да имаш представителни данни е необходимо датчика за температура и влажност да е сложен в метеорлогична клетка. Клетката пък от своя страна трябва да е на открито и проветриво място, огрявано от слънцето цял ден. По възможност да не е много близо до сгради (най-добре на някоя поляна/градинка или в някой широк двор) и дървета, които да хвърлят сянка. А, трябва също така да е на 2м над земята. Хубаво е да не е на стръмен склон, а на равно място. Та според горните изисквания за реални данни можеш да прецениш къде в града да я монтираш.

Потребителски аватар
zack
Контакти:

Мнение от zack » нед юли 29, 2012 9:58 pm

.................

Бял облак

Мнение от Бял облак » нед юли 29, 2012 10:22 pm

Ами според мен е добре ако може да се сложи станция там, където двора/поляната е най-обширна и има най-малко сгради, да не е в най-урбанизираната част на града. Сигурно знаеш, че там дето са съсредоточени повече сгради температурното поле се изкривява/затопля изкуствено. Т.е. станция разположена в прекалено урбанизирана зона няма на може да хваща естествените колебания на времето. Все пак, ако можеш да осигуриш в горната и в долната част на града такива хубави места, тогава може би е по-добре в долната част на града, защото там е по-далеч от южния припечен склон в горната част на града. В горната част може би ще е най-подходящо в квартала, от който излиза пътя за манастира - там е хем на високото, хем и на равно.

А относно това дере - зависи колко е близо и колко е дълбоко. Принипно е по-добре да няма дерета в прекалена близост.

ddk_77
Регистриран: пон дек 13, 2010 9:15 pm

Мнение от ddk_77 » нед юли 29, 2012 10:26 pm

Страхотна идея ...времето е доста интересно в този наистина зачукан район....навярно защото и аз съм тясно свързан с Ивайловградско ,заради моето село Пелевун

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед юли 29, 2012 10:37 pm

Да припомня, че през миналата зима също имаше доста обсъждания по повод на Ивайловград, не знам дали (може да) има някаква връзка с настоящото повдигане на въпроса, но за всеки случай, от тук надолу в темата има някои неща...

Потребителски аватар
zack
Контакти:

Мнение от zack » нед юли 29, 2012 11:16 pm

............

Бял облак

Мнение от Бял облак » пон юли 30, 2012 12:50 pm

Други съвети не се сещам - някой друг ако се сеща...

Основното е това - наличието на клетка и нейното стандартно разположение.
Ако разполагаш със снимки на конкретни места тогава бих могъл да те посъветвам кое е по-добро. Във форума има хора, които разбират повече от мен - те предполагам също може да се включат със съвети, ако ни дадеш снимков материал.

Да те питам друго - възнамеряваш ли да визуализираш данните онлайн от евентуална бъдеща станция? Питам те, защото ако възнамеряваш, тогава, сещаш се, на мястото дето е станцията трябва да има нет.

Иначе при военните е ок. Но, от опит знам, че да разчиташ на други хора не особено заинтересувани от метеорология е свързано с доста нерви. Най-добре е разположението да стане в собствен двор. Все пак може пък и да успееш да се споразумееш с някой (я военните, я някой друг).

Отговори

Върни се в “Автоматични станции”