ВИЗУАЛИЗАЦИЯ В САЙТА НА ЛЮБИТЕЛСКИ ИЗМЕРВАНИЯ

Всичко около разполагането, инсталирането, поддръжката и онлайн-визуализацията на любителските автоматични станции...

Модератори: Бял облак, angilari, alexander

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет дек 05, 2014 5:10 pm

bashtata написа:...
PP. Качих го и видях, че картинките не се виждат. Не разбрах, къде греша.
Пак моля за снизхождение. По-близо съм до 70 отколкото до 60 години, но и двете възрасти са ме подлагали на непрестанна смяна на технологии, изчислителна техника и операционни системи и вече трудно успявам.
Ако някой вижда грешката нека помогне. Или е в командите или трябва файловете да са в друг формат. Къде да търся правилата за публикуване?
Оправих картинките, просто трябва да се клика малко повече (и/или да се използва опцията "копирай адреса на снимката" с десен бутон в/у снимката), за да се стигне до линк, сочещ директно към конкретната снимка (текущата програма на форума не е достатъчно умна, за да се справя с по-обвити с допълнително съдържание снимки).

Относно темата за меренето на радиационния гамафон обаче, не съм сигурен, че тук ще се намерят достатъчно запалени по нея, въпреки че някои даже се занимават професионално с това :grin1: , но това не пречи да пробвате все пак ;) . Специално около евентуално добавяне на метеорологична част към начинанието ви обаче, може би ще има доста по-голям интерес ;) ...

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » пет дек 05, 2014 5:44 pm

Добре, да речем, че твоя уред мери сравнително вярно.
Любопитно ми е какъв е експлоатационния период на джаджата?
Също така не разбрах искаш ли някакви парички за уреда (ако да - колко?)?
Има ли някакви изисквания за мястото на поставянето му? Помещението на село, дето е компа, е тухлено, а тухлите може би имат някакво излъчване, не знам.

bashtata
Регистриран: чет дек 04, 2014 11:35 am

гамафон

Мнение от bashtata » пет дек 05, 2014 10:39 pm

Първо трябва да видим каква е възможността да се включи към твоята набираща и визуализираща система. Не искам никакви пари, а само да работи паралелно и да имам достъп до данните и за валежи. Ако е ясно какъв изход да подготвя другото ще го оправя. Датчика се разполага вън от къщата и ако има някакъв допълнителен фон от тухли, керемиди и други, то той е систематичен и не влияе върху отклоненията, които са важни в случая. Ако сигнала е цифров допълнително ще трябва да уточним към данните за гамафона ще трябва ли да добавям дата и час. Това е важно, защото ще трябва да добавям и часовник реално време и система за сверяване. Надявам се, че тези данни се вземат от набиращата станция и тогава за датчика остава само измерване и подаване на информацията в подходящ вид и през подходящ интервал.
Аз не се отказвам от възможност да се снабдя с датчици за температура, влажност и валежи и система за набиране и визуализиране на данните, стига да е отворена за добавяне на един датчик за гамафон. Готов съм да си купя при условие, че съм наясно с параметрите на сигнала , който трябва да генерира гамадатчика.
Ако на някой му се експериментира на работеща в момента система можем да го обсъдим допълнително. Разбира се по-удобно е поне докато работата тръгне да е нещо в София или околностите.
Иначе това от което давам данни работи непрекъснато от 2007 година и имам само две прекъсвания за ремонт на високоволтното захранване. По стандарт се прави една калибровка на 3 месеца, но по данните се познава дали има нужда.

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » съб дек 06, 2014 11:15 am

Метео станцията на село работи с две програми - едната е Haevy Weather Pro, другата Wether Display. Но към тях едва ли ще може да се добави такъв страничен датчик - по-скоро не (особено за HWpro съм сигурен).
Най-добре ще е датчика за радиация да си работи независимо с някакъв друг софтуер. Компютърът на село е IBM ThinkPad T60 с Windows XP 32 bit.
RS232 мисля че няма, но ще взема един преходник с usb, така че това не би трябвало да е проблем.

Да те питам още нещо, немаловажно към момента - колко ток консумира твоето изобретение? Питам, за да знам при липса на ток как би се отразило на батерията на лаптопа. Надявам се да е минимално.

Достъп до данните естествено ще имаш, както и всички други хора, които имат достъп до интернет. От време на време се случва да спират нета на село, но през повечето време си работи. Ако се притесняваш от накъсване на данни бих могъл да ти пращам веднъж в месеца събраните данни. Напролет мисля да сложа по-мощно захранване и системата ще издържа към 2-3 дни при спиране на тока (засега батерията на лаптопа държи 3ч.), така че евентуалната загуба на данни ще е минимизирана максимално.
Относно валежите - моята станция е една от малкото, които измерват и твърди валежи (сняг) автоматично с отопляем дъждомер, така че това е в +. До данните за валежи и всички други измервани метео елементи, естествено, ще имаш достъп - визуализират се онлайн тук в сайта. Тук не сме като някои хора и институции, дето крият данни. Тук сме абсолютно безкористни и всичките данни се споделят с всички хора!

Оттук нататък предполагам ще има още подробности, които трябва да се уточнят, така че предлагам да преминем към лична кореспонденция на ЛС, за да не отегчаваме аудиторията. Като/ако стане работата ще драснем два реда за информация къде, какво и готово. :)

krasi83
Регистриран: ср май 16, 2007 12:03 pm

Мнение от krasi83 » съб дек 06, 2014 4:33 pm

Ако някои се интересуват погледнете този адрес: http://wxqa.com/memberlists.html на мрежа от станции, може да се направи и регистрация.

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » ср яну 07, 2015 9:03 pm

Браво, много ценна станция и камера.
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

simovremeto
Регистриран: ср яну 03, 2007 10:05 am

Мнение от simovremeto » чет авг 06, 2015 10:35 am

От снощи АМС Орландовци е с кабелна връзка между ТХ датчика и конзолата. Данните вече се обновяват на 8 секунди и би трябвало да е доста . Тия 2 литра от снощи са нереални, защото без да искам бутнах дъждомера, но точно по това време си прекапваше.

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » чет мар 24, 2016 3:34 pm

Пропуснал съм да забележа появата на станция в Пазарджик, която даже измерва освен температурата, валежа и скорост на вятъра. Може ли повече информация за нея....стандартна ли е, къде се намира и т.н.

Благодаря предварително

Kalpazan
Регистриран: вт яну 05, 2010 2:41 pm

Мнение от Kalpazan » ср апр 20, 2016 11:00 am

Здравейте,

за юбилея ми подариха една TFA Sinus станция. :D В момента пътува насам. Като я монтирам ще пратя снимки да видите да кажете става ли да предавам данни с нея. Имам едно Raspberry Pi с Linux, мисля да го ползвам него.

Намирам се в Бургас, ж.к. Изгрев. Разполагам с мансарда с голям балкон. Да видим какво ще се получи.

Поздрави, Христо.

Потребителски аватар
alexander
Регистриран: пон юни 04, 2007 1:13 pm
Контакти:

Мнение от alexander » чет апр 28, 2016 11:24 am

Здравей Христо,

Станцията ти вече е онлайн и има профил в Wunderground:
https://www.wunderground.com/personal-w ... =IBURGASB6
Разбрах го случайно докато преглеждах палмфорума. Защо не писа тук?

Би ли споделил в съответната тема снимки от монтажа и разположението на елементите на станцията. Колкото повече, толкова по-добре. :) Това е от основно значение за оценка представителността на данните.

Пожелавам дълга и непрекъсната работа на новата придобивка! :thumbup:

ПС: Изпратих ти лично съобщение.
Метеостанции за дома и бизнеса, уеб-визуализация:
http://www.weathershop-bg.com/bg/
http://www.stringmeteo.com/stations/sell.php
Поръчайте на: 0888 280094; 0888 649436

Kalpazan
Регистриран: вт яну 05, 2010 2:41 pm

Мнение от Kalpazan » чет апр 28, 2016 12:52 pm

Здравейте,

Станцията работи от 3 дена в тестов режим.

Пуснах я първо в Wunderground защото там беше най-лесно. Щях да пиша и тука но съм на работа и нямам много време :(

Ще пусна снимки ама обещайте да не се смеете много :)

Благодаря за добрите пожелания. Ще ти отговоря на съобщението скоро.

Потребителски аватар
angilari
Регистриран: вт дек 30, 2008 8:20 pm

Мнение от angilari » пет авг 05, 2016 3:51 pm

Боерица е с шишарка.

Изображение
www.weather-webcam.eu - уеб камери от България и Европа
АМС Нови Искър: www.stringmeteo.com/stations/noviiskar/
Камера: www.weather-webcam.eu/novi-iskar-webcam-online

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » пет авг 05, 2016 4:24 pm

E, сега вече трябва да е много по-добре. :thumbup: По принцип обаче височината от 1770м ми е много съмнителна. Едно време нарочно масово пишеха по-големи височини на хижите, заради някакви вредни, които са взимали за работа на по-големи надморски височини. Та повечето хижи са с грубо завишени стойности на надморската височина по някакви такива причини. Конкретно Боерица не би трябвало да е на повече от 1710м. Всъщност не знам откъде е взета тази височина, но дали от надпис пред хижата или от карти или другаде, сгрешеното си върви във всички източници...
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Потребителски аватар
angilari
Регистриран: вт дек 30, 2008 8:20 pm

Мнение от angilari » пет авг 05, 2016 4:39 pm

1695 e по хоризонтални, но човека иска да е1770 :)
www.weather-webcam.eu - уеб камери от България и Европа
АМС Нови Искър: www.stringmeteo.com/stations/noviiskar/
Камера: www.weather-webcam.eu/novi-iskar-webcam-online

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » пет авг 05, 2016 5:52 pm

То и аз искам Мусала да е 5000м, ама :grin1: ;)
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Отговори

Върни се в “Автоматични станции”