Лични астрономически наблюдения (разни)

Между астрономията и метеорологията има някаква връзка, по-скоро само косвена, и въпреки че астрономията (астрофизиката) поначало си е доста сериозна и сложна наука, подобно на метеорологията и тя може да се причисли към раздела "романтични науки" ;) ...
Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Лични астрономически наблюдения (разни)

Мнение от bismarck » пон апр 23, 2012 10:38 pm

Не ми се видя подходящо да пускам в другите налични теми:
Току-що наблюдавах МНОГО ярък метеор. Дори ми се стори, че чувам и шум, а-ха да го повиша в чин болид. Но никога не съм бил необективен и няма как да твърдя това, без да съм убеден. Вероятно все пак изгоря преди плътните слоеве или на границата им. Не видях радианта, но движението засякох някъде на 70-ина градуса над хоризонта, точно на юг. Много впечатляващо)

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » вт апр 24, 2012 1:02 am

И аз съм бил свидетел на такова нещо преди година - наистина много късмет е да го видиш , яко е :thumbup: :grin1: Възможно е да се чува и звук - http://www.spaceweather.com/ check this out :wink:

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Re: Лични астрономически наблюдения

Мнение от Stringmeteo » вт апр 24, 2012 3:38 am

bismarck написа:Току-що наблюдавах МНОГО ярък метеор... Не видях радианта, но движението засякох някъде на 70-ина градуса над хоризонта, точно на юг. Много впечатляващо)
:thumbup: Това е почти като моето наблюдение на "НЛО" миналото лято, полунамайтап де :grin1: . Обаче относно радианта - за да се определи не е ли нужно да се наблюдават поне два метеора от един и същ поток (след което да се намери пресечната точка на продълженията на "опашките" им)? :hmm:

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » вт апр 24, 2012 10:08 am

Аз видях нещо подобно на Великден (май неделята). :hmm:
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » вт апр 24, 2012 12:45 pm

На 22.04 е максимумът на метеорния поток Лириди.Възможно да е от него.Както каза Стринг мислено се "продължава" пътя на метеора за да се види радианта му.Минимум на 15 градуса над хоризонта трябва да се е вдигнал даденият радиант за да се очаква поява на метеороида(паднал на земята метеорит,изгорял в атмосферата метеор)Съзвездието лира в ранните часове на нощта трябва да е високо на изток мисля.

Потребителски аватар
angilari
Регистриран: вт дек 30, 2008 8:20 pm

Мнение от angilari » чет апр 26, 2012 1:25 am

Отдавна не съм виждал толкова много звезди от мръсната София, какво ли е от НИ, а от Черни Връх, а от Мусала :P :bowdown: Затова обожавам студените сз фронтове със мощен вятър - издухват всичката гняс от София, макар и за ден-два :thumbup:
www.weather-webcam.eu - уеб камери от България и Европа
АМС Нови Искър: www.stringmeteo.com/stations/noviiskar/
Камера: www.weather-webcam.eu/novi-iskar-webcam-online

Потребителски аватар
FREDI
Регистриран: чет фев 02, 2012 11:27 am
Местоположение: Ракитника- Авренско плато-Община Варна -100 м.нвис.

Мнение от FREDI » вт ное 27, 2012 4:57 pm

Много яка Луна- рядко я виждаме тези месеци. Тъкмо сега се е показала и е ясно.
http://www.webcambg.com/varna_weather_webcam_04.html

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » ср авг 28, 2013 11:55 pm

Забравих да споделя: в понеделник сутрин, въпреки луната, видях на източния хоризонт Орион. Септември може да е топъл, но това е началото на Края. :laughm:

СПоко, не на Света, а на лятото :)))

Потребителски аватар
zaples14
Регистриран: нед юни 20, 2010 9:11 am

Мнение от zaples14 » чет яну 30, 2014 10:38 am

VANCHORUSE написа:Минчо Празников обещава нови снегове към края на месеца :deal: Само дето обещава и затопляне към седми осми нещо дето ЕС не го обещава :grin1:

п.с. в момента при нас има частично звезди, луната се вижда и ... продължава да е леко облачно и да прехвърча съвсем слаб сняг :laughm:
На тази дата Луната е в новолуние и няма как да се види.

Потребителски аватар
zaples14
Регистриран: нед юни 20, 2010 9:11 am

Мнение от zaples14 » ср фев 26, 2014 8:05 pm

Моя снимка от тази сутрин малко преди разсъмване в 7 без 5 минути. Вижда се намаляващия сърп на Луната, а зад нея далечен космически обект. Сигурен съм, че това е планетата Венера.
Изображение

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет фев 27, 2014 8:45 pm

Да, Венера е била :thumbup: , за 26-ти дават в астрономическия календар съединение на Венера с Луната :grin1: ...

Потребителски аватар
grum
Регистриран: нед май 17, 2009 7:11 pm

Мнение от grum » съб дек 12, 2020 8:55 pm

По един въпрос търся информация у той е защо деня в най - късия ден в годината ( става дума по данни за София ) е 9 часа и 3 минути , а най - дългия ден е 15:20 Мин или иначе казано не са равни ( трябва и нощта през юни да е 9:03 мин , а тя е по - малко ) през лятото имаме 17 минути повече ден

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб дек 12, 2020 9:15 pm

grum написа:
съб дек 12, 2020 8:55 pm
...
Защото заради астрономическата рефракция Слънцето реално изгрява с около 2 минути (даже май малко отгоре :hmm: ) по-рано и залязва с около 2 минути по-късно, отколкото би изгрявало/залязвало при безвъздушна, тоест при липсваща :grin1: , атмосфера. Отделно, във всички граждански данни за изгрев/залез на Слънцето за поява/изчезване на диска се приема първият/последният момент, в който дискът се вижда над хоризонта. Да, обаче самият диаметър на диска е около половин ъглов градус, което за нашите ширини означава, че самият диск "излиза"/"потапя се" спрямо линията на хоризонта за около 4 минути време. По принцип точните зависимости, към които се стремиш, биха важали при отчитане по центъра (а не по края) на диска ;) . С други думи, и заради тази неправомерна корекция се добавят още по почти 2 минути към деня при изгрева и залеза. И така стават общо... по около 4 минути при изгрева и залеза, тоест някъде 8 минути, ако гледаме продължителността на деня. Е, замисли се и ще видиш, че с тези корекции сметките ще излязат верни :deal: ...

Също така рефракцията се променя най-бързо ниско долу на хоризонта, поради което долната част на диска се "повдига" повече от горната, поради което пък слънчевият диск при хоризонта обикновено изглежда сплескан ;) . Иначе, рефракцията се наблюдава при всякакви височини на обектите над хоризонта, но е толкова по-малка, колкото по-високо е обектът над хоризонта (и става 0 в зенита). Тя задължително се взема под внимание при всякакви астрономически наблюдения, защото иначе цялата астрономия ще отиде на боклука (никакви координати на астрономически обекти няма да са верни) :laughm: ...

Потребителски аватар
grum
Регистриран: нед май 17, 2009 7:11 pm

Мнение от grum » съб дек 12, 2020 10:17 pm

Сега вече разбрах . Благодаря за инфото :thumbup:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед дек 13, 2020 1:54 pm

grum написа:
съб дек 12, 2020 10:17 pm
Сега вече разбрах . Благодаря за инфото :thumbup:
Само една моя корекция, след допълнително замисляне - повдигането на диска заради рефракцията всъщност променя реалния изгрев/залез наистина с повече от 2 минути, по-скоро с почти 4 минути май (рефракцията се води май 35 ъглови минути при хоризонта, където е максимална, което прави повече от един видим диаметър на диска, който е около 30 минути/половин градус). Но така или иначе, логиката на обясненията ми остава непроменена. ;)

Отговори

Върни се в “Астрономия, астрофизика. Космически мисии”