МЕТОДИКА НА МЕТЕОРОЛОГИЧНИТЕ НАБЛЮДЕНИЯ (проблеми)

Името говори само за себе си. Като начало, смятам да сложа тука вече съществуващи подобни теми...

Модератори: Radoslav Petkov, alexander

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » вт юли 02, 2013 1:43 pm

Според СМО изискванията за височината на термометрите над земята е от 1,2 до 2м. Като разбрах това минаалата година се озадачих много, тъй-като се знае какви разлики биха могли да се получат между два термометъра с разлика във височината от 80см. В много страни се мери на 1,5м, в други на 2м, в трети и надявам се по-малко сигурно мерят и на 1,2м. Не стига че поради застрояване/урбанизация, нестандартно разположение и т.н. се повлияват изкуствено доста станции, ами сега и височината над земята е различна. Толкова ли не можаха да фиксират една единствена височина - дали ще е 1,5м или 2м или някаква друга все тая - важното навсякъде да е едно и също, за да има сравнимост. А сега е един хаос. А уж световна организация...:palm1::thumbdn:

Чел съм две-три статии за подобни сравнения между термометри отстоящи на различна височина над земята. Днес реших да проверя нещата самостоятелно (с две еднакви клетки и два еднакви термометъра), че вече не може да се има вяра на нищо. В момента провеждам сравнения, резултатите ще напиша малко по-късно. Само ще ви кажа, че засега отчитам непренебрежими разлики между 2м и 1,5м.

Vanio Yanev

Мнение от Vanio Yanev » вт юли 02, 2013 5:28 pm

Според мен най-реалния интервал на височината трябва да е 1,8-2 метра...Тази разлика от 8 сантиметра си е много ,а сравненията ти ще бъдат много полезни! :)

Бял облак

Мнение от Бял облак » вт юли 02, 2013 7:01 pm

Приключих със сравненията.
Първоначално сложих клетката на земята така, че датчика да е на 20см над нея. Ето и разликите 2м/20см:
10:20 - 21,0/23,6
11:50 - 22,8/25,0
12:25 - 23,4/25,5
По време на това сравнение вятъра бе със средна скорост около 3м/с с пориви до 5-6м/с. Както се вижда разликата е 2-2,5°C.

После вдигнах клетката така, че датчика да е на 1,5м. Ето и сравненията 2м/1,5м/разлика:
13:00 - 23,7/24,3-0,6
13:15 - 24,1/24,5-0,4
13:40 - 24,5/24,8-0,3
13:55 - 24,6/24,9-0,3
14:15 - 24,6/25,0-0,4
14:25 - 24,7/25,1-0,4
14:35 - 24,8/25,2-0,4
14:50 - 25,1/25,4-0,3
15:00 - 24,7/25,1-0,4
15:15 - 25,1/25,5-0,4
15:25 - 25,3/25,6-0,3
15:35 - 25,5/25,8-0,3
15:50 - 25,3/25,6-0,3
16:05 - 25,5/25,9-0,4
17:15 - 26,4/26,7-0,3
17:35 - 26,3/26,7-0,4
17:50 - 26,3/26,8-0,5
18:10 - 26,4/26,8-0,4
18:20 - 26,5/26,9-0,4
18:35 - 26,5/26,9-0,4
18:55 - 26,4/26,8-0,4
Максимална на 2м 26.7, на 1,5м 27,1.
През почти цялото време вятъра бе със средна скорост 3м/с с пориви до 6-7м/с. Вижда се, че след 17:30ч. вятъра намалява на 2м/с средна скорост и това веднага рефлектира в разликата - вместо 0,3/0,4 тя става 0,4/0,5. При по-тихо време тези разлиоки ще са по-големи разбира се и обратно.

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » вт юли 02, 2013 10:35 pm

Не ми се мисли какви разлики биха се получили при измервания не в стандартна клетка, ами и с шишарка.... А някой може ли да каже дали в световния метеообмен няма много такива станции?!
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср юли 03, 2013 12:20 am

Абе, да кажем, че разликата 2/1,5 м би могла и да се преглътне. През нощта тя ще бъде с обратен знак, макар и по-малка, така че в крайна сметка разликата в средните денонощни темоератури едва ли ще се окаже по-голяма от 0,10-0,15°C средно на месечна база и за повечето месеци през годината. Естествено, възможни са условия/дни, когато ще е по-голяма, също така зимата при снежна покривка вероятно също ще скача много в полза на забележимо по-сериозен студ на 1,5 м :grin1: . Също така, вероятно ще е към два пъти по-голяма при сравнение 1,2/2 м. Обаче като цяло... де да знам, не мога да преценя дали този доста свободен "стандарт" на СМО води до голямо опорочаване на данните (включително тяхната сравнимост) в световен мащаб :dontknow: ...

Потребителски аватар
Бай_Иван
Регистриран: вт ное 10, 2009 11:35 am

Мнение от Бай_Иван » ср юли 03, 2013 8:36 am

Евала на Белия облак ама не съм сигурен доколко е достоверно сравнението , не за друго а заради факта , че е проведено за много кратко време.Нищо все пак хвърли някаква светлина по този въпрос , а относно "стандарта на СМО" не знам с каква цел е направено така.Може би е повлиял факта , че това е световна организация обединяваща много на брой и с различни методики на измерване , метеорологични служби , не знам.А пък нали все пак е световна бе да му е*а майката дайте един стандарт , пък като искаш да си член спазваш изискванията и толкоз.Абе световна касичка за пари...
Относно шишарките мисля , че съм попадал на препоръки , в които си пише , че е добре ако има възможност да се ползва стандартна клетка.
То и тука е относително защото в световен мащаб се ползват клетки направени от различен материал - дърво , пластмаса , алуминиеви сплави :shock: (не се шегувам ако намеря материала ще го публикувам), а и размерите са силно вариращи така че ......... :guns:
Във форума всеки носи радост. Един на влизане, друг на излизане...
Изображение

Потребителски аватар
grum
Регистриран: нед май 17, 2009 7:11 pm

Мнение от grum » вт юли 23, 2013 5:33 pm

През месец юни станция Пловдив е измерила 109.9мм. като в един от дните ( на 30 юни ) са паднали 47.5мм Аз такова чудо не помня и като цяло смятам ,че станцията не ги мери правилно и завишава валежите през лятото. На 10 юли отново отчита 40.7 мм. знам ,че през лятото валежите са локални , но такива големи количества при станцията според мен не е имало. :nono: Първо веднага щеше да си проличи по локвите , наводненията и т.н. и второ едва ли все при станцята валят такива потопи сякаш тя е магнит за дъжд, а уви в центъра на Пловдив и в асеновград са паднали между 12 и 20мм. за въпросните дни. Помня отлично дните и такива големи количества дъжд въобще не са падали. смятам ,че при станцията имат грешка!

Потребителски аватар
Бай_Иван

Мнение от Бай_Иван » нед юли 28, 2013 8:33 am

Летните интензивни валежи ( и по принцип интензивните валежи) са с локален характер като на малки разстояния може да има големи разлики в измерените количесва валеж.
Изображение

Бял облак

Мнение от Бял облак » нед сеп 08, 2013 1:23 pm

Във връзка с това, което съм писал по-горе през изминалата нощ в условията на инверсия направих едно сравнение в минималните температури на височина 2м и 1,5м.
На 2м минималата е 8,1С.
На 1,5м минималната е 7,6С.
5 десети разлика. Не е чак толкова много. Като средни температури изглежда, че се балансират - по-високите дневни и по-ниските нощни са горе долу с еднакво отклонение спрямо стойностите от 2м.
Обаче при средните максимални и минимални ще има известно завишение и занижение.

А в момента при слънчево време със слаб вятър завишението е 3 десети, както беше и в началото на юли. На 2м в момента е 24,3С; на 1,5м 24,5С.

Потребителски аватар
Бай_Иван

Мнение от Бай_Иван » пон сеп 09, 2013 10:56 pm

Иска се доста сериозен период наблюдения за да се павят изводи...
Изображение

Бял облак

Мнение от Бял облак » вт сеп 10, 2013 9:39 am

Поради липсата на подобно продължително изследване (поне не съм попадал на такова) засега се задоволявам с това. Не е много, но...
А и от гледна точка на физиката най-голямата разлика, която би могла да се получи между 1,5 и 2м е именно при слънчево време със слаб вятър или тихо и през нощта пак при ясно и тихо време поради обясними причини. През останалите типове време тази разлика ще е по-малка или направо ще липсва. Ясно ми е и че е много вероятно разликата от 5 десети при ясно и тихо време през нощта да варира в зависимост колко влага има в приземната атмосфера, както при различни инверсионни обстановки, така и в различните часове на нощта (съответно и през деня, когато обаче са решаващи предимно слънчевото греене и вятъра). Тогава при баланса може да има превес занижението, особено през студеното полугодие с дългите нощи (за по-големите ширини - на екватора това отпада).
Също така, дори и да се направи такова продължително изследване, ще трябва да се вземат предвид особеностите на климата на дадено място, кои обстановки преобладават и т.н. А това означава, че ще трябва да се направят подобни замервания на представителни площадки в различни части на земното кълбо. И става една дълга и широка... :grin1:

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон дек 16, 2013 11:32 am

Във връзка с този репортаж на Войводата, включващ и вметки относно меренето на снежната покривка, аз ще си позволя за 978 път :grin1: да се изкажа, максимално сбито и ясно, може би с някои допълнителни нюанси:

1. Представителната, съществената, важната от метеорологична (и климатологична ;) ) гледна точка снежна покривка е тази, налична или не по откритите, обширни, равни пространства ("полетата") в даден район. Първо важно следствие: дворовете, колкото и представителни да са не важат (даже и да пренебрегнем факта, че в 90% от случаите те са повече или по-малко усойни). Основната подбуда за това е, че в кой да е район (важен от по-глобална климатологична и метеорологична гледна точка, ако говорим за селски или градски микроклимат, вече е друга тема :!: ) урбанизираните терени обхващат само малка част от важната подложна повърхност (не съм се занимавал да търся точни данни, но е от порядъка на 5%, а може и по-малко).

2. В случай, че въпросните полета в даден район имат доста антропогенни "смущения" (примерно, "бабунки" и прекалено тъмен цвят поради прясна оран), те вече стават не чак толкова стандартни - факт. Най-близкият до природните условия терен е равен, естествено затревен такъв - също факт. Ако допуснем обаче, че 80% от терена на Франгенско плато е неравна следоран с бабунки, сори, но лично моето мнение е, че това става естественият терен на района, по една проста причина - важно е климато- и времеопределящята подложна повърхност в даден район, а такава не може да е тази, обхващаща 10-20% от цялата площ, независимо колко стандартна се явява :dontknow: . Да, подобен неравен терен в дългосрочен план със сигурност ще внесе изменения в местния климат и микроклимат (спрямо някакви "стандартни", несмутени условия), но... това вече е сложен научен въпрос, който може да ни доведе и до обсъжданията на причините за глобалното затопляне :grin1: ...

3. Да, за съжаление може би малко станции имат достатъчно голям "стандартен" терен в близост, за да могат да преценят наблюдателите реалната снежна покривка (друг въпрос е доколко изобщо някой си прави труда да ги инструктира, че това е важно и че трябва да се опитват да правят това :dontknow: ). В този ред на мисли, отдавна за никого тук не е тайна, че при данните за снежната покривка в станциите от системата на НИМХ цари пълен хаос, но... може би това положение би могло да се подобри само с обучение, изготвяне на достатъчно добри ръководства и... контрол? :dontknow:
Последна промяна от Stringmeteo на пон дек 16, 2013 3:35 pm, променено общо 1 път.

Voivodata

Мнение от Voivodata » пон дек 16, 2013 12:31 pm

:thumbup:

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

Мнение от gosho97 » съб дек 21, 2013 11:16 am

Понеже май няма тема за това, което следва да питам ще си задам въпроса тук.
Инетересно ми е с термометъра на снимката, колко достоверно би било измерването на морската вода? Това си е лаишки термометър за измерване на балкона, ама го пробвах в една чаша вода като потопих сензора и не се разваля, така че и в морето ако го пусна ще показва някаква температура, ама до колко ще е достоверно... :hmm:
http://prikachi.com/images/172/6871172B.jpg
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

mmirro
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:50 pm

Мнение от mmirro » съб дек 21, 2013 2:23 pm

Щом водата не му пречи - не виждам причина, да мери нещо по-различно от това, което мери във въздуха.
Каквото и да мислят за теб, прави това, което смяташ за правилно. Бъди еднакво равнодушен и към порицанието и към похвалата.
Питагор

Отговори

Върни се в “Метео-прибори, метео-методики (проблеми)”