МЕТОДИКА НА МЕТЕОРОЛОГИЧНИТЕ НАБЛЮДЕНИЯ (проблеми)

Името говори само за себе си. Като начало, смятам да сложа тука вече съществуващи подобни теми...

Модератори: Radoslav Petkov, alexander

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

МЕТОДИКА НА МЕТЕОРОЛОГИЧНИТЕ НАБЛЮДЕ

Мнение от weather_master » вт юни 19, 2007 9:28 pm

Ами как стои въпросът с точността на измерваните количества валеж (в станциите наНИМХ н въобще) при дъжд със силен вятър и най-вече при снежна виелица. При дъжд със силен вятър дъждомерите на БАН се виждат като елипси от водните капки. Дали тогава измереното количество ще отговаря на действителността...

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт юни 19, 2007 9:54 pm

Няма значение как се виждат дъждомерите от водните капки, съдът така или иначе пак събира капките от една и съща площ. Проблем се появява само от това, че вятърът може да отвее снега от дъждомера, което и става много често. С дъжда също може да стане нещо като отвяване - при много силен вятър той запраща капките със сила към борда на съда, те се удрят, разпръскват, а след това част от това разпръскано количество се отвява. Но това все пак е по-слаб ефект, в сравнение с при снега. Понякога може да се прояви ефект на разплискване, ако съдът е много плитък, особено при дъжд от по-едри капки...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет юли 13, 2007 10:10 am

quittr написа:Тия десети как ги гледате?От облачността над града само или колкото се вижда?Тука със сигурност е 0/10, защото няма облаци никъде.Много е приятно навън.В сряда четвъртък, обаче май пак ше има 42-43, но ще видим.Някъде питах, ама искам пак да питам изчислявано ли е за градовете колко пъти най-много Т е достигала или надвишавала 40?
Не разбрах много въпроса ти за облачността, каква е разликата между "облачността над града само или колкото се вижда"... ама... карай. Естествено е, че количеството на облачността в дадено място на наблюдение се определеля според това, каква част (в десети, т.е. колко десети) от цялото видимо небе е покрита с облаци (независимо прозрачни или плътни, всичко се брои, където не се вижда чисто небе). Иначе, при изпращането на данните през Интернет, те се кодират, за съжаление вече в осми (поради ограничението за броя на кодовете, при изискването те да бъдат едноцифрени), при което част от началната информация се губи: 2-3/10 се кодират като 2/8, а 7-8/10 се кодират като 6/8. Останалите кодове са долу-горе ясни, 1/10 = 1/8, 4/10 = 3/8 и т.н...

По въпроса ти за превишенията над 40, струва ми се, че даже и в климатичните справочници няма да намериш точно такива данни - "брой на дните". Евентуално може да има среден брой на дните през даден месец, климатично. Май имаше таблици с брой на случаите (а дали нямаше и със сума на часовете?) на температура във всичките възможни градации. Но този брой няма да ти помогне маного, защото, ако изобщо са дадени някакви стойности за случаи над 40, те ще са толкова малки, че... Но така или иначе, няма да можеш от там да разбереш какво е ставало по отделни години...
Мразя да гадая така, ще погледна довечера справочника и ще ти кажа. Засега мога да ти кажа, че най-вероятно, ако искаш подобни данни, ще трябва да си ги извадиш сам, ако разполагаш с достатъчно суров материал. В дългия архив има доста данни и си мисля, че няма да е никакъв проблем да направя подобен брояч за определени периоди, след като така или иначе вече направих функция за усредняване/сумиране на елементи за периоди до 1 година. Ако искаш, ми напомни за това...

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » пет юли 13, 2007 11:35 am

Да мерси за втория въпрос, ама за първия питах друго.Аз живеяе на 5ия етаж и от терасата ми се вижда доста на далеко.И ако само там има облаци,които са далеч от града, но се виждат считат ли се?

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет юли 13, 2007 11:48 am

Всичко, което се вижда, се отчита. По принцип, това, че гледаш от високо, не може да промени много регистрираното количество, в повечето случи може да видиш облаци (или парче небе без облаци), които от по-нископ не се виждат (защото са далеч към хоризонта. По презумпция, когато се отчита количеството на облачността, трябва да има добър обзор и да може да се види цялото небе (да няма близки сгради, дървета и т.н.). Така че ти с погледа си от по-горен етаж само изпълняваш по-добре тази презумпция. А иначе, според правилата на отчитане на количеството на облачността в десети, 1/10 (а не 0/10) се дава даже и ако има едно, едва забележимо облаче на небето. Но определено не се дават 2/10, ако има 2 едва забележими облачета на небето, както правят наблюдателите на НИМХ :rofl: :lol: . Също така, дават се 9/10 (а не 10/10), даже и ако има една малка, едва забележима "дупка" небе в облаците...

quittr

Мнение от quittr » пет юли 13, 2007 11:53 am

Аха сега разбрах.Вчера минах покрай станцията на НИМХ до Дунава и видях, че наблизо има сгради!!!Нали не трябва да има?Защо има тогава?Е не са кой знае колко високи, но пречат на ясното виждане на небосклона.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет юли 13, 2007 11:57 am

Мен ако питаш, това е най-най-най-най-...-малкия проблем на станциите на НИМХ :lol: :lol: :lol: ...

quittr

Мнение от quittr » пет юли 13, 2007 11:59 am

Там имаше една възраста жена седнала навън на коло 60-70.Дали тя се качава да прави наблюденя?

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » пет сеп 14, 2007 9:39 am

alexander написа: За радиационно минималната темп. мога само да гадая, преполагам 2-3 гр.
Какво имаш предвид под радиационна темп. ? :-? Това да не е ефективната темп на излъчване на ЕМ вълни от инфрачервеният спектър?

Потребителски аватар
alexander
Регистриран: пон юни 04, 2007 1:13 pm
Контакти:

Мнение от alexander » пет сеп 14, 2007 9:47 am

Радиационно минималната температура в масовата метеорологична практика е минималната температура на повърхността на почвата. Нарича се така, защото е показател за радиационното /естествено нощно/ изстиване на въздуха. Предполагам добре знаеш, че в клетката на височина 2м над земята мин. темп обикновенно е по-висока от тази на повърхността и.
Ако трябва да съм точен рад. мин. темп се измерва със минимален спиртен термометър, чийто резервоар е на 2 см. над земята. Поставя се хоризонтално върху две малки вилки.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

МЕТОДИКА НА МЕТЕОРОЛОГИЧНИТЕ НАБЛЮДЕ

Мнение от Stringmeteo » съб дек 01, 2007 12:32 pm

Killerbeast написа:Минималната Т в Пловдив по данни на НМИХ е -1,2, а пък дават 5 :lol:
Killerbeast написа:Да, аз набелязах и другият гаф само, иначе аз мисля, че е възможно да стане това понижение, но не при тези условия, но Стринг си решава какво да даде... :wink:
Killerbeast написа:Еми да, но все пак не е много праилино да се изтрива стойността. :lol:
Какво точно имаш предвид? Ако имаш предвид това, че в 06GMT минималната е -1.2, а в 09GMT - +5, това си е точно нормално, тъй като в 06GMT минималният термометър се "нулира" (показанието му се "изтрива", т.е. приравнява до това на сухия/нормалния термометър в момента) и няма как в 09GMT термометърът още да помни стойността -1.2...
Последна промяна от Stringmeteo на нед дек 02, 2007 4:16 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Hristo Chipilski
Регистриран: чет яну 04, 2007 12:29 am

Мнение от Hristo Chipilski » съб дек 01, 2007 12:35 pm

Да, сори, Стринг, аз не съм видял за кой срок се отнася подадената стойност :oops:

quittr

Мнение от quittr » нед дек 02, 2007 3:01 pm

Искам да попитам пак как се мери СП?Някой каза по тревата, ама как се мери СП на тревата?Ако примерно има 20см сняг измереното ще бъде повече. :-? Може би на почвата, по-може да стане нещо.Искам и да попитам правилно ли е да се мери СП на някоя кола, която не е употребявана :lol: в дните преди и по време на валежа?Според мен по колите е малко по-голяма, особено, ако валжът е при Т около 0,5-0,6гр.

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » нед дек 02, 2007 3:22 pm

СП не се мери върху кола! Върху обширна равна тревна площ или поле, без наличие на близки постройки.

quittr

Мнение от quittr » нед дек 02, 2007 3:38 pm

Да, де, ама тревата тревата не е равна повърхност и как ще стане това измерване?

Отговори

Върни се в “Метео-прибори, метео-методики (проблеми)”