ЛЮБИТЕЛСКИ МЕТЕО-ИЗМЕРВАНИЯ (на открита площадка?) - ПРОБЛЕМИ

Името говори само за себе си. Като начало, смятам да сложа тука вече съществуващи подобни теми...

Модератори: Radoslav Petkov, alexander

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

ЛЮБИТЕЛСКИ МЕТЕО-ИЗМЕРВАНИЯ (на откри

Мнение от Stringmeteo » пет яну 12, 2007 3:32 pm

Някой случайно да живее в къща с широк двор, в който има (или може да има) монтирани метеорологични прибори? Само питам засега... :)
Последна промяна от Stringmeteo на пон окт 04, 2010 11:37 am, променено общо 8 пъти.

Потребителски аватар
Hristo Chipilski
Регистриран: чет яну 04, 2007 12:29 am

Re: МЕТЕОРОЛОГИЧНИ ИЗМЕРВАНИЯ НА ОТКРИ

Мнение от Hristo Chipilski » вт яну 16, 2007 10:46 pm

stringmeteo,
Някой случайно да живее в къща с широк двор, в който има (или може да има) монтирани метеорологични прибори? Само питам... :)
Нямам широк двор, но за сметка на това в къщи имам малка наблюдателница-набор от уреди.Водя си записки и прочее. :D

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Re: МЕТЕОРОЛОГИЧНИ ИЗМЕРВАНИЯ НА ОТКРИ

Мнение от Stringmeteo » ср яну 17, 2007 1:54 am

Killerbeast написа:Нямам широк двор, но за сметка на това в къщи имам малка наблюдателница-набор от уреди.Водя си записки и прочее. :D
Мдаа, това е добре. Но аз ненапразно питам за двора, защото единствено в този случай, при наличие и на някои допълнителни условия, има възможност приборите да се разположат така, че получаваните данни от тях да са реални и наистина представителни за района. Например, приборите да са на малко по-открито място, защитени от прякото действие на слънцето, евентуално в нещо като метеорологична клетка... Лично аз започнах да правя измервания преди около 23 години, но напоследък повече разчитам на чужди такива, защото освен всичко друго и нямам много добри условия за това. Но ми се въртят едни идеи, затова разпитвам какво мерят другите ;) ...
А ти какъв набор от уреди имаш и какво и как точно мериш и записваш?

simovremeto
Регистриран: ср яну 03, 2007 10:05 am

Мнение от simovremeto » ср яну 17, 2007 5:34 pm

Ами аз имам два пункта на наблюдения. Единият е Симеоново на около 850 мнв, като условията за влияние са изпълнени перфектно - нищо не ми пречи на измерванията. Меря температура и валежи, и снежна покривка ако има. За съжаление последните 1,5 год не водя записки за температурата, поради липса на време и богата информация в нета. Но горе долу си записвам само валежите и сн. покр. Валежите ги меря с кофа от - чипс. Изчислил съм спрямо диаметър с колко да умножавам водата в нея. Другата ми наблюдателница е в Орландовци там малко ми пречи къщата и затова кофата съм я вдигнал по-нависоко, така, горе-долу и там са ми презентативни данните. Иначе температурата в общи линии е същата като на летището, особено минималните, които са по-чувствителни, така, че и тях не записвам, защото ги има и като архив. Но много помня цифри, така, че ако мога с нещо ще помагам.

simovremeto

Мнение от simovremeto » ср яну 24, 2007 11:43 am

Stringmeteo, къде живееш? Питам за да знам, като дъваш информация за къде се отнася. Мериш ле при теб нещо? А между другото те гледам и в един друг форум :). И аз съм там, можеш ли да познаеш кой съм?

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср яну 24, 2007 12:22 pm

simovremeto написа:Stringmeteo, къде живееш? Питам за да знам, като дъваш информация за къде се отнася. Мериш ле при теб нещо? А между другото те гледам и в един друг форум :). И аз съм там, можеш ли да познаеш кой съм?
Ами... за момента още нямам собствена метео-информация :( , т.е. не давам, имам само разни идеи... Е, регистрирам облачността и явленията, но...
Иначе живея в Дианабад.
За форума не мога да позная кой си, но ще си помисля и ще направя някакво предположние... :wink:

simovremeto

Мнение от simovremeto » ср яну 24, 2007 3:48 pm

Може би, си в блок? Аз като живеех в Слатина в блок и имах същия проблем, а тогава нямаше и Интернет, та каквото чуя от ту, от там и записвах. По едно време се качвах на покрива, но някой педал ми саботираше измерванията и не стана. Затова първото нещо, което направих, като имах достъп до двор, бе да си сложа дъждомер.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет яну 25, 2007 10:42 am

simovremeto написа:Може би, си в блок? Аз като живеех в Слатина в блок и имах същия проблем, а тогава нямаше и Интернет, та каквото чуя от ту, от там и записвах. По едно време се качвах на покрива, но някой педал ми саботираше измерванията и не стана. Затова първото нещо, което направих, като имах достъп до двор, бе да си сложа дъждомер.
Да, точно такъв проблем имам, в блок съм... Ако знаеш и аз какви проблеми съм имал със средствата си за измерване, акто се започне от чупене и крадене на дъждомерите ми (най-честият проблем) и се свърши с чупене на самоделните ми психрометри, понякога барабар със самоделната ми мини "метеорологична клетка" от картон. Последната ми подобна метеорологична клетка отиде в небитието (в този случай нещата са започнали с падането й от 6-тия етаж) преди 8 години и от тогава карам основно на чужди данни, макар че си помагам и с джобни термометри-влагомери или такива с дистанционен датчик...
Та затова сега усилено търся дворове с благоприятно разположение из цялата страна. :lol: :wink:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет яну 25, 2007 11:23 am

simovremeto написа:ЗА 24 януари в Орландовци 8 литра. Доста по-малко от Младост - 14. Всъщност вчера добре е поваляло. Дори в Русе и Силистра е гръмнало, което не е изненада пре такъв циклон. Дори очаквах и в София да гръмне.

Yogimax, ще бъде интересно да научаваме какво става в Шумен от извора така да се каже.

Ако някой също прави измервания, нека да ги споделя с нас.
Да, обменът на информация е хубаво нещо, включително за явления в реално време. :roll:
Относно валежа вчера, около моята работа (Слатина-Гео Милев) валежът определно е бил поне около 15 литра, вече имам изграден доста добър "окомер" по големината на локвите и съотношението "визуална интензивност - продължителност". Би било интересно да се направи някаква статистика, например, как се различават валежите в различните части на София при различни метео-обстановки :wink: . И аз очаквах да гръмне някъде, наистина това почти винаги става при подобен циклон...

simovremeto

Мнение от simovremeto » съб яну 27, 2007 1:05 pm

О, па а, че то бая съм изпуснал в онзи форум :oops: . Ами незнам така дали няма да се разводнят нещата по отношение на участници. Т.е. там доста се пише, а тука ... Понеже нямам много време за сърфиране, а може би и вие не е ли по-хубаво да се пише на едно място. Естествено че, единия форум не пречи на другия, ама все пак не са много хората, които се интересуват от тези науки.
Между другото там видях, че по бТВ продпивали процесите. Естествено, че е така. Там няма синоптици. Това са само презентатори, които получават, готови материали от НИМХ, а компютър ими изработва картите. Те си доукрасяват повечето пъти с неуместни лирични отклонения текста.
Съжалявам за спама, ама не се сдържах. А за презентацията на Канал 1 може да се говори много и то за съжаление все ....

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » съб яну 27, 2007 4:06 pm

simovremeto,
Благодаря ти, yogimax.
То аз също съм доста свързан с климатологията. Просто не бях обърнал внимание на линка.
В Шумен на 24 гръмна ли, както в Русе и Силистра.
Предполагам, че до днес се е натрупало поне 30 литра, което се около 80- 90% от месечната норма.
В Орландовци за трите дни 24-26 общо 21,5, В Младост 26 литра.
Имаш доста страници да четеш в онзи форум :) И този форум по малко се развива. Съобщили сме там, че и тук има форум, личен избор на всеки...Тази нощ в Шумен валя още 5.2 литра, и общо за последните 3 денонощия станаха 29.1 мм. Съответно 9.2+14.7+5.2 А общо за месеца 59.9 мм :) Доста над нормата.

simovremeto

Мнение от simovremeto » съб яну 27, 2007 4:35 pm

А общо за месеца 59.9 мм
Мда може би ще прибавите още 5, 6 литра от тази нощ и в понеделник срещу вторник и се получава прилична сума на валежа. Опитвам се да убедя тези около мене, че въпреки топлото време през този месец, валежите в повечето райони ще са близки или над нормата. Те свързват топлото със сухото, като доказателство било малкото сняг по планините. Но както и да е.

Правиш някаква грешка при цитата и тя май е в началото, защото слагаш =. :wink:

simovremeto

Мнение от simovremeto » съб яну 27, 2007 4:38 pm

Най-после в Младост се видя снега. Може би утре сутринта ще има 2,3 см :oops: , колкото да казват на децата, че това е сняг.
yogimax ти да не работиш в метеостанцията в Шумен. Сигурно си завършил климатология в СУ. Аз също през 2001 г.

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » съб яну 27, 2007 6:27 pm

Не. Имам си любителски дъждомер, нямам връзка с метеостанцията. Преподавам климатология в Шуменския университет, а иначе съм завършил география през 1999 г. Имам вече и докторска степен по климатология от миналата година :) В СУ има ли конкретна специалност "Климатология"?

simovremeto

Мнение от simovremeto » вт яну 30, 2007 11:40 am

Има Климатология и Хидрология в Гелого-Географски факултет.
На каква тема е докторатът ти?

Отговори

Върни се в “Метео-прибори, метео-методики (проблеми)”