ПРОБЛЕМНИ ФАКТИЧЕСКИ ДАННИ (НЕ в системата на НИМХ-БАН)

Вече има теми по въпроса, като ги сложа тука всичко ще блесне и без никакви обяснения...

Модератор: Бял облак

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет сеп 07, 2007 8:38 am

lbbg написа:Не е за улеснение, на практика това са завършени метеорологични комлекси за извършване на автоматизирани наблюдения на времето. Виж това: http://www.hobeco.net/pdf/MIDAS%20IV%20AWOS.pdf
Нещо подобно има на летищата в България.
Като чуя за нещо много завършено, настръхвам... Между другото, тези схеми нищо не ми говорят. Ако някой ден имам възможност да видя на място един такъв "завършен комплекс", ще мога да ти изброя поне 2-3 причини за проблеми, сега ще си спестя гадаенето.

А иначе, даже няма нужда да се ровя, ето ти малко примери за летищни фантасмагории от вчера, поне за данните, налични в Интернет, както уточних по-горе.
http://bulgarian.wunderground.com/histo ... atename=NA
Не знам за теб, но данните от целия следобяд малко не ми се връзват. Имай предвид, че за синоптичните срокове първият ред с данни е от НИМХ. Та, като премълчим факта, че тази преобладаваща стойност от 19 градуса за следобяда леко ме съмнява (но добре, НИМХ също са се изсилили този път и са измерили 18,8 максимална за деня, вяроятно вятърът този път е спасил положението), можеш ли да ми обясниш причината за това моментно понижение с 5 (пет) градуса в 16ч.? ОК, допускаме, че и това е някаква случайна грешка. Обясни ми тогава по каква логика точно след 18ч., прсто ей-така и то плътно до 19,30ч., температурата се задържа много близко до (даже в 18,30 е практически равна на) максималната за деня? Имам някакъв опит по този въпрос и мога да твърдя, че няма начин, при обстановката (вятър, облачност и т.н.) вчера след обяд това да е било равно реалната ситуация. Още повече, че до 19ч. аз бях навън и съвсем осезаемо беше около и след 18ч. захладняването. То си е напълно логично, след като е нямало никаква топла адвекция (вятърът беше запад-северозападен, даже е имало лека студена адвекция), въздушната маса е доста суха, имаше само разкъсана (след 18ч. доста намаляла) облачност и (важно!) вече не сме типично летните месеци с късен залез и все още много високо слънце по това време. Няма логика също и заради това, че преди 17ч. облачността беше предимно незначителна, т.е. имало е много слънце. При вчерашната обстановка топлината е много "крехка", в смисъл, че близо до земята градиентът е доста голям (има прегряване от почти 3 градуса в приземните 20-30м, което веднага започва да се губи даже и при краткотрайно скриване на слънцето зад облак...
Абе, както и да е, прекалено много говорих, накратко, поне според мен, няма начин това да е реалният, представителен ход на температурата в района на летището...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет сеп 07, 2007 1:30 pm

stringmeteo написа:Между другото, преди да започнат да показват глупости, данните на летището бяха доста ценни като данни от дъното на софийската котловина и минималната там утре сутринта щеше да бъде сигурно с 2 градуса по-ниска от тази на НИМХ. Според мен данните там не могат да се оплюват за цялото време на измерванията, по-скоро се развалиха някъде през миналата зима. Нещо стана с отварянето на втория терминал май, може да са преместили уредите...
simovremeto написа:Ами аз нали писах някъде, че клетките са преместени малко преди новия терминал, в двора на РВД, на 20 метра от сградата. Аз ходих там всяка сутрин през юли и почти всяка нощ обилно поливаха поляната под клетките. Така, че със сигурност е преместена. Преди може би е била някъзе на пистите, а сега е на около 1 км от тях близо до сгради.
...

lbbg
Регистриран: пет авг 17, 2007 11:32 pm
Контакти:

Мнение от lbbg » съб сеп 08, 2007 11:54 am

simovremeto написа:Ами аз нали писах някъде, че клетките са преместени малко преди новия терминал, в двора на РВД, на 20 метра от сградата. Аз ходих там всяка сутрин през юли и почти всяка нощ обилно поливаха поляната под клетките. Така, че със сигурност е преместена. Преди може би е била някъзе на пистите, а сега е на около 1 км от тях близо до сгради.
Личи си че ти липсва информация, но иначе пишеш. Това което си видял в двора на РВД е резервната клетка, в случай на отказ в Вайсалата, съмнявам се че някой от вас е виждал в действителност станциите на летищата. Не знам колко разбираш от метеорологична техника и измервания, но оставам с впечатление че ти си наясно с всичко, а повечето от това което се публикува официално е некачествено, правено от хора некъдърни и мързеливи, със скапана техника и само твоите измервания са "логични", точни и коректни. Съжалявам, но така звучи написаното от теб. Никой не казва че няма проблеми и че не се допускат грешки, но не съм съгласен да се използват такива квалификации, затова ще се опитам да проверя всички данни посочени от теб и да ти отговоря адекватно.
weather_master, като не знаеш не говори. Всичко около станцията е трева с изключение на малката площадка на която е монтирана апаратурата от специалисти от фирмата производител!!!, а на около 30м има асфалтова пътека, част от ИЛС. Разположението на метеорологичните станции е строго определено в документ на ВМО, така че приказки от рода на "...мястото където се правят измерванията не е добро", само показва доколко си запознат със ситуацията. На схемата, която има в посочения по- горе от мен линк ясно е показано че измервания се правят по- цялото протежение на пистата: облаци се измерват на две места, видимост на три, вятър на две + един резервен ветромер има комплексен уред за определяне на времето в момента: той мери допълнително температура, влага и видимост. Отделно от това има метеорологична станция, нямаща нищо общо с това което сте виждали в ХМС.Качеството на измерванията е доста по- добро от това което се прави в ХМС и определно не могат да се сравняват с термометър на терасата. За конкретните дати ще отговоря след няколко дни, в момента не са при мен данните

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб сеп 08, 2007 12:31 pm

lbbg написа: Личи си че ти липсва информация, но иначе пишеш. Това което си видял в двора на РВД е резервната клетка, в случай на отказ в Вайсалата, съмнявам се че някой от вас е виждал в действителност станциите на летищата. Не знам колко разбираш от метеорологична техника и измервания, но оставам с впечатление че ти си наясно с всичко, а повечето от това което се публикува официално е некачествено, правено от хора некъдърни и мързеливи, със скапана техника и само твоите измервания са "логични", точни и коректни. Съжалявам, но така звучи написаното от теб. Никой не казва че няма проблеми и че не се допускат грешки, но не съм съгласен да се използват такива квалификации, затова ще се опитам да проверя всички данни посочени от теб и да ти отговоря адекватно.
...
Не разбрах дали това е насочено към Симо или към мен, но както и да е, предполагам, че поне частично е към мен. За своите писания ще кажа, че са правени по принцип, на базата на доста голям брой конкретни наблюдения. Почти винаги запазвам някаква умереност на тона, точно поради това, че нямам пълна информация. Сори, обаче имам достатъчно богат опит в метеорологичните измервания и тълкуването на данните от тях (за това изобщо не е нужно да познавам перфектно устройството на измервателната техника на летището в София), за да мога да преценя кога едни данни са реални ("представителни" май е най-точния термин) и кога не. И колкото и да ми сваляш звзди тука, давайки ми данни за перфектното устройство (по принцип) на измервателната техника на летището и за също толкова перфектните документи на СМО, няма да ме убедиш в нищо. Перфектната техника и перфектните директиви са едно, а практиката - съвсем друго нещо!

Иначе, не напразно аз пиша с нежелание по тази тема. За мен най-важното за момента е, че данните, публикувани в интернет от летището не са добри и това изобщо не ми харесва и то не по някаква абстрактна причина, а просто поради това, че не мога да им имам доверие и да ги използвам. И не ми пука чак толкова защо не са добри, най-малкото защото не мога да променя това, поне не на обозрима цена. Важното е, че не са добри!

И наистина не си падам по подобни абстрактни спорове. Заведи ме на летището, покажи ми клетката, в която се мерят температурата и влажността, както и приборите (вкл. документацията), с които се мерят и аз ще ти кажа къде вероятно, според мен (определено не съм чак толкова перфектен познавач), са корените на проблема. А иначе тези абстракции са доста безсмислени...

simovremeto
Регистриран: ср яну 03, 2007 10:05 am

Мнение от simovremeto » съб сеп 08, 2007 12:53 pm

Стринг е отговорил вместо мен, защото към него си бяха критики, но аз го подкрепям напълно относно желанието за истниски данни от летище София. И прохождащо бебе в метеорологията като види редеците с данни и направи сравнение ще види, че нещата нещо не са наред.

lbbg
Регистриран: пет авг 17, 2007 11:32 pm
Контакти:

Мнение от lbbg » пон сеп 10, 2007 3:49 pm

Не мисля че говоря абстрактни неща, нито твърдя че хората и техниката са перфектни, в крайна сметка всички грешим. В авиацията обаче грешките обикновено се наказват затова всички там се стремят да спазват "директивите" (обикновено се казва Recommendation). Но това както го каза стринг не е интересно. Все пак ако някой проявява интерес може да се порови в интернет(съжалявам но документацията е доста обемиста и само за фирмено ползване), клетката е всъщност една "шишарка" DTR13 Radiation shield в която е разположен датчик HMP450, налягането се измерва с Pressure Transducer DPA 21 (има си и резервен), вятъра с анемометри WAA151, Времето в момента с FD12P и т.н.
Конкретно за 06.09 на летище София. Наистина е впечатляващо падането на Т с 5 градуса, станало е само за 10-на минути след което се е възстановила старата температура, ако се е възстановила 2 мин по- рано в метара щеше да си влезе реалната и стринг нямаше да забележи нищо, най- вероятно е имало някакво обслужване по датчиците, но наблюдателя не е реагирал навреме. Съмняваме обаче да има повече от 10 случая като този за годината, обикновено наблюденията се проверяват но затова си има хора и не знам как си коригират грешките. Не ми е работа :D .
За weather_master! На 25.07 температурата е достигнала 39,2 градуса още в 11:50UTC, като малко преди това вятърът се ориентирал от изток, до 13UTC температурата е около 37 градуса, след което вятърът от страната където е станцията обръща от N/NW и се наблюдава локално усилване до 9 м/с, точно тогава Т е достигнала 39,9 градуса, като в 13:30 е спаднала до 39.1 и това е излъчено като температура в съобщението. Причината за това повишение навярно е в низходящи потоци спускащи се от Стара планина, много е вероятно това да не се е усетило в Бургас. Определено обаче измерването си е представително за мястото за което се изисква да е такова.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон сеп 10, 2007 4:18 pm

Благодаря за пространните препратки, но...

Мисля, че почти няма какво да добавя, само още веднъж ще подчертая, че визирам основно данните от летището в София, основно след определен момент (някъде минала есен или зима, не съм сигурен) и основно температурата (от другите имам забележки само към явленията и облачността)... Накратко, за мен наблюденията на температурата са опорочени, не знам по какви причини, но това е факт и пак подчертавам, няма никаква полза от документни доказателства, в случая съм 100% убеден в нещо на базата на елементарно наблюдаване и сравняване на данните от станцията в Интернет и едва ли мога да се разубедя лесно, така че...

А, това за "шишарката" малко заостри вниманието ми (поне личният ми опит показва, че защита наистина с форма на шишарка, т.е. едностранно засенчване, не би могла да е толкова ефективна, колкото се желае), но... може би някой друг път ще проуча въпроса по-подробно, до сряда имам други неща на главата си...

Потребителски аватар
alexander
Регистриран: пон юни 04, 2007 1:13 pm
Контакти:

Мнение от alexander » пет сеп 14, 2007 3:27 pm

Симо, моите уважения, но днес сериозно ме безпокоят вашите данни за темп. в Благоевград. Наблюдавам ги на всеки час и разликата с действителните стойности е от 2 до 4 градуса! В 15 ч. НИМХ са измерили около 23 градуса. Виж, в Кюстендил стойностите ви съвпадат.
Никакво заяждане на тема "радиационна защита", но моля те, кажи ми къде точно е разположен датчика ви. Определено заради тихото и слънчево време днес имате отклонения в +.

simovremeto

Мнение от simovremeto » пет сеп 14, 2007 4:24 pm

Да, бе нещо му стана на тоя датчик. Има някакава външна намеса - например климатик. Иначе в базата данни нямама адреса, а само офиса на Цифрови системи.
За пореден път ти казвам, че съм съгласен с факта, че не навсякъде датчиците са сложени на най-доброто място и в повечето случаи от това произхождат различията. Но в момента това са възможностите в нашата мила държавичка. :cry:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет сеп 14, 2007 4:36 pm

simovremeto написа:
alexander написа:Тази сутрин е хладно. Температурата падна до 5,0 гр. в Рилци, а в Благоевград естествено, стойностите са по-високи 7,5-8,0 гр.
За радиационно минималната темп. мога само да гадая, преполагам 2-3 гр.
Да и в София изстина до 6 градуса, а в Кюстендил и Драгоман 5. Но в Тракия и Дунавската равнина вятъра не стихна и там е доста по-топло.

Ако нямаше проблем на летище София там също трябваше да бъде поне 5 градуса, а то е 7.
Мда, ето още един пример в движение по дискусията ми с lbbg...

simovremeto

Мнение от simovremeto » пет сеп 14, 2007 4:40 pm

То примери бол, ама какво от това :?

Я днес, нещата са може би както трябва. На летището е с градус по-студено. Въпреки, че трябваше да е поне с 2 градуса, но пак е нещо.

2007най-топлавBG
Регистриран: съб сеп 15, 2007 6:42 pm

Мнение от 2007най-топлавBG » нед сеп 16, 2007 8:23 pm

Има друг пропуск на летището.Не отчитат вис.облачност http://www.wunderground.com/history/air ... atename=NA

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед сеп 16, 2007 9:56 pm

Да, а често не отчитат даже и средна. Мисля, че има някакъв проблем с разкодирането на данните за облачността (от кода METAR), за да се трансформират в просто определение като "разкъсана облачност", примерно...

Потребителски аватар
alexander
Контакти:

Мнение от alexander » пон сеп 17, 2007 11:11 am

Симо!
Моля те, виж какво е положението с датчика Ви в Благоевград. По това време на деня отклонението е с поне 2 градуса.
Моят термометър, на северната страна на сградата сега в 11:05 показва 12,,9 гр.
На площадката в МС е най-много 14,5-14,8 /знам го от опит/, а вие давате 16,5
Погледни Кюстендил, там нещата са доста по-достоверни.
Знам, че е тъпо, или дребнаво да спорим за неща, които вече са се изтъркали от коментари. Идеята е да провериш къде точно се намира този датчик и има ли възможности за оптималното му разполагане.

Потребителски аватар
alexander
Контакти:

Мнение от alexander » пон сеп 17, 2007 12:21 pm

НИМХ/ТВ МЕТ - 09GMT:
Благоевград 18 / 20,0
София 17 / 21,6
Кюстендил 18 / 16,3
Русе 21 / 26,8
Кърджали 19 / 24,6

БЕЗ КОМЕНТАР!!!