ПРОБЛЕМИ (вкл. вътрешни нередности) ОКОЛО НИМХ (и около науката в Бг изобщо)

Вече има теми по въпроса, като ги сложа тука всичко ще блесне и без никакви обяснения...

Модератор: Бял облак

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

ПРОБЛЕМИ (вкл. вътрешни нередности) ОКОЛО НИМХ (и около науката в Бг изобщо)

Мнение от wilkosz » нед сеп 09, 2007 7:24 pm

На вниманието на всички ето каква информация се получи от участник на друг форум, гражданин на Цар Калоян. То дава яснота относно съмнителния валеж от 290 мм, който беше оповестен по медиите и за който самите представители на НИМХ се усъмниха (и може би с право!) относно достоверността на тази сума.
true
мнение Sep 7 2007, 15:38
Бих искал да ви дам малко информация и подробности относно наводнението в Цар калоян и подпомагането на пострадалото население. живея в Цар калоян от доста време и със сигурност мога да кажа че тази трагедия можеше да бъде избегната.Не е нужно да си специалист по хидрология и метеорология за да се убедиш че причина за бедствието беше скъсването на стените на два язовира в близост до града.За тези които се интересуват от подробностите ще споделя някои мои наблюдения. Обилният валеж през въпросният ден продължи не повече от 2-2,5 часа при което нивото на водата беше достигнало около 10-15см ,след което за около 5-6 минути водата достигна около 2 метра при положение че интензивността валежа беше намаляла. След оттичането на водата което стана сравнително бързо,в по ниските места където бяха останали локви се виждаше риба. Всеки може да си направи извода сам.От 1991г местната власт е в ръцете на дпс,от което следва че въпросните язовири бяха дадени под наем на хора приближени до тази партия. Всеизвестен факт е че по голямата част от избирателите и поддръжниците на дпс са хора с ниска грамотност и образование.Как очаквате човек без знания и квалификация да поддържа и стопанисва такова сложно съоражение.Друг малко известен факт е че жената която събира данни за НИМХ за количеството на валежите,работи във фабрика за точени кори която е собственост на съпруга на бившата кметица на Цар калоян,също от квотата на дпс,като язовирите са отдадени на концесия от нея преди няколко години когато беше в местната власт.Можете да си представите колко пари или заплахи за уволнение от работа е получила въпросната "синоптичка" за да изнесе невярна информация за количеството на падналите валежи,които според някои министри са единствената причина за наводнението.Другото което много хора няма да разберат е как ще се оползотворят парите отпуснати като помощ за пострадалите.120 000 лв от sms от m-tel.,100 000 лв от оператора,1000 000 от правителството и пари от globul и частни дарители които не знам колко са. Мога да ви уверя че от тези пари никой от пострадалите не е получил и лев и няма и да получи.парите се превеждат по сметката на общината и само малка част от тях ще отидат по предназначение.останалите ще се разпределят между кмета и някой хора в общината.Последното решение на кмета беше че пари в брой на хората няма да се отпускат а ще им се дават някакви строителни материали без да се уточнява какви и в какво количество които могат да се вземат само от магазин собственост на приближен на дпс и който преди няколко години беше обвинен че е присвоил пари отпуснати за наводнение в съседното с. Вятово.Както винаги всичко се потули и парите си бяха разпределени между крадците от дпс както ще стане и сега. Това е действителността в Цар калоян. Така че скъпи приятели не бъдете наивни и не участвайте в sms кампаниите на мобилните оператори и не изпращаите пари по сметка на общината.Парите ви ще отидат в джоба на някой угоен активист на дпс. Ако искате да помогнете на някого направете го само при пряк контакт спострадалите,заобикаляйки всякакви институции.

А ето моето допълнение: поначало ми се стори много съмнително това количество, което беше съобщено, а именно 290 мм валеж за Цар Калоян. Но допуснах, че е възможно (което е много близо до абсолютния възможен максимален денонощен валеж за България, който е 342 мм измерен на 21 август 1951 г. в курорта Дружба). След това обаче, попаднах на предаване по телевизията, в което служител на Националния институт по метеорология и хидрология на БАН изрази съмнение относно достоверността на докладвания от тяхната станция в Цар Калоян сума на валежа! Неговите думи бяха следните: " Ние се съмняваме в реалността на този валеж, тъй като в мрежата ни от станции, нито една от най - близките до Цар Калоян станция не показва дори и близко до това количество! В тях количествата са около 50-80 мм и не е възможно в радиус от 30 км да няма станция с повече валеж, единствен Цар Калоян подава информация за огромен валеж 290 мм. То ест нашите данни показват, че количеството в Цар Калоян не е реално! Ако беше вярно, би трябвало и някоя съседна станция да покаже подобен валеж, но нито една не е измерила дори близко до това количество. Трябва да направим допълнителна проверка..." Това беше коментара. В онзи ден на валежа, следих по радарите в интернет кога и колко вали, наистина там имаше валежно петно доста силно изразено, но за не повече от 2-3 часа, за това време могат да паднат 100 мм, но не и 300 мм! Явно е, че има скриване на истината.
Това трябва да се разследва!

TARA
Регистриран: пон апр 02, 2007 10:04 pm

Мнение от TARA » съб сеп 29, 2007 4:02 pm

А вече има и книга за гафовете.Не е за метеорологията,но все пак е показателна.
http://society.actualno.com/news_125298.html

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб сеп 29, 2007 8:33 pm

Да, БАН е като един разграден двор, от който пасат трева всички животни, които успеят да се докопат. Вярно е, че субсидията на държавата е мизерна, но явно не се прави даже и малък опит тя да се използва по предназначение (пример - мизерията, царяща в измервателната система на НИМХ). Всеки граби каквото и колкото успее да докопа, естествено, според статута, който е успял да придобие в тази система. А за ООД-тата (или "консорциуми") вътре в самия институт няма да говоря. Явно съществуването им е законно, щом са си там от години и си цоцкат на воля. Освен че те използват макар и мизерната материална база на БАН, дивидентите от тях отиват изцяло... сещате се къде, вместо да помогнат поне малко за обновяване на базата. Мога и за това да дам примери от метеорологичната област, но ще се въздържа по различни съображения (освен всичко останало, нямам и чак 100% сигурна информация за нещата)...
Абе, няма да говоря повече, този батак също може да се прибави към великите достижения на управлението на НДСВ (в коалиция с ДПС) и на последвалата го, чак задавяща се от принципност, "света троица"...

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » съб яну 19, 2008 2:23 am

Граби се здраво,както във всички държавни учреждения и структури.Аз също не повярвах за това количество валеж(гледах дискусия в Парламента по темата),но съвсем неочаквах инфото дадено горе.Просто мислех че валежа е бил около 100-на литра.
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

wilkosz

Мнение от wilkosz » съб яну 19, 2008 9:03 am

Граби се и в университетите и в другите научни институти...кой каквото успее да докопа! Всичко се прави, за да се приберат парите в нечии джобове, не заради науката.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб юли 18, 2009 5:44 pm

Radoslav Petkov написа:
Radoslav Petkov написа:Много интересна и всеобхватна станция. Незнам колко струва (не само като цена, а и като качество), но описаните параметри и добавените снимки, изобразяват на вид един много добър продукт. Бих желал да имам нещо подобно, но може би цената е с 3 нули отзад... :hmm:

http://mse-bg.com/MSEBG/amsbgr.htm
А ето и визуализацията на станцията в текстови вид. Явно такива станции се използват в НИМХ. Незнам дали на този линк се обновяват измервания и е онлайн... :-?

http://meteo-bg.com/Wind_Power/AutoSave_0.htm
Не знам много за реалните качества на датчиците в тези станции, освен някои откъслечни сведения, че ветромерите не са много ефективни (точни) при силен вятър, специално при мерене на скоростта на вятъра...

Иначе, бих казал няколко думи, полунасочени, без да споменавам имена, в една друга насока. Тези станции (или отделни, датчици, вкл. от друг тип) на фирма MS&E, се инсталирани в част от станциите в системата на НИМХ (не знам в каква част). Самата фирма MS&E (Метеорологични системи и екипировка) ми е малко странна, поради това, че е вид фирма вътре в НИМХ-БАН. Не мога да кажа нищо повече, тъй като не знам (не съм проучвал) как стоят нормативно нещата около структурата на НИМХ-БАН и дали е законосъобразно съществуването на тази фирма около (във?) НИМХ-БАН. Според мен обаче, най-малкото има МНОГО голяма вероятност около дейността и управлението на тази фирма да има МНОГО СИЛЕН КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ...

Примерно. НИМХ-БАН получава всяка година някаква държавна субсидия (която покрива финансирането на определена част от дейността на института и специално измерванията), част от която субсидия, чисто хипотетично, отива за закупуване на техника за НИМХ-БАН от въпросната фирма (т.е. в касите на фирмата), някои от ръководителите на която пък работят в същото време и в НИМХ-БАН и могат да предлагат НИМХ-БАН да купи техниката точно от тяхната фирма... Мисля, че стана ясна идеята ми... Лично на мен тази система ми се вижда леко омацана, но няма да говоря повече, може би пък аз не съм в час и знам твърде малко (както казах, не съм си поставил за цел да разкрия всички потенциални далавери около това)...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон апр 19, 2010 6:48 pm

Бял облак написа:
alexander написа:
Бял облак написа:Линк:
http://meteo-bg.com/AutoSave_0.htm
Предполагам, че това е автоматична станция на НИМХ. Би ли дал още линкове към други станции на института, които са със свободен достъп? Питам защото не съм забелязъл препратака от основната им уеб страница в този посока.
Тази станция май не е на НИМХ, а на ето този консорциум. Цъкаш на обслужване, след това на демонстрация и отиваш на линка към станцията.
Иначе, дали има станции на НИМХ, които са със свободен достъп, освен тази в Кюстендил? - едва ли!
А за този "консорциум" (всъщност, може би все пак си е пълноправен консорциум, ама...) съм се опитал да намекна нещо малко по-нагоре в настоящата тема. Не съм задълбал, по различни причини, включително това, че така и не успя да ме обземе достатъчно голямо желание да се ровя в батаците на НИМХ (макар периодично да ги почесвам), както и това (което има връзка с първото), че нямам 100% сигурна (документална) информация за нещата... :roll:

Потребителски аватар
Бай_Иван
Регистриран: вт ное 10, 2009 11:35 am

Мнение от Бай_Иван » чет сеп 02, 2010 9:45 am

просто нямам думи :thumbdn:
Последна промяна от Бай_Иван на чет яну 20, 2011 8:11 pm, променено общо 1 път.
Във форума всеки носи радост. Един на влизане, друг на излизане...
Изображение

Потребителски аватар
ForumNIK
Регистриран: нед дек 16, 2007 6:24 pm

Мнение от ForumNIK » пон окт 04, 2010 9:16 pm

В БАН се засегнаха, че опровергават прогнозите им:

http://dnes.dir.bg/news/ban-vremeto-pro ... 03130?nt=4

mmirro
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:50 pm

Мнение от mmirro » вт окт 05, 2010 3:35 pm

Бай_Иван написа:Ох нямам думи вчера бях в НИМХ и лично с очите си видях как Вилдовия ветромер с лека плочка беше заел интересна поза към сз толкова ли не могат да затегнат две скапани обтяжки егати мърлячите другото което най - точния барометър в България не се отчита понеже идиотите не искат да купят кабел за предаване на данни , не знам дали да продължавам със абсурдите с които се запознах айде пък може някой да се трогне , за пиранометъра за изследователски цели за измерване на пряка слънчева радиация който няма тракер , за криптониевия хигрометър който и той е сдал багажа , за уж новите уреди за измерване на параметрите на слънчевата радиация (пряка , разсеяна , отразена) , по-точно за уреда за разсеяна радияция , който трябва да е ориентиран точно за да може металния обръч около него постоянно да го пази от преки слънчеви лъчи , за пробития изпарителен басейн (еталонен) , за това как се съхраняват архиви и данни в най-дългия воден канал за изследване на витла и хидроложки уреди на балканския полуостров(100м) , който не работи .........и спирам ,има и още ама ще ги запазя за друг път просто вчера за 1 час разбрах , че няма как да се оправим , толкова е зле положението че просто нямам думи :thumbdn:
Хм, добре дошъл в "отбора" :buble: :? :banghead: :prison: :aaa: :banghead:
Каквото и да мислят за теб, прави това, което смяташ за правилно. Бъди еднакво равнодушен и към порицанието и към похвалата.
Питагор

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт окт 11, 2011 7:57 pm

bismarck написа:По БТВ върви репортаж за липсата на пари за НИМХ. Сори за офтопика, но е близо до темата.
Гледах го... ъ, май го изпуснах, само анонса видях, ще пробвам в късните новини, става като за начало подобен репортаж. Сега трябва да вдигнат още патардия за пипсата на пари за наблюдателната им дейност... ако наистина парите за това перо са малко де, далеч не съм 100% убеден в това, но признавам, че е доста вероятно, да... Искрено се надявам истината да не е такава, че всъщност има пари, но те не се използват за това, защото ако е така е логично те да не искат да вдигнат шум около тази "липса". А баш, баш най-тъпият възможен вариант е, че всъщност на никого (поне от ръководството) не му пука кой знае колко дали има достатъчно пари и за какво точно се използват те :green: ... дано да не е той верният...

wilkosz

Мнение от wilkosz » вт окт 11, 2011 8:06 pm

Аз когато щях да почвам във Варна, зам.директора каза "Те парите ще дойдат впоследствие". Т.е. не е като да няма пари, но ги прибират в джобовете вместо да ги инвестират в метеоинфраструктура...Къщата така наречена станция в Шумен още малко ще се срути, Лилито ще се пенсионира, но няма да дочака нова сграда за която отдавна си мечтаеше... :green:
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср окт 12, 2011 9:43 pm

Синоптиците ще работят на непълна заплата

Ще им се плаща за една седмица по-малко до края на годината заради недостиг на средства по издръжката на БАН

wilkosz

Мнение от wilkosz » вт окт 25, 2011 9:19 am

Преди 4 дни пратих и-мейл с линковете на станция Шуменско плато, на адреса на шуменската метеостанция на НИМХ. Защо ли не съм изненадан, че не получавам никакъв отговор. Няма благодаря, няма въпроси. Нищо. Едва ли някой там от тези, които са призвани да си изкарват хляба от метеорология, реално се интересува от времето извън конкретните си задължения... :green:
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » вт окт 25, 2011 10:13 am

За жалост е така. Те дори и на задълженията си не гледат с особен интерес. Не всички са така, но... повечето.

Отговори

Върни се в “Проблеми около метеорологията и климатологията”