ПРОБЛЕМИ ОКОЛО НАЛИЧНОСТТА НА МЕТЕОРОЛОГИЧНА ИНФОРМАЦИЯ (2013-...)

Вече има теми по въпроса, като ги сложа тука всичко ще блесне и без никакви обяснения...

Модератор: Бял облак

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница), с.Климентово, общ.Аксаково /288м.н.в/, Обзор /22м.н.в/

Мнение от gosho97 » ср апр 03, 2013 11:03 pm

Мерси за бързия отговор. Жалко, защото някои от тях са с доста интересн климат.

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » чет апр 04, 2013 9:46 am

Мен ме е яд, че не са включили Кнежа в международния обмен и към момента имаме едно не малко информационно затъмнение на района между Плевен и Видин - едно пространство от 155км /не броя любителските и станциите в Оряхово и Лом, тъй като са на АППД, а и освен това имат силно изразен микроклимат заради реката/.

Потребителски аватар
Бай_Иван
Регистриран: вт ное 10, 2009 11:35 am

Мнение от Бай_Иван » чет апр 04, 2013 9:59 am

Vanio Yanev написа:Не участват в международния обмен с данните.Участват само по-високо разрядните станции като ХМО и ХМС ,или по-важните за даден регион ,например за нашия ''краен'' Югозападен регион е ХМО-Сандански.Има още 2-3 климатични станции и куп валежомерни ,но не участват в обмена.
Кой ти каза , че ХМО и ХМС участват само в международния обмен.Това кои станции са и кои не са се решава на много по-високо ниво.Имай на предвид , че имаме и климатични станции участващи в WWW.
Във форума всеки носи радост. Един на влизане, друг на излизане...
Изображение

Vanio Yanev

Мнение от Vanio Yanev » чет авг 15, 2013 10:58 am

Излизам извън темата за прогнозите, но нима смятате, че като няма станция на дадено място, времето и Т там нямат значение???
По тая логика при мен като не се отчита валеж при станцията, ако паднат 100 л дъжд при силна буря, но няма кой да ги отчете, значи не ги е имало ли?
Ако толкова сте сигурни, че 39.9°C не са били минати това лято КЪДЕТО и
да е било в България, докажете го.

В България има към 5300 населени места. В сайта има около 35-40 АС, а НИМХ имат не повече от 60-70 станции (не съм ги броил). Допълнително в ненаселените райони, като полета, котловини, долини също никой не може да докаже, че не е имало 40°C. Точно по тази причина с право се съмнявам абсолютната максимална и минимална температура да са съответно 45.2°C и -38.3°C. Толкова е било при станцията на НИМХ, да, а дали не е било повече/по-малко на място без станция? Да, било е. Но никой не знае с колко.
Не намерих подходяща тема, където да го напиша, затова модератора да го мести където трябва.
:laughm: :laughm: :laughm:

Почвай да броиш...! ;)
Филиал Кюстендил:
Хидрометеорологични обсерватории (ХМО) - 2бр. Синоптични станции — 4 бр.
Климатични станции — 15 бр.
Пунктове за измерване на валежите — 58 бр.
Общо: 79

Филиал Варна:
14 синоптични, 26 климатични и 66 валежомерни станции на територията на 8 области в Източна България.
Общо: 106

Филиал Пловдив:
Филиал Пловдив обслужва 40 метеорологични станции.
Общо: 40

Филиал Плевен:
8 синоптични, 21 климатични и 72 дъждомерни.
Общо: 101
Обща сума на всички филиали: 326 станции (климатични,синоптични и дъждомерни).
Източник: www.meteo.bg
Нашите автоматични станции /в сайта/ - 52 бр. /25 стандартни/.
Любителски пунктове с редовни данни: 4 бр /София-Дианабад ,Варна в.з.Акчелар ,Петрич,село Беласица.
Всички общо: 382 станции със нестандартните ,без тях са 355 станции.

Другия път просто не се изказвай неподготвен.

YGeorgiev94

Мнение от YGeorgiev94 » чет авг 15, 2013 11:28 am

Признавам, не бях подготвен с бройката на станциите. И все пак не се хващай за това, 380 са 380, не са 5300, нали? В Сопот и Карлово, да кажем (има безброй много примери де) като няма такива станции и какво? Не броим процесите там ли?
Да вземем за пример долината на Струма, където са Петрич и Сандански. 100%, макар и без доказателства, може да се твърди, че в двора на станцията на НИМХ в Сандански не е най-топлото място в цялата долина. Тоест, ако е било 38.5 в Сандански, то спокойно може да е било 40 в някое близко село или поле, съответно в България е ИМАЛО 40, но не при бялата клетка.
Същото се отнася за зимата. Не ходи ли някой от форума в Плана? Не беше ли там Бял Облак? Не измери ли екстремно ниски Т, които станциите на НИМХ никога няма хванат дори за 1000 години? Не приемам най-ниската Т в България да е -38.3. Вероятно е под -50, но не и -38 :grin1: :grin1:
Нито пък 45 в Садово. Най-вероятно 46.5-47 някъде си, на територията на България.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет авг 15, 2013 11:34 am

Не се отплесвайте пак в преливане от пусто в празно :| , очевидно е, че не може (и няма никакъв смисъл!) да има официална станция във всяко населено място. Според мен много по-важни въпроси са, примерно, в колко от работещите станции и пунктове данните се набират свястно и систематично, каква част от всички данни е общественодостъпна, доколко тези данни са годни (и се използват) за някакви смислени, общественополезни цели...

Vanio Yanev

Мнение от Vanio Yanev » чет авг 15, 2013 11:57 am

Just me 94 написа:Признавам, не бях подготвен с бройката на станциите. И все пак не се хващай за това, 380 са 380, не са 5300, нали? В Сопот и Карлово, да кажем (има безброй много примери де) като няма такива станции и какво? Не броим процесите там ли?
Да вземем за пример долината на Струма, където са Петрич и Сандански. 100%, макар и без доказателства, може да се твърди, че в двора на станцията на НИМХ в Сандански не е най-топлото място в цялата долина. Тоест, ако е било 38.5 в Сандански, то спокойно може да е било 40 в някое близко село или поле, съответно в България е ИМАЛО 40, но не при бялата клетка.
Същото се отнася за зимата. Не ходи ли някой от форума в Плана? Не беше ли там Бял Облак? Не измери ли екстремно ниски Т, които станциите на НИМХ никога няма хванат дори за 1000 години? Не приемам най-ниската Т в България да е -38.3. Вероятно е под -50, но не и -38 :grin1: :grin1:
Нито пък 45 в Садово. Най-вероятно 46.5-47 някъде си, на територията на България.
Белия Облак е много ентусиазиран човек ,преди да отиде проучи къде може да има толкова нисък минимум.Според теб ,там където той го измери да видя цивилизация ,постоянен ток ,къщи ,вили ,някакви жилища? Е къде да живее наблюдателя примерно ако имаше такава станция? 50 години да живее на палатка ли примерно ?

За Петрич-Сандански ,станция в котловината има в село Първомай на 130 м.н.в. ,и не е ударила 40,0° това лято.
То някъде на асфалта и 50° може да е ударило.

Stringmeteo ,това което казваш е така ,доколко от тези 350 станции данните са реални ,събират се и се вписват в дневници и обобщения /особено от валежомерните/ ,това никой не може да го каже ,аз просто пуснах бройката на станциите ,които са си много... :)

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет авг 15, 2013 12:04 pm

Е, то ако става въпрос, има и по-ниски места в района, примерно около Рупите, Митино, Кулата, Марино поле, Тополница... :laughm:

Vanio Yanev

Мнение от Vanio Yanev » чет авг 15, 2013 12:07 pm

Stringmeteo написа:Е, то ако става въпрос, има и по-ниски места в района, примерно около Рупите, Митино, Кулата, Марино поле, Тополница... :laughm:
На Марино Поле има хидроложка автоматична станция за измерване нивото на река Струма ,но за измерване на температурата...?

До колкото знам е имало в село Кулата ,но данни оттам ,май... йок.. :D

YGeorgiev94

Мнение от YGeorgiev94 » чет авг 15, 2013 12:27 pm

Ваньо, винаги гледаш да замажеш така нещата, че да съм все в грешка.
Не ти говоря за никакъв асфалт, а за реална Т на 2м!

И за какви къщи и цивилизации говориш? Не споменах ли преди малко "където и да е в България"? Защо трябва една температура да е отчетена в населено място, със станция, за да бъде призната? Ние говорим за "абсолютна максимална/минимална температура в България" или "най-високи температури за лятото на територията на страната", а не "в населените места, където да има станция ", нали така?
Ето защо твърдението "тази година България мина без 40-так, е или невярно, или неправилно изразено. Ако се каже така : "Тази година нямаше 40-таци при нито една станция", то тогава може да се приеме за вярно.
Ако някой, обаче, каже първото, то той показва, че или е пристрастен и му се иска да не е имало 40, или пък, че не е запознат с факта, че станциите не могат да хванат ТОЧНО най-високите температури из 111те хил.кв.км земя.
Пример: минава суперклетъчна буря, като тази под Свищов. Удря едър град, пада огромно количество дъжд, вятъра е ураганен. Клетката на НИМХ, обаче, се намира в периферията и само 1л пада при нея. Е това значи ли, че бурята е била толкова ялова, че някъв си 1 л е паднал? Неее, просто не е имало станция там, където е бил потопа. Същото и с температурите. Е, поне за валежите има радар, та навсякъде се виждат :grin1: :grin1: :grin1: :grin1: :grin1: :grin1: :grin1: :grin1: :grin1: :grin1: :grin1:

Vanio Yanev

Мнение от Vanio Yanev » чет авг 15, 2013 1:26 pm

Е нали за да се отчете максимална/минимална в някое место трябва да има станция и условия за наблюдения ,затова те питах наблюдателя на дадената станция нали трябва да живее в нещо..?Там където беше Белия Облак няма условия за постоянни наблюдения ,освен НИМХ да си построи сграда ,да направи метеопарк и така ,което нали се сещаш ,че скоро няма да стане...

А за бурята...Летните бури са така ,не може в един град да има примерно 15 станции за да може всяка капка да бъде отчетена ,не става така... :)

Станциите се слагат там където има нужда ,в случая се слагат в населени или покрай населените места за информация на населението ,никъде няма да намериш станция насред полето ,освен където има засадени големи земеделски площи и е нужно.

НИМХ може да правят експерименти на различни места ,но те са като изследванията на Белия Облак краткотрайни и само за екстремума ,не за дълъг поток от данни ,а такива експериментални станции и измервания почти не се правят вече.

А когато някой каже ,че това лято сме се разминали без 40° естествено ,че има предвид данните само от станциите ,няма как да знаем някъде в някое си поле колко е било... :)

Ако си толкова голям мераклия вземи една метеорологична клетка и започвай да издирваш 40-те градуса... ;)

YGeorgiev94

Мнение от YGeorgiev94 » чет авг 15, 2013 3:23 pm

Ще ги издирвам, тръгвам веднага :D :D :D ....Пазарджишко, Видинско и Санданско - това са районите, където е възможно да ги е минало.

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » чет авг 15, 2013 3:27 pm

Много ми е интересно щом Бачово нямаше,къде може да ги е минало тук(Видинско).Говоря за населени места,а не на полето,където е суха тревата.Още на север от Бачово в Ново село не е.Видин-не,Монтана-не.Къде е по-ниско от Видин,за да ги е минало?Да не би да имаме район с много по-ниска надморска от града?Запознай ме с него.
Тук сме в дъното на паницата,а ти изобщо бил ли си във Видин?Къде е по-ниско оттук?Преди да се изказваш погледни надморските височини.В Пазарджишко и Санданско може да има и по-ниски,но тук къде са?Според надморската височина никъде не може да е минало 40 тук това лято щом на 30 метра едва мина 38.Просто не беше от тези през 2000-2007-2012 година.

YGeorgiev94

Мнение от YGeorgiev94 » чет авг 15, 2013 4:08 pm

mnn написа:Много ми е интересно щом Бачово нямаше,къде може да ги е минало тук(Видинско).Говоря за населени места,а не на полето,където е суха тревата.Още на север от Бачово в Ново село не е.Видин-не,Монтана-не.Къде е по-ниско от Видин,за да ги е минало?Да не би да имаме район с много по-ниска надморска от града?Запознай ме с него.
Тук сме в дъното на паницата,а ти изобщо бил ли си във Видин?Къде е по-ниско оттук?Преди да се изказваш погледни надморските височини.В Пазарджишко и Санданско може да има и по-ниски,но тук къде са?Според надморската височина никъде не може да е минало 40 тук това лято щом на 30 метра едва мина 38.Просто не беше от тези през 2000-2007-2012 година.
Не знам дали е имало 40 във Видинско, съдя най-вече по това, че моделите даваха до 42 на 2м на границата със Сърбия. Най-вероятно е станало, но извън населени места.
В Санданско също не съм сигурен, но в Пазарджишка област е имало.

Vanio Yanev

Мнение от Vanio Yanev » чет авг 15, 2013 4:11 pm

Ами дай конкретни дни за които имаш съмнения за 40° в горе подадените от теб райони /Санданско-Петричкия ,Пазарджишкия и Видинския/.

Отговори

Върни се в “Проблеми около метеорологията и климатологията”