ПРОБЛЕМИ ОКОЛО НАЛИЧНОСТТА НА МЕТЕОРОЛОГИЧНА ИНФОРМАЦИЯ (2013-...)

Вече има теми по въпроса, като ги сложа тука всичко ще блесне и без никакви обяснения...

Модератор: Бял облак

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон авг 20, 2018 2:15 pm

Бял облак написа:За 18 и 19-ти максималните са съответно 24,7 и 29,7°C, които са взети от сутрешния главен срок 6UTC. https://www.stringmeteo.com/synop/maxmi ... .php#15712
А всъщност са по 35,0С.
...
Изглежда скрипта не е по-съвършен от нормалното и си дава максовете от наличните главни срокове. :)
:banghead: :suicide:
Ще оправям и това значи, когато му дойде редът... :?

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » вт авг 21, 2018 8:38 am

След като за вчера липсват три срока за София , за днес също няма данни за 00:00ч. Не мога да разбера това нарочно ли го правят, с някакъв умисъл, или просто са мърлячи. Почвам сериозно да се дразня, не мога да разбера какъв им е проблема на тези хора. Получават ли изобщо пари за тези станции?

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm
Местоположение: Паметника Левски 565м. / Сарафово - Бургас за лятото

Мнение от lancelot » вт авг 28, 2018 4:36 pm

Тази станция за Одрин не следва ли да се махне от таблицата ?
Като гледам бая куци данни дава.
Знам, че е коментирано вече, но според мен е абсолютно объркващо, че и подвеждащо нейното присъствие, както е така без нощни данни и с доста липсващи такива като цяло.

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » вт авг 28, 2018 4:52 pm

Ми да се сложи Свиленград. Има и норма 61-90 за там.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт авг 28, 2018 4:52 pm

lancelot написа:Тази станция за Одрин не следва ли да се махне от таблицата ?
Като гледам бая куци данни дава.
Знам, че е коментирано вече, но според мен е абсолютно объркващо, че и подвеждащо нейното присъствие, както е така без нощни данни и с доста липсващи такива като цяло.
Вече не е чак толкова объркващо, след като средноденонощните започнаха да се изчисляват не по срочните данни, а по други стъкмистики :grin1: . Мисля по въпроса. Ти какво предлагаш да се сложи? Честно казано, в момента много по-сериозен трън в очите ми е Маноле :hmm: ...

Бял облак, отдавна мисля за Свиленград, но... не знам, още имам някои съмнения и опасения :hmm: ...

Бял облак

Мнение от Бял облак » вт авг 28, 2018 4:55 pm

Например...
Мисля че се досещам какво може да те притеснява (сутрешната сянка от сградата?), но ти кажи какво по-точно е.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт авг 28, 2018 5:25 pm

Да, неща от този сорт... Мислиш ли, че средномесечните там са близки до/съизмерими с реалните/очакваните за... да кажем мястото на официалната станция на НИМХ, по която са направени нормите 61-90? :)

Бял облак

Мнение от Бял облак » вт авг 28, 2018 5:43 pm

Ми аз не знам къде точно е била станцията на НИМХ, но където и да е била в града или някъде по периферията му, би трябвало да са мерени сравнително еднакви температури. Целият град е на равното - само малка част от него се е качила по баира.

А относно местоположението на АМС-то от западната страна на висока сграда - ако в таблицата направиш така, че средната да се изчислява на база климатични срокове, според мен получения краен резултат ще е близък до/съизмерим с реалните/очакваните температури за мястото на официалната станция на НИМХ, по която са направени нормите 61-90. :)
Разбира се, толкова доколкото самата норма е съизмерима с реалностите на местността, предвид качеството на измерванията.

По климатични срокове, защото така слънцето вече е огряло клетката за обедния, а сутрешния и вечерния са си и без това без слънце. Е, само за сутрешния ще е изгряло, но все още тепърва нагряващо подстилащата повърхност на района, така че... няма ад е фатално. А и вечерния срок в някаква степен би компенсирал това заради острова на топлина. И в крайна сметка като средната Т ще е се получава една сравнително реална стойност. +-0,2С, например. По-скоро в +0,2С като се замисля заради топлинния остров. :hmm: Все тая, плюс или минус, не би трябвало да е нещо съществено.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт авг 28, 2018 6:07 pm

А не мислиш ли, че и по синоптичните срокове "компенсацията" ще е подобна? :hmm:

Бял облак

Мнение от Бял облак » вт авг 28, 2018 6:49 pm

Като се замисля... май си прав. :grin1:

Бял облак

Мнение от Бял облак » вт авг 28, 2018 7:12 pm

Иначе като гледам тия 26,5С до момента за месеца в Одрин... множко ми се виждат. Там станцията е на силно урбанизирано място и изглежда топлинния остров влияе сериозно. В Орестияда е 25,4С. Свиленград да е около 24,5С(казвам около заради липсите напоследък), Хасково също с 24,5С (24,7С по кл.ср.).

Значи от едната страна 24,5С, от другата 25,4С и по средата 26,5С. Доста съмнително. Топлинният остров сигурно вдига с около 1С.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт авг 28, 2018 7:23 pm

Ами... какво да ти кажа, ако това тук е вярно... :laughm:

Бял облак

Мнение от Бял облак » вт авг 28, 2018 7:35 pm

Това им е станцията. Дано да си имат още една извън града, за да правят изследвания за топлинния остров. Тази станция е на идеалното място да отразява топл. остров.

Гръцките дейвиси също е възможно да са завишили с някоя десета - не се знае как са разположени, колко близо до сгради, защита на сензора и т.н. Така че реално може месечната да е 25,0-25,2С. Абе, както и да е - няма какво толкова да се взираме. Важното в случая е, че наистина станцията в Одрин не дава адекватна аномалия. Иначе за мястото може и да си мери реална Т, ама...

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » чет сеп 13, 2018 12:59 pm

Може и в друга тема, но така или иначе е свързано и с тази -
https://www.stringmeteo.com/synop/temp_ ... %D0%98#sel
Мисля, че за реалната сезонна аномалия Оряхово, Плевен, Велико Търново, Русе, Шабла, Пловдив, Кюстендил, които са с непълни данни (меко казано), е редно да се махнат от официалната таблица.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет сеп 13, 2018 1:48 pm

Ъъъ, да, не трябва да ги има тук изобщо :hmm: ...

Оправих го, така добре ли е? :)

Отговори

Върни се в “Проблеми около метеорологията и климатологията”