Прогнозите за времето - монопол на синоптиците на НИМХ?

Вече има теми по въпроса, като ги сложа тука всичко ще блесне и без никакви обяснения...

Модератор: Бял облак

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » чет ное 02, 2017 2:22 pm

FENIX написа:Според мен имат основания за нещата конкретно към доц. Рачев. Но според мен акцентът тук е не върху това дали е климатолог или метеоролог, а в това, че може по-скоро да се числи като шут и медийна звезда,.........!
А Емо от бтж не е клоун?
Клоунадата е част от играта, в случая.
инак, казус НЯМА.

Има някакви анонимници от ФБ сайт, зад който може да стои някой от НИМХ, може да стои хасан, Иван или дори Ал Багдади.
Коментират статии в частни медии или нечии други изяви на някакви свободни граждани, независимо какви са гражданите.
Последното по никакъв начин не ги касае и що се отнася до личното ми мнение - у лево.
официалните прогнози дават НИМХ. С тях се съобразяват институции, общини, те вземат мерки и предотвратяват наводнения, суши и муши.
Никой не играе на тяхното поле.
АКО някой иска да се съобрази с предупрежденията ми за прибиране на цитруси или Юбеи в съответните форуми или да смени зимните гуми, това е ЛИЧНО негов избор.

Колкото до оценките на студентите за някого - ПЛС. 90 на сто от тях са функционално неграмотни, вече дори в Алма Матер, при това по базисни неща, да не говорим за елементарен правопис.
Со, ДГД.

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » чет ное 02, 2017 3:10 pm

А бе и ти може да си служиш с клоунадата (знаем за богатия ти и цветущ речник, което не е лошо да го има човек), ама в прогнозите си не го правиш. Чолаков работи в една медия, това му е тертипа на поднасяне на прогнозата. Минчо Празников също прилагаше "оцветяване" на прогнозите си, но не беше по този нагъл начин, като при доцента. Последния се чудя как намира това време да ходи и да говори за толкова много медии едновременно. Плюс това и прогнозите му са често доста слаби. От него се излъчва надменност, според мен, а и както съм говорил и с други, не е само според мен. Опитва се да е новия Празников, но далече е от успеха и в това! Тези студенти, които са споделили мнение са вече бивши такива, не са от нискокачественото сегашно поколение студенти.
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » чет ное 02, 2017 7:36 pm

Минчо Празников ме дразнеше точно толкова, колкото и Емо Чолаков. Е_ати селянина, се правеше на оригинален. Също не харесвах Иван Василев. Той пък се правеше на много важен, с една назидателна и арогантна интонация поднасяше прогнозите.
Както и преди казах, за мен най-свестния синоптик от старата генерация е Огнян Гаврилов. Никога не преиграваше, винаги сериозен и скромен. Дори един път си призна, че прогнозата не се е оказала точна, това го помня. Наскоро имаше интервю с него по ТВ, има го в сайта на една телевизия. Много свестен човек, потвърди се впечатлението ми за него. Каза, че не одобрява всичките тези мадами, които нула понятие си имат от времето и не разбират въобще онова, което говорят. И е прав. Пуснаха и кратък откъс от негова прогноза с показалката от стари новини от март 1986 г. Накефих се да си спомня как сериозно се представяше прогнозата за времето по онова време.
Другите двама, които уважавам за съжаление не са между живите вече. Калоян Такев и Латин Латинов. Също много свестни и кадърни хора.
Орлин Лазаров за съжаление е вън от фаворитите ми, защото на моменти също преиграваше и се усещаше подразнен, когато прогнозата е била сгафена. Макар че беше много по-добре отколкото недоразумението Минчо Празников
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » чет ное 02, 2017 7:44 pm

Мен пък ме кефи Емо. На него му се дават няколко абзаца от БАН и това е неговият оригинален начин да се бори с конукренция на яките каки с полички тип Никол. Където вместо да видиш какво е времето, мозъкът е бомбадиран от мисли "тая, ако ми падне..." В БТВ той няма право на собствена прогноза. А и като цяло хората го харесват. Някакси добронамерен и позитивен е.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
zaples14
Регистриран: нед юни 20, 2010 9:11 am

Мнение от zaples14 » чет ное 02, 2017 7:47 pm

А имаш ли някакви впечатление за още по-старата генерация - Любка Кумчева, Асен Писарски и Йордан Кънчев. Синоптици от 70-те години, които всяка вечер се показваха на телевизионния екран.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » чет ное 02, 2017 7:57 pm

FENIX написа:А бе и ти може да си служиш с клоунадата (знаем за богатия ти и цветущ речник, което не е лошо да го има човек), ама в прогнозите си не го правиш. Чолаков работи в една медия, това му е тертипа на поднасяне на прогнозата. Минчо Празников също прилагаше "оцветяване" на прогнозите си, но не беше по този нагъл начин, като при доцента. Последния се чудя как намира това време да ходи и да говори за толкова много медии едновременно. Плюс това и прогнозите му са често доста слаби. От него се излъчва надменност, според мен, а и както съм говорил и с други, не е само според мен. Опитва се да е новия Празников, но далече е от успеха и в това! Тези студенти, които са споделили мнение са вече бивши такива, не са от нискокачественото сегашно поколение студенти.
Първото е въпрос на избор.
Рачев е пич. Бях на една стрингметеосбирка с него и впечатленията ми са много добри.
Това, че обича да е в светлината на прожекторите, в никой случай не е осъдително.
Негов избор.
Празников е друго поколение, друга вселена, друга парадигма изобщо. Няма място в тази тема дори като пример, обидно е за него.

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » чет ное 02, 2017 8:07 pm

Всички изброени по-горе от старото поколение ми навяват приятни спомени за детството като гласове от радиото :) , всеки беше посвоему уникален и интересен за слушане.
wilkosz написа: Орлин Лазаров за съжаление е вън от фаворитите ми
Много го харесвах, защото винаги звучеше супер ентусиазиран, когато четеше прогноза и май най-често даваше инфо по градове за валежи и снежна покривка.

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » чет ное 02, 2017 8:25 pm

Орлин Лазаров, чудесен глас, много си приличаха по гласове с Огнян Гаврилов!
За Бисмарк, не го познавам лично Рачев, може би е така, както казваш, ако някога се запозная с него ще добия впечатления и за образа му, извън медиите. За сега впечатленията ми за него са от там и от негови бивши студенти, държа да подчертая. Но най-точни винаги, или поне точни индивидуално, са личните впечатления. Може пък да се окаже, че в личен контакт е съвсем друг и дори да ми бъде приятен, най-малкото.
Но това, което е изразил Макс за двама-трима метеоролози, все едно описва точно Рачев. Минчо Празников е легенда! Много мераклийската казваше прогнозите си за сняг, йевала, няма равен!
wilkosz написа:Минчо Празников ме дразнеше точно толкова, колкото и Емо Чолаков. Е_ати селянина, се правеше на оригинален. Също не харесвах Иван Василев. Той пък се правеше на много важен, с една назидателна и арогантна интонация поднасяше прогнозите. .....
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

wilkosz

Мнение от wilkosz » чет ное 02, 2017 10:21 pm

zaples14 написа:А имаш ли някакви впечатление за още по-старата генерация - Любка Кумчева, Асен Писарски и Йордан Кънчев. Синоптици от 70-те години, които всяка вечер се показваха на телевизионния екран.
Любка Кумчева естествено, кой не я знае, кой не е чувал за нея :grin1: :laughm:
Не я харесвам, няма добър характер, лукава е. Такова ми е усещането за нея, а и съм чел разни истории за нея в пресата.
Другите двама не съм ги чувал.
Ето интервюто с Огнян Гаврилов. На 5.28 минута е архивната прогноза от 8 март 1986 г., която той представя по ТВ.
https://video.bnt.bg/bg/a/ognyan-gavril ... ta-i-efira
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет авг 16, 2019 8:55 pm

Засега слагам това интервю с Анастасия Стойчева в тази тема (още не съм го слушал :) )...

НИМХ: Истинската прогноза се прави от синоптици, не от приложения
публикувано на 16.08.19 в 13:21

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

Мнение от gosho97 » съб авг 17, 2019 12:07 am

Ами, аз го изслушах, като цяло за доста неща е права, обаче не ме кефи начинът, по който говори за любителите, има доста злобна нотка и към любители и към климатолози и т.н., това от доста време го забелязвам в тази жена и междудругото съм почти убеден, че зад страницата им във фейса стои тя. :wink: Все едно някой от любителите иска да й вземе хляба или едва ли не може да е учила "5 години във ФзФ на СУ", а в същото време някой си господин Х в съответна друга страница във фейса да си прави прогнози щото се е учил сам в Интернет за материята. Споко, всички знаем кой е "официоза". Това определено не е начина да си спечелиш по-голямо уважение, в случая към института. Не я харесвам тази госпожа и това е, лично мнение просто. :flourish:
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб авг 17, 2019 12:37 am

Мда, и аз го изслушах и... като цяло се присъединявам към коментара ти :thumbup: :grin1: . Също така реших да преместя тези неща в една поне малко по-правилна тема, предвид на авторекламата на Стойчева за перфектните и незаменими прогнози на НИМХ :laughm: ... И да, прииска ми се и да вметна, че за съжаление нашата метеослужба няма особено голям принос за качеството на моделните прогнози (по принцип), където с особено голяма сила действа пеинципът "боклук влиза, боклук излиза" :grin1: - не толкова заради силно редуцираните данни в международния обмен, колкото заради силната съмнителност на данните, които са останали да се подават :dontknow: , но... не това беше основната тема на разговора ;) ...

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » съб авг 17, 2019 11:07 am

Не ми остава друго освен да се присъединя към горните две мнения. :dontknow:

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » съб авг 17, 2019 2:04 pm

Доста комплексарски ми прозвуча това интервю. Какви анализи, какви формули, дето ги няма в интернет и само богоизбрани имат достъп, като те правят копи-пейст на ЕС. :)
За да имат тези претенции трябва да вдигнат качеството, а не само голи претенции. :thumbup: Ясно, че без пари не става, но все пак може малко по-скромни и обрани да са в изказванията си.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

wilkosz

Мнение от wilkosz » съб авг 17, 2019 3:25 pm

Аз пък въобще няма да го слушам интервюто. Сори обаче приложенията, които са базирани на компютърните модели, се справят доста по-добре с прогнозите понякога отколкото училите 5 г. физика метеоролози.
Специално на НИМХ претенциите са безкрайни. През отпуската се срещнах с един познат, който е кандидатствал за работа в НИМХ и са се отнесли по същия гаден начин като с мен. Казали са му "от кога в Шуменския университет са започнали да подготвят кадри метеоролози" и тема подобни назидателно неща. Освен това са му казали "готов ли си да работиш почти без почивка, без отпуска и без почивни дни за 500 лева заплата?" с цел да го откажат.
:green: :dontknow: :vomit:

Отговори

Върни се в “Проблеми около метеорологията и климатологията”