Прогнозите за времето - монопол на синоптиците на НИМХ?

Вече има теми по въпроса, като ги сложа тука всичко ще блесне и без никакви обяснения...

Модератор: Бял облак

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб авг 17, 2019 3:30 pm

wilkosz написа:Аз пък въобще няма да го слушам интервюто. Сори обаче приложенията, които са базирани на компютърните модели, се справят доста по-добре с прогнозите понякога отколкото училите 5 г. физика метеоролози.
Специално на НИМХ претенциите са безкрайни. През отпуската се срещнах с един познат, който е кандидатствал за работа в НИМХ и са се отнесли по същия гаден начин като с мен. Казали са му "от кога в Шуменския университет са започнали да подготвят кадри метеоролози" и тема подобни назидателно неща. Освен това са му казали "готов ли си да работиш почти без почивка, без отпуска и без почивни дни за 500 лева заплата?" с цел да го откажат.
:green: :dontknow: :vomit:
Е, те даже са били морални, запознали са го авансово с метео-реалностите в Булгаристан, за да не се разочарова и откаже сам само след няколко месеца :grin1: ...

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » вт фев 11, 2020 10:59 am

Не виждам по-подходяща тема, затова го слагам тук.
https://www.facebook.com/IvoNekitov/pos ... 2546991075
:D
Четящите редовно - обективни или не, знаят мнението ми за кодовете и в частност за ползването им от официоза (сега нямам предвид и другите неща). Да обвиняват в преписване е не просто прекалено, а НАГЛО и дебелооко.

Всъщност....като се замисля, да бъда забелязан от Олимп, за мен е повече от комплимент. :laughm:

ПС: Трагедия, просто..... :cry:
"Състоянието на не метеорологично образованото общество". Истинска трагедия..... :|

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » ср фев 12, 2020 10:31 am

Тъй като изобщо нямам време за тая сапунка, ето точката, тлъста черна точка, която поставих днес на тая простотия.

Непровокирана и незапочната от мен. :dontknow:
То, не е и много ясно, защо официалния 'Зевс" рипна и скокна на един съвсем страничен и нямащ нищо общо с официоза, нито мащабите на принудително ползващите прогнозите му. Както и да е, кейс клоузд. Ако на някого му се спори, да си спори сам. :dontknow:
Не съм заинтересован, поради липса на обект за спора. Че и субект, май :grin1:

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » ср фев 12, 2020 10:46 am

Тая лелка се излага постоянно от няколко години насам в интернет и по Тв.Никакво уважение към такива задръстеняци , които нямат истински интерес и любов към науката , а се взимат много насериозно...

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » ср фев 12, 2020 10:49 am

SKYLINE написа:
ср фев 12, 2020 10:46 am
Тая лелка се излага постоянно от няколко години насам в интернет и по Тв.Никакво уважение към такива задръстеняци , които нямат истински интерес и любов към науката , а се имат за голяма работа...
:thumbup: :cry:

Да осъзнаеш как това нещо се излага по толкова очевиден начин, просто недостоверно малоумен начин, е все едно да видиш как юношеската ти чиста любов се оригва грозно на чесън и развалени зъби, пърди и прави свирки на мангали по ютюб : )
Грозно разочарование. Добре, че към конкретната особа не съм и изпитвал някакво уважение, по-скоро - остатъци, до вчера, към институцията. :dontknow:

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

Мнение от gosho97 » ср фев 12, 2020 11:05 am

Тази освен да драска по фейсбук и да пръска злобата си за друго не става. Гола вода е в прогнозите госпожата и съмненията ми, че всичката злоба излзивана от ФБ страничката им към всички "незавършили ФзФ с профил метеорология" идва от нея, се потвърждават все повече. Госпожата вече е доста на възраст, а за толкова години нивото на прогнозите й е доста по-ниско от доста съфорумци тук, това го казвам като краен потребител, аз претенции да правя прогнози нямам. А с това, което прави из фейсбук сваля все повече и без това доста ниското ниво на НИМХ, най-вече за хора като нея институът е толкова зле. Преди се въздържах да говоря негативно за тази госпожа и тук съм споменавал само, че не я харесвам, очевидно има защо, но наистина си позволява доста. Голямо самочувствие без особено покритие демонстрира.

Всъщност не разбирам това агресивно поведение от нейна страна, може би е породено от това, че любители се справят по-добре от нея и повечето й колеги в институа, в който работи? :hmm: Тази е вредна за НИМХ, ВРЕДНА. Мисля че много по-нормално би било любители и профисионалисти да си сътрудничат дори, макар и тук да не сме завършили Метеорология в доста престижния ФзФ, мисля форумът като едно цяло има какво да даде за тази наука, разбира се и ние бихме могли да научаваме много от профисионалистите, но уви в България нещата не седят по този начин.
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » ср фев 12, 2020 11:15 am

:thumbup: Гошо 97
Но ФзФ също не е онова, което беше....
https://www.sofialive.bg/archive/archiv ... 79646.html :offtopic:

Anselmo
Регистриран: чет дек 12, 2019 11:26 am

Мнение от Anselmo » ср фев 12, 2020 11:19 am

Трябваше да я предупредиш да се пази от поледиците.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » ср фев 12, 2020 11:29 am

Anselmo написа:
ср фев 12, 2020 11:19 am
Трябваше да я предупредиш да се пази от поледиците.
Ти се бъзикаш, ама за утре като нищо може да сложат за Видинско. "Знам си стоката" :grin1: :thumbup:

simovremeto
Регистриран: ср яну 03, 2007 10:05 am

Мнение от simovremeto » ср фев 12, 2020 2:54 pm

Мдаа, Дедо е описал процеса на следене на метеоинформация на всеки запален метеофен в годините преди интеренет, все едно четях за мен. Трбва да добавим и включванията на деж. синоптик в предаването 12+3 за седмична в понеделник, както и в неделя сутрин към 7.45. А ежедневното слушане за данните в 7 ч беше закон, поради който съм си купува десетки малки портативни радиа, понеже като пътуваш няма как да разбереш какво става по татковината или като си на училище или т.н. Но това са едни други времена, в които с малки изключения работещите в НИМХ влагаха и сърце, сега е обратното голямо изключение са тези, които влагат сърце там.
Сега виждаме докъде са стигнали.... :thumbdn:

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » ср фев 12, 2020 3:14 pm

Присъединявам се към всички по-горни мнения.
Г-жа Стойчева падна много ниско. Но така е - който се мисли за много велик се сгромолясва с гръм и трясък в даден момент... :hmm: :dontknow:

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » ср фев 12, 2020 4:34 pm

И аз бях така както го е описал Симо. Също чаках всеки понеделник в 12+3 седмичната прогноза, мисля че я казваха към края на предаването към 14:45 ч.
Слушах данните в новините на обяд по радиото, към 12:15 ч. ги казваха. Шумен го съобщаваха най-редовно до 1990 г беше главна станция.
Чаках да донесат вестника Работническо дело, за да прочета за времето и какви са били измерените температури по европейските столици от предния ден.Любим ми беше Сиктивкар.
Вечер чаках да свършат новините за да видя прогнозата и добрите стари метеоролози с показалката. Един път месечно в неделя се появяваше Латин Латинов и даваше месечната прогноза.
Калоян Такев и Огнян Гаврилов бяха образец! Любка Кумчева още тогава ми се струваше крива и не я харесвах особено. Орлин Лазаров до 1989 се държеше сериозно, после почна малко да се излага и той. Анна Дякова беше някак безлична и тогава и после след 1989.
Миналата седмица на стената на Веско Краси писа, че вярва в обстановката и че ще натрупа много. Мартин Иванов пък писа, че не вярва и го бъзикнах здраво. Още един, който няма сърце за тая професия. :nono:
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 9:48 pm

Мнение от ivog_68 » ср фев 12, 2020 4:38 pm

Ха, добре си ѝ отговорил . "Бисмарк плагитствал прогнозите на НИМХ" - оксиморон и половина .

Потребителски аватар
Armaga
Регистриран: нед авг 03, 2014 10:02 pm
Контакти:

Мнение от Armaga » ср фев 12, 2020 5:57 pm

Сериозно се чудя дали НИМХ не трябваше да е приватизиран отдавна. Считам, че ползите биха били доста по-големи, както за работещите там, така и за нас като крайни потребители. Предполагам, че би ни подавала повече информация безплатно, а за платена, предполагам, че драстично биха подобрили качеството си, за да има кой да я купува. След това колелото се завърта и всички имаме полза.

Относно ФзФ, преди години си мислех да кандидатствам там, но когато гледах обяви за астрономи и метеоролози,за които се изискваше да имат завършена магистърска степен по специалността и куп други качества и умения, ми направи впечатление колко е висока заплатата: феноменалните 364 лв. бруто на месец. Добре, дори с нощни смени, празници, извънредни часове, и т.н., надали е възможно да се вземат 600 лв чисто.
Определено ми се изпари меракът. Предпочетох да уча нещо, което не ми е толкова интересно, но поне да знам, че няма да съм мизерник цял живот и някой ден ще си спестя пари примерно да отида до Great Plains в САЩ (досещате се за какво). Не, че вече нямах възможността да бъда на съответния меридиан в Мексиканския залив и да видя част от "небесните прелести там", но това е тема на друг разговор.
bismarck написа:
ср фев 12, 2020 11:15 am
:thumbup: Гошо 97
Но ФзФ също не е онова, което беше....
https://www.sofialive.bg/archive/archiv ... 79646.html :offtopic:
Честно казано преди се чудех да изпиша подобна история за мястото, в което учих (има 1 колега, който си е направил труда и е доста точен) и съм се заканил, че повече в България няма да уча, нито пък да преподавам. Магистратура и (евентуално) докторантура в чужбина, но когато събера нужните средства.

Anselmo
Регистриран: чет дек 12, 2019 11:26 am

Мнение от Anselmo » ср фев 12, 2020 6:13 pm

И така,прочетох по-задълбочено "кореспонденцията" и мога да направя следния коментар.Госпожа Анастейша се е взела прекалено насериозно и пише страхотни небивалици.За какво копиране бълнува,при положение,че прогнозите на института са толкова повърхностни и елементарни,че дори са обида за читателя.Никакъв намек за естеството на процесите,камо ли пък някакъв анализ.Всеки ден едно и също-вятър,облачност и някакви температури,които често се разминават с реалните с 3-4 градуса(София събота и неделя)Че перфектна прогноза няма е ясно-особено зимата неточностите ги има,но не през ден.А за скритите данни от повечето станции какво да коментираме?Eдинствената причина,заради която влизам в сайта им,e картата с валежите за предишния ден,които наистина ме интересуват.И там съм срещал фрапантни разминавания,но все пак информацията е доста полезна и трябва да сме доволни на това.Цялата тая работа май не е само поради липсата на пари...

Отговори

Върни се в “Проблеми около метеорологията и климатологията”