ПРОБЛЕМНИ ФАКТИЧЕСКИ ДАННИ (ВЪВ системата на НИМХ-БАН) - 2017

Вече има теми по въпроса, като ги сложа тука всичко ще блесне и без никакви обяснения...

Модератор: Бял облак

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон яну 02, 2017 5:39 pm

angilari написа:
lancelot написа:
ncuxap написа:В Младост са махнали снежната покривка, което е странно. Поне в моя квартал със сигурност си има тънка снежна покривка, както и в южния парк.
Странно е. Аз обиколих голяма част от София и си има покривка около 2 см напълно пълноправна.
Това е грешка, не мъже да няма СП :!: :dontknow:
Забравили са да въведат (по-късно ще се появи пак), със сигурност си я има покривката :!: ...
http://www.stringmeteo.com/synop/bg_std ... %D0%98#sel

dinkow
Регистриран: съб окт 31, 2009 2:17 pm

Мнение от dinkow » пон яну 02, 2017 5:55 pm

Максимумът в Младост силно намирисва. Направо смърди :grin1:
При -0.6°C в 14 ч. и -0.8°C в 17 ч. да не е мръднал изобщо :-? :-? :-?

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » пон яну 02, 2017 5:58 pm

А може и просто да са си намислили предварително така да направят, т. е. кога ще я махат (според очакванията) - и готово - прас! Махат си я по замисъл, но този път реалността се оказа друга. Аз лично не чакам да я върнат. Може и да искат по този начин да си компенсират грешките от минали обстановки, когато сме ги обвинявали, че много я държат. :grin1:

Относно ледения ден съм склонен да го приема тоя max от -0,6°C, защото си имаше недалечни станции от Младост, които имат подобни максимуми.
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон яну 02, 2017 6:05 pm

dinkow написа:Максимумът в Младост силно намирисва. Направо смърди :grin1:
При -0.6°C в 14 ч. и -0.8°C в 17 ч. да не е мръднал изобщо :-? :-? :-?
Да, споменах леко за това във фактическата тема, няма никаква логика за подобен ход точно днес. :dontknow: За да е станало точно така, трябва след 13:45ч. температурата да е паднала с минимум градус по някакви причини и след това пак да се е повишила малко при естествения си ход... Иначе има едно обяснение - в 13:45ч. не са мерили реално и са написали нещо наизуст, а реалната темп. тогава е била с поне градус надолу ;) ...
Последна промяна от Stringmeteo на пон яну 02, 2017 6:22 pm, променено общо 1 път.

dinkow
Регистриран: съб окт 31, 2009 2:17 pm

Мнение от dinkow » пон яну 02, 2017 6:22 pm

Е, разбира се, ако срочните са фиктивни, става. Ще излизе, че и в 17 ч не са мерили - в Младост по това време слънцето се скрива рано зад Витоша към 16.00 ч. т.е за близо час след залез температурата се е понижила само с 0.2°C :scratch:

Потребителски аватар
elenaRudolf

Мнение от elenaRudolf » пон яну 02, 2017 9:13 pm

Да, ама не познах - върнаха покривката.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт яну 03, 2017 11:05 am

Мда :) ...
angilari написа:Някой трезвен е върнал СП в Младост
http://www.stringmeteo.com/synop/bg_std ... A%C0%C6%C8
:laughm:
...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт яну 03, 2017 12:18 pm

Ето един произволен пример за това как нощем не се мери в системата на НИМХ-БАН (не че има много хора, които се съмняват в това де :grin1: ) - от станция Видин тази нощ. Вижда се напълно нелогичното съчетание от текущи и екстремни стойности на температурата, вятър и облачност :dontknow: . А черешката на тортата е "качественият скок" :grin1: на данните между 5 и 8ч., при което и (силно подозирам) стъкменият преди това минимум от 1°C пада на (надявам се силно) вече реално отчетения такъв от 0,2°C :grin1: . Да, имало е някакъв спад малко преди изгрева в района, съдейки по данните от Бачово, но... въпреки това данните за Видин като цяло продължават да ми изглеждат все толкова силно нереални и стъкмени. Ако случайно не съм прав, нека да се включи наблюдателят от станцията и да ми натрие носа шумно :grin1: , ето, давам му право на отговор ;) . Обещавам да си посипя главата с пепел, ако се наложи :laughm: ...
Последна промяна от Stringmeteo на вт яну 03, 2017 6:25 pm, променено общо 2 пъти.

Потребителски аватар
Бай_Иван
Регистриран: вт ное 10, 2009 11:35 am

Мнение от Бай_Иван » вт яну 03, 2017 3:31 pm

Естествено , че не се мери...Щат благодат! Иначе им е даден картбланш да продават данни , пардон , числа , отделните обсерватории , парите от тях потъват незнайно къде , после пак тези , дето са продали тези числа мрънкат , че нямали пари за канцеларски материали и консумативи.Абе цирк... Цирк Балкански , наш , роден , под името НИМХ-БАН.
И то по синоптичните станции пак оле-мале някой се сеща да излезе и да види за какво иде реч.В Климатичните и валежомерните , та даже и в хдрометричните постове е пълен батак.И пак заради некадърно управление !
Във форума всеки носи радост. Един на влизане, друг на излизане...
Изображение

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » съб яну 07, 2017 1:45 pm

Какво стана със СП в Кърджали? :shock:
http://www.stringmeteo.com/synop/bg_std ... %C6%C8#sel
Умерен вятър да я издуха изведнъж. :thumbdn:

Потребителски аватар
elenaRudolf

Мнение от elenaRudolf » съб яну 07, 2017 1:46 pm

Т'ва го гледам от много време и ми направи и на мен неприятно впечатление.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб яну 07, 2017 2:11 pm

Грешка е било, оправиха я...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб яну 07, 2017 4:37 pm

В така нарОчената "станция-майка" днес тотааално са го подкарали през просото. Не знам дали някой от ръководството ги е инструктирал така или имат проблем с някой от приборите, но да стъкмяват и подават някакви закръглени температурни стойности най-малкото, много меко казано, е крайно непрофесионално, било то и в "екстремен" ден като днес. За облачността пък направо вече започва да ми се повдига, винаги когато заговоря, 6/8 слоесто-купести в 14ч. :palm1: , боже, божеее, колко много, много мъка :bowl: ... Реално всички констатирахме, че времето е слънчево, нали, имаше съвсем, съвсем незначителна купеста/слоесто-купеста, останалото беше висока пелена... Струва ми се, че точно в такива дни измерванията най-много трябва да бъдат на ниво, включително и за да не се генерират боклучави статистики за подобни интересни и сравнително редки дни, но какво ли се хабя за тоя, дето духа (при -13-14°C точно в момента :grin1: )...

Victus
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » съб яну 07, 2017 9:05 pm

Може и да е съвпадение, но пак имаме цяло число за температура от Младост. :grin1:

Victus

Мнение от Victus » нед яну 08, 2017 11:38 am

Stringmeteo написа: А откъде си сигурен, че вчерашната средна от -14,0°C (както и тази от 2006) е реалната, при положение, че вчера в над половината от сроковете стойностите бяха явно стъкмени (закръглени), а за през нощта всички много добре знаем, че изобщо не се мери? :hmm: :dontknow:
Само наблюдателят си знае дали е реална. Може и да е съвпадение. Приемаме на доверие или изобщо не трябва да ги гледаме, ако за всяка стойност се съмняваме. Но даже и да са давани горе-долу, разликата по средна едва ли е повече от две десети.
П.С. В Младост някой от наблюдателите има навика да дава точката на оросяване равна на моментната температурата дори когато няма условия за 100% ОВ. Аз го приемам като намигване, че наблюдение не е извършено или не е било цялостно. :roll: :wink:

Заключена

Върни се в “Проблеми около метеорологията и климатологията”