ПРОБЛЕМНИ ФАКТИЧЕСКИ ДАННИ (ВЪВ системата на НИМХ-БАН) - 2007

Вече има теми по въпроса, като ги сложа тука всичко ще блесне и без никакви обяснения...

Модератор: Бял облак

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » пон сеп 24, 2007 1:13 pm

Ами ти виж данните за 06 ГМТ за Кърджали. Дават "димка" при 17 км видимост. :lol: :lol: :lol:

Потребителски аватар
alexander
Регистриран: пон юни 04, 2007 1:13 pm
Контакти:

Мнение от alexander » пон сеп 24, 2007 1:23 pm

Дори и тази скромна извадка от последните наблюдения на НИМХ е красноречив пример за цялостното ниво на компетенстност в системата. Да не говорим, че познавам нещата от близо след година и седем месеца работа в ХМО Благоевград. Нямам думи...Повечето от данните се въвеждат на изуст, не се мисли и гледа, а и как да се мисли като почти нищо от метеорологията не се знае.
Заради това, че повече мислех преди да пиша и си позволявах да редактирам накои абсурди в дневниците, бях неудобен за колегите в ХМО.... за добро обаче вече не работя там. Това е отделна тема...

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон сеп 24, 2007 2:50 pm

alexander написа:Стринг,
Каква е тази "суха мъгла/омара", която наблюдателите на НИМХ в София дават в 09GMT? :shock:
http://www.stringmeteo.com/synop/bg_tab ... A%C0%C6%C8
Ти поне си там, какво мислиш. Дали "рутината" в работот на наблюдателите не е причина да бъркат обикновенния смог с прошната мъгла? :D
Ами не знам, но по принцип това явление ("суха мъгла/омара") трябва да се дава винаги когато видимостта е под 10 км и в същото време относителната влажност е под 75%. А че видимостта по това време в София вероятно не е била под 10 км (поне при мен не беше), си е факт. Обаче като се има предвид, че видимостта е един от параметрите, които се определят на принципа "дай там нещо, да има", не може да се очаква кой знае какво. Ако не друго, в случая има съгласие между дадената хоризонтална видимост (8 км), относителната влажност (64%) и това я вление, а за нещо повече...

А, едно допълнение. Всъщност, ако е очевидно, че намалението на видимостта (под 10 км) се дължи на пушек (от горски или полски пожари, тецове и т.н.), по-точното явление е това с код 04...

2007най-топлавBG
Регистриран: съб сеп 15, 2007 6:42 pm

Мнение от 2007най-топлавBG » ср сеп 26, 2007 1:01 pm

Чудя се на тия от НИМХ къде видяха тая 3/8CU ниска облачност над СоФИЯ в 1200. :lol: .Както и на 16.09 имаше само всока,май и малко средна в ЮЮИ част на небето. http://www.stringmeteo.com/synop/bg_tab ... A%C0%C6%C8

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср сеп 26, 2007 1:37 pm

2007най-топлавBG написа:Чудя се на тия от НИМХ къде видяха тая 3/8CU ниска облачност над СоФИЯ в 1200. :lol: .Както и на 16.09 имаше само всока,май и малко средна в ЮЮИ част на небето. http://www.stringmeteo.com/synop/bg_tab ... A%C0%C6%C8
И аз се чудя, ама няма кой да ми помогне да се начудя. Даже и цялото количество на облачността не беше такова... Предполагам, че дежурният в момента има много богата фантазия, залагам 5 лева, че е някоя жена и още 5 отгоре, че си няма понятие от метеорологични наблюдения...

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » ср сеп 26, 2007 9:59 pm

Простотията е 100 %. В 18 ГМТ за Бургас дават висока плътна облачност 8/8, което въобще не е вярно. Тук както преди 1 час така и сега е ясно. Е сага се виждат някакви перести облаци, осветени от лунната светлина, но общото им количество СЕГА не е повече от 1/8 , а преди един час въобще нямаше облаци... :wink:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед сеп 30, 2007 1:25 pm

Мдааа, някой пак е препил снощи, явно. Цяла сутрин за София се дават някакви фантастични количества ниска (конвективна) облачност:
http://www.stringmeteo.com/synop/bg_std ... A%C0%C6%C8
При положение, че в 9ч. нямаше никаква конвективна (още по-малко ниска, на ниво 1-1,5 км) облачност, в 12ч. изобщо количеството й не беше 4/10 (не повече от 1/10 беше, макар и доста мощна). За 6ч. ще се въздържа от коментар, защото тогава съм спял, но залагам 10 лева, че пак не е имало никакви (още по-малко 4/10) мощни купести облаци. Еххх, какво да се прави, това е системата на НИМХ-БАН...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед окт 21, 2007 5:29 pm

Weatherman написа:Tuk kum 2 chasa prez noshta valejut pochti napulno sprq, no sutrinta za nqkolko chasa pak e valqlo na parcali ( makar da ne e bilo samo snqg prez cqloto vreme ). Dori na letishteto davat mnogo qsno, che e valql snqg, no NIMH sa otbelqzali dujd pri 1,4gr. v 9h. Na vsichkoto otgore pri String prez noshta e imalo do 2 sm SP i se e zadurjal snqg chak do sled 10 chasa sutrinta, kakto se vijda na snimkite, no NIMH ne sa otbelqzali nishto v nikoe ot nabliudeniqta si, a pri tqh bi trqbvalo da e sushtoto kato pri String, daje v mnogo sluchai sigurno trqbva da se zadurja malko poveche ! Samo dano ne se okaje, che cqla zima dannite za SP shte budat oshte edna ot mnogoto fantasmagorii !
Inache pri men se zadurjashe mnogo po-malko po trevata i moje bi vsichko e izcheznalo oshte prez noshta, a za sutrinta razbrah, che nishto ne se e zadurjalo, kogato e valqlo otnovo. V momenta v dalechinata kum Stara planina se vjda snqg do nai-niskite chasti, a Vitosha ne moga da q vidq.
Да, и аз се чудя от снощи насам, какво и как мерят НИМХ. Имам едно обяснение за снега - по принцип 1-2 сантиметра са си доста малко, особено в средата на есента, при доста буйна трева (каквато има в момента) и т.н. Те не създават плътна и непрекъсната снежна покривка, а има едно правило, че снежна покривка трябва да се даде, ако сняг покрива над 50% от земната повърхност, а в този случай, с тези 1-2 сантима, като се знае какво и колко мерят НИМХ, спокойно са решили да пренебрегнат наличието на сняг. Да, но пък в такива случаи се дава, че има следи, а те и това не са дали :evil: ...
От друга страна, изобщо не ми е ясно тогава какво се прави, ако снегът е много, но е навят на преспи (и реално може би пак може да заема под 50%), каквито случаи сме виждали. (Справка - Варна '2005 - дали тогава е бил под 50%? Май не все пак...). Абе май трябва да питам Сашо :oops: , той се е занимавал на практика с измервания на снежна покривка. И аз имам известен скромен опит като доброволен наблюдател, но тогава не ми се наложи да меря сняг... :lol:

А, между другото, даже е логично при НИМХ снежната покривка да е била още по-сериозна, защото мисля, че там е минимум още двадесетина метра по-високо от тук, някой ден ще измеря, мерил съм го, ама...

Потребителски аватар
Weatherman
Регистриран: вт дек 12, 2006 1:20 pm

Мнение от Weatherman » нед окт 21, 2007 9:48 pm

Ami suvsem vidno e ot noshtnata snimka, che e pokrilo pochti cqlata treva i ne moje na takova neshto da ne se otbeleji pone 1sm, a to daje e bilo do kum 2sm, kakto ti si go opredelil. Pri NIMH nqma kak da e po-malko, zashtoto e qsno, che bi trqbvalo da e dori malko poveche ! Ne moje da ne se otbeleji v nito edno nabliudenie, che ima nalichie na pone nqkakva SP pri uslovie, che snqg po trevata e imalo v period ot okolo/nad 12 chasa i obhvashta nqkolko sroka za nabliudenie ! Nai-malkoto da bqha otbelqzali nalichieto na nqkakuv snqg po zemqta taka “~0cm” , vupreki che spokoino e mojelo da se dade 1-2sm v nqkoi chasove. Krasi dnes e bil dejuren i sigurno moje da potvurdi, che sutrinta, kogato e otival na rabota, e imalo nqkakuv ostanal snqg v raiona na NIMH, kakto pri teb ( String). Na toq/taq nabliudatel/ka e trqbvalo da se nabiqt nqkolko tupalki, zashtoto sega nqma da ima nishto otbelqzano i v arhivite !
I s vsichki tezi danni ot netochni nabliudeniq na NIMH se sustavqt oficialnite klimatichni danni ! :x

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед окт 21, 2007 10:04 pm

Ами да, с такива данни ги съставят, макар че ако случайно ги попиташ, те веднага ще побързат да те уверят, че нищо не разбират, те са големи специалисти и естествено (аххх, как ли бих могъл да се усъмня!?) ползват по-свестни данни от тези, които ние гледаме в Интернет. Не знам, много, много ме съмнява, цялата им работа си е бая боклучавичка, което се вижда и от самолет...

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » ср окт 24, 2007 5:14 pm

Задачка: открий грешката в бюлетина за септември:
http://www.meteo.bg/issues/buletin/Bulletin.pdf :roll:

2007най-топлавBG

Мнение от 2007най-топлавBG » ср окт 24, 2007 5:50 pm

Това,че са направили 2 карти за валежите в процент от нормата ли имаш в пред вид,или нещо с грешка във фактологията :?:

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » ср окт 24, 2007 5:50 pm

Печелиш :wink:
И поради това липсва картата за температурата.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб окт 27, 2007 9:23 pm

Вижте само какъв вид облаци са давали чудните наблюдатели на НИМХ днес за София, жалко че не слушах внимателно новините, може да са съобщили за някой убит от светкавица :lol: :lol: :lol: ...
http://www.stringmeteo.com/synop/bg_std ... A%C0%C6%C8

2007най-топлавBG

Мнение от 2007най-топлавBG » нед окт 28, 2007 9:35 am

НИМХ пак не са измерили правилно.Точно към 00GMT облачността се беше разкъсала и беше предимно прозираща средна,а дават 7/8 sc :lol: Тъпо е,че няма кой да го потвърди.Губя точки в турнира заради това облачно :twisted:

Заключена

Върни се в “Проблеми около метеорологията и климатологията”