ПРОБЛЕМНИ ФАКТИЧЕСКИ ДАННИ (ВЪВ системата на НИМХ-БАН) - 2008

Вече има теми по въпроса, като ги сложа тука всичко ще блесне и без никакви обяснения...

Модератор: Бял облак

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » ср яну 09, 2008 4:21 pm

Gladiator написа:Е как Килър вчера каза,че е имало до 4 см на открит терен :shock:
Не вярвам да няма СП в Бургас :lol:
Ето я голата истина:
Това е полянка на 100м от станцията на НИМХ
http://images22.snimka.bg/004913679-big.jpg
Това е от З-ЮЗ страна на НИМХ:
http://images22.snimka.bg/004913680-big.jpg
А това е от ЮИ страна:
http://images22.snimka.bg/004913681-big.jpg
Според мен на такава "СП" :lol: не може да се дава дебелина от 1см.
Последна промяна от weather_master на ср яну 09, 2008 4:31 pm, променено общо 1 път.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » ср яну 09, 2008 4:23 pm

Е нали уж не трябва да има дървета наблизо?То до нашата има и сгради даже...А и сега вътре няма нищо на снимката се вижда.Напиши им и-мейл и поискай обяснение. :wink:

weather_master

Мнение от weather_master » ср яну 09, 2008 4:30 pm

Няма никакъв смисъл. И колко да им пиша, няма да има ефект. Може би решението е да издебна наблюдателката и да поискам обяснение. :lol:

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » ср яну 09, 2008 4:41 pm

ТО няма и 10% покритост :lol: разбирам да има райони със сняг,други без,а то само остатъци като Далматинец :lol: Прав си Мастер :wink:

simovremeto
Регистриран: ср яну 03, 2007 10:05 am

Мнение от simovremeto » ср яну 09, 2008 4:45 pm

alexander написа:...
Твоето включване ме подсеща за едно много сериозно объркване, направо фатално, ако например, даден дългогодишен пункт за наблюдение се измести на друго място, а продължават да се ползват климатичните норми за стария. Това е все едно да преместят ХМО Благоевград от хълма в дерето или в Рилци и да се чудят защо започват да отчитат поднормени средномесечни и годишни температури.
С две думи метеостанциите не трябва изобщо да се местя, когато веднъж са базирани на някое място в града. За съжаление в нашия град не е така. Най-напред, през 1937 г. станцията е открита в ниската част на града /380м.нв./, след това през 50-те години е била на южен скат до градския стадион, а след 80-та година е преместена върху сегашната площадка на плато с височина 417м. А нормите си остават едни и същи. Абе, работата е малко миш-маш, а и каква да бъде като станцията има сравнително кратък и неустановен на едно място живот.
Ами поради една или друго причина, премествани са били много станции и в София поне 3 пъти, Плевен, Пловдив, Петрич, сигурно и други...И не можеш в крайна сметка да разбереш нрмите , ама айде това има.

weather_master

Мнение от weather_master » ср яну 09, 2008 4:51 pm

Gladiator написа:ТО няма и 10% покритост :lol: разбирам да има райони със сняг,други без,а то само остатъци като Далматинец :lol: Прав си Мастер :wink:
Вчера беше към 25% покритост, а ониден към 40%-45%. Въпреки това НИМХ си въвеждат СП от 1см. Представете си за какво изкривяване на истината става въпрос. :shock: Това са 2 допълнителни дни със СП. :roll:

Потребителски аватар
alexander
Регистриран: пон юни 04, 2007 1:13 pm
Контакти:

Мнение от alexander » ср яну 09, 2008 4:57 pm

simovremeto написа:Ами поради една или друго причина, премествани са били много станции и в София поне 3 пъти, Плевен, Пловдив, Петрич, сигурно и други...И не можеш в крайна сметка да разбереш нрмите , ама айде това има.
Като ме подсети за климатична станция Петрич, да ти кажа...
Лично присъствах на местенето на станцията от частен двор в ЮИ част на града върху площадка до основния път /2003г./
Та там, от където измествахме станцията, клетката бе разположена изцяло под гъсто обрасла асма, без никакви признаци на бял цвят и при напълно занемарени наблюдения. В продължение на две години преглеждах дневниците от Петрич, Кресна, Банско и Гоце Делчев, но опитите за нагласяване на данните, които се правеха в Петрич, бяха наистина удивителни. И само като си представя, че нещата са били такива поне 10-ина години.

След преместването станцията се наглеждаше и поддържаше от един бивш учител, но и там нещата бяха някаква агония. После всичко приключи и сега НИМХ практически изостави Петрич като опорна точка /абсурдно, но заради липса на наблюдатели/ и я замени с нямащия нищо общо пункт в с. Първомай.
Навсякъде във второстепенните станции на НИМХ е такава трагедия...

simovremeto

Мнение от simovremeto » ср яну 09, 2008 5:00 pm

Точно за Петрич имам известни съмнения относно екстремния минимум от минус 27,5 градуса, но ....Ти като ги разглежда детайлно откри ли нещо относно тази ниска стойност. Примерно на същата дата какви са били температурите в околните станции.

Потребителски аватар
alexander
Регистриран: пон юни 04, 2007 1:13 pm
Контакти:

Мнение от alexander » ср яну 09, 2008 5:06 pm

simovremeto написа:Точно за Петрич имам известни съмнения относно екстремния минимум от минус 27,5 градуса, но ....
Предполагам, говориш за януари 63-та. И аз много се съмнявам. Тогава все пак в Сандански са измерили около -21 гр., което е пак малко под въпрос :hmm:

В Благоевград абс. минимум е -23,5 но не е от 63-та, а от някоя друга година. От тогава насам е стигало само до -19,0. В Рилци, обаче до -22,8 /на 06.02.2006г., абсолютно сигурно/

simovremeto

Мнение от simovremeto » ср яну 09, 2008 5:19 pm

Абслютно си прав за 1963 става въпрос и като сравних със Сандански ми се стори голяма разликата, но понеже не знам къде е била клетката в Петрич и ако е в по-ниско място е малко по-вероятно да има такава стойност, но все пак съмненията остават.

А за 6 февруари си беше супер яко. При мен в Орландовци термометърът показваше минус 23 градуса, но в Младост само минус 18,4. Та е възможно и в Петрич да е било нещо такова де да знам. :-?

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » съб яну 12, 2008 7:36 pm

alexander написа:
simovremeto написа:Точно за Петрич имам известни съмнения относно екстремния минимум от минус 27,5 градуса, но ....
Предполагам, говориш за януари 63-та. И аз много се съмнявам. Тогава все пак в Сандански са измерили около -21 гр., което е пак малко под въпрос :hmm:

В Благоевград абс. минимум е -23,5 но не е от 63-та, а от някоя друга година. От тогава насам е стигало само до -19,0. В Рилци, обаче до -22,8 /на 06.02.2006г., абсолютно сигурно/
И за двата минимума протестирам.Това са невъзможни температури за тези райони.От къде ги видяхте?
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон яну 14, 2008 9:56 am

Нали няма нужда да убеждавам дълго тези, които имат поне малка представа, че ТОВА Е АБСОЛЮТНО НЕРЕАЛЕН ХОД НА МЕТЕОРОЛОГИЧНИТЕ ЕЛЕМЕНТИ В СОФИЯ при точно тази обстановка? Ако бях един шеф на място (и ако имаше причини да ми пука), щех да привикам дежуния от тази нощ и да му поискам обяснение...

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » ср яну 16, 2008 8:49 pm

Ставам банален,но ми писна да гледам нереални данни навсякъде.В Силистра от макс. СП 32 см на 3 януари,тя не търпи промяна според наблюдателите от станцията оттогава досега.Това е фрапиращ пример,друг няма да споменавам :shock: Каква е философията толкова,нали това им е работата,какво правят в тази пуста станция дявол да го вземе,за какво стоят там,в такъв случай няма смисъл от тях,ами по-добре да се дават данни по места(местоживеене)Аз ли трябва да ги уча на дисциплина и дълг към професията,аман от непрофесионални изпълнения.И затова не е виновен института,а хората,които поставят на постовете по градове :?

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб яну 19, 2008 9:33 am

Поредната глупост в нощните измервания в София, което изобщо не е учудващо де, защото, както знаем, нощем практически никой не ходи в тъмното до парка (страшничко е, а и мързелът е голяма работа), а някои даже не поглеждат какво е времето навън. Може би има изключения за нощните температури само в станции, които имат и автоматични станции (освен обикновените уреди в клетките).

Та, този път обяснявам подробно съображенията си. Става въпрос за някакви си десети, но стъкмистиката си е стъкмистика. В 0ч. дават, че вече е паднала мъгла и минималната температура е -2.2, при моментна -1.7. До тук добре. Обаче в 5ч. дават моментна -1.8, при минимална -2.6. Съжалявам, но такъв ход се случва много рядко - когато падне мъгла, температурата почти веднага се вдига с грубо 1 градус (зависи) и след това обикновено продължава много бавен тренд нагоре. Е, от това правило има доста изключения (например, когато мъглата е много тънка и не много гъста), но НЕ и този път, тъй като към 3ч. стана и уплътняване на облачността във височина (във връзка с приближаването на едно смущение/слабо изразена фронтална система, което предизвиква слаби валежи на места в момента). Та моите уважения, но вероятно чак данните от 5ч. са верни... надявам се (е, добре че поне в 5 са отчели нещо по-реално). Лично мен тези глупости за температурата в София ме учудват - би трябвало и тука НИМХ да имат автоматична станция (и съм почти сигурен, че имат поне една такава в двора си). Или тя не мери вярно (не знам как е разположена и колко са добри приборите), или не всеки път се сещат да отчитат данните от нея нощем (това второто ми звучи тъпо)...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб яну 19, 2008 8:23 pm

Не съм сигурен, че тази станция е в системата на НИМХ (може би е на ИАППРД), но... който не е виждал светкавично топене на сняг при отрицателни температури практически през цялото денонощие и при липса на слънце, нека да се наслади :lol: :lol: . Тук всички вече са познавачи, така че няма нужда да обяснявам на какво се дължи този "изключителен феномен"...
http://www.stringmeteo.com/synop/bg_std ... 5533&int=6

Заключена

Върни се в “Проблеми около метеорологията и климатологията”