Отоплителни несгоди

Е, във всяка област е пълно със смешки и куриози, както и със странни лични пристрастия, а какво остава за метеорологията... :-D

Модератор: Radoslav Petkov

Потребителски аватар
Mavrud
Регистриран: ср дек 28, 2011 10:53 am
Контакти:

Мнение от Mavrud » пет ное 02, 2018 11:54 am

Windy написа:
Mavrud написа:Има ли шанс да подобрим датата за най-късно включване на парното в София ?
Коя е тази дата?
Втората декада на ноември е най-късната дата, ако не се лъжа...ама дали е 11-ти и 17-ти вече не помня..преди години правих подобна справка в този форум, но не знам къде е...
София, кв. Горна баня - 700 м. н.в.

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » пет ное 02, 2018 12:04 pm

За масово пускане трябва да бъдат изпълнени законовите изисквания – три последователни дни със средноденонощна температура
по-ниска от +12°C и прогноза от НИМХ - БАН за трайно застудяване.
Сега, ако горното изискване се спази до бувата, това значи, че може и още другата седмица да го пуснат, защото се вижда спад при минималните, което ще дърпа средноденонощната и ще се установи някаква трайност на поредни дни с под 12°C. Аз очаквам другата седмица да тръгне поне в училища, болници, градини и администрация и най-късно до 12.11 да е пуснато вече навсякъде. °C

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » пет ное 02, 2018 1:14 pm

Leberkez написа:
За масово пускане трябва да бъдат изпълнени законовите изисквания – три последователни дни със средноденонощна температура
по-ниска от +12°C и прогноза от НИМХ - БАН за трайно застудяване.
Сега, ако горното изискване се спази до бувата, това значи, че може и още другата седмица да го пуснат, защото се вижда спад при минималните, което ще дърпа средноденонощната и ще се установи някаква трайност на поредни дни с под 12°C. Аз очаквам другата седмица да тръгне поне в училища, болници, градини и администрация и най-късно до 12.11 да е пуснато вече навсякъде. °C
...прогноза от НИМХ - БАН за трайно застудяване...
Ето тук е разковничето! Как я дават тази прогноза, какво означава "застудяване" и кое е "трайно" такова?

Leberkez и quittr, относно изживяването на на дърти години на недоизживяното на младини, сте абсолютно прави!

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » пон дек 03, 2018 3:38 pm

Относно мръсния въздух ми се ще да дам един пример какво ще стане, ако не се отопляваме на въглища. Разбира се, всеки би се досетил какво ще стане, но друго си е да се види реален пример и то в негативна форма на релефа със сериозни инверсии.

В централната градска част на Козлодуй отоплението е на парно от АЕЦ-а от десетилетия насам. Цели 18 години съм живял в този град и зимата не съм забелязал въздухът да мирише лошо. Напротив. При мъгла си миришеше на мъгла. Не е неприятно. Докато като отивах на село там смърдеше на въглища.
Миналата събота и неделя бях на Козлодуй и въздуха си беше Ок за дишане.

Та, това е реален пример. Като преминем на отопление на газ, ток или някакъв друг вид отопление неотделящо сериозни замърсители ще дишаме чист или сравнително чист въздух дори и в котловина.

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » съб мар 30, 2019 12:09 am

Въпреки уж сравнително високите максимуми, това малко заблуждава, защото се случват за много кратък период и все още в домовете си е необходимо отопление, особено вечер, през нощта и сутрин до обяд. Още си ползваме отоплението и така ще е още известно време. Няма как.
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » съб мар 30, 2019 11:16 am

Да, в къщите си е студено, забелязвам го когато ходя при роднини, аз не съм пускал радиаторите на парното от началото на месеца, само една вечер го пускахме, но разбира се през апартамента минават щтрангове, лоито са винаги топли, в същност само една тънка тръба. Мисля, че следващата седмица ще му е последна на парното, преди застудяването отварях по обяд, че ставаше горещо.

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » съб мар 30, 2019 11:44 am

Аз не пускам отопление, но си е още хладно в стаите. Все пак под 19 гр не е паднало.
За януари сметката ми заток беше 115лв, а за февруари който уж беще топъл имам 85лв, което ме потресе, сега за март не съм пускал изобщо нищо. :hmm:

nakata_georgiev
Регистриран: нед авг 26, 2018 7:40 pm

Мнение от nakata_georgiev » съб мар 30, 2019 12:03 pm

В Бургас парното или климатик се пуска в месеците декември ,януари и февруари.
Понеже с изолация са повечето апартаменти и е топло
Лятото климатик пускам юли и август :laughm:
Сметки за ток повече от 40-50 лв не сме плащали

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » съб мар 30, 2019 12:23 pm

Така е, 40-50лв са нормални сметки за ток, все пак това са хвърлени пари на вятъра. Не можеш да ги усетиш не можеш да ги пипнеш.
Чуде се на хора, които плащат по 300 и повече лв.
Тази година се оставих на самотек и не съм проверявал електомера какво отчита.
Миналата зима средната ми зимна сметка за ток беше 60лв. Зимата имаше само един удар в края на февруари и март, докато тази година от декември до края на януари си беше равномерно разпределена откъм зимни температури и това се оказа причината за високите тазгодишни сметки.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » съб мар 30, 2019 2:40 pm

Аз във Варна съм изключително стабилен. Януари имах 35лв ток, февруари имах 23лв. При това, че на под 20гр не стоя и климатика си ми работи. Само че е супер нов климатик и наистина почти нищо не харчи. Бойлера го пускам всяка вечер на на ЕКО режим и на сутринта го спирам като стана да пикая. Готвя си понякога, пера си през ден/ два дрехи в пералня, ползвам подгряваща кана, тостер, микровълнова...да не говорим за постоянното зареждане на тела и лаптопа, 3те крушки и телевизията, която работи почти нон стоп. Нощем често не го спирам на музикалния канал и ся наскоро установих, че даже се е бъгнал звука вече на нея програма от много предаване хахаха...
Та, много много хора ми казаха, че + отопление зимата, под 50лв, няма как да направя. Да им го навра дълбоко на всички тези. :D
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

Мнение от gosho97 » съб мар 30, 2019 5:35 pm

Аз в СФ по 60-80лв плащах до миналата година в зимните месеци, сега съм с приятелката и малко се вдигнаха сметките до към 100лв през трите зимни месеца, но климатика бачка постоянно и се готви + телевизор и два лаптопа.
Вече почти не пускаме климатик, стопли се. :thumbup:
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » съб мар 30, 2019 5:46 pm

Въпреки, че е с "изолация", 3-стайният панел във Враца, с изложение С-Ю, не е добре изолиран.
Общият разход от миналия сезон за парно и топла вода за 12 месеца е 680 лв. за 76 м2 и две дами, които не пестят топла вода.
Токът за останалите консуматори е около 25 лв. на месец.
Парно има от началото на Ноември до края на Март.
Октомври и Април притопляме с ел. радиатори.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб мар 30, 2019 7:21 pm

Може и да съм писал по темата, но... Абе, само аз ли все улучвам топли апартаменти в София?! :-? Последните ми 3 квартири (+ новата, в която се местя сега :grin1: ) реално са толкова топли, че може да се мине и без отопление, стига да няма много зиморничави. :grin1:

Във втората квартира, например, даже и без никакво отопление в стаята ми не пада под 18-19°C цяла зима. Същото важи и за кухнята, където никога не се пуска никакво отопление (освен за кратко котлон, когато се готви и има работещ хладилник), а твърде често се проветрява. Но тъй като явно съм по-зиморничав, отколко си мисля през част от времето :grin1: , пускам по малко парно от време на време в стаята си, за да вдигна до 21-22°C. Единственото изключение от този "щастлив" режим ми беше през първите години в същата тази квартира, когато блокът още нямаше изолация. Тъй като стаята ми е с две външни стени, без отопление си падаше доста, даже и до под 12-13°C при големи студове (но не и до под 10°C все пак ;) ). Та благодарение на тази промяна разбрах колко помага изолацията, макар че и блокът като цяло е топъл явно, а вероятно и съседите ме топлят доста, защото явно се отопляват добре и "изпращат" топло и към мен през стените ;) ...

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 9:48 pm

Мнение от ivog_68 » съб мар 30, 2019 9:24 pm

Потреблението на ел енергия в едно домакинство е строго индивидуално . Зависи от колко члена е то, какво жилище обитава (блок,къща), до каква степен е постигната енергийна ефективност, режима на използване на ел.консуматорите и техния енергиен клас ... въобще, комплексни са нещата .

Тази зима за сефте избрах да се отоплявам с два климатика клас А+++ . Разбира се грея две стаи, а къщата е 100квм . Не е санирана, но поне дограмата е ПВЦ . Поддържам и "студен резерв" :grin1: - котел на твърдо гориво, който припалвах съботите и неделите за да сгрее целия етаж . Гледам, отишли са 400кг въглища . Като се прибавят и 4х100лв от двата климатика досега, горе-долу бива ... такива зими се ядват .

nakata_georgiev
Регистриран: нед авг 26, 2018 7:40 pm

Мнение от nakata_georgiev » нед мар 31, 2019 4:26 am

В апартамента на нашите в който живеех преди това ,изложение северозапад ,остъклена тераса ,санирана + 5 камерна дограма ,когато навън е 4-5 градуса в стаята ми без пускане на нищо беше 23 градуса, при -5 в стаята е било 20 градуса :laughm:
Обаче сега където съм миналата зима пусках климатика почти всеки ден ,който е енергиен клас А++ и бойлера който ми е италиански и им еко режими уж за пестене на енергия и плащах 35 лева януари и февруари
Това е вярно , че с новите уреди се спестяват пари от ток,но все пак и зависи и от квадратурата на апартамента :)

Отговори

Върни се в “Лично отношение. Mетео-смешки и... глупости”